Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Modalități legale de încadrare și retribuire a administratorilor de rețea în licee, De asemenea, discuție despre "sporul de ecran"
lucvic
Trimis: 27 Oct 2005, 01:01 PM

Utilizator
**

Grup: Members

bună!!! sunt nouă în acest forum și am citit aproape tot din acesta.
multe chestii despre munca mea și despre cum ar trebui să fiu plătită le-am aflat acum.
eu sunt angajată ca operator date, sunt admin de rețea, mă ocup de programul AEL și fac multă muncă de "secretariat", ca multi altii după cum se vede!!!
mai nou am aflat că trebuie să am o planificare și nu prea știu ce trebuie să cuprindă!! poate știe cineva !!!
mulțumesc mult!!!

--------------------
lucik
Mesaj personalYahoo
pavel_p
Trimis: 2 Nov 2005, 10:17 AM

Utilizator
**

sal 2 all

Am si eu o "mica" intrebare-> pot trece de la treapta III la treapta II de salarizare? pentru ca mie mi se zice ca pentru personalul auxiliar a fost blocata avansarea in alta treapta de salarizare prin nush ce hotarare a ministrului invatamantului in 2003

asa este? sau e doar o alta manevra evaziva?

btw, ID-urile mele: pavelixey pe YM si ricy_p@hotmail.com pe MSN messenger
Mesaj personalYahooMSN
mihaela_ilie
Trimis: 3 Nov 2005, 10:16 AM

Utilizator avansat

Dragi colegi,

Va rog sa cititi aici, poate va lamuriti.

Bafta!
Mesaj personal
pavel_p
Trimis: 7 Dec 2005, 08:49 AM

Utilizator
**

din nou eu... stiu k sunt agasant, dar va rog sa-mi ziceti o lege (sau normele) care imi permit sa-mi justific cererea pentru ochelarii de protectie!!! pentru ca este ultimul obstacol in calea obtinerii lor. iar legea nr. 47/29.01.2001 completare la legea 90/1996 nu ma ajuta cu nimica pentru ca lasa loc de interpretari (care, binenteles, sunt subiective - si negative -), si nu am gasit nici in "ruptul capului" normele metodologice pentru informaticieni!!! parca am fi fantome si nu angajati
Mesaj personalYahooMSN
RatAdmin
Trimis: 25 Jan 2006, 01:58 PM

Utilizator activ

Comic tare acest subiect. biggrin.gif biggrin.gif
Sporuri peste sporuri, ochelari de protectie tongue.gif si tot felul de cerinte si plangeri. blink.gif
Eu unu nu cred ca va fi ceva solutionat, iar daca va fi nu se va simte atat de mult pe cat este asteptat. mad.gif
Traim in Romania, tin sa va aduc aminte acest amanunt mic dar destul de important. unsure.gif

--------------------
Păun Cătălin - Informatician
Liceul Tehnologic FERDINAND I Rm. Vâlcea
Mesaj personal
Airkool
  Trimis: 25 Jan 2006, 02:11 PM

Utilizator avansat

Va spun eu cum sa solutionati problema sporului de ecran, nu foarte aplicabila, dar posibila intr-o oarecare masura, cumparati-va monitoare LCD si nu mai aveti probleme cu ochii. laugh.gif

Io asa am facut si se merita, dupa o munca de lamurire de vreo 2 ani cu directiunea scolii. Dar au trecut si cei 2 ani si acum este foarte bine.

Cu stima,

Acest mesaj a fost modificat de către Vally007 la data 25 Jan 2006, 02:12 PM
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 18 Feb 2006, 03:54 PM

Utilizator avansat

Care sunt criteriile și condițiile pentru a ajunge administrator de rețea într-o școală? Postul de administrator de rețea este posibil doar la licee sau și la școlile generale care au primit laboratoare SEI.
O zi bună!

--------------------
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Mesaj personal
soul
Trimis: 11 Mar 2006, 02:29 PM

Utilizator activ

eu am reusit dupa 8 ani de munca sa primesc [o parte] din ceea ce merit.

de cand am fost angajat ca profesor de informatica aici, m-am ocupat de reteaua de calculatoare, la inceput de 7, apoi 20 si acum 60 de calculatoare in total.

hobby-ul de la inceput s-a transformat intr-un lant de frustrari si oboseala. am inceput demersurile pentru obtinerea unei plati pentru munca pe care o prestam.

nu a fost usor. birocratia mi-a pus piedica la fiecare pas. in 6 luni de insistente si nervi am reusit sa obtin jumatate de norma de administrator de retea, tradus in 4mil peste salarul de profesor. stiu ca nu e mult, dar cand te gandesti ca 8 ani de zile am fost privat de acesti bani, pe care ii meritam cu prisosinta [daca exista altcineva care pretinde ca a facut munca mea il rog insistent sa se arate smile.gif] si cand te gandesti ca acesti amarati de 4milioane imi atrag o serie de priviri rautacioase, constati ca e mult, prea mult pentru o societate a prejudecatilor si heirupismului ieftin.

ca sa fac un rezumat al activitatii mele va mentionez ca sunt profesor de informatica, administrator de retea, administratorul activitatii AEL, uneori secretara, alteori hamal.

sunt deja obisnuit cu raspunsuri de genul: "cine te`a pus sa stai aici?" si corelate cu faptul ca majoritatea colegilor mei sunt la firme mari aici si mai ales in afara tarii, au toata justificarea. dar la ce se va alege de tara asta se gandeste cineva? pe bune? ...

o zi mai buna.
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
manubeuca
Trimis: 12 Mar 2006, 06:45 PM

La prima intervenție

cool20.gif ... foarte interesant totul... si abia am devenit si admin ael... si maregasesc in voi toti... ph34r.gif
Mesaj personal
Silvia Pop
Trimis: 18 Mar 2006, 03:21 PM

Utilizator avansat

Cine ma ajuta?
Daca functia de adm. de retea este indeplinita de profesorul de informatica din scoala , acesta are ceva in plus la salar?

--------------------
Silvia Pop
Mesaj personal
RatAdmin
Trimis: 20 Mar 2006, 08:24 AM

Utilizator activ

Nu neaparat.
Daca o face din voluntariat nu, numai atunci cand este incadrat pe post i se poate da ceva in plus la salariu, dar nu aceeasi suma pe care ar lua-o un admin.

--------------------
Păun Cătălin - Informatician
Liceul Tehnologic FERDINAND I Rm. Vâlcea
Mesaj personal
Silvia Pop
Trimis: 20 Mar 2006, 10:39 PM

Utilizator avansat

RatAdmin,

multumesc

--------------------
Silvia Pop
Mesaj personal
mihaelatutunaru
Trimis: 31 Mar 2006, 12:43 PM

Utilizator avansat

buna ziua!!!
am si eu cateva intrebari????
am citit tot ce s-a scris in acest subiect si nu am vazut un lucru : blink.gif unsure.gif legea exacta despre deblocarea trecerii de la o grila de sal la alta si inca o:::: huh.gif nelamurire spunea cineva ca incepând cu 1 mai se blocheaza din nou. unde scrie???????Multumesc pt intelegere!!!
Mesaj personal
gafton_gabriel
Trimis: 31 Aug 2006, 08:13 AM

Utilizator activ

Vreti bani mai multi? Puneti domnilor osul la treaba!!!!!
In momentul vorbirii am mai multe joburi decat tot blocul meu de pensionari:
1. inginer de sistem, admin AEL, secretar AEL, instructor AEL;
2. colaborare cu o universitate privata pe post de asistent universitar colaborator extern;
3. colaborare cu o firma privata bazata pe reorientare profesionala
4. colaborare cu o firma privata bazata pe telefonie mobila (software si hardware)
5. colaborare cu o agentie imobiliara (agent vanzari).
Totalul? No comment!!!!
Mesaj personal
jordyro
Trimis: 6 Sep 2006, 11:16 AM

Utilizator activ

QUOTE (gafton_gabriel @ 31 Aug 2006, 09:13 AM)
Vreti bani mai multi? Puneti domnilor osul la treaba!!!!!
In momentul vorbirii am mai multe joburi decat tot blocul meu de pensionari:
1. inginer de sistem, admin AEL, secretar AEL, instructor AEL;
2. colaborare cu o universitate privata pe post de asistent universitar colaborator extern;
3. colaborare cu o firma privata bazata pe reorientare profesionala
4. colaborare cu o firma privata bazata pe telefonie mobila (software si hardware)
5. colaborare cu o agentie imobiliara (agent vanzari).
Totalul? No comment!!!!

Cre ca mor de ras!
Cate calcuri ai si cam cat stai la scoala tu?
Iti spun eu ca la o retea de 150 de calcuri nu mai ai timp nici la buda sa te duci decat daca mergi pe prinicipiul ca se poate si maine!
Spor la treaba!
Mesaj personal
marlene
Trimis: 12 Sep 2006, 01:06 PM

Utilizator
**

dragi colegi,
de cate ori am intrat pe acest forum am vazut numai utilizatori, incepatori, etc ce incearca sa obtina raspunsuri la intrebari din experienta celorlalti. dar nu exista nimeni avizat sa ne raspunda???? cineva din minister (sau asa ceva)??? aceleasi probleme le avem toti dar solutiile sunt diferite (dupa cum vrea scoala) . fiecare se descurca cum poate. din pacate. degeaba mergem la director si spunem ca altii au si noi nu, ca ne spune ca nu avem, nu se aproba..... trebuie sa ne resemnam sau sa ne unim. alegeti...
Mesaj personal
stoica marian
Trimis: 25 Sep 2006, 06:58 PM

La prima intervenție

cititi cu atentie L128/1997 art. 50
Mesaj personal
Claudia_G
Trimis: 25 Sep 2006, 07:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (cambrea @ 30 Oct 2004, 02:08 PM)
subscriu,

Am intrebat-o pe contabila si zice ca noua nu ni se aplica confused24.gif
Nici macar secretarelor care stau toata ziua cu ochii in monitor.

Exista cineva care ia acest spor ? Sa ne spuneti si noua .. celor fara ?
Referitor la norma si jumatate peste catedra, este cineva care beneficiaza de acest avantaj ? Sa ne spuneti si noua care este legea si cum trebuie sa procedam ca sa ...

Merci,

Dragos C rolleyes.gif

EU sunt analist -programator si iau sporul de 15% (care de fapt este de 10%) ... pana in mai am luat 15% dar dupa a gasit contabila o gaselnita si luam 10%
deci primeste cei 10%: 2 secretari, un contabil, 2 profi info, o laboranta lab. chimie, un prof. chimie (unul e in lic) si eu
Va atasezi adresele pe care noi le-am trimis ... si in urma carora au venit 4 persoane si ... au masurat...

Acest mesaj a fost modificat de către Claudia_G la data 25 Sep 2006, 07:16 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 778 )
Fișier atașat  Adrese.zip
Mesaj personal
faneami
Trimis: 10 Oct 2006, 11:45 AM

Utilizator
**

Va rog saimi dati niste lamuriri in legatura cu sdministrator de retea si profesor. Sunt profesor de info si raspund de laborator AEL. As dori cateva lamuriri daca exista un temei legal de plata ca si prof+admin retea...Mersi
Mesaj personal
kye04
Trimis: 12 Oct 2006, 06:30 PM

Utilizator activ

V-as ruga frumos,cineva care stie exact,sa spuna aici ce tipuri de incadrari exista.Nu de alta,dar am auzi vorbindu-se de administrator de retea,administrator AEL,inginer de sistem etc....
Care sunt diferentele intre aceste incadrari?Dar undeva intr-o lege ceva,nu fiecare sa-si zica parerea...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 12 Oct 2006, 08:58 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Vedeti grila de aici - singura oficiala pentru incadrarea personalului didactic auxiliar:
http://isj.is.edu.ro/download/plan/ord4_20...3septembrie.pdf

Grila se afla si in MONITORUL OFICIAL nr. 57 din 20 ianuarie 2006.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 12 Oct 2006, 09:00 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
soul
Trimis: 14 Oct 2006, 09:30 AM

Utilizator activ

daca tot nu avem un standard dupa care sa ne ghidam, cred ca acesta ar fi momentul in care sindicatele ne-ar putea ajuta in sfarsit. pentru ca nu va ascund, cand e vorba de intrebari referitoare la plati, mereu am primit raspunsuri evazive, confuze, sau in cazul in care erau concrete erau diferite de la persoana la persoana, indiferent ca a fost vorba de conducerea scolii, isj, secretariat, contabilitate. poate intrarea in UE va da insfarsit transparenta cuvenita acestui proces.
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
lilianavoda
Trimis: 15 Oct 2006, 12:18 PM

Utilizator activ

As vrea sa fac si eu o remarca.
Se vrea ca invatamantul sa fie unul modern dar cum este posibil ca acest lucru sa se faca in conditiile in care adm. de retea nu sunt cu adevarat pregatiti , remunerati si nu au timp suficient sa-si desfasoare activitatea , profesorii care vor sa tina lectiile in A.E.L. nu stiu sa utilizeze un calculator sau sa coordoneze activitatea di timpul orei?

Vreau sa ma destainuiesc acestor "necajiti ai sortii " (adm. de retea) (cu toate ca n-ar trebui sa dau vina pe soarta ci pe cei cu "functii" ) si le spun ca sunt profesor de matematica ,fac orarul scolii si , colac peste pupaza , anul acesta , m-am trezit ca mi se spune "Anul acesta esti adm. de retea , te vei ocupa de sistemul A.E.L. si vei face si o pagina web a scolii!". Avem profesor de informatica in scoala dar nu a primit aceste sarcini pe motivul ca "nu se pricepe".
Incercati sa va dati ce ma asteapta. Vreau sa va spun ca nu ma pricep sa administrez o retea de calculatoare ,in schimb mi s-a dat o "sugestie" ,un "ajutor":"Studiaza manualul!" . M-am saturat sa mi se incarce "cocoasa" cu tot felul de alte responsabilitati care ,in principal , vor avea ca efect faptul ca nu-mi voi mai putea face datoria la clasa(sunt deja f. stresata). Cu toate ca am o vechime de aproape 20 ani in invatamant si am avut rezultate frumoase ,imi incolteste ideea sa fac si atceva in viata pentru ca simt ca altfel nu se mai poate chiar daca asta ar insemna , de ex., sa fac pregatiri acasa , fara sa mai merg la scoala .

Astept sugestiile voastre(in special ale celor care stiu sa se fereasca de necazuri ) si multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca ceea ce am scris.

Toate cele bune!

Mesaj personal
carmen_silvaro
Trimis: 17 Oct 2006, 03:35 PM

Utilizator activ

Nu e bine nici admin!! eu am fost prof de info si le-am dus pe toate in spate, pana mi-au facut o jumatate de norma de admin ael. Am zis ca, in sfarsit, primesc si eu bani pt ce muncesc. Nu conta ca eu aveam ore la clasa, ma bombardau cu diverse situatii care trebuiau "urgent" trimise la ISJ. Orele mele numai ore nu mai erau. Si, dupa ce ca pentru ei munceam (colegii mei care nu mai puneau mana pe hartie si creion), tot ei comentau ca "la info se joaca".Mi-au creat post intreg de informatician si am renuntat la catedra. De atunci fac salarii, contabilitatea pe calculator, toate hartiile din scoala, examene de bac si capacitate, aplicatii de tip BDNE, bani de liceu,incadrari, sc-uri, regulamente, bugete etc. In laboratorul de info nu am mai intrat din semestrul trecut. Actualii profi de info arunca totul la informatician. Doar noi nu suntem Dumnezeu sa le putem face pe toate. Stau in scoala cel putin 10 ore pe zi, concediul de odihna toata lumea l/a facut numai eu nu. Consider ca pentru laboratorul de info trebuie un admin care numai acolo sa stea, numai de ael sa se ocupe.
Mesaj personal
ronniee
Trimis: 11 Dec 2006, 07:40 PM

Utilizator activ

dragi colegi,
sunt admin retea intr-un liceu, tot studiez cum pot sa maresc cumva salariul
momentan(de aproape 2 ani) sunt incadrat in functia de:
- Analist, programator, inginer sistem III (S)
Sper ca de 1ianuarie sa trec la II sau I.

Vroiam sa intreb daca noi admin.retea nu beneficiem de nici un fel de spor stres, spor ecran, ca eu nu prea vad nimic pe statul de plata !?

mersi,
ronniee
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved