Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Vapor - omonim sau polisemantic?
policeman14
Trimis: 25 Feb 2009, 04:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

As dori sa stiu daca acest cuvant, "vapor" este omonim sau polisemantic.
ma gandesc ca este omonim, deoarece este vapor(vas), si vapor(abur), dar m-am contrazis cu cineva care a sustinut ca este polisemantic, deoarece au in comun un element, si anume "apa". Dar daca vaporul sta pe uscat, atunci e omonim? wink.gif)
Cer lamuriri.
Multumesc!

--------------------
Cand m-am nascut am avut 2 optiuni: sa fiu baiat sau fetita.
Am ales sa fiu baiat fiindca am vrut sa ma opresc din supt la 1 an, decat sa ma apuc la 15.

De ce iubesc femeile

Mesaj personal
mariana1976
Trimis: 1 Mar 2009, 02:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (policeman14 @ 25 Feb 2009, 05:35 PM)
As dori sa stiu daca acest cuvant, "vapor" este omonim sau polisemantic.
ma gandesc ca este omonim, deoarece este vapor(vas), si vapor(abur), dar m-am contrazis cu cineva care a sustinut ca este polisemantic, deoarece au in comun un element, si anume "apa". Dar daca vaporul sta pe uscat, atunci e omonim? wink.gif)
Cer lamuriri.
Multumesc!

Nici intr-un caz nu e polisemantic. E omograf, cele doua cuvinte diferentiindu-se in vorbire prin accent. Va recomand sa consultati DEX-ul si un dictionar de omonime.
Mesaj personal
Matilda18
Trimis: 2 Mar 2009, 01:53 PM

Utilizator activ

care este diferenta dintre omonim si polisemantic...daca tot veni vorba...
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 8 Mar 2009, 09:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mariana1976 @ 1 Mar 2009, 03:59 PM)

Nici intr-un caz nu e polisemantic. E omograf, cele doua cuvinte diferentiindu-se in vorbire prin accent. Va recomand sa consultati DEX-ul si un dictionar de omonime.

Nu diferă prin accent!
Sunt omonime parțiale - au pluralul diferit, deci avem două cuvinte omonime, nu un singur cuvânt cu mai multe sensuri (adică polisemantic)
vapor - vapoare
vapor-vapori

De ex. cornuri, coarne au singularul "corn", dar sunt omonime, în ciuda înrudirii de sens (forma semnificatului)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved