Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Salarii v6.2
yoko70
Trimis: 23 Sep 2015, 06:48 PM

Mentor

Grup: Members

Nu este legal sa fie luate in considerare nici la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului:) Din aceleasi motive ....Munca este 'sursa" din care 'izvorasc" toata veniturile banesti directe(salariul) si indirecte( indemnizatia de concediul medical/maternal). Munca din perioada respectiva!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
ionidon
Trimis: 23 Sep 2015, 09:11 PM

Utilizator
**

Concediul de creștere copil se calculează din media salariilor nete, pe ultimele 12 luni, deci mai putin decât ati luat in concediul de maternitate. Daca optati pentru un an trebuie sa reveniti cu cateva zile inainte ca cel mic sa implineasca 11 luni (3 iunie, de exemplu), deoarece conform legislatiei in vigoare, daca tatal este angajat trebuie sa isi ia o luna de concediu de paternitate. Nu nu o ia, se pierde, deci d-voastra nu veti primi banutii aferenti lunii iunie. Eu am nascut in 3 iulie 2014, am optat pt CCC de 1 an si de la 1 iunie am reluat activitatea, beneficiind astfel de stimulentul de insertie. Succes si sa luati cea mai buna decizie!

Acest mesaj a fost modificat de către ionidon la data 23 Sep 2015, 09:13 PM
Mesaj personal
ionidon
Trimis: 23 Sep 2015, 09:14 PM

Utilizator
**

QUOTE (florinec @ 19 Sep 2015, 12:48 PM)
Va rog daca se poate sa ma lamuriti cu urmatoarea problema,nu stiu pe cine sa intreb:

Am nascut pe 7 iulie 2015 ,am concediul de maternitate pana pe 21 septembrie, incepand cu 22 intru in CCC.
-Daca optez sa stau 1 an as lua 85% din venit adica cam cat am luat si pe perioada de concediu de maternitate???
-Daca optez sa stau 1 an la ce data ar trebui sa ma intorc la scoala pentru a primi apoi stimulentul de insertie pana la 2 ani?(tinand cont ca ultima luna trebuie sa stea tatal si acesta nu o sa intre in CCC)

Multumesc anticipat!

Concediul de creștere copil se calculează din media salariilor nete, pe ultimele 12 luni, deci veti lua mai putin decât ati luat in concediul de maternitate. Daca optati pentru un an trebuie sa reveniti cu cateva zile inainte ca cel mic sa implineasca 11 luni (3 iunie, de exemplu), deoarece conform legislatiei in vigoare, daca tatal este angajat trebuie sa isi ia o luna de concediu de paternitate. Daca nu o ia, se pierde, deci d-voastra nu veti primi banutii aferenti lunii iunie. Eu am nascut in 3 iulie 2014, am optat pt CCC de 1 an si de la 1 iunie am reluat activitatea, beneficiind astfel de stimulentul de insertie. Succes si sa luati cea mai buna decizie!

Concediul de creștere copil se calculează din media salariilor nete, pe ultimele 12 luni, deci mai putin decât ati luat in concediul de maternitate. Daca optati pentru un an trebuie sa reveniti cu cateva zile inainte ca cel mic sa implineasca 11 luni (3 iunie, de exemplu), deoarece conform legislatiei in vigoare, daca tatal este angajat trebuie sa isi ia o luna de concediu de paternitate. Nu nu o ia, se pierde, deci d-voastra nu veti primi banutii aferenti lunii iunie. Eu am nascut in 3 iulie 2014, am optat pt CCC de 1 an si de la 1 iunie am reluat activitatea, beneficiind astfel de stimulentul de insertie. Succes si sa luati cea mai buna decizie!

Acest mesaj a fost modificat de către ionidon la data 23 Sep 2015, 09:18 PM
Mesaj personal
anca0124
Trimis: 23 Sep 2015, 09:55 PM

Utilizator activ

In ceea ce priveste stimulentul acesta se acorda si daca faci cererea pe doi ani si te intorci dupa ce face bebe un an. Asa tatal nu este obligat la concediu.eu asa am procedat si am luat in aceasta vara si co restant an scolar 2013 2014. Am revenit la 1,2 luni bebe si iau si stimulentul
Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Sep 2015, 05:41 AM

Mentor

QUOTE (Cristynel @ 22 Sep 2015, 07:37 AM)
QUOTE (dora^ @ 22 Sep 2015, 07:12 AM)
Domnule Kotai, aveți cumva o machetă de calcul pt. salarii actualizată cu „mărirea” de 5% din septembrie? Mulțumesc mult.

Puteti folosi macheta actuala. Faceti setarile "in partea stanga", salariul de incadrare (corespunzator 032015->082015) il inmultiti cu 1,05, apoi bifati "Selectare manuala" si setati suma.

Mulțumesc!

QUOTE (Kótai Csaba 22 Sep 2015 @ 11:09 AM)
Deocamdata nu, urmariti forumul va aparea in curand. Puteti folosi intr-adevar macheta
actuala in modul cum v-a explicat userul Crystinel.

Mulțumesc!

E foarte derutantă și macheta actuală. Practic, salariul meu de pe fluturaș este tot cel din ianuarie. Nu știu ce au mărit în martie (brutul?), că salariul-grilă nu s-a modificat deloc. unsure.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 25 Sep 2015, 10:52 AM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (newfairytale Trimis: 22 Sep 2015 @ 04:19 PM)
buna ziua!
dle Kotai,
va rog sa imi calculati si mie salariul pentru urmatoarele doua situatii:

1. prof S, grad II, 6-10 ani, spor zona 5%, dirigentie 10%, sv 15%
2. prof S, grad II, 10-14 ani, spor zona 5%, dirigentie 10%, sv 15%, stabilitate 15%

multumesc anticipat!

Pentru aceste calcule puteti folosi macheta: http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=A...post&id=2414267
Daca intampinati dificultati reveniti cu precizarea problemei.

QUOTE (iulianoctavian Trimis: 23 Sep 2015 @ 01:02 AM)
Domnule Kótai, vă mulțumesc pentru ajutorul oferit colegilor. Și eu am folosit utilitarul construit de dumneavoastră în urmă cu ceva timp. Azi îmi prind urechile și mă văd nevoit să apelez la dumneavoastră în speranța că mă puteți ajuta.
- nu înțeleg de ce am 0 atât la spor vechime cât și la spor dirigenție.
- lucrez în mediul rural și văd că nu mai apare sporul respectiv.

Am făcut o poză fluturașului pe luna august 2015, și nu reușesc să ajung deloc la sumele de pe el folosind utilitarul creat de dvs... Nu știu unde greșesc...

Am studii superioare de lungă durată (ciclul I, licență).
La 15.09.2015 am 8 ani vechime în învățământ, neîntreruptă.
În muncă mai am lucrat (1 an + 3 luni + 9 luni).

Vă mulțumesc!

Calculul este corect daca sporul pentru localitati izolate este 3%.
Toate sporurile care nu apar pe fluturas intra in indemnizatia de CO
deoarece ati fost toata luna in concediu de odihna. Vedeti calculul atasat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
crisliv
Trimis: 28 Sep 2015, 10:55 AM

Utilizator
**

Buna ziua

D.lCosti va rog frumuos sa imi precizati un document care ma obliga sa imi fac card de salariu. La scoala suntem zece persoane care ridicam banii numerar iar acum dir.ne obliga sa ne facem carduri .Precizez ca locuiesc in mediul rural si prefer banii numerar.
Va multumesc.
Mesaj personal
acvila666
  Trimis: 28 Sep 2015, 02:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crisliv @ 28 Sep 2015, 11:55 AM)
Buna ziua

D.lCosti va rog frumuos sa imi precizati un document care ma obliga sa imi  fac card de salariu. La scoala suntem zece persoane care ridicam banii numerar iar acum dir.ne obliga sa ne facem carduri .Precizez ca locuiesc in mediul rural si prefer banii numerar.
Va multumesc.

Nu vă obligă nimeni...
-poate vă este utilă... *(trimiteri legislative în documentul atașat) cool20.gif

P.S.: știu că solicitarea era adresată altcuiva, dar sper să nu se supere nimeni ph34r.gif

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 28 Sep 2015, 02:18 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 390 )
Fișier atașat  declaratie_incasare_salariu.pdf
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Kótai Csaba
Trimis: 29 Sep 2015, 09:51 PM

Mentor

QUOTE (crisliv Trimis: 28 Sep 2015 @ 12:55 PM)
Buna ziua

D.lCosti va rog frumuos sa imi precizati un document care ma obliga sa imi fac card de salariu. La scoala suntem zece persoane care ridicam banii numerar iar acum dir.ne obliga sa ne facem carduri .Precizez ca locuiesc in mediul rural si prefer banii numerar.
Va multumesc.

--------------------
ufy
Trimis: 30 Sep 2015, 05:13 PM

Utilizator activ

D-le Kotai, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea: un cadru didactic s-a pensionat la limita de varsta anul trecut, a beneficiat de pensie, iar dupa un an scolar a revenit in invatamant cu statututl de cadru didactic titular, a anuntat casa de pensii sa i se opreasca pensia, insa raspunsul a fost ca nu i se va opri pensia, ca poate cumula salariul cu pensia. Este adevarat? Deci nu vorbim de pensionar la plata cu ora, ci de reincadrare ca titular. Va multumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 2 Oct 2015, 11:43 AM

Mentor

Metodologia miscarii:
"Art. 57 (1) În anul școlar 2015-2016, personalul didactic pensionat cu gradul didactic I sau cu titlul științific de doctor care a
avut calitatea de titular în învățământul preuniversitar și care nu a depășit cu 3 ani vârsta de pensionare, raportată la data de 1
septembrie 2015, poate fi reîncadrat în funcția de personal didactic cu acordul consiliilor de administrație ale unităților de învățământ,
conform prezentei Metodologii, cu condiția suspendării pensiei pe durata reîncadrării."

Ar trebui aratat acest articol la casa de pensii si sa vedeti ce parere au.
Daca obtineti vreun raspuns pozitiv sau negativ reveniti, sa stim si noi.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 2 Oct 2015, 11:43 AM

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved