Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> modificarile impuse de noul DOOM
carmennicolle
Trimis: 23 Jan 2006, 04:02 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Stie cineva care sunt modificarile cerute de noul DOOM? Ele sunt valabile si pentru cei care urmeaza sa sustine Capacitatea sau Bac-ul in 2006? unsure.gif
Mesaj personal
abstinent
Trimis: 5 Feb 2006, 12:47 PM

Utilizator activ

Nu este obligatoriu noul DOOM anul acesta la examenele nationale, conform unui fax de la MEC sosit in scoli. Nu stiu la facultati, ele au autonomie si programa nu e nationala, ci locala.
Mesaj personal
Reea
Trimis: 8 Feb 2006, 01:42 PM

Utilizator activ

Cititi aici http://www.agonia.ro/index.php/article/147787/ . Cica se cer si la examenele nationale din vara.
Noul DOOM ar trebui sa il gasesti la librarie.
Totusi, eu as vrea sa stiu de ce s-au facut aceste modificari. Astept si eu mai multe amanunte si explicatii.

Acest mesaj a fost modificat de către Reea la data 8 Feb 2006, 01:51 PM

--------------------
Trying to Enjoy the Delights of Life.

Promovez forum-ul www.e-bola.tk, pentru ca merita. Asa ca, inscrieti-va, rogu-va pana nu cad in depresii, obsesii, complexe.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMAOLYahooMSN
rmd
Trimis: 16 Mar 2006, 03:33 PM

Utilizator
**

Buna tuturor!

daca tot se vorbeste despre noul DOOM, poate va intereseaza ce va trimit atasat...

Ramona

ps: sper sa mearga...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 54290 )
Fișier atașat  doom2.pps
Mesaj personal
anelize
Trimis: 18 Sep 2006, 06:58 PM

Utilizator
**

doom se gaseste si in librarie m-ia zis dna de romana da si l-a luat ea acu' o luna si a dat vreo 600.000 lei vechi biggrin.gif
Mesaj personal
cristinageorgescul
Trimis: 27 Sep 2006, 12:21 PM

Utilizator
**

Mesaj personal
Alissia
Trimis: 12 Oct 2007, 07:08 PM

Mentor

QUOTE (rmd @ 16 Mar 2006, 04:33 PM)
Buna tuturor!

daca tot se vorbeste despre noul DOOM, poate va intereseaza ce va trimit atasat...

Ramona

ps: sper sa mearga...

Stimata doamna, as dori sa clarificam, daca este posibil, cateva chestiuni care se regasesc in fisierul oferit de catre Domnia Voastra si care m-au nedumerit:
4. Abrevieri>>dl./dna./dra./dlui./dnei./drei. = toate cu punct la final!!!? (in DOOM2 figureaza fara punct...);
7. Adaptari>>me-nigi-ment/ma-nagi-ment???!!!! >nu se regasesc in DOOM2, ma tem..., doar ''management''...
blink.gif
animal01.gif
11.Forme (noi???!!) de genitiv-dativ-corăbiei!! (in DOOM2 figureaza ca permisa forma ''corabiei'' smile.gif).

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 12 Oct 2007, 07:22 PM
Mesaj personal
rmd
Trimis: 12 Oct 2007, 11:16 PM

Utilizator
**

Buna seara!
Da. Constat ca am si uitat de aceasta postare. Reactiile vin cam tarziu... E adevarat, a trecut mai bine de un an si jumatate de cand am atasat acel fisier. Nu am facut altceva decat sa il rasfoiesc si sa il trimit mai departe. Era un cadou din partea unei importante personalitati de la noi. Am scris un articol la vremea aceea despre Domnia Sa si, pe langa multumiri, am primit in dar fisierul cu modificarile "la cald". Tocmai revenisem in tara dupa o bursa de opt luni si, marturisesc, nu mi-am cumparat imediat DOOM2. Prin urmare, am considerat la acel moment ca este bine-venit materialul. Bineinteles ca se pot strecura erori. Si, daca tot ati ajuns, intr-un tarziu, sa aveti acces la DOOM 2, cred ca v-ati lamurit singura. De altfel, in aceasta perioada multi si-au procurat pretiosul dictionar. Si daca tot sunt interesati sa se puna la punct cu elementele de noutate, nimc nu le poate sta in cale. Prin urmare, nici Domniei Voastre. Este in functie de interesul personal si, probabil, de multe altele...
Din pacate timpul nu imi permite sa extind foarte mult acest subiect. Constat ca sunteti foarte activa pe forum si cred ca aveti mult de lucru din acest punct de vedere. Eu am trecut de mult timp de aceasta etapa. Accesez internetul doar pentru a lectura reviste culturale, opere ce pot fi gasite in bibliotecile virtuale etc.
Cu bine...
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 13 Oct 2007, 07:14 AM

Utilizator avansat

Poate va e util si pps-ul atasat, de la Instit. de Lingvistica...il postasera candva pe site-ul lor. Cel putin asa stiu eu. Este, de fapt, pdf-ul atasat anterior, dar cu o prezentare mai atractiva pt. elevi.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 13597 )
Fișier atașat  Ce_e_nou_in_DOOM_Institut.pps
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 13 Oct 2007, 05:14 PM

Mentor

QUOTE (rmd @ 13 Oct 2007, 12:16 AM)
Buna seara!
Da. Constat ca am si uitat de aceasta postare. Reactiile vin cam tarziu... E adevarat, a trecut mai bine de un an si jumatate de cand am atasat acel fisier. Nu am facut altceva decat sa il rasfoiesc si sa il trimit mai departe. Era un cadou din partea unei importante personalitati de la noi. Am scris un articol la vremea aceea despre Domnia Sa si, pe langa multumiri, am primit in dar fisierul cu modificarile "la cald". Tocmai revenisem in tara dupa o bursa de opt luni si, marturisesc, nu mi-am cumparat imediat DOOM2. Prin urmare, am considerat la acel moment ca este bine-venit materialul. Bineinteles ca se pot strecura erori. Si, daca tot ati ajuns, intr-un tarziu,  sa aveti acces la DOOM 2, cred ca v-ati lamurit singura. De altfel, in aceasta perioada multi si-au procurat pretiosul dictionar. Si daca tot sunt interesati sa se puna la punct cu elementele de noutate, nimc nu le poate sta in cale. Prin urmare, nici Domniei Voastre. Este in functie de interesul personal si, probabil, de multe altele...
Din pacate timpul nu imi permite sa extind foarte mult acest subiect. Constat ca sunteti foarte activa pe forum si cred ca aveti mult de lucru din acest punct de vedere. Eu am trecut de mult timp de aceasta etapa. Accesez internetul doar pentru a lectura reviste culturale, opere  ce pot fi gasite in bibliotecile virtuale etc.
Cu bine...

laugh.gif Preadistinsa doamna din Craiova, reactiile vin tarziu dintr-un simplu motiv: obisnuiesc sa merg direct la sursa autorizata (spre deosebire de altii laugh.gif, care constat ca au apelat la astfel de ''cadouri'' fara a le verifica - eu una am trecut de mult timp de acesta etapa, stiam ca nu tot ce zboara se mananca; si cand accesez diverse site-uri o fac si pt. a semnala deficiente, nimeni nu ma poate opri, mea culpa... ); fireste ca atunci cand a aparut DOOM2 l-am si achizitionat pt. a ma pune la punct cu modificarile recente.
In privinta erorilor din fisierul oferit de catre dvs., a fost o pura intamplare sa le descopar, voiam sa vad ce mai e nou pe acest subforum si...iata unde le-am gasit gasit (vae mihi!); ma tem ca nu mai este nimic de spus, intrebarile mele erau mai degraba retorice...
Cu... deosebita dragoste ...

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 13 Oct 2007, 05:25 PM
Mesaj personal
danbooks23
Trimis: 12 Jun 2012, 03:06 PM

Utilizator
**

http://www.studentie.ro/referate/limba-rom...c986_86792.html

Ultimele modificari DOOM facute in 2010

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved