Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> elevi CES - documente
ingelitza
Trimis: 14 Sep 2017, 10:36 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua,

Trebuie sa primim dosarele pentru anul scolar 2017-2018 pentru elevii cu CES.

Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere pentru anul acesta, si o declaratie.

Multumesc

--------------------
„Eu sunt mic, nu știu nimic....”
Mesaj personal
elsa2015
Trimis: 14 Sep 2017, 11:47 AM

Utilizator avansat

HG 564/2017.....
Mesaj personalTrimite email
ingelitza
Trimis: 15 Sep 2017, 08:27 AM

Utilizator avansat

Nu am gasit cererea...voi intocmi eu una,dupa modelul folosit anul trecut.

Din lege am extras modelul de declaratie....din 3 declaratii am facut una. Sper ca este bine.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 694 )
Fișier atașat  documente_ces.docx

--------------------
Mesaj personal
ingelitza
Trimis: 15 Sep 2017, 08:39 AM

Utilizator avansat

Model cerere....

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 639 )
Fișier atașat  cerere_alocatie_CES_2017_2018.doc

--------------------
Mesaj personal
printu
Trimis: 15 Sep 2017, 08:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ingelitza @ 15 Sep 2017, 09:27 AM)

Din lege am extras modelul de declaratie....din 3 declaratii am facut una. Sper ca este bine.

In H.G. 564/2017 art.5 la punctul e) nu spune nimic de certificatul de handicap(este vorba de o declaratie).
Certificatul de handicap nu conditioneaza acordarea drepturilor conf. H.G. 564/2017, eu am cazuri care au certificat de orientare si nu au de handicap.
Mesaj personal
ingelitza
Trimis: 15 Sep 2017, 10:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (printu @ 15 Sep 2017, 09:47 AM)
QUOTE (ingelitza @ 15 Sep 2017, 09:27 AM)

In H.G. 564/2017 art.5 la punctul e) nu spune nimic de certificatul de handicap(este vorba de o declaratie).
Certificatul de handicap nu conditioneaza acordarea drepturilor conf. H.G. 564/2017, eu am cazuri care au certificat de orientare si nu au de handicap.

Eu l-am avut la toate dosarele pana acum. Este mai usor sa il avem in unitate pentru cand ne sunt cerute date despre elevii cu CES.

--------------------
Mesaj personal
scoala b
Trimis: 20 Sep 2017, 02:01 PM

Utilizator activ

Buna ziua! Va rog daca are cineva vreun caz de copil luat in plasament care are CES, beneficiaza de hrana+ cazarmament? Eu din lege am inteles ca cei care beneficiaza de o masura de protectie speciala nu ar beneficia de drepturi ca le primesc deja. Multumesc anticipat!
Mesaj personal
printu
Trimis: 20 Sep 2017, 02:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala b @ 20 Sep 2017, 03:01 PM)
Buna ziua! Va rog daca are cineva vreun caz de copil luat in plasament care are CES, beneficiaza de hrana+ cazarmament? Eu din lege am inteles ca cei care beneficiaza de o masura de protectie speciala nu ar beneficia de drepturi ca le primesc deja. Multumesc anticipat!

Asa stiu si eu, am si eu un caz si nu a solicitat nici anul trecut scolar drepturile de la scoala.
Mesaj personal
scoala b
Trimis: 20 Sep 2017, 02:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (printu @ 20 Sep 2017, 03:26 PM)
QUOTE (scoala b @ 20 Sep 2017, 03:01 PM)

Asa stiu si eu, am si eu un caz si nu a solicitat nici anul trecut scolar drepturile de la scoala.

Multumesc! Asa stiu si eu dar am colegi care au dat aceste drepturi.
Mesaj personal
gradinitasibiu
Trimis: 21 Sep 2017, 07:55 AM

Utilizator activ

Daca prescolarul cu CES pe langa certificat de orientare solara mai are si certificat de incadrare intr-un grad de handicap anul acesta scolar mai beneficiaza de majorare 50% pentru toate drepturile (hrana,imbracaminte incaltaminte si sume pt.nevoi personale)?
Va multumesc.
Mesaj personal
printu
Trimis: 21 Sep 2017, 08:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gradinitasibiu @ 21 Sep 2017, 08:55 AM)
Daca prescolarul cu CES pe langa certificat de orientare solara mai are si certificat de incadrare intr-un grad de handicap anul acesta scolar mai beneficiaza de majorare 50% pentru toate drepturile (hrana,imbracaminte incaltaminte si sume pt.nevoi personale)?
Va multumesc.

Eu cred ca nu . De majorarea de 50% beneficiaza doar care au o masura de protectie speciala (copii in plasament).
Mesaj personal
ingelitza
Trimis: 22 Sep 2017, 08:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gradinitasibiu @ 21 Sep 2017, 08:55 AM)
Va multumesc.

Nu am avut acea majorare la niciun elev, desi majoritatea au certificat de incadrare la grad de handicap. Sumele au venit fixe de la CJRAE si nu erau majorate.

--------------------
Mesaj personal
MARIANAELZ
Trimis: 22 Sep 2017, 08:52 AM

La prima intervenție

Pentru a putea beneficia de aceste drepturi nu este nevoie decat de Certificatul de expertiza si orientare scolara- CES, comisia nefiind conditionata de prezenta unui Certificat de handicap in momentul in care face orientarea scolara, prin urmare nici unitatea de invatamant nu este nevoita sa ceara acest certificat.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved