Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (254) « Primul ... 252 253 [254]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
verona
Trimis: 3 Sep 2017, 01:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2017, 02:33 PM)
Pe mine ma intereseaza mai putin cine este autorul, ci modul in care este preocupat sa interpreteze comportamentul celor pe care ii intalneste in cale:

pe strada, in restaurant, petrecerea timpului liber, la spectacole etc. Si am aflat recent ca nu-i deloc in varsta.

totusi, daca pui link-ul si ne indemni sa il citim cu aerul "uite ce lucruri interesante spune ăsta!" si mai citezi un paragraf... inseamna ca ceva te-a impresionat...
sincer, mie mi s-au parut niste simple insiruiri fara substanta.
de unde o concluzie pe care sa ne-o insusim si noi, de pe margine? (marginea discutiei)...

fiecare generatie si-a avut partea sa de handicapați funcțional.
desi am fost eleva la o scoala si un liceu bun, am avut colegi de generatie care nu invatau, am avut colegi de generatie care nu puteau sa invete materia de scoala (chiar si in facultate existau tipi care nu aveau ce sa caute la liceu, d'apai sa ajunga studenti), am avut colegi de generatie care erau tampiti ...
iar dupa ce am ajuns profesoara, am interactionat cu elevi fata de care fostii mei colegi care nu invatau erau niste genii... (diferenta intre mine si elevii mei era de vreo 8-10 ani, deci aproape aceeasi generatie)

n-am crezut niciodata ca ei sunt majoritatea... si nu cred ca procentele s-au schimbat in aceasta generatie...
in plus, in perioada pubertatii, adolescentei, in prima parte a deniului al treilea de viata... oamenii au probleme de comunicare, de adaptare...
acești tineri sunt, în marea lor majoritate, handicapați funcțional.
de unde aceasta concluzie transanta?
din 2-3 interactiuni cu oameni aflati la o varsta dificila?
din cartea lui Gatto?
De curând am citit cartea profesorului J.T. Gatto (”Cum suntem imbecilizați”) și ceea ce am buchisit din acea lucrare îmi confirmă spusele: tinerii de azi sunt tot mai destructurați  psihic, tot mai incapabili să înțeleagă pe ce lume trăiesc, tot mai singuri și viitoare oi perfecte.
n-am citit-o, asa ca nu stiu daca asa a spus-o autorul, sau a rezumat-o ciornei doar ca sa isi sprijine afirmatiile...
sau sa ne bazam pe ce spune un prof de la ASE?
Tot pe acest subiect, aș vrea să redau spusele profesorului Mihai Vladimir Topan, conferențiar universitar la ASE: ” De pe băncile școlilor ies tineri îndopați cu ”mate”, fizică și ”info” care nu (mai) înțeleg natura oamenilor din jur, descurcându-se cu greu în situații mergând de la simpla conversație, trecând prin relaționări instituționale  și culminând cu viața personală, căsătorie sau relații cu proprii părinți sau copii. M-am dumirit brusc, sec la postura în care mă aflu: aceea de a face educație cu studenți care nu citesc nimic, nu vor să discute nimic și nu-i interesează nimic. Mă confrunt cu imposibilitatea studenților (mare majoritate) de a emite măcar ideile ideile principale și simple din materiale” Ok, ce se mai poate adăuga?
nu am inteles prima parte a frazei, ma intreb daca suntei de acord cu ea, ca mi se pare ca tipu "bate" spre o directie care va displace - aia care is indopati cu mate nu mai inteleg nimic din viata! Pe aici v-ati batut cu unii care erau mai blanduti pe aceasta tema, dar cand o spune ciornei, e ok?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 3 Sep 2017, 01:14 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Sep 2017, 01:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (LIVE.O @ 31 Aug 2017, 09:55 PM)
Are dreptate D-na Liliana Grecu!

DE CE ,,MENESTERU' " permite ca un/o analfabet/a sa nu vina un semestru intreg la scoala si sa poata sustine ,,examene" de incheiere a situatiei scolare la mai mult de 3 obiecte.

Era mai bine inainte cand un ,,analfabet" care nu se prezenta la scoala era REPETENT AUTOMAT.

o avea dreptate si liliana, nu zic nu

dar ai sarit peste a doua parte a mesajului meu
QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 12:29 PM)
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444
colegii mei se plangeau ca ai lor copii pierdeau timpul la scoala...
putem comenta?
Imi vine greata de SISTEM si de unii colegi care sunt in solda sistemului.
exista de-astia?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 4 Sep 2017, 04:17 PM

Mentor

Grup: Members

Popunerile ministrului Pop, adevărate catastrofe educațional-manageriale lopri.GIF

cool20.gif http://www.promptmedia.ro/2017/09/popuneri...al-manageriale/
biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 4 Sep 2017, 08:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 3 Sep 2017, 01:19 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 31 Aug 2017, 09:55 PM)
Are dreptate D-na Liliana Grecu!

DE CE ,,MENESTERU' " permite ca un/o analfabet/a sa nu vina un semestru intreg la scoala si sa poata sustine ,,examene" de incheiere a situatiei scolare la mai mult de 3 obiecte.

Era mai bine inainte cand un ,,analfabet" care nu se prezenta la scoala era REPETENT AUTOMAT.

o avea dreptate si liliana, nu zic nu

dar ai sarit peste a doua parte a mesajului meu
QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 12:29 PM)
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444
colegii mei se plangeau ca ai lor copii pierdeau timpul la scoala...
putem comenta?
Imi vine greata de SISTEM si de unii colegi care sunt in solda sistemului.
exista de-astia?

Eu sunt de moda veche.
Pentru mine SCOALA si PROFESORII au reprezentat si (inca) reprezinta un loc sacru si respectiv o casta de oameni speciali.

Din pacate, in ultima perioada s-au infiltrat in sistemul educational foarte multi mercenari care vad in invatamant doar un loc in care isi etaleaza toaletele sau de unde isi incaseaza solda. sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 4 Sep 2017, 08:54 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Sep 2017, 07:36 PM

Mentor

Ce este in spatele scandalului fabricat pe seama profesorului de matematica de la Liceul Tudor Vianu? Asalt concertat al scolilor

private si al al aparatului de propaganda al noului antinational pentru distrugerea inv. de stat, cu tinta speciala pe liceele de elita

si pe demonizarea profesorilor "autoritari" ...
cool20.gif http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari...olilor-private/
biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Sep 2017, 07:40 PM

Mentor

Ce este in spatele scandalului fabricat pe seama profesorului de matematica de la Liceul Tudor Vianu? Asalt concertat al scolilor

private si al al aparatului de propaganda al noului sistem antinational pentru distrugerea inv. de stat, cu tinta speciala pe liceele

de elita si pe demonizarea profesorilor "autoritari"

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 13 Sep 2017, 09:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 13 Sep 2017, 08:40 PM)

private si al al aparatului de propaganda al noului sistem antinational pentru distrugerea inv. de stat, cu tinta speciala pe liceele

de elita si pe demonizarea profesorilor "autoritari"

Trebuie să fim sinceri și să recunoaștem că este un sâmbure de adevăr în aceste afirmații: ”învățământul actual nu este bun pentru că se bazează pe frică, autoritate și teroare (“sovietic și militar”)” și, consider eu, el nu a dat societății oameni capabili să lucreze cu nivelul superior al conștiinței, iar asta se vede din plin la nivelul societății actuale.
În liceele de top copiii merg la meditații și chiar azi îmi mărturisea o mămică că și-ar dori un liceu particular de elită decât să mai dea bani la pregătiri suplimentare, făcând dumneaei un calcul și echivalând sumele plătite cu costurile aferente învățământului particular.
La polul opus, învățământul de masă, exceptând liceele de top care nici ele nu sunt în totalitate elitiste, lasă mult de dorit și nimeni nu vrea să vadă dezastrul astfel încât să poată fi remediate aspectele negative.
Este un dezastru fără margini în școlile din România. Sunt elevi care nu știu să scrie, care nu știu tabla înmulțirii și care nu pot redacta un eseu de zece rânduri pe o temă dată. Finanțarea per elev a deschis drumul spre haos definitiv și iremediabil. Avem elevi înscriși fictiv în cataloage, elevi promovați cu peste 200 de absențe și cu carențe majore de comportament și de muncă intelectuală.
Vă dau un exemplu concret. În clasa a IX-a am avut un elev care nu a venit mai deloc pe la ore. A stat tot timpul pe holurile liceului. Mulți dintre profesori i-au încheiat situația școlară în vară, iar în toamnă a promovat. Azi l-am întâlnit tot pe holuri și asta nu înseamnă că cei ce vin la ore au vreo treabă cu școala. Din clasa a X-a, numărul acestor elevi crește exponențial. Și ce dacă?- ar zice unii.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Sep 2017, 09:15 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...

user posted imagexuser posted image
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 19 Sep 2017, 06:44 PM

Mentor

Andrei Pleșu: Sunt exasperat de modul în care arată școala românească ... cool20.gif http://romanialibera.ro/cultura/cultura-ur...maneasca-469117

Comentariu. Probabil ca multi dintre tineri s-au adaptat noilor "obiceiuri" ale societatii de consum de a trai mai intai prezentul, iar pentru "maine" vor gandi "poimaine".

S-au saturat sa astepte "viitorul de aur" al capitalismului concurential promis de niste neispraviti prin campanii electorale odata la 4/5 ani. Ideea că acestia, Andrei Pleșu,

H.R. Patapievici și G. Liiceanu "sunt un fel de apariții colaterale în drumul public al lui Traian Băsescu" nu este deloc jenanta, este purul adevar.
O seară bună! V.N

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 19 Sep 2017, 07:36 PM

Mentor

Despre comunism - ideea care sucește mințile - cu Andrei Pleșu, Gabriel Liiceanu și Horia

Patapievici
...
cool20.gif http://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/cu...apievici-328092
biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 19 Sep 2017, 08:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 19 Sep 2017, 08:36 PM)
Despre comunism - ideea care sucește mințile - cu Andrei Pleșu, Gabriel Liiceanu și Horia

Patapievici
...
   cool20.gif  http://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/cu...apievici-328092
biggrin.gif

Nu sunt adepta comunismului. Cred că, inițial, orice regim politic a plecat de la intenții bune, dar, în timp, ele au suferit mutații care au condus țările și indivizii la existențe limitate. Se dovedește că nici capitalismul nu este capabil să asigure și să permită dezvoltarea psiho-socio-culturală, cognitivă și spirituală a fiecărei ființe umane la maxim de potențial, ba, mai mult, sunt încălcate flagrant drepturile și libertățile individului...
Comparația lui Liiceanu este ușor forțată. Nu poți să muți vișcerele între ele, dar ele sunt alimentate cu sânge uniform, nicidecum preferențial. Niciun regim politic nu a gestionat resursele astfel încât societățile să atingă maximul de dezvoltare pe toate planurile. smile.gif
Eu cred că nu are rost să mai blamăm ce-a fost, ci doar să învățăm din greșelile trecutului. Imperios necesar este să păstrăm ce a fost bun, construind calculat viitorul, pentru ca toate societățile să atingă luxul civilizației, armonia și echilibrul între indivizi și popoare.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Sep 2017, 08:38 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Sep 2017, 08:49 PM

Utilizator avansat

Suntem în Europa, dar nu există o bază națională cu familiile cu copii și fără care au migrat în țările UE.
Am auzit azi în C.P. că sunt elevi care au plecat sau intenționează să plece cu familia sau la familia lor aflată într-una din țările UE, deși a început școala.
Cred că Europa are nevoie de o legislație în acest domeniu.

În altă ordine de idei, de ce a trebuit să acceptăm ideea ministrului educației de a schimba calendarul examenului național de bacalaureat? Bulversăm totul! Cum să dai competențele în luna februarie? Este o mare aiureală. Ministrul acesta, ca și ceilalți, habar nu are câte hibe are sistemul și el s-a împotmolit de graficul examenului de bacalaureat. Ilar. Serios!
A întrebat pe cineva? A cerut vreun studiu în acest sens? Care este argumentul ce a stat la baza acestei decizii? Vise de noapte, cred. smile.gif
Câți habarniști or să se mai plimbe pe la ministerul educație? Atâția câtor vom permite... smile.gif smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Sep 2017, 09:04 PM

--------------------

Opinii, opinii...

Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (254) « Primul ... 252 253 [254]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved