Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Salarii v6.2
cioby70
Trimis: 11 Mar 2015, 11:58 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Kótai Csaba @ 11 Mar 2015, 11:12 AM)
QUOTE (Mario G Trimis: 10 Mar 2015 @ 01:47 PM)
Din ceea ce spuneți dobânda de 146,66 este pe an și este impozabilă.

Da, este impozabila. Nu inteleg de ce va legati atata de sintagma "pe an". Dupa cum
v-am zis dobanda nu se calculeaza pe an ci pe o anumita perioada care in maoritatea
cazurilor nu este un an ci mai mult sau mai putin. Modul de calcul a dobanzii tine cont
de an dar este o alta problema - nu intereseaza beneficiarul.

QUOTE (cioby70 Trimis: 11 Mar 2015 @ 10:52 AM)
Buna ziua,
La foia de lucru CALCUL MAJORARE nu este majorarea cu 5 %, sau gresesc eu?
Cu respect,
Mihai

Nu, acolo este majorarea de 10% acordata din 1 ianuarie 2014 celor incadrati in transa 0-2 sau 2-6 ani.

O zi buna,
Prof. Kótai

Trebuie facuta indexarea si la aceasta macheta, salariul din grila trebuie majorat cu 5% la foaia de lucru CALCUL MAJORARE
Cu respect, Mihai
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 11 Mar 2015, 12:23 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Multumesc pentru observatie. Foaia calcul majorare s-a folosit doar pentru verificari
probabil voi scoate la versiunea urmatoare.
Daca sunteti in aceea situatie folositi macheta de calcul si stabiliti majorarea
folosind optiunea din macheta - sus, langa perioada.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 11 Mar 2015, 12:24 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cioby70
Trimis: 11 Mar 2015, 02:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 11 Mar 2015, 01:23 PM)
Multumesc pentru observatie. Foaia calcul majorare s-a folosit doar pentru verificari
probabil voi scoate la versiunea urmatoare.
Daca sunteti in aceea situatie folositi macheta de calcul si stabiliti majorarea
folosind optiunea din macheta - sus, langa perioada.

O zi buna,
Prof. Kótai

Ne ajutati foarte mult,
O zi excelenta!
Cu respect,
Mihai
Mesaj personal
cris_cc
Trimis: 12 Mar 2015, 09:05 AM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 9 Mar 2015, 02:16 PM)
QUOTE (cris_cc Trimis: 9 Mar 2015 @ 01:16 AM)
multumesc mult pentru raspuns
problema este, insa, ca scoala nu stie probabil care este aceasta bifa si nici ca salariul trebuie sa ramana plafonat.
este cumva specificat in ordonanta lucrul acesta? (recunosc ca am citit pe verticala ordonanata)
o colega de-a mea a trecut la transa de vechime 6 - 10 de la 1 septembrie 2014 si i s-a diminuat salariul
ma tem ca celesi lucru il voi pati si eu cand voi face cerere sa trec la urmatoarea transa
la una dintre scoli (lucrez in 4 scoli) mi s-a spus ca va fi foarte greu sa tina cont luna de luna ca eu am alt salariu si ca va trebui sa-mi calculeze diferenta pe care sa o treaca la alte sume pentru ca edusalul nu permite marirea cu 10% decat pana la transa 2-6.

Art.2, al.7:
" (7) În cazul în care personalul didactic de predare prevăzut la alin. (1) promovează
la o tranșă de vechime în învățământ superioară sau la un grad didactic superior și
salariul de bază pentru noua încadrare, similar în plată, este mai mic decât cel avut
anterior promovării, se mențin în plată drepturile salariale avute, dacă își desfășoară
activitatea în aceleași condiții."

QUOTE (cristinalucia58 Trimis: 9 Mar 2015 @ 08:13 AM)
Marirea de 5% din aceasta luna va fi pentru toate cadrele didactice, sau numai pentru cei cu salarii mai mici?

Pentru toate cadrele didactice si auxiliare.

QUOTE (Mario G Trimis: 9 Mar 2015 @ 09:12 AM)
Cum s-a ajuns la cei 1000 de lei din cei 100.000 de lei. Exista cumva vreo formulă?
Deci în acea machetă de calcul a dobânzii nu se introduce unde scrie Debit suma totală de 100.000 de lei după care se calculează dobânda?

Acei 1000 lei era doar un exemplu - una din platile efectuate de catre scoala din
totalul de NNNNN lei.
Nu exista nicio formula pentru determinarea ei, depinde de HJ - cand a inceput
esalonare si depinde ce buget a avut scoala in acel moment cand s-a platit transa
respectiva. In macheta nu se introduce suma total. Dupa cum am zis mai sus,
dobanda se calculeaza separat pentru fiecare plata efectuata.

O zi buna,
Prof. Kótai

multumesc pentru raspuns
Mesaj personal
stefan 70
Trimis: 13 Mar 2015, 07:05 AM

Utilizator
**

Se pot plati orele suplimentare care nu pot fii recompesate cu timp liler? Datorita faptului ca progtamul este in ture 12 cu 24,12 cu 48 si sunt 4 paznici fiind vorba de paza scolii in momentul cand un angajat intra in concediu de odihna se lucreaza cu un om in mimus si se aduna ore suplimentare. Chiar daca la intoarcerea din concediu se incearca sa-i fie date liber altui angajat orele suplimentare nu se poate datorita faptului ca se aduna ore suplimentare celorlalti angajati.
Alti angajati nu sunt ca sa-i faca tura celui din concediu, doar sa-i faca un cadru didactic.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 13 Mar 2015, 07:59 AM

Mentor

Din nefericire nu.
OUG 83/2014:
"ART. 8
(1) În anul 2015, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de
lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de
conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători
legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se
lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber
corespunzător."

Modificati turele si timpul lucrat in asa fel incat sa nu le iasa peste 8 ore/zi lucratoare.
Nicaieri nu scrie ca turele trebuie sa fie 12 cu 24 sau in alt mod. Dvs. stabiliti acest
lucru prin fisa postului.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 13 Mar 2015, 08:02 AM

--------------------
stefan 70
Trimis: 13 Mar 2015, 05:36 PM

Utilizator
**

Cum sa modificam , nu trebuie pazit 24 din 24 de ore? Dati-mi o solutie cum sa le fac turele daca sunt 4 paznici. Nepazita scoala nu se poate . Cei 4 paznici au pregatire si de fochisti.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 13 Mar 2015, 11:47 PM

Mentor

Nu trebuie pazit 24 din 24. Paza planificati in functie de resursele umane disponibile.
Pentru siguranta puteti monta sistem de supraveghere video (daca nu aveti deja).

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
stefan 70
Trimis: 14 Mar 2015, 07:02 AM

Utilizator
**

Oare nu costa mai mult sa ai contract cu firma de supraveghere decat cateva ore suplimentare? Si nu ai cum sa nu ai in permanebta paza - ziua trebuie sa aiba grija de siguranta copiilor si a profesorilor iar noaptea sa pazeasca.
Mesaj personal
ani04ro
Trimis: 14 Mar 2015, 07:50 PM

Utilizator avansat

Pentru d-l profesor Kótai Csaba,
Vă rog să ma ajutati in urmatoarea problemă:
In fiecare luna trebuie sa transmit la Casa de Sanatate elevii unitatii care implinesc varsta de 18 ani.
Am baza de date intr-un excel dar nu reușesc sa fac formula in functie de an si luna din baza mare sa-mi afișeze doare elevii care implinesc in luna curenta 18 ani.
Mulțumesc mult!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Mar 2015, 09:23 PM

Mentor

QUOTE (stefan 70 Trimis: 14 Mar 2015 @ 08:02 AM)
Oare nu costa mai mult sa ai contract cu firma de supraveghere decat cateva ore suplimentare? Si nu ai cum sa nu ai in permanebta paza - ziua trebuie sa aiba grija de siguranta copiilor si a profesorilor iar noaptea sa pazeasca.

M-am referit la un DVR si cateva camere, nu contract cu firma de supraveghere.
In rest, dupa cum v-am mai zis, dvs. hotarati programul. In functie de prioritati puteti renunta
de exemplu la programul de dimineata.

QUOTE (ani04ro Trimis: 14 Mar 2015 @ 08:50 PM)
Pentru d-l profesor Kótai Csaba,
Vă rog să ma ajutati in urmatoarea problemă:
In fiecare luna trebuie sa transmit la Casa de Sanatate elevii unitatii care implinesc varsta de 18 ani.
Am baza de date intr-un excel dar nu reușesc sa fac formula in functie de an si luna din baza mare sa-mi afișeze doare elevii care implinesc in luna curenta 18 ani.
Mulțumesc mult!

Va rog sa-mi trimiteti pe adresade e-mail (gasiti in macheta) cateva inregistrari din baza de date
sa vad ce date contine si in ce formate. In functie de ac. va indic o functie care poate sa faca ce doriti.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
ani04ro
Trimis: 18 Mar 2015, 05:32 PM

Utilizator avansat

Bună seara,
Vă rog îmi dați adresa de e-mail?
Mulțumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 19 Mar 2015, 07:52 AM

Mentor

V-am trimis pe MP.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
yoko70
Trimis: 20 Mar 2015, 12:18 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 8 Mar 2015, 11:35 PM)

Ceea ce nu stiu - acel debit este cel nascut la recalculare sau cel nascut la recalculare plus inflatia
pana la inceputul perioadei cand se incepe calculul dobanzii. Acest lucru am expus in multe subiecte de pe forum - poate cineva se trezeste si ne da un raspuns.

......la sume efectiv platite
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 20 Mar 2015, 12:35 PM

Mentor

Sumele efectiv platite contin inflatia de la nastere pana la data platii deci sigur nu la
acesta se aplica dobanda. Majoritatea surselor exclud aplicarea dobanzii asupra
sumelor reprezentand inflatia.
Debitul poate sa fie una din urmatoarele doua:
1. suma nascuta la recalculare (valoare titlu cf. edusal) - aceasta suma nu contine inflatie.
2. suma nascuta la recalculare actualizata pana la data de unde se incepe calcularea
dobanzii - de regula data devenirii executorie a HJ privind diferentele. Aceasta
suma contine inflatia dar numai pana in momentul de cand s-a nascut obligativitatea
platii dobanzii cf. HJ2.

Ma refer la situatiile cand exista doua HJ - una pentru diferente si alta, ulterioara
pentru dobanzi. In majoritatea cazurilor instanta s-a pronuntat pentru acordarea
de dobanzi incepand cu data devenirii executorii a primului HJ nu de data calculului
diferentelor.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 20 Mar 2015, 12:44 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 20 Mar 2015, 08:42 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 20 Mar 2015, 01:35 PM)
Sumele efectiv platite contin inflatia de la nastere pana la data platii deci sigur nu la
acesta se aplica dobanda. Majoritatea surselor exclud aplicarea dobanzii asupra
sumelor reprezentand inflatia.
Debitul poate sa fie una din urmatoarele doua:
1. suma nascuta la recalculare (valoare titlu cf. edusal) - aceasta suma nu contine inflatie.
2. suma nascuta la recalculare actualizata pana la data de unde se incepe calcularea
dobanzii - de regula data devenirii executorie a HJ privind diferentele. Aceasta
suma contine inflatia dar numai pana in momentul de cand s-a nascut obligativitatea
platii dobanzii cf. HJ2.

Ma refer la situatiile cand exista doua HJ - una pentru diferente si alta, ulterioara
pentru dobanzi. In majoritatea cazurilor instanta s-a pronuntat pentru acordarea
de dobanzi incepand cu data devenirii executorii a primului HJ nu de data calculului
diferentelor.

O zi buna,
Prof. Kótai

1.Banii sau valoarea banilor?:)Mi-ai folosit valoarea banilor de la data x pana la data y? Imi platesti si dobanda legala corespunzatoare.
2. In hotararile noastre referitoare la dobanda se face precizarea ca plata dobanzii legale se va face pentru"sumele datorate in baza titlurilor executorii reprezentate de sentintele civile", sume datorate calculate si cu rata inflatiei potrivit deciziilor judecatorilor... deci.....e clar ca la sumele efectiv platite se aplica dobanda legala.

3. Nu stiu ce ati cerut de la judecatori. Noi am solicitat dobanda pentru sumele efectiv incasate ....iar 'juzii" ne-au dat dreptate.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 20 Mar 2015, 08:43 PM
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Mar 2015, 12:04 PM

Mentor

Faceti confuzie intre 1) "sumele datorate in baza titlurilor executorii reprezentate de
sentintele civile" si 2) "sumele efectiv incasate".
1) se refera la suma calculata la data devenirii executorie a hotararii, adica valoare
titlu actualizat pana la data HJ.
2) reprezinta sumele actualizate cu inflatia pana la data platii. Sunt doua lucruri
diferite.

Ca sa intelegeti dau un exemplu ipotetic. In data de 1 septembrie 2011 a devenit
executoriu o sentinta pentru diferente aferente perioadei 10.2008-05.2011.
Daca nu erau esalonari atunci "suma datorata in baza titlului executoriu reprezentata
de sentinta civila" erau diferentele actualizate pana la data de 02.09.2011 si trebuia
platit in 2 februarie 2011. Datorita faptului ca nu s-au platit atunci se datoreaza
dobanda incepand cu 2 februarie 2011 (nu de la perioada 10.2008-05.2011!)
pana la data platii. De asemenea se aplica si inflatia corespunzatoare acestei perioade.
Deci debitul in acest caz reprezinta sumele datorate la 02.09.2011 - la ac. suma se
aplica dobanda pana la data platii si nu asupra sumelor efectiv incasate ce ati
primit undeva in 2012, 2013, 2014 etc.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 21 Mar 2015, 12:08 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 21 Mar 2015, 12:51 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 21 Mar 2015, 01:04 PM)
Faceti confuzie intre 1) "sumele datorate in baza titlurilor executorii reprezentate de
sentintele civile" si 2) "sumele efectiv incasate".
1) se refera la suma calculata la data devenirii executorie a hotararii, adica valoare
titlu actualizat pana la data HJ.
2) reprezinta sumele actualizate cu inflatia pana la data platii. Sunt doua lucruri
diferite.

Ca sa intelegeti dau un exemplu ipotetic. In data de 1 septembrie 2011 a devenit
executoriu o sentinta pentru diferente aferente perioadei 10.2008-05.2011.
Daca nu erau esalonari atunci "suma datorata in baza titlului executoriu reprezentata
de sentinta civila" erau diferentele actualizate pana la data de 02.09.2011 si trebuia
platit in 2 februarie 2011. Datorita faptului ca nu s-au platit atunci se datoreaza
dobanda incepand cu 2 februarie 2011 (nu de la perioada 10.2008-05.2011!)
pana la  data platii. De asemenea se aplica si inflatia corespunzatoare acestei perioade.
Deci debitul in acest caz reprezinta sumele datorate la 02.09.2011 - la ac. suma se
aplica dobanda pana la data platii si nu asupra sumelor efectiv incasate ce ati
primit undeva in 2012, 2013, 2014 etc.

O zi buna,
Prof. Kótai

1.Vorbim de lucruri paralele deoarece judecatorii s-au pronuntat in mod diferit...
2. Am depus dosarul la 1 martie 2014.
3. Judecatorul mi-a recunoscut dobanda pentru 1martie 2014- 3 ani= 1 martie 2011
4. In feb. 2012 am incasat 1,25% din cei 5% primiti in 2012.
5. Deci...dobanda pentru 1,25% va fi calculata pentru intervalul 1martie 2011- feb 2012
6. Si tot asa pentru fiecare "transa" platita in 2012, 2013, 2014, 2015.
7. Si bineinteles ca la dobanda legala am sa adaug si rata inflatiei....pentru a pastra 'valoarea de cumparare' a banilor. Un leu din 2012 trebuie sa valoreze cat un leu din 2015...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 21 Mar 2015, 01:02 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Mar 2015, 02:53 PM

Mentor

Vorbim de acelasi lucru exprimat in mod diferit. In cazul dvs. data de referinta este
1 martie 2014 -3 ani, la mine este data devenirii executorii a primului HJ.
Si dvs. aveti o data de referinta pentru dobanda diferita atat de data recalcularii
cat si de data platii.
Care este debitul dvs? - Este suma datorata in speta respectiva la data de 1 martie
2014- 3 ani. La aceasta suma veti aplica dobanda pana la data platii. Nu la suma ce
ati primit la data platii deoarece difera de prima - contine deja inflatia pana la data platii.
La mine debitul este suma datorata in momentul devenirii executorii a primei HJ, la fel
diferita atat de data recalcularii cat si de data platii. Acest lucru am explicat si mai sus.

Legat de punctul 7 - nu pare asa de sine inteles - din hotarare nu reiese ca dobanda
trebuie actualizata cu rata inflatiei. Este un nonsens deoarece reprezinta doua lucruri
diferite. Daca in hotarare scria, era alta problema, dar din cate am vazut in motivari
date de judecatori, separa foarte clar cele doua notiuni - dobanda si inflatia.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 21 Mar 2015, 02:55 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 21 Mar 2015, 03:44 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 21 Mar 2015, 03:53 PM)
Vorbim de acelasi lucru exprimat in mod diferit. In cazul dvs. data de referinta este
1 martie 2014 -3 ani, la mine este data devenirii executorii a primului HJ.
Si dvs. aveti o data de referinta pentru dobanda diferita atat de data recalcularii
cat si de data platii.
Care este debitul dvs? - Este suma datorata in speta respectiva la data de 1 martie
2014- 3 ani. La aceasta suma veti aplica dobanda pana la data platii. Nu la suma ce
ati primit la data platii deoarece difera de prima - contine deja inflatia pana la data platii.
La mine debitul este suma datorata in momentul devenirii executorii a primei HJ, la fel
diferita atat de data recalcularii cat si de data platii. Acest lucru am explicat si mai sus.

Legat de punctul 7 - nu pare asa de sine inteles - din hotarare nu reiese ca dobanda
trebuie actualizata cu rata inflatiei. Este un nonsens deoarece reprezinta doua lucruri
diferite. Daca in hotarare scria, era alta problema, dar din cate am vazut in motivari
date de judecatori, separa foarte clar cele doua notiuni - dobanda si inflatia.

O zi buna,
Prof. Kótai

Nu, nu aveti dreptate legat de punctul 1 deoarece sentinta referitoare la dobanda se refera la dobanda pentru sumele stabilite prin sentintele judecatoresti, iar prin sentintele judecatoresti s-au stabilit "restantele pe legea 221 actualizate cu rata inflatiei".Daca prin sentinte am fi obtinut sumele neactualizate cu rata inflatiei atunci rationamentul dumneavoastra ar fi fost corect. Exista un principiu in drept care spune: "unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem'. Daca judecatorul a stabilit ca-i vorba despre dobanda pentru sumele actualizate cu rata inflatiei atunci asa este, asa trebuie pusa in aplicare hotararea judecatoreasca.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Mar 2015, 08:13 PM

Mentor

...Daca judecatorul a stabilit ca-i vorba despre dobanda pentru sumele actualizate cu rata inflatiei atunci asa este...

Imi aratati unde a zis judecatorul acest lucru? As fi fericit sa vad o asemena hotarare smile.gif
Judecatorul a zis: "... a dobanzii legale aferenta sumelor datorate in baza titlurilor executorii..."
Sumele respective se actualizeaza cu rata inflatiei pana la data platii a zis in alt context.

Parerea mea: dobanda se acorda (in cel mai bun caz) pe sumele actualizate pana la data in care
s-a nascut obligatia de calcul a dobanzii prin HJ si in niciun caz pe sumele actualizate pana la data
platii.

Dar - oricum, nu vreau si nici nu am timp sa discut la nesfarsit despre teorii care se adeveresc sau
nu. Sunteti lider de sindicat si sper sa impuneti sau sa sugerati un mod de calcul optim pentru
angajati. Din cele trei variante legat de debit - care in acest moment este neclar dvs. sustineti
cea mai buna pt. angajat. Eu sustin ca nu, si merg pe varianta de mijloc. Ar mai fi prima varianta
- dobanda pe titlu - cel maj dezavantajos pt. angajat.
Daca intelegeti diferenta intre cele trei situatii, nu mai are rost sa discutam, va urez sa obtineti
modul de calcul sugerat de dvs. Daca nu intelegeti diferenta, mai reveniti ca sa lamurim diferenta
intre cele trei moduri. Ca fapt divers. eu am calculat dobanzile in toate cele trei variante.
De aici incolo astept sa vad care va fi cea acceptata oficial.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 21 Mar 2015, 08:30 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 21 Mar 2015, 09:40 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 21 Mar 2015, 09:13 PM)
...Daca judecatorul a stabilit ca-i vorba despre dobanda pentru sumele actualizate cu rata inflatiei atunci asa este...

Imi aratati unde a zis judecatorul acest lucru? As fi fericit sa vad o asemena hotarare smile.gif
Judecatorul a zis: "... a dobanzii legale aferenta sumelor datorate in baza titlurilor executorii..."
Sumele respective se actualizeaza cu rata inflatiei pana la data platii a zis in alt context.

Parerea mea: dobanda se acorda (in cel mai bun caz) pe sumele actualizate pana la data in care
s-a nascut obligatia de calcul a dobanzii prin HJ si in niciun caz pe sumele actualizate pana la data
platii.

Dar - oricum, nu vreau si nici nu am timp sa discut la nesfarsit despre teorii care se adeveresc sau
nu. Sunteti lider de sindicat si sper sa impuneti sau sa sugerati un mod de calcul optim pentru
angajati. Din cele trei variante legat de debit - care in acest moment este neclar dvs. sustineti
cea mai buna pt. angajat. Eu sustin ca nu, si merg pe varianta de mijloc. Ar mai fi prima varianta
- dobanda pe titlu - cel maj dezavantajos pt. angajat.
Daca intelegeti diferenta intre cele trei situatii, nu mai are rost sa discutam, va urez sa obtineti
modul de calcul sugerat de dvs. Daca nu intelegeti diferenta, mai reveniti ca sa lamurim diferenta
intre cele trei moduri. Ca fapt divers. eu am calculat dobanzile in toate cele trei variante.
De aici incolo astept sa vad care va fi cea acceptata oficial.

O zi buna,
Prof. Kótai

1. A zis in aceeasi sentinta:)). Contextul e acelasi.
2. Angajatorul mi-a folosit "bunul"( sumele din legea 221+ inflatia) timp de 3 ani de zile; si pentru ca mi- a folosit bunul trebuie sa platesca! Eu ti am "dat' un bun care valora 100 de lei. Si tu imi platesti dobanda dor pentru 75 de lei, ca 25 de lei mi- a mancat inflatia?smile.gif Asta e parerea mea....Imi platesti dobanda pentru 125 de lei, adica pentru bunul asa cum mi l ai furat.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 21 Mar 2015, 09:44 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 21 Mar 2015, 10:12 PM

Mentor

1.In ianuarie 2010 dobanda legala = 8%;
2. In feb. 2010 dobanda legala = 7,50%
3. Am 1000 de lei, iar la sfarsitul lunii statul imi datoreaza o dobanda de 6,79 de lei .
4. Mi se pare corect ca daca statul vrea sa imi folosesca banii si in feb. 2010 sa imi platesca 7, 50% pentru 1006,79. Dar el cum plateste? Dobanda pentru 1000! De parca mi a platit 6,79 lei!!!!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 22 Mar 2015, 11:12 AM

Mentor

Iara vorbim despre doua lucruri diferite. Eu m-am referit la stabilirea debitului iar dvs.
vorbiti despre dobanda cumulata/compusa sau altfel zis dobanda pe dobanda.
OG 13/2011 nu asa stabileste dobanda, puteti citi pe pagina de unde ati facut captura.
In toate hotararile instanta s-a referit la acest OG. Eu nici macar nu am pus problema
dobanzii compuse. Incerc sa lamuresc ce este debitul.

Daca dvs. dati la cineva 1000 lei si dupa doi ani va da inapoi 1100 datorita inflatiei
dobanda veti calcula asupra celor 1000 lei initiali sau dupa 1100. Dvs. sustineti ca
dupa 1100 ceea ce este absurd. Debitul in acest caz este 1000 lei si se calculeaza
dobanda pe perioada imprumutului, adica 2 ani. Doar daca in contractul de imprumut
se prevede in mod expres dobanda compusa se calculeaza cumulat. Exista asemenea
contracte dar nu este cazul diferentelor salariale.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
yoko70
Trimis: 22 Mar 2015, 01:26 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 22 Mar 2015, 12:12 PM)
Iara vorbim despre doua lucruri diferite. Eu m-am referit la stabilirea debitului iar dvs.
vorbiti despre dobanda cumulata/compusa sau altfel zis dobanda pe dobanda.
OG 13/2011 nu asa stabileste dobanda, puteti citi pe pagina de unde ati facut captura.
In toate hotararile instanta s-a referit la acest OG. Eu nici macar nu am pus problema
dobanzii compuse. Incerc sa lamuresc ce este debitul.

Daca dvs. dati la cineva 1000 lei si dupa doi ani va da inapoi 1100 datorita inflatiei
dobanda veti calcula asupra celor 1000 lei initiali sau dupa 1100. Dvs. sustineti ca
dupa 1100 ceea ce este absurd. Debitul in acest caz este 1000 lei si se calculeaza
dobanda pe perioada imprumutului, adica 2 ani. Doar daca in contractul de imprumut
se prevede in mod expres dobanda compusa se calculeaza cumulat. Exista asemenea
contracte dar nu este cazul diferentelor salariale.

O zi buna,
Prof. Kótai

A atacat cineva OG 13/2011 la Curtea Constitutionala?smile.gif
Oare ma "bagam" in discutie daca nu am citit ordonanta?smile.gif) Daca Leul din Pitesti s-ar fi oprit la legea 63/ 2011 nu ar fi castigat niciodata "salariul marit cu 50%" pana in 20...14/15.smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 22 Mar 2015, 01:36 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved