Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (76) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce mai citesc dascalii romani?
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 03:16 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Stiu ca sint "off forum", asa cum m-a atentionat Crina , dar asa imi doresc de mult sa mai schimbam pareri despre lecturile noastre! Nu este un subiect legat de titularizare, va rog sa nu va suparati pe mine, pot participa la discutii doar cei interesati. Sper sa nu deranjam prea rau daca vom ocupa "un colt" de forum cu treaba asta smile.gif Am fost zilele astea la anticariatul meu favorit, nu mai aveam decat vreo 30 de lei in buzunar, ultimii mei bani "de vacanta" si mi-am zis: "ori cu ei, ori fara...". Si am intrat unde ma astepta, ca de obicei, un domn batran si dragut care ne stie pe cei care il frecventam ca pe propriii lui copii. E frumos acolo, domnul ne serveste uneori cu un ceai sau cu prajituri, ne arata noutatile, aprinde lumanari parfumate si, in surdina, se aude o muzica simfonica ce te unge la suflet. Poti citi acolo o carte, poti sta cat ai timp si cat crezi de cuviinta, e mai ceva ca la tine acasa! Partea cea mai frumoasa insa e ca domnul ne da carti...pe datorie. Acum nu a fost cazul, sa cer carte cu banii tocmai in octombrie, mi-ar fi fost mult prea rusine! Initial am zis doar ca intru, dar imediat m-au ispitit 3 carti: "Toamna la Pekin", Boris Vian, " Vineri sau limburile Pacificului", Michel Tournier si o autoare destul de recenta, despre care citisem in revista "Dilemateca": Tatiana Tolstaia ( nepoata lui Lev Tolstoi, se spune), cu cartea "Zatul". Pe primele doua le citisem, le-am cumparat pt. ca mi-au placut mult si am de gand sa le recitesc. Pe Tatiana Tolstaia incer c inca sa o inteleg. Cred ca scrie in stilul Ilf si Petrov, dar e literatura postmoderna si e mai greu de inteles... Voi ce mai cititi? Ce mai recomandati?

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 23 Aug 2006, 03:18 PM

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
Ven
Trimis: 23 Aug 2006, 04:26 PM

Utilizator avansat

Foarte bun subiectul! Din pacate, dascalii romani nu (mai) citesc cat ar trebui. E de vina si lipsa materiala (o sa primim bani de carti din toamna, poate ne revenim laugh.gif ), dar si angrenarea intr-un cotidian care abia ne mai da timp sa respiram, mereu grabiti, furati de aspecte derizorii, uitam sa mai cautam esente si ne lasam prada unei superficialitati aparent comode si ne complacem intr-o societate prea mult axata pe banal.

Eu il iubesc pe Mircea Cartarescu!!!! sign28.gif Recomand orice scris de el, mai putin poezia, dar asta e o optiune personala. De asemenea, recomand ultima carte a sotiei lui, Ioana Nicolaie, "Cerul din burta", un roman liric, proza rimata despre experienta graviditatii, carte scrisa cu multa sensibilitate si emotionanta prin puterea evocarii.

La Ed. Compania a aparut o cartulie a Sandei Cordos "Ce rost are sa mai citim literatura?". Daca aveti ocazia sa va aruncati ochii pe ea, o sa va loviti de argumente serioase si o sa va doriti sa (re)descoperiti placerea si utilitatea lecturii. cool20.gif

--------------------
La mesure de l'amour, c'est d'aimer sans mesure
Mesaj personalYahoo
vdia
Trimis: 23 Aug 2006, 04:39 PM

Utilizator
**

Nu am mai citit nimic in ultimele zile pt ca am "invatat" la gia lui Marcel, fir-ar sa fie, insa stiu ce am de gand sa citesc imediat ce scap si de asta:"Cel mai iubit dintre pamanteni"!
Mi-e extrem de draga si e o carte la care ma intorc de fiecare data cand fac o pauza mai mare de la lectura!
Va recomand "Tetralogia Alexandria" a lui Lawrence Durrell, sunt sigura ca va va placea!
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 23 Aug 2006, 05:00 PM

Mentor

Ooof! Cu atatea examene, definitivate, masterate, titularizari + "renovare" a casei (toate in cursul anului scolar care s-a incheiat...), cand sa mai si citesc? Ultimele carti citite de mine, anul asta, au fost: "Ganduri ascunse" - David Lodge; "Sinergologia/De la limbajul trupului la arta de a citi gandurile celuilalt" - Philippe Turchet - astea doua nu m-au incantat, le-am citit la recomandarea cuiva... A compensat insa "Cum sa fii englez", a lui George Mikes, la recomandarea dragalasului nostru decan, L. Papadima, care ne-a spus ca "e absolut delicioasa" - and I totally agree... Iote ca ma ismenii si io, vad ca p-aci nu sa mai poa' decat in frangleza ... wink.gif

P.S. "Mintea disciplinata" - Howard Gardner (recomandare din domeniul educational -super!)

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 23 Aug 2006, 05:03 PM
Mesaj personal
marcel24
Trimis: 23 Aug 2006, 05:11 PM

Utilizator avansat

Stimată șî dragă cocoană! Ș-aș' mai continua io da' mă sparge Aneta dacă mă prinde... Ca să nu mai fii "off-forum" iote, io aduc deșcuția mai aproape de ce ne doare capu' pe timp de vară... adecă tetulabizarea. Nu, tetilibizarea. Nici. Tembelizarea pe timp de vară! Făcui, anu' ăsta o jmichirie. Că anu trecut mi-am stors creiererii cu scursurile de la Universitate. M-apucai den timp (de pren toamnă adecă) cu nește treburi de prin bibliografia pentru titularizare . Așea că am luat la mână (iar) Iorga, Giurescu, Pârvan (antipatic om!), Petre P. Panaitescu șî, ca să nu mă sinucid prin deces așea tânăr, mi-am permis un Herodot (ti strâci di râs bai baiete!...), șî oleacă di Sfântu' Augustin. Adică aicea m-aț' prins, că nu-mi trebe neapărat pentru titularizare da-i supertare omu'... (Care v-aț' uitat pe " Confesiunile" lui stiț'...)... Șî, firește, cartea mea preferată, "Capra cu cinci iezi. Beți", una dintre cele mai interesante experiențe livrești pe care le-am avut vreodată...
Mesaj personalTrimite emailAOL
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 05:47 PM

Utilizator avansat

Una din cartile adolescentei mele a fost "Lupul de stepa", Hermann Hesse. Apoi m-am indragostit iremediabil de el si i-am citit toate cartile, amestec de psihologie si filosofie, dar de un lirism aparte. Cand l-am descoperit pe Garcia Marquez cu "Un veac de singuratate", am trait una dintre cele mai frumoase experiente literare ale mele, n-am crezut niciodata ca o carte iti poate lasa un asemenea gust cand ai terminat-o, ca are o nemaipomenita savoare, un "ceva" anume pe care o sa-l simti mult timp, cand te vei gandi la singuratate...Ca sa nu mai vorbesc de Mario Vargas Llosa! Din pacate (sau din fericire), nu-l agreez deloc pe Paolo Coelho, am citit vreo 3-4 carti de-ale lui, printre care celebrele "Alchimistul", "La raul Piedra am stat si-am plans", "11 Minute". Mi se pare o Sandra Brown "spoita" cu ceva filosofie de viata, care prinde bine la public...Pacat ca este considerat un autor la moda...Dar asta este parerea mea si "gusturile nu se discuta"! wink.gif Cat despre Cartarescu... sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 23 Aug 2006, 05:50 PM

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 23 Aug 2006, 05:48 PM

Mentor

Sfirsitul Orelor-C. Duffosse, multe carti usurele, de, nu predau romana, Tracy Chevalier -Albastru pur. Oricum am bagat 1 mil. din banii de vacanta in carti ca e reducere laPolirom si la Nemira si asta fara stirea sotului, l-am dus cu zaharelul 500 si 500 si as mai vrea sa bag 500 da finantele sint de mult pe 0. Banii de carti dragi colegi la anu in septembrie si vorbesc serios pe 1.01 2007 incepe sa se discute proiectul , lege, Monitor Oficial si extrem de imp. Buget .
Mesaj personal
marcel24
Trimis: 23 Aug 2006, 06:04 PM

Utilizator avansat

Si ca sa nu uit!... multa politichie!... Va sugerez cu toata caldura cartile aparute la Institutul European (io am deja un sac!...)
marcel24
Trimis: 23 Aug 2006, 06:08 PM

Utilizator avansat

Pfiiii!... Staț' că ma-m ienervat! Mă luai acu' freo saptamână cu careva de la Sadoveanu, Preda si încă vreo doi... Apropo: Sadoveanu fuse mare jmecher în Prezidiul Republicii Populare Române emediat dupe ce îl fugariră ăia urâții pe Mihai I... Din ce auzii nici Preda n-a fost mai leneș... Da' acu ma iertaț' ca spui si io ce aud pe la alții... Ce spuneț'?...
marcel24
Trimis: 23 Aug 2006, 06:09 PM

Utilizator avansat

ma-m/mam/m-a-m/ va rog io nu dadeati prea tare ca ma lua tastatura pe dinainte...
marcel24
Trimis: 23 Aug 2006, 06:20 PM

Utilizator avansat

...și pentru că o auzii pe F_Danaila cu scrisu' frumos ca pomeni mai zilele trecute de Ilf si Petrov (Băi, sper ca nu m-ai facut vițel, chiar daca e de aur, da?), daca s-ar putea inventa biblioteca aia unde sa stai pe-un fotoliu, comod, cu un bax de pol mol laiț, o șteclă de grasa de cotnari si un sac de literatura ruseasca.... io acolo vreau sa ma îngropaț'... De la Gogol, Dostoievski, Tolstoi (ambii!) si pâna la Soljenițân care-i cel mai tare, sa-i traiasca famelia!...
MarikaJ
Trimis: 23 Aug 2006, 06:31 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Ce mai citesc dascalii romani?

biggrin.gif
discutiile de pe forum
cool.gif

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
PurpleRain
Trimis: 23 Aug 2006, 07:14 PM

Mentor

Pacatele mele, mie nu-mi place Cartarescu..mea culpa,sunt superficiala si,teoretic,nu ar trebui sa afirm ca nu agreez un scriitor citindu-i doar o carte...Poate imi recomandati altceva de la el,in afara "renumitului" "De ce iubim femeile..".Ultima lectura:"Copiii fiarei"-Cristian Tudor Popescu-excelent om de litere,parerea mea!

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 07:19 PM

Utilizator avansat

...și pentru că o auzii pe F_Danaila cu scrisu' frumos ca pomeni mai zilele trecute de Ilf si Petrov (Băi, sper ca nu m-ai facut vițel, chiar daca e de aur, da?), daca s-ar putea inventa biblioteca aia unde sa stai pe-un fotoliu, comod, cu un bax de pol mol laiț, o șteclă de grasa de cotnari si un sac de literatura ruseasca.... io acolo vreau sa ma îngropaț'... De la Gogol, Dostoievski, Tolstoi (ambii!) si pâna la Soljenițân care-i cel mai tare, sa-i traiasca famelia!...

Da!!!! Literatura rusa are un parfum aparte, inconfundabil!!! Dar parca e prea dureros de trista, uneori. In "Suflete moarte", a lui Gogol, e atata noroi...si parca nu mai rasare niciodata soarele, oricat l-ai astepta...Ei, cu Tolstoi e oarecum altceva... Dar buna literatura, jos palaria!

--------------------
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 07:24 PM

Utilizator avansat

Draga mea MarikaJ,

Inca de la inceput am specificat ca poftesc la aceasta discutie numai pe cine se simte bine aici. De asemenea, am rugat sa nu se supere nimeni pe mine (pe noi), daca voi utiliza "un colt" de forum pt. aceste discutii. Daca nu te simti bine aici, te rog sa te abtii sa faci comentarii inutile! Multumesc de intelegere! Si...poate te-ar ajuta si pe tine discutiile noastre, daca ai avea curiozitatea sa le citesti si nu sa le persiflezi...

--------------------
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 07:26 PM

Utilizator avansat

Pacatele mele, mie nu-mi place Cartarescu..mea culpa

Ai pute sa incerci "Nostalgia", cred ca merita efortul! wink.gif

--------------------
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 23 Aug 2006, 07:47 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (f_danaila @ 23 Aug 2006, 08:24 PM)
Draga mea MarikaJ,
...poate te-ar ajuta si pe tine discutiile noastre, daca ai avea curiozitatea sa le citesti

chiar le citesc cu drag, nu numai cu interes
dar din pacate consum prea mult cu cartile de specialitate si literatura citesc "ce apuc", acum in vacanta sunt in concediu, dar cand incepe scoala mai trag la biblioteca, biblioteca de acasa am parcurs-o in repetate randuri.
record> si ramane cartea mea de suflet> La rasarit de Eden, Stendhal

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
alex.nemeth
Trimis: 23 Aug 2006, 08:43 PM

Utilizator avansat

Felicitări, f_danaila, pentru ideea deschiderii acestui topic! Sincer, chiar vroiam să mă deconectez de pe acest forum, sătul de mesajele oamenilor cu idei fixe și furibunde (respect, grevă etc.) și de imixtiunile unor neobrăzați de elevi încântați de posibilitatea agresiunii verbale asupra profesorilor. Parcă astfel s-a mai "schimbat paradigma", nu? Pentru a rămâne totuși on topic, vă recomand să (re)citiți romanul "O mie nouă sute optzeci și patru" al lui George Orwell, în special capitolul 2 al părții I, în care e vorba despre niște copii - turnători la "Poliția Gândirii", copii care-și terorizau părinții și vecinii, aceștia suportându-le toate mofturile și răutățile, fiindcă știau că e suficientă o reclamație a copiilor pentru a fi aruncați în temniță. Recunoașteți aici situația actuală din învățământul românesc?

Acest mesaj a fost modificat de către alex.nemeth la data 23 Aug 2006, 08:44 PM
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 23 Aug 2006, 09:18 PM

Mentor

Citesc acum Gulliver in tara Mincinilor de Ion Eremia, pe care o recomand si celor ce au prins minunata epoca de aur si celorlalti. E scrisa in stilul lui J. Swift dar e scrisa de un roman in 68 si cu 10 ani inaintea lui 1984 si a stat pina in 90 in arhiva securitatii. Marcele eu sint de acord cu tine , mie Sadoveanu nu imi place nici sa ma pici . L-am citit ca asa trebuia dar altfel.... M. Preda dupa mine a avut un singur roman excelent Cel mai iubit....., restul las profii de romana si criticii sa se pronunte. Pot sa corectez si eu pe cineva fara sa se supere pe mine? Cred ca La rasarit de Eden e scris de Steinbeck, nu de alta dar e unul din scriitori mei favoriti alaturi de Tennessse Williams, M. Sebastian, Cezar Petrescu, Radu Tudoran , Isaac Asimov. oricum multumesc de idei de carti. Bani de ar fi. Si Marcele in Bucuresti exista o librarie , sau mai multe , se cheama Carturesti, unde poti sa stai sa citesti o carte asa cum ai vrea tu, dar primesti un ceai si nu o grasa de Cotnari. Dar poate in ceai o fi si brandy, ceva... zic si eu , ca nu le am cu bauturile.
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 23 Aug 2006, 09:19 PM

Mentor

M-am gasit, fac observatie la oameni si scriu mincini, scuze e meciul asta cu Steaua . Gulliver in tara minciunilor.
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 23 Aug 2006, 09:26 PM

Utilizator avansat

Parca nu ma pot abtine sa nu vorbesc de Octavian Paler. De fapt, asta cred ca vorbeste mai bine despre el:

"Avem timp pentru toate. Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga, sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa cititm si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris. Avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam. Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu. Avem timp pentru ambitii si boli, sa invinovatim destinul si amanuntele, avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare, Avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile. Avem timp sa sfarmam un vis si sa-l reinventam. Avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa aceea, avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem. Avem timp pentru toate. Nu e timp doar pentru putina tandrete. Cand sa facem si asta, murim. Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua!! Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita. Restul…depinde de ceilalti. Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie, altora s-ar putea sa nu le pese. Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi. Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata ci PE CINE ai. Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute, dar dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva. Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca ci cu ceea ce poti tu sa faci. Am invatat ca nu conteaza ci li se intampla oamenilor ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva. Am invatat ca oricum ai taia orice lucru are doua fete. Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde, s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi. Am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti. Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau. Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta, iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata. Am invata ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul. Am invatat ca, indiferent cat de bun iti este un prieten, oricum te va rani din cand in cand iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta. Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii, cate odata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti. Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea, dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii. Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc. Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc. Am invata ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc si nu faptele sale. Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit. Am invatat ca, indiferent de consecinte, cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata. Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oameni care nu te cunosc. Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat, cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta. Am invat ca scrisul, ca si vorbitul, poate linisti durerile sufletesti. Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult iti sunt luati prea repede… Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a rani oamenii si a-ti sustine parerile. Am invat sa iubesc ca sa pot sa fiu iubit."

"Avem timp", O. Paler

--------------------
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 12:18 AM

Utilizator avansat

Pentru a rămâne totuși on topic, vă recomand să (re)citiți romanul "O mie nouă sute optzeci și patru" al lui George Orwell, în special capitolul 2 al părții I, în care e vorba despre niște copii - turnători la "Poliția Gândirii", copii care-și terorizau părinții și vecinii, aceștia suportându-le toate mofturile și răutățile, fiindcă știau că e suficientă o reclamație a copiilor pentru a fi aruncați în temniță. Recunoașteți aici situația actuală din învățământul românesc?

Spre rusinea mea, de George Orwell nu am citit decat "Ferma animalelor"...dar daca si "Omie noua sute optzeci si patru" este la fel, merita citit! Despre situatia actuala din invatamantul romanesc...eu sint dezarmata...din pacate, nu mai am cuvinte... sad.gif

--------------------
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 24 Aug 2006, 08:43 AM

Utilizator avansat

Și "Ferma animalelor" este o carte excelentă, dar "O mie nouă sute optzeci și patru", spre deosebire, iese din zona fabulei animaliere fanteziste pentru a intra în zona distopiei sinistre, deloc fanteziste (deși cartea o fost publicată în 1949), mai ales pentru noi, cei care am traversat infernul comunist. În același spirit, recomand opera lui Bulgakov (Mihail - precizare necesară, fiindcă avem și un Serghei Bulgakov, filozof al creștinismului ortodox), în special "Maestrul și Margareta" - este exemplar destinul acestui om, care a renunțat la practicarea meseriei de doctor, pentru a se dedica meseriei de "doctor de suflete", scriind literatură și păstrându-și verticalitatea morală și artistică în cea mai neagră epocă de proletcultism stalinist - mai ales dacă-i comparăm destinul cu cel al unor scriitori români care se disculpă acum, spunându-ne că au fost nevoiți să facă "pactul cu diavolul" în epoca ceaușistă, să mai scrie și câteva ode închinate "Conducătorului Iubit" sau "Savantei", plus și vreo câteva delațiuni pe la Securitate, pentru a reuși să-și "strecoare" spre tipar și opera adevărată. Care operă?!
Mesaj personal
C_Odobescu
Trimis: 24 Aug 2006, 09:44 AM

Utilizator avansat

Eu citesc: Calatorie prin Romania, tara noastra.

Carti de calatorii si harti multe.

Pliante de mobila, de masini.

Acest mesaj a fost modificat de către C_Odobescu la data 24 Aug 2006, 09:45 AM
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 11:02 AM

Utilizator avansat

Pliante de mobila, de masini.

Stati calm, domnule Odobescu, stiam de foarte mult timp ca cititi pliante de mobila si de masini! Acest fapt se reflecta in mai toate postarile dvs, in care pozati ca un om care le stie pe toate. Asa ca mi se pare si normal sa cititi pliante, alfel cum ati mai fi bine informat?! wink.gif Spor la treaba! Si, o recomandare: daca tot va e asa draga tara noastra, de ce nu o parcurgeti la pas? Cred ca ar fi o experienta interesanta... sign28.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (76) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved