Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (79) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce mai citesc dascalii romani?
Ven
Trimis: 25 Aug 2006, 12:11 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (dascalitza @ 24 Aug 2006, 09:08 PM)
QUOTE (venerahoffmann @ 24 Aug 2006, 07:10 PM)
QUOTE (dascalitza @ 24 Aug 2006, 06:49 PM)
Intr-adevar, sunt unele carti pe care nu se merita sa treci prin viata fara sa le citesti... as enumera cativa dintre autorii mei favoriti:Gabriel Garcia Marquez ("un veac de singuratate", "toamna patriarhului", "dragostea in vremea holerei", dar aproape tot ce a scris), Henry Milller ("Primavara neagra", "sexus"), Simone de Beauvoir ("Al doilea sex", o carte in care este cuprinsa esenta feminismului, si care practic mi-a schimbat viata), Pascal Bruckner ("Luni de fiere", "Tentatia inocentei", dar am fost dezamagita de "Care dintre noi l-a nascocit pe celalat?" si "Iubirea fata de aproapele"), Charles Bukovski, Dostoievski (fireste!), Umberto Ecco, Faulkner, Fitzgerald, Knut Hamsun (un scriitor norvegian mai putin mediatizat, as recomanda "Foamea"," Pan", "Victoria" etc), Harper Lee
("Sa ucizi o pasare cantatoare"), Giovanni Papini ("Gog"), Steinbeck (un scriitor foarte profund, usor de citit, i-am devorat literalmente cartile, incepand cu "Iarna vrajbei noastre"), Salinger, Sienkiewitcz ("Quo vadis"), Tolstoi. Din literatura romana i-as enumera pe Camil Petrescu, care este foarte aproape de sufletul meu, Rebreanu (pe langa romanele "clasice", as recomanda "Adam si eva", "Amandoi"), Eliade, Marin Preda, si nu in ultimul rand, Titus Popovici, cartile publicate dupa revolutie ( "Cutia de ghete", "Cartierul Primaverii", pentru cei care au inceput sa uite ororile comunismului).

Si mie imi place Camil Petrescu mult!!!! sign28.gif E preferatul meu dintre canonici. Rebreanu asa si asa, dar din "Adam si Eva" am retinut si inca ma mai gandesc la teoria sufletelor pereche... O explicatie mai buna n-am gasit!

Despre scrierile lui Anton Holban ce ziceti?? ("O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Daniei") Diverse ipostaze ale lui Sandu.. Mi se pare interesanta in ultima carte mentionata lupta cu complexele...si cu absenta!

Mi-am mai adus aminte de o carte care m-a pus pe ganduri..."Portretul lui Dorian Gray" - Oscar Wilde. Ne-am dori, noi, oare, un astfel de portret care sa imbatraneasca in locul nostru?? Si sa ne preia trasaturile negative?? Inca ma mai gandesc... confused24.gif Sa fim mai degraba "abur" sau "sarut"??? confused06.gif smile.gif confused24.gif

E logic daca il iubesti pe Camil Petrescu sa-ti placa Anton Holban... am citit si eu acum cativa ani si am descoperit acelasi stil. nu sunt de specialitate, nu am terminat "litere", deci mai multe nu pot sa ma pronunt, dar am descoperit si asemanari cu Marcel Proust. Nu o sa-ti vina sa crezi, dar chiar acum citesc Oscar Wilde, "Portretul lui Dorian biggrin.gif Gray"

Normal ca seamana cu Marcel Proust, ca doar aici e modelul "epocii", mai ales al lui Camil Petrescu. Are si un articol program "Noua structura si opera lui Marcel Proust".
Fericita coincidenta cu O.Wilde... biggrin.gif Lectura placuta, n-o sa-ti para rau! (cred, sper) sign28.gif

--------------------
La mesure de l'amour, c'est d'aimer sans mesure
Mesaj personalYahoo
Ven
Trimis: 25 Aug 2006, 12:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (f_danaila @ 25 Aug 2006, 08:33 AM)
Nu pot sa cred ca am vorbit pana acum si nu am amintit de "Hristos rastignit a doua oara" a lui Nikos Kazantzakis. Un scriitor extraordinar, o carte exceptionala. Tot soarele Greciei din sufletul meu e ocupat de Kazantzakis! Iar "Hristos rastignit a doua oara" e cartea pe care nu o mai inchizi dupa ce ai deschis-o nici la final...Astepti sa te mai vrajeasca inca...
Daca tot am vorbit de Grecia, recomand si filmul "Mediteraneo": un film dulce-amar in care un grup de soldati italieni, "uitati" in timpul unui razboi pe o insula greceasca, ajung sa se indragosteasca iremediabil de Grecia si de sufletul fierbinte al oamenilor ei.
Trebuie sa amintesc neaparat si de "Cercul poetilor disparuti", N. H. Kleinbaum. Si filmul cu acelasi nume, in regia lui Peter Weir, avand in rolurile pricipale pe Robin Williams si Ethan Hawke ("Dead Poets Society"). Din punctul meu de vedere, cred ca nu ar trebui sa existe profesor de liceu (si nu numai!) fara sa fi vazut acest film sau fara sa fi citit aceasta carte.
Si nu pot sa plec fara sa nu spun cateva cuvinte si de "Povestiri Orientale", Marguerite Yourcenar: cele mai frumoase zece povesti de pe planeta, reinventate de Yourcenar intr-un stil unic!

"Dead Poets Society" este un film excelent!! Din care ai ce invata! Asa ar trebui sa fie un profesor adevarat, orice profesor! Sa nu ne fie teama sa fim noi insine si sa nu ne conformam neconditionat unui sistem depasit, prafuit si lista ramane deschisa. Dar ma opresc aici, ma luase valul si nu vreau sa fiu sign06.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
Ms Dalloway
Trimis: 25 Aug 2006, 05:18 PM

Utilizator avansat

Now, I am simply going to nominate only those novels that have

wittily bored smile.gif and impressed me this year. Kazuo Ishiguro's "Never Let Me Go"

and "When We Were Orphans" brought tears to my eyes, though there was no dull

sweet romance displayed smile.gif in them, Graham Swift's "The Light of Day"

charmingly deals only with some cheap romance which suprisingly enough is not

dull at all but fairly sweet smile.gif , David Lodge's "Thinks..." exibits a

perspective on the real modern society in which the very existence of soul is

denied, Peter Ackroyd's "Plato Papers" is a quite daring and interesting novel

though its style is very accessible smile.gif . Byatt's "Possession" won my very affection

by its pleasant mingling of past and present, by my toils of reading it,

by its intertextuality, and some sweet refined chivalrous romance, which is

perchance a little tedious - nay, fascinating methinks. smile.gif

--------------------
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul. " Plato
Mesaj personalTrimite email
vdia
Trimis: 25 Aug 2006, 05:46 PM

Utilizator
**

Luni am examenul pt gradul II insa tocmai am terminat de cinci minute filmul "Dead Poets Society" la recomandarea Venerei! Efectul? Nu mai am absolut nici un chef sa mai citesc despre metodele alea idioate numite "activ participative", parca...
La ce bun?
La ce-s bune de fapt examenele astea? Cred eu ca la nimic! Nu au nici un fel de relevanta!
A reusit sa trezeasca ceva in mine filmul asta, o senzatie cunoscuta insa pe care incerc sa o uit de multe ori: un sentiment cumplit de inutilitate! In fata caruia paleste totul: examene, scoala, 15 septembrie, si lista ramane nelimitat deschisa!
Mesaj personal
Ven
Trimis: 25 Aug 2006, 06:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vdia @ 25 Aug 2006, 06:46 PM)
Luni am examenul pt gradul II insa tocmai am terminat de cinci minute filmul "Dead Poets Society" la recomandarea Venerei! Efectul? Nu mai am absolut nici un chef sa mai citesc despre metodele alea idioate numite "activ participative", parca...
La ce bun?
La ce-s bune de fapt examenele astea? Cred eu ca la nimic! Nu au nici un fel de relevanta!
A reusit sa trezeasca ceva in mine filmul asta, o senzatie cunoscuta insa pe care incerc sa o uit de multe ori: un sentiment cumplit de inutilitate! In fata caruia paleste totul: examene, scoala, 15 septembrie, si lista ramane nelimitat deschisa!

Asa este!!!! Senzatia asta va persista... Sentimentul meu e mai mult de zadarnicie, ma simt uneori legata de maini si de picioare, dar e bine sa stii ca nu esti singur!! Cu pasi marunti, poate ca lucrurile se vor schimba! Sper...Visez... love28.gif

Bafta la examen!!!!! Ca pana una alta....

Acest mesaj a fost modificat de către venerahoffmann la data 25 Aug 2006, 06:36 PM

--------------------
Mesaj personalYahoo
f_danaila
Trimis: 26 Aug 2006, 10:19 AM

Utilizator avansat

Am pomenit la un moment dat despre Michel Tournier si "Vineri sau limburile Pacificului", o abordare cat se pote de originala si dintr-o noua perspectiva a trairilor unui nou Robinson Crusoe, urmasul lui Robinson al lui Daniel Defoe. Pe insula "Speranta" a lui Tournier, Robinson cel nou se zbate intre extreme: se dezumanizeaza traind in mocirla sau isi recapata demnitatea umana, incepe sa se organizeze, nascoceste legi, elaboreaza un Cod Penal, pedepsindu-se aspru pt. orice abatere.
Deja am spus prea mult, scopul meu este insa altul. Mie imi place foarte mult acest autor, am mai citit si "Picatura de aur" si "Meteorii". Dar caut de ceva timp o carte de-a lui, pe care nu reusesc sa o gasesc: "Vineri sau viata salbatica" ("Vendredi ou la vie sauvage"), as fi recunoscatoare daca imi poate oferi cineva vreo informatie cu ajutorul careia sa pot gasi cartea pe care o caut.

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
cristinaligia
Trimis: 26 Aug 2006, 07:16 PM

Utilizator
**

acum citesc Criza spiritului american de Allan Bloom. Interesant. Si inainte de asta The Historian.
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 26 Aug 2006, 11:02 PM

Utilizator avansat

Allan Bloom este portretizat în romanul "Ravelstein" al prietenului său, scriitorul american Saul Bellow. Vă recomand să citiți capodopera acestuia, respectiv "Darul lui Humboldt", dar mai ales "Iarna Decanului", în care este descrisă o călătorie (autentică) în România anilor '70 - este suficient să precizez că acesta este singurul roman al lui Bellow care nu a fost tradus și publicat în românește până în 1989, fiind considerat "dușmănos". Bellow este și cel care a conceput și citit mesajul de adio la moartea lui Mircea Eliade - merită făcută o comparație între acest mesaj de prețuire și respect față de un intelectual român și mizeriile pe care le-au putut publica românașii noștri de la "România Mare" la moartea (prin asasinat) a altui intelectual român, respectiv Ioan Petru Culianu, un demn urmaș al lui Mircea Eliade.
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 26 Aug 2006, 11:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex.nemeth @ 27 Aug 2006, 12:02 AM)
Allan Bloom este portretizat în romanul "Ravelstein" al prietenului său, scriitorul american Saul Bellow. Vă recomand să citiți capodopera acestuia, respectiv "Darul lui Humboldt", dar mai ales "Iarna Decanului", în care este descrisă o călătorie (autentică) în România anilor '70 - este suficient să precizez că acesta este singurul roman al lui Bellow care nu a fost tradus și publicat în românește până în 1989, fiind considerat "dușmănos". Bellow este și cel care a conceput și citit mesajul de adio la moartea lui Mircea Eliade - merită făcută o comparație între acest mesaj de prețuire și respect față de un intelectual român și mizeriile pe care le-au putut publica românașii noștri de la "România Mare" la moartea (prin asasinat) a altui intelectual român, respectiv Ioan Petru Culianu, un demn urmaș al lui Mircea Eliade.

not only 'an intellectual', but one of the greatest ... 'magician', disciple-master-to-be, if not shot (symbolically) in the b.a.c.k. ...

for more, ted anton's 'eros, magic and the death of professor culianu' ...

--------------------
Mesaj personalTrimite email
alex.nemeth
Trimis: 27 Aug 2006, 01:36 AM

Utilizator avansat

Tonymichael2046, recunosc spășit că nu știu engleză atât de bine cât mi-aș dori! Nefericirea mea este cu atât mai mare cu cât am câteva filme de Woody Allen și de Tarkovski cu subtitrarea doar în engleză și n-am găsit variantele românești pe niciun site specializat. Putem colabora?
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 28 Aug 2006, 01:40 PM

Utilizator avansat

Spre rusinea mea, eu la capitolul "literatura engleza/americana" sint cam in urma...Dar sper sa recuperez, mai ales ca am aflat cu ocazia acestor discutii de autori interesanti, care merita "gustati".
Acum as vrea sa amintesc de Antoine de Saint -Exupery si, mai ales, de "Micul print", carte catalogata de multi ca fiind pentru copii (probabil din cauza desenelor autorului) dar care e de fapt o fictiune poetica ce ne invata, de-a lungul unei serii de alegorii, pretul dragostei si al prieteniei( "Nu vezi bine decat cu inima. Esentialul ramane invizibil pentru ochi."). Poate dedicatia autorului va va convinge:
"Lui Leon Werth

Îmi cer scuze copiilor că dedic această carte unui om mare. Am o scuză serioasă: acest om mare este cel mai bun prieten din lume pe care îl am. Mai am o scuză: această persoană poate înțelege orice, chiar și cărțile pentru copii. Am și o a treia scuză: acest om mare locuiește în Franța, unde suferă de foame și frig. El are nevoie să fie consolat. Dacă toate aceste scuze nu sunt de ajuns, aș vrea să fac dedicația copilului care a fost odinioară cel care este omul mare de acum. Toți oamenii mari au fost mai întîi copii. (Dar puțini dintre ei își mai amintesc). Corectez deci dedicația:
Lui Leon Werth, băiețelul de odinioară

Iar daca aveti ocazia, nu ratati sub nicio forma "Citadela", o parabola cu rezonante biblice. As mai aminti si :"Zbor de noapte", "Pamant al oamenilor ".

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 28 Aug 2006, 01:42 PM

--------------------
"Esti undeva intre o statie si alta, rupt de ceva,in drum spre altceva. Scos din timp, scos din rost,purtat de tren, purtand dupa tine alt tren, cu oameni, situatii, marfuri, idei, una peste alta, in vagoane pe care le lasi in statii, le pierzi intre statii, le uiti in spatii, golind lumea, gonind peste lume, singur , mai singur, nicaieri de singur." C. Noica
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 28 Aug 2006, 01:43 PM

Mentor

Vino, draga, pe alt topic! Ce stai aci singura cuc? laugh.gif laugh.gif wink.gif sign28.gif
Mesaj personal
deliabartha
Trimis: 28 Aug 2006, 05:08 PM

Utilizator
**

Va recomand cartea lui Ch.Booker" Uniunea Europeana sau Marea amagire"si Osho" Despre inteligenta".
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 28 Aug 2006, 06:13 PM

Utilizator avansat

Cine n-a citit "Moby Dick" în copilărie, iar acum nu mai e interesat s-o citească, pe considerentul că e o carte pentru copii - se înșeală! O capodoperă a literaturii universale permite nenumărate paliere de abordare, având fațete accesibile fiecărei vârste a cititorului. La fel și "Don Quijote" care, pentru mulți, nu este altceva decât o carte pentru copii cu un cavaler țăcănit și un scutier mucalit. Dacă ar fi așa, atunci s-ar mai fi scris biblioteci întregi de exegeze la "Don Quijote"?
Mesaj personal
paulamusat
Trimis: 28 Aug 2006, 06:47 PM

Utilizator activ

Pe segmentul critica literara, imi place mult Balota, De la Ion la Ioanide.
Cronin, Palarierul.
E.M. Remarque, Arcul de triumf
Mesaj personal
cristinaligia
Trimis: 28 Aug 2006, 06:54 PM

Utilizator
**

Nu stiu daca a aparut inca in limba romana, dar va recomand din toata inima cartea Teh Life of Pi de Yann Martel. A castigat MAn Booker PRize in 2003 si este absolut delicioasa.
Mesaj personal
lauranda
Trimis: 23 Dec 2006, 11:18 PM

Utilizator
**

Va recomand cu caldura Greata lui Sartre... merita din toate punctele de vedere
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
nickus
Trimis: 24 Dec 2006, 12:53 PM

Utilizator avansat

Imi permit sa recomand doua carti,zic eu,de exceptie:Intoarcerea bastinasului de Thomas Hardy si 'Cand noi,mortii,vom invia' de Henrik Ibsen.

--------------------
Sunt un iubitor al muzicii pop olandeze.
Mesaj personal
pavelpuiut
Trimis: 26 Dec 2006, 10:20 PM

Utilizator avansat

O carte super este 'Arta de a iubi' de Erich Fromm.O fi citit-o cineva de pe aici...
Mesaj personal
nickus
Trimis: 28 Dec 2006, 11:06 AM

Utilizator avansat

Da,pavelpuiut,'Arta de a iubi' este intr-adevar o carte de superclasa,scrisa alert si cu curaj de Erich Fromm,unde cel mai inalt sentiment uman,iubirea,este adus in pragul dezintegrarii 'totale' de societatea ultratehnologizata.Concluziile distug orice speranta...

--------------------
Sunt un iubitor al muzicii pop olandeze.
Mesaj personal
damocles
Trimis: 28 Dec 2006, 11:45 PM

Utilizator activ

Stima tuturor!
Poate cineva sa-mi indice situri de unde se poate lectura free literatura?(in limba romana ma refer)

--------------------
We Will Never Surrender!
Mesaj personal
iordanmarcel
Trimis: 29 Dec 2006, 01:43 AM

Utilizator activ

asta da inrtebare ... si eu caut linkuri free.
Moby Dick se poate citi si la 108 ani :-)
care citadela, exupery ... nu am inteles bine ?
bruckner pascal / finkelkraut alain. tot biggrin.gif

--------------------
Prof Iordan Marniel
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 29 Dec 2006, 10:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iordanmarcel @ 29 Dec 2006, 02:43 AM)
asta da inrtebare ... si eu caut linkuri free.
Moby Dick se poate citi si la 108 ani :-)
care citadela, exupery ... nu am inteles bine ?
bruckner pascal / finkelkraut alain. tot biggrin.gif

Ce nu ati inteles bine in legatura cu "Citadela"?

--------------------
Mesaj personal
iordanmarcel
Trimis: 29 Dec 2006, 10:15 AM

Utilizator activ

daca este vorba de cartea lui exupery sau nu, sunt cateva carti cu acest nume.

--------------------
Prof Iordan Marniel
Mesaj personal
f_danaila
Trimis: 29 Dec 2006, 10:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iordanmarcel @ 29 Dec 2006, 11:15 AM)
daca este vorba de cartea lui exupery sau nu, sunt cateva carti cu acest nume.

Da, e drept, m-am exprimat cam ambiguu, dar restul cartilor enumerate ar trimite doar la A.de Saint-Exupery, nu? E vorba de "Citadela" acestuia, e un autor care imi place in mod deosebit, dar am tinut doar sa amintesc de el, stiti si dvs, gusturile...ne se discuta.

Cat despre cei doi autori amintiti de dvs, de primul am auzit (am si citit, prin facultate), dar de al doilea, spre rusinea mea, nu cred ca stiu...

P.S. Si "Micul print" se poate citi si la 108 ani! wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către f_danaila la data 29 Dec 2006, 10:23 AM

--------------------
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
1 utilizator(i): ela67

OpțiuniPagini: (79) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved