Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Greșelile gramaticale...
Caligula*
Trimis: 30 Jun 2008, 07:23 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

M-am gândit să "reînvii" inițiativa utilizatorului DOLCE FAR NIENTE, care consta în evidențierea greșelilor gramaticale întâlnite pe forum, însă fără a menționa numele celui care a greșit. Așadar, vă urez un călduros "Bine a-ți venit!" rolleyes.gif wink.gif

--------------------
“You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself in any direction you choose. You're on your own. And you know what you know. You are the guy who'll decide where to go.” - Dr. Seuss

http://caligul.wordpress.com/
Mesaj personal
DOLCE FAR NIENTE
Trimis: 30 Jun 2008, 09:10 AM

Utilizator avansat

De acord, bineînțeles..., dar nu doar greșeli de gramatică!

Și pentru că nu mă pot abține... am să semnalez acum o expresie greșit folosită: "a avea memorie de elefant" nu înseamnă a avea o memorie colosală sub aspectul capacității de stocare, să zicem, ci "a ține minte ce / cine ți-a făcut rău pentru a te răzbuna chiar și după mult timp!!". Așadar, expresia înseamnă, cel puțin la "bază", "a fi vindicativ (răzbunător)".
M-am oprit la această expresie pentru că am văzut-o într-o reclamă la medicamentele pentru îmbunătățirea memoriei.
Mesaj personal
Caligula*
Trimis: 30 Jun 2008, 10:57 AM

Utilizator avansat

O greșeală pe care o aud aproape zilnic la televizor este folosirea incorectă a verbului "a avea", mai exact la conjunctiv prezent, persoana a III-a. Din ce în ce mai mulți oameni spun "să aibe" sau, și mai grav, "să aivă/aive". De asemenea, acum câteva zile am auzit la televizor un comentator sportiv zicând "el trebuiește să...".

--------------------
“You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself in any direction you choose. You're on your own. And you know what you know. You are the guy who'll decide where to go.” - Dr. Seuss

Mesaj personal
blanitza
Trimis: 2 Jul 2008, 01:44 PM

Utilizator avansat

Semnalez si eu des-auzitele "nu se merita" si "nu ma risc", ambele incorecte dpdv gramatical, deoarece verbele respective nu functioneaza la diateza reflexiva, ci doar la diateze activa si pasiva(numai "a merita"). Aceste aspecte pot fi interpretate si ca elemente de oralitate, cand apar in texte literare.

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Limitele limbajului meu semnifică limitele lumii mele.(Wittgenstein)
Mesaj personal
Caligula*
Trimis: 2 Jul 2008, 08:00 PM

Utilizator avansat

Un alt lucru care mai mult mă amuză, deși este mai mult de plâns, este această hipercrătimare, ca să-i zic așa:D, pe care o văd pe majoritatea forumurilor. Din dorința de a nu greși, oamenii ajung să adauge o cratimă în locuri unde aceasta este redundantă. Un exemplu luat de pe forum: "Mai bine spune-ti ca nu stiti nimic decat sa ne amagiti in halul asta".
Spuneți= mod indicativ, timp prezent, pers. a IIa pl.
Spune-ți= (să-ți spui ție însuți) pers. II sg.
Alte exemple: "unde da-ți la facultate?"; "ce m-ai faci?"; "vin-o tu cu ceva nou"
Consider că poate fi de scuzat lipsa unei cratime, care poate fi atribuită grabei sau lipsei de atenție, pe când o cratimă pusă greșit denotă mai degrabă ignoranță.

Acest mesaj a fost modificat de către Tower of Babel la data 2 Jul 2008, 08:02 PM

--------------------

Mesaj personal
blanitza
Trimis: 2 Jul 2008, 08:59 PM

Utilizator avansat

Da, se numeste hipercorectitudine - din teama de a nu gresi nepunand cratima, se trezesc punand-o si cand nu trebuie. Totul s-ar rezolva simplu, daca oamenii si-ar corecta enunturile dupa ce-au scris, dar uita s-o faca...

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Mesaj personal
Sebastian C.
Trimis: 4 Jul 2008, 11:57 AM

Utilizator avansat

Observ adesea conjugarea greșită a verbului a copia. Iată câteva exemple:
"De ce se copie la examene?" Corect: "De ce se copiază la examene?",
"Ai putut să copii la test?" Corect: "Ai putut să copiezi la test?",
"I-am lăsat și pe alții să copie de la mine." Corect: "I-am lăsat și pe alții să copieze de la mine."

Cred că cei care fac această greșeală sunt influențați de verbul englezesc to copy.
Puteți consulta conjugarea corectă a verbului "a copia" pe
această pagină.

--------------------
Când vezi că ai aceeași părere cu majoritatea,
e bine să mai reflectezi o dată.

-- Mark Twain
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 4 Jul 2008, 12:46 PM

Utilizator avansat

Ai zice ca macar sa fie folosit corect, la cat de des apare in ultimul timp...

--------------------
Mesaj personal
emafil
Trimis: 5 Nov 2008, 10:53 AM

Utilizator activ

"Bine a-ți venit!"
Asa este corect?
blink.gif
Mesaj personal
Caligula*
Trimis: 5 Nov 2008, 03:40 PM

Utilizator avansat

Deși înțeleg faptul că ironia e mai greu de observat în scris, cred că se putea vedea destul de ușor faptul că eram ironic smile.gif . Aș fi fost un pic ipocrit dacă aș fi cerut evidențierea greșelilor de pe forum după care să dau cu bățul în baltă făcând o astfel de greșeală, nu credeți? de asemenea, dacă citiți cu cinci postări mai sus, puteți chiar vedea că am sancționat greșelile de genul acesta...

--------------------

Mesaj personal
emafil
Trimis: 5 Nov 2008, 11:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (Caligula* @ 5 Nov 2008, 04:40 PM)
Deși înțeleg faptul că ironia e mai greu de observat în scris, cred că se putea vedea destul de ușor faptul că eram ironic smile.gif . Aș fi fost un pic ipocrit dacă aș fi cerut evidențierea greșelilor de pe forum după care să dau cu bățul în baltă făcând o astfel de greșeală, nu credeți? de asemenea, dacă citiți cu cinci postări mai sus, puteți chiar vedea că am sancționat greșelile de genul acesta...

Personal, am sesizat "greseala" dvs si am "gustat-o " dar asa am considerat ca este corect sa remarc pt cei mai putin receptivi. Nu am vrut sa jignesc.
Pe acest forum intra si elevi, care s-ar putea sa ia de buna forma pe care dvs ati propus-o!
Nu am fost destul de explicita....asta e...m-am legat la cap cand nu ma durea... cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către emafil la data 5 Nov 2008, 11:03 PM
Mesaj personal
dora^
Trimis: 11 Jun 2009, 01:01 PM

Mentor

Mă scoate din sărite formularea "a răspuns primul minstru"... De parcă am putea avea și al doilea, al treilea ministru... asta fiind o explicație simplistă. Cea academică e simplă, de asemenea...

A, și cu locuțiunea adv. "de asemenea"... moooor! Oare când vor înțelege toți că ceșe două cuvinte se scriu separat???
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved