Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (79) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce mai citesc dascalii romani?
cornelbn
Trimis: 24 Aug 2006, 11:23 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Tocmai am citit "Prinde-ma daca poti" de Frank W. Abagnale.
Autorul povesteste intamplari din viata lui intre 16 si 21 de ani, cand adolescent fiind s-a dat drept pilot,avocat,doctor,profesor si a reusit sa faca cateva milioane de dolari speculand "nișele" si naivitatea functionarilor bancari din anii '60.
Daca in adolescenta era "cel mai cautat falsificator de pe planeta", azi este "cel mai bun consultant in domeniul fraudelor bancare".
Mesajul cartii:"poti sa-ti schimbi viata oricand si sa devii mai bun"

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 11:36 AM

Utilizator avansat

Și "Ferma animalelor" este o carte excelentă, dar "O mie nouă sute optzeci și patru", spre deosebire, iese din zona fabulei animaliere fanteziste pentru a intra în zona distopiei sinistre, deloc fanteziste (deși cartea o fost publicată în 1949), mai ales pentru noi, cei care am traversat infernul comunist. În același spirit, recomand opera lui Bulgakov (Mihail - precizare necesară, fiindcă avem și un Serghei Bulgakov, filozof al creștinismului ortodox), în special "Maestrul și Margareta" - este exemplar destinul acestui om, care a renunțat la practicarea meseriei de doctor, pentru a se dedica meseriei de "doctor de suflete", scriind literatură și păstrându-și verticalitatea morală și artistică în cea mai neagră epocă de proletcultism stalinist - mai ales dacă-i comparăm destinul cu cel al unor scriitori români care se disculpă acum, spunându-ne că au fost nevoiți să facă "pactul cu diavolul" în epoca ceaușistă, să mai scrie și câteva ode închinate "Conducătorului Iubit" sau "Savantei", plus și vreo câteva delațiuni pe la Securitate, pentru a reuși să-și "strecoare" spre tipar și opera adevărată. Care operă?!

Stiu de ceva vreme de Bulgakov si de celebra lui carte "Maestrul si Margareta", am auzit numai laude la adresa acestui autor. Inca nu am citit cartea, dar sper sa o fac cat mai curand posibil.
In ceea ce priveste perioada comunista, nu prea stiu mare lucru ( politic vorbind), dar nu contenesc sa ma intreb ce-o fi mai bine :un comunism cenusiu sau o democratie prost inteleasa?? Se scriau ode "Mult Iubitului" si "Savantei", dar se asculta pe ascuns "Europa Libera", nu erau carti in librarii, dar se citeau carti bune(si autori interzisi), imprumutate "pe sub mana" celor care le iubeau, aveam 10 minute de "Mihaela", dar traiam intens in lumea lui Jules Verne sau a lui Mark Twain...Sa nu ma intelegeti gresit, nu fac elogiul unor timpuri apuse, fac doar o comparatie dureroasa si nu-mi mai raman decat vorbele lui Miron Costin :" Caci nu vremurile sint sub om, ci omul e sub vremuri..."
Despre verticalitatea morala...hm...dureros subiect, nu cunosc decat foarte, foarte putini oameni care sa si-o fi pastrat. Traim, din pacate, in epoca "pupincurismului" mai mult ca niciodata... Si ma intreb din nou, ca de fiecare data :este aceasta "arta" o maladie a secolului, sau ne caracterizeaza doar pe noi, ca natie? Dar cu aceste discutii o sa revenim alta data, poate ca o sa cream "un topic" cu acest subiect.
A incercat cineva vreodata Kobo Abe, "Femeia nisipurilor"? Pt cei indragostiti de Kafka si de "Procesul" lui, cartea acestui japonez e un deliciu! wink.gif

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
C_Odobescu
Trimis: 24 Aug 2006, 02:13 PM

Utilizator avansat

1. De la idee la bani

2. Monitorul oficial.

3. Capital

4. Tata bogata, tata sarac de Robert Kiwosaki

SUPER CARTE.

Cadranul banilor.
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 02:20 PM

Utilizator avansat

Autorul povesteste intamplari din viata lui intre 16 si 21 de ani, cand adolescent fiind s-a dat drept pilot,avocat,doctor,profesor si a reusit sa faca cateva milioane de dolari speculand "nișele" si naivitatea functionarilor bancari din anii '60.

Dar J.D. Saliger, cu "De veghe in lanul de secara"? Tot un adolescent si aici, dar pe gustul celor mai rebeli dintre noi, lupta cu o societate caracterizata de ipocrizie si stereotipii. Si numai un adolescent de 17 ani, cu un simt al umorului dezvoltat, cu o sinceritate dezarmanta, cu un curaj pe care numai la varsta adolescentei poti sa il ai, poate sa te faca sa crezi din nou intr-un vis prafuit: lumea poate fi schimbata...

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 24 Aug 2006, 03:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cornelbn @ 24 Aug 2006, 12:23 PM)

Cartea "Prinde-mă dacă poți" (Catch me if you can) a fost ecranizată de către Steven Spielberg în 2002, avându-i în rolurile principale pe Leonardo di Caprio (Frank, urmăritul) și Tom Hanks (polițistul, urmăritorul). Un film care merită văzut! Pentru adolescenți (elevi de liceu) totuși cred că ar fi mai indicate (mai educative), chiar ca lectură obligatorie impusă de manual, "Romanul adolescentului miop" al lui Mircea Eliade sau "Un om sfârșit" de Giovani Papini. Salinger, chiar prin capodopera sa "De veghe în lanul cu secară" (sfâșietoare tristețe a adolescentului care nu reușește să-și afle un rost în viață, să se integreze într-o lume brutală și anostă), pălește în fața "Lolitei" lui Nabokov, o întruchipare a măiestriei literare. Interesant este că Vladimir Nabokov, ca profesor universitar de literatură engleză la Cornell și totodată entomolog (a descoperit câteva specii de fluturi pe care i-a botezat cu numele lui), a scris un studiu despre Gogol, studiu pe care-l caut cu îndârjire de ani de zile ca să-l citesc. Fiindcă "Suflete moarte" rămâne cartea definitorie a copilăriei mele, prima de care-mi amintesc s-o fi citit (logic devansată de cine știe ce "Povești nemuritoare" sau Jules Verne-uri de rigoare, care s-au pierdut în negura memoriei) și mă interesează destinul acestui scriitor, în special ultimii săi ani de viață, când, cu mintea tulburată, a scris o continuare "pășunistă - politicaly corectness" la "Suflete moarte", sfârșind prin a pune manuscrisul pe foc și a încerca o salvare prin credință, mergând chiar la Ierusalim să vadă Mormântul Mântuitorului, fără rezultatul scontat și dorit - le scrie prietenilor săi că "vizitând Locurile Sfinte s-a plictisit ca într-o gară de provincie".
Mesaj personal
danielD
Trimis: 24 Aug 2006, 03:44 PM

Utilizator activ

ultima ... "Copiii mintii" de Orson Scott Card ... continuare la sagaua lui Ender (dupa "Jocul lui Ender", "Xenocid" si "Vorbitor in numele mortilor")
Incercati si SF ... Isaac Asimov ... seria roboticii, fundatiei ...
Frank Herbert ... seria Dune ... Personal chiar cred ca merita.
Am recitit si Remarque ... Trei camarazi, Obeliscul negru. LLosa ... Razboiul lumilor.
plus carti de specialitate, de informatica, de bridge ...
Timp sa fie ....
De asemenea cred ca s-ar impune si o intrebare adresata elevilor ... ce au citit ei ? ... mai ales fara sa fie siliti. Sau mai bine zis .. Mai citesc elevii din zilele noastre ? (la "majoritatea" elevilor ma refer)

Acest mesaj a fost modificat de către danielD la data 24 Aug 2006, 03:44 PM
Mesaj personal
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 03:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina_butarescu @ 23 Aug 2006, 08:14 PM)
Pacatele mele, mie nu-mi place Cartarescu..mea culpa,sunt superficiala si,teoretic,nu ar trebui sa afirm ca nu agreez un scriitor citindu-i doar o carte...Poate imi recomandati altceva de la el,in afara "renumitului" "De ce iubim femeile..".Ultima lectura:"Copiii fiarei"-Cristian Tudor Popescu-excelent om de litere,parerea mea!

"Nostalgia", Jurnalele, "Orbitor".... Dar daca nu gusti genul de literatura subiectiva, putin probabil sa-ti placa. Dar, cine stie... wink.gif

--------------------
La mesure de l'amour, c'est d'aimer sans mesure
Mesaj personalYahoo
PurpleRain
Trimis: 24 Aug 2006, 04:02 PM

Mentor

Multumesc,Venera...

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 04:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (f_danaila @ 24 Aug 2006, 12:36 PM)
Și "Ferma animalelor" este o carte excelentă, dar "O mie nouă sute optzeci și patru", spre deosebire, iese din zona fabulei animaliere fanteziste pentru a intra în zona distopiei sinistre, deloc fanteziste (deși cartea o fost publicată în 1949), mai ales pentru noi, cei care am traversat infernul comunist. În același spirit, recomand opera lui Bulgakov (Mihail - precizare necesară, fiindcă avem și un Serghei Bulgakov, filozof al creștinismului ortodox), în special "Maestrul și Margareta" - este exemplar destinul acestui om, care a renunțat la practicarea meseriei de doctor, pentru a se dedica meseriei de "doctor de suflete", scriind literatură și păstrându-și verticalitatea morală și artistică în cea mai neagră epocă de proletcultism stalinist - mai ales dacă-i comparăm destinul cu cel al unor scriitori români care se disculpă acum, spunându-ne că au fost nevoiți să facă "pactul cu diavolul" în epoca ceaușistă, să mai scrie și câteva ode închinate "Conducătorului Iubit" sau "Savantei", plus și vreo câteva delațiuni pe la Securitate, pentru a reuși să-și "strecoare" spre tipar și opera adevărată. Care operă?!

Stiu de ceva vreme de Bulgakov si de celebra lui carte "Maestrul si Margareta", am auzit numai laude la adresa acestui autor. Inca nu am citit cartea, dar sper sa o fac cat mai curand posibil.
In ceea ce priveste perioada comunista, nu prea stiu mare lucru ( politic vorbind), dar nu contenesc sa ma intreb ce-o fi mai bine :un comunism cenusiu sau o democratie prost inteleasa?? Se scriau ode "Mult Iubitului" si "Savantei", dar se asculta pe ascuns "Europa Libera", nu erau carti in librarii, dar se citeau carti bune(si autori interzisi), imprumutate "pe sub mana" celor care le iubeau, aveam 10 minute de "Mihaela", dar traiam intens in lumea lui Jules Verne sau a lui Mark Twain...Sa nu ma intelegeti gresit, nu fac elogiul unor timpuri apuse, fac doar o comparatie dureroasa si nu-mi mai raman decat vorbele lui Miron Costin :" Caci nu vremurile sint sub om, ci omul e sub vremuri..."
Despre verticalitatea morala...hm...dureros subiect, nu cunosc decat foarte, foarte putini oameni care sa si-o fi pastrat. Traim, din pacate, in epoca "pupincurismului" mai mult ca niciodata... Si ma intreb din nou, ca de fiecare data :este aceasta "arta" o maladie a secolului, sau ne caracterizeaza doar pe noi, ca natie? Dar cu aceste discutii o sa revenim alta data, poate ca o sa cream "un topic" cu acest subiect.
A incercat cineva vreodata Kobo Abe, "Femeia nisipurilor"? Pt cei indragostiti de Kafka si de "Procesul" lui, cartea acestui japonez e un deliciu! wink.gif

Greu de spus ce e mai bine...Eu cred ca e mai bine, totusi, acum. Inainte apreciam mai mult anumite lucruri pentru ca le obtineam mai greu, stiti cum e...ce e la indemana nu e dezirabil...natura umana, deh! wink.gif tongue.gif Sa nu dorim sa oprim timpul in loc, mai bine sa invatam sa evoluam. Recomand, in sprijinul acestei idei, un studiu al lui A. Plesu "Era mai bine inainte", scris prin 90' si ceva, nu mai stiu exact. Citindu-l te luminezi si iti dai seama ca nu avea cum sa fie mai bine inainte. Oricum, generatia de tranzitie sau de sacrificiu, mai bine zis, cei care abia intrau in adolescenta la Revolutie, nu prea pot compara vremurile pentru ca pe acelea nu le-au trait in deplinatatea "Raului".

Multumesc pentru sugestia cu "Femeia nisipurilor". Comparatia cu Kafka m-a convins! wink.gif De asemenea, daca tot veni vorba, eu gasesc o similitudine si intre "Procesul" lui Kafka si "Strainul" lui Camus. Aceeasi lume a absurdului, pe care, din pacate, intr-un fel sau altul, o traim si astazi. Fiind prea mult preocupati sa intelegem, uitam sa ne revoltam....sau invers????? wink.gif confused24.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 04:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (f_danaila @ 24 Aug 2006, 03:20 PM)

Dar J.D. Saliger, cu "De veghe in lanul de secara"? Tot un adolescent si aici, dar pe gustul celor mai rebeli dintre noi, lupta cu o societate caracterizata de ipocrizie si stereotipii. Si numai un adolescent de 17 ani, cu un simt al umorului dezvoltat, cu o sinceritate dezarmanta, cu un curaj pe care numai la varsta adolescentei poti sa il ai, poate sa te faca sa crezi din nou intr-un vis prafuit: lumea poate fi schimbata...

Extraordinara cartea!!! Un indemn spre a uita sa fii fals, conventional. Traieste liber, fara a incerca sa te incadrezi intr-un tipar! Daca ne-am putea permite.... wink.gif Daca ne-am putea pastra nealterat sufletul de copil...

Cu gandul la adolescenti...am citit cu mare drag si as reciti oricand "Romanul adolescentului miop" al lui Eliade. sign28.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 04:30 PM

Utilizator avansat

Daca e vorba de Camus... sign28.gif sign28.gif ! "Strainul" e un roman grozav, pentru cine a fost sau este revoltat de o anumita ordine a lucrurilor...de paradoxul "Se face asa pt. ca asa se face.Fara comentarii!". Dureros de imbietor la meditatie e raspunsul lui Mersault, la intrebarea judecatorului :" De ce ati ucis?". Raspunsul: "Din cauza soarelui."..E Soarele care arde aproape in toate scrierile lui Camus, fie ca sint romane, eseuri filosofice sau piese de teatru, fie ca e mediteraneean sau al cunoasterii. E un soare care arde pana in adancurile fiintei umane!!! Incredibil de frumoasa mi se pare si piesa de teatru a aceluiasi autor, "Caligula". Merita din plin timpul pt. a o lectura!!!

Cat priveste perioada comunista, e drept...am prins putin din ea, eram eleva la generala pe atuncea...

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 24 Aug 2006, 04:35 PM

--------------------
Mesaj personal
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 04:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex.nemeth @ 24 Aug 2006, 04:35 PM)
QUOTE (cornelbn @ 24 Aug 2006, 12:23 PM)

Cartea "Prinde-mă dacă poți" (Catch me if you can) a fost ecranizată de către Steven Spielberg în 2002, avându-i în rolurile principale pe Leonardo di Caprio (Frank, urmăritul) și Tom Hanks (polițistul, urmăritorul). Un film care merită văzut! Pentru adolescenți (elevi de liceu) totuși cred că ar fi mai indicate (mai educative), chiar ca lectură obligatorie impusă de manual, "Romanul adolescentului miop" al lui Mircea Eliade sau "Un om sfârșit" de Giovani Papini. Salinger, chiar prin capodopera sa "De veghe în lanul cu secară" (sfâșietoare tristețe a adolescentului care nu reușește să-și afle un rost în viață, să se integreze într-o lume brutală și anostă), pălește în fața "Lolitei" lui Nabokov, o întruchipare a măiestriei literare. Interesant este că Vladimir Nabokov, ca profesor universitar de literatură engleză la Cornell și totodată entomolog (a descoperit câteva specii de fluturi pe care i-a botezat cu numele lui), a scris un studiu despre Gogol, studiu pe care-l caut cu îndârjire de ani de zile ca să-l citesc. Fiindcă "Suflete moarte" rămâne cartea definitorie a copilăriei mele, prima de care-mi amintesc s-o fi citit (logic devansată de cine știe ce "Povești nemuritoare" sau Jules Verne-uri de rigoare, care s-au pierdut în negura memoriei) și mă interesează destinul acestui scriitor, în special ultimii săi ani de viață, când, cu mintea tulburată, a scris o continuare "pășunistă - politicaly corectness" la "Suflete moarte", sfârșind prin a pune manuscrisul pe foc și a încerca o salvare prin credință, mergând chiar la Ierusalim să vadă Mormântul Mântuitorului, fără rezultatul scontat și dorit - le scrie prietenilor săi că "vizitând Locurile Sfinte s-a plictisit ca într-o gară de provincie".

Eu cu "Lolita" am avut o problema... Mult prea grotesc, nu am putut digera. Nu a fost si cazul filmului, cu o actrita perfect aleasa, am reusit sa inteleg tot si sa privesc situatia cu alti ochi. Nici macar bolnavicios nu mi s-a mai parut... confused24.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 04:45 PM

Utilizator avansat

Eu mi-am trait copilaria cu "Romanul adolescentului miop", nu stiu cat am inteles din el cand l-am citit prima data, dar stiu cu siguranta ca mi-am imaginat ca adolescenta e cea mai frumoasa perioada din viata unui om, ca inseamna sa fii vesel, sa iubesti, sa traiesti viata fara se te intrebi prea des "de ce?". Cand l-am recitit la adolescenta, o luasem deja pe cai gresite, cu Cioran si "Pe culmile disperarii". Mi s-a parut atunci ca Eliade e un mare mincinos si am fost mult timp suparata pe el. Asta pana l-am redescoperit pe Preda, cu "Cel mai iubit dintre pamanteni"...si am reinceput sa-l citesc pe Eliade

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 24 Aug 2006, 04:47 PM

--------------------
Mesaj personal
anna27
Trimis: 24 Aug 2006, 04:54 PM

Utilizator avansat

Va felicit d-na Danaila pentru ideea acestui post,dar multumesc si d-nilor profesori care au raspuns!
Eu sunt o eleva care citeste [nu,nu ziare sau pliante] si de aceea,aceasta este o buna sursa de inspiratie.Imi place Eliade,iar Romanul adolescentului miop este una din cartile mele preferate.Mai citesc Cezar Petrescu,Mihai Drumes si Cella Serghi.Lista ar putea continua.

--------------------

~~ I want you to spit when you see me
And if you don't I'm gonna spit on you ~~
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 04:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anna27 @ 24 Aug 2006, 05:54 PM)
Va felicit d-na Danaila pentru ideea acestui post,dar multumesc si d-nilor profesori care au raspuns!
Eu sunt o eleva care citeste [nu,nu ziare sau pliante] si de aceea,aceasta este o buna sursa de inspiratie.Imi place Eliade,iar Romanul adolescentului miop este una din cartile mele preferate.Mai citesc Cezar Petrescu,Mihai Drumes si Cella Serghi.Lista ar putea continua.

Bravo, Ana!!! In sfarsit, elevi care au ce sa caute pe forumul profesorilor. Nu ca altii care n-au alta treaba decat "sa faca misto". Lectura placuta! sign28.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
dascalitza
Trimis: 24 Aug 2006, 05:49 PM

Utilizator avansat

Intr-adevar, sunt unele carti pe care nu se merita sa treci prin viata fara sa le citesti... as enumera cativa dintre autorii mei favoriti:Gabriel Garcia Marquez ("un veac de singuratate", "toamna patriarhului", "dragostea in vremea holerei", dar aproape tot ce a scris), Henry Milller ("Primavara neagra", "sexus"), Simone de Beauvoir ("Al doilea sex", o carte in care este cuprinsa esenta feminismului, si care practic mi-a schimbat viata), Pascal Bruckner ("Luni de fiere", "Tentatia inocentei", dar am fost dezamagita de "Care dintre noi l-a nascocit pe celalat?" si "Iubirea fata de aproapele"), Charles Bukovski, Dostoievski (fireste!), Umberto Ecco, Faulkner, Fitzgerald, Knut Hamsun (un scriitor norvegian mai putin mediatizat, as recomanda "Foamea"," Pan", "Victoria" etc), Harper Lee
("Sa ucizi o pasare cantatoare"), Giovanni Papini ("Gog"), Steinbeck (un scriitor foarte profund, usor de citit, i-am devorat literalmente cartile, incepand cu "Iarna vrajbei noastre"), Salinger, Sienkiewitcz ("Quo vadis"), Tolstoi. Din literatura romana i-as enumera pe Camil Petrescu, care este foarte aproape de sufletul meu, Rebreanu (pe langa romanele "clasice", as recomanda "Adam si eva", "Amandoi"), Eliade, Marin Preda, si nu in ultimul rand, Titus Popovici, cartile publicate dupa revolutie ( "Cutia de ghete", "Cartierul Primaverii", pentru cei care au inceput sa uite ororile comunismului).

--------------------
"Daca tu ai un mar si eu am un mar si facem schimb de mere, atunci tu si eu vom avea in continuarea un mar. Dar daca tu ai o idee si eu am o idee si le schimbam intre ele atunci fiecare dintre noi va avea doua idei" George Bernard Shaw

Mesaj personal
Ven
Trimis: 24 Aug 2006, 06:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dascalitza @ 24 Aug 2006, 06:49 PM)
Intr-adevar, sunt unele carti pe care nu se merita sa treci prin viata fara sa le citesti... as enumera cativa dintre autorii mei favoriti:Gabriel Garcia Marquez ("un veac de singuratate", "toamna patriarhului", "dragostea in vremea holerei", dar aproape tot ce a scris), Henry Milller ("Primavara neagra", "sexus"), Simone de Beauvoir ("Al doilea sex", o carte in care este cuprinsa esenta feminismului, si care practic mi-a schimbat viata), Pascal Bruckner ("Luni de fiere", "Tentatia inocentei", dar am fost dezamagita de "Care dintre noi l-a nascocit pe celalat?" si "Iubirea fata de aproapele"), Charles Bukovski, Dostoievski (fireste!), Umberto Ecco, Faulkner, Fitzgerald, Knut Hamsun (un scriitor norvegian mai putin mediatizat, as recomanda "Foamea"," Pan", "Victoria" etc), Harper Lee
("Sa ucizi o pasare cantatoare"), Giovanni Papini ("Gog"), Steinbeck (un scriitor foarte profund, usor de citit, i-am devorat literalmente cartile, incepand cu "Iarna vrajbei noastre"), Salinger, Sienkiewitcz ("Quo vadis"), Tolstoi. Din literatura romana i-as enumera pe Camil Petrescu, care este foarte aproape de sufletul meu, Rebreanu (pe langa romanele "clasice", as recomanda "Adam si eva", "Amandoi"), Eliade, Marin Preda, si nu in ultimul rand, Titus Popovici, cartile publicate dupa revolutie ( "Cutia de ghete", "Cartierul Primaverii", pentru cei care au inceput sa uite ororile comunismului).

Si mie imi place Camil Petrescu mult!!!! sign28.gif E preferatul meu dintre canonici. Rebreanu asa si asa, dar din "Adam si Eva" am retinut si inca ma mai gandesc la teoria sufletelor pereche... O explicatie mai buna n-am gasit!

Despre scrierile lui Anton Holban ce ziceti?? ("O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Daniei") Diverse ipostaze ale lui Sandu.. Mi se pare interesanta in ultima carte mentionata lupta cu complexele...si cu absenta!

Mi-am mai adus aminte de o carte care m-a pus pe ganduri..."Portretul lui Dorian Gray" - Oscar Wilde. Ne-am dori, noi, oare, un astfel de portret care sa imbatraneasca in locul nostru?? Si sa ne preia trasaturile negative?? Inca ma mai gandesc... confused24.gif Sa fim mai degraba "abur" sau "sarut"??? confused06.gif smile.gif confused24.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 06:11 PM

Utilizator avansat

Hmmm, Garcia Marquez si "Dragostea in vremea holerei", extraordinara carte, ca de altfel toate cartile lui ( in ceea ce ma priveste, mai putin "Toamna patriarhului", probabil din cauza lipsurilor mele din domeniul politic...) . Nu am citit niciodata o carte in care un barbat sa iubeasca cu atata obstinatie o femeie pe care nu o poate avea decat la batranete...Nu poti citi nici macar un rand din Marquez fara sa nu-l recunosti! Si nu poti citi Marquez fara sa te indragostesti! Iremediabil! Parca nici nu-mi vine sa plec fara sa va rog sa incercati sa gustati aceasta carte...

P.S. Singura mea mare durere in ceea ce-l priveste pe Marquez e ca nu l-am vazut aparand decat la Editura Rao si tare sint scumpe cartile... sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 24 Aug 2006, 06:13 PM

--------------------
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 24 Aug 2006, 06:23 PM

Utilizator avansat

Spunea cineva mai sus de E.M. Remarque. Daca tot ne citesc si elevii, as recomanda cu multa dragoste "Pe frontul de vest nimic nou", tineri angrenati intr-un razboi absurd care mutileaza atat fizic cat si psihic... "Cartea aceasta nu vrea sa fie nici act de acuzare, nici profesiune de credinta. Vrea doar sa incerce sa infatiseze o generatie care a fost distrusa de razboi- chiar daca a scapat de obuzele lui" spune Remarque.

--------------------
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 24 Aug 2006, 07:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (f_danaila @ 24 Aug 2006, 07:23 PM)
Spunea cineva mai sus de  E.M. Remarque. Daca tot ne citesc si elevii, as recomanda cu multa dragoste "Pe frontul de vest nimic nou", tineri angrenati intr-un razboi absurd care mutileaza atat fizic cat si psihic...  "Cartea aceasta nu vrea sa fie nici act de acuzare, nici profesiune de credinta. Vrea doar sa incerce sa infatiseze o generatie care a fost distrusa de razboi- chiar daca a scapat de obuzele lui" spune Remarque.

hmmm, besides newspapers, magazines, ads, faces, thoughts, feelings etc., i'd mention here Virgil Gheorghiu (3 books) and Anthony Burgess (2 books)... for more, click the link in my profile ...

and, i strongly recommend - in relation to E.M.Remarque's book - the miniseries (10 episodes, if u are fortunate enought to get them) entitled 'BAND of BROTHERS'
-http://www.imdb.com/title/tt0185906/ speaks for itself ... wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către tonymichael2046 la data 24 Aug 2006, 07:20 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite email
dascalitza
Trimis: 24 Aug 2006, 08:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (venerahoffmann @ 24 Aug 2006, 07:10 PM)
QUOTE (dascalitza @ 24 Aug 2006, 06:49 PM)

Si mie imi place Camil Petrescu mult!!!! sign28.gif E preferatul meu dintre canonici. Rebreanu asa si asa, dar din "Adam si Eva" am retinut si inca ma mai gandesc la teoria sufletelor pereche... O explicatie mai buna n-am gasit!

Despre scrierile lui Anton Holban ce ziceti?? ("O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Daniei") Diverse ipostaze ale lui Sandu.. Mi se pare interesanta in ultima carte mentionata lupta cu complexele...si cu absenta!

Mi-am mai adus aminte de o carte care m-a pus pe ganduri..."Portretul lui Dorian Gray" - Oscar Wilde. Ne-am dori, noi, oare, un astfel de portret care sa imbatraneasca in locul nostru?? Si sa ne preia trasaturile negative?? Inca ma mai gandesc... confused24.gif Sa fim mai degraba "abur" sau "sarut"??? confused06.gif smile.gif confused24.gif

E logic daca il iubesti pe Camil Petrescu sa-ti placa Anton Holban... am citit si eu acum cativa ani si am descoperit acelasi stil. nu sunt de specialitate, nu am terminat "litere", deci mai multe nu pot sa ma pronunt, dar am descoperit si asemanari cu Marcel Proust. Nu o sa-ti vina sa crezi, dar chiar acum citesc Oscar Wilde, "Portretul lui Dorian biggrin.gif Gray"

--------------------
"Daca tu ai un mar si eu am un mar si facem schimb de mere, atunci tu si eu vom avea in continuarea un mar. Dar daca tu ai o idee si eu am o idee si le schimbam intre ele atunci fiecare dintre noi va avea doua idei" George Bernard Shaw

Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 24 Aug 2006, 08:38 PM

Utilizator avansat

A pomenit cineva aici de Henry Miller - nu-i contest talentul literar, stilul spumos și meritul de a fi deschizător de drumuri în literatură. Dar mai departe? Consider că Miller păcătuiește prin abundență și stereotipie, prin vulgaritate ostentativă, excesivă și neintegrată organic în text (vulgaritate de dragul vulgarității, doar pentru a șoca și dezgusta cititorul), prin reluarea la nesfârșit a unor aspecte imunde și meschine ale vieții. Aceași situație este și-n cazul lui Charles Bukovski - i-am căutat cărțile, fiind încântat de o critică elogioasă la adresa lui citită cu ani în urmă într-o revistă literară, plus un fragment în care descria o ipotetică întâlnire dintre Celine (Louis-Ferdinand) și "doamna" Moarte, în spațiul (magic) al unei librării. I-am căutat cărțile, le-am citit - dezamăgire... În concluzie, decât Henry Miller sau Charles Bukovski, mai bine citiți "Călătorie la capătul nopții" de Celine, acest scriitor având totuși o viziune profundă și tragică asupra condiției umane, mult mai demnă decât destrăbălarea și neseriozitatea primilor doi.
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 25 Aug 2006, 07:33 AM

Utilizator avansat

Nu pot sa cred ca am vorbit pana acum si nu am amintit de "Hristos rastignit a doua oara" a lui Nikos Kazantzakis. Un scriitor extraordinar, o carte exceptionala. Tot soarele Greciei din sufletul meu e ocupat de Kazantzakis! Iar "Hristos rastignit a doua oara" e cartea pe care nu o mai inchizi dupa ce ai deschis-o nici la final...Astepti sa te mai vrajeasca inca...
Daca tot am vorbit de Grecia, recomand si filmul "Mediteraneo": un film dulce-amar in care un grup de soldati italieni, "uitati" in timpul unui razboi pe o insula greceasca, ajung sa se indragosteasca iremediabil de Grecia si de sufletul fierbinte al oamenilor ei.
Trebuie sa amintesc neaparat si de "Cercul poetilor disparuti", N. H. Kleinbaum. Si filmul cu acelasi nume, in regia lui Peter Weir, avand in rolurile pricipale pe Robin Williams si Ethan Hawke ("Dead Poets Society"). Din punctul meu de vedere, cred ca nu ar trebui sa existe profesor de liceu (si nu numai!) fara sa fi vazut acest film sau fara sa fi citit aceasta carte.
Si nu pot sa plec fara sa nu spun cateva cuvinte si de "Povestiri Orientale", Marguerite Yourcenar: cele mai frumoase zece povesti de pe planeta, reinventate de Yourcenar intr-un stil unic!

--------------------
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 25 Aug 2006, 07:48 AM

Utilizator avansat

Sa nu uit de Italo Calvino, "Cavalerul inexistent"! :

"Te apuci sa scrii cu pofta, dar vine un ceas cand pana nu mai zgarie decat ceara uscata si nu mai picura din ea strop de viata, iar viata e toata afara, afara din casa, afara din tine, si ti se pare ca niciodata nu vei mai putea sa te concentrezi asupra paginii pe care o scrii, sa deschizi o alta lume, sa faci saltul. Poate e mai bine asa, poate ca atunci cand scriai cu bucurie nu era miracol, nici har: era pacat, idolatrie, trufie".

"Nu, scriind nu m-am schimbat in bine: am consumat un pic de tristete, agitata si inconstienta. Ce folos imi vor aduce aceste pagini de dezamagire? Cartea, calugaria, nu pot pretui mai mult decat pretuiesti tu insuti. Nici pomeneala ca, scriind, ti-ai mantui sufletul. Tu scrii, scrii, dar sufletul ti-e pierdut..."

--------------------
Mesaj personal
vdia
Trimis: 25 Aug 2006, 08:16 AM

Utilizator
**

John Fowles, un autor care iti poate colora cateva luni bune: "Iubita locotenentului francez", "Colectionarul", "Omida", "Magicianul", "Daniel Martin", "Mantisa"! S-ar putea sa va placa!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (79) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved