Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Credite transferabile
yoko70
Trimis: 12 Oct 2019, 01:50 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (roset @ 11 Oct 2019, 10:50 PM)
QUOTE (ion2004 @ 11 Oct 2019, 07:01 PM)
Art 50 din REGULAMENT-CADRU de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar aprobat prin OMENCȘ Nr. 5079/2016 din 31 august 2016, publicat în MO Nr. 720 din 19 septembrie 2016

O fi (că-i păstrat și-n ROFUIP 2018), dar CARE-I ACOPERIREA LEGALĂ! Un regulament trebuie să aibă la bază un articol (mai multe) dintr-o lege! cool.gif

Exista si legi, chiar mai multe:Codul civil, Codul de procedura penala, Legea 1, Ordonanța nr. 103/1998(art.1) ... Nu va jucati cu focul, ca faceti puscarie si dati si bani pentru eventuale daune. Ordonanta 103 inca mai este in vigoare ...

Jud. Sibiu, sent. pen. nr. x27/2015, def. prin neapelare, nepublicată, Dosar nr. xx28/306/2015

"Într-o cauză aflată pe rolul Judecătoriei Sibiu1, s-a reținut că la data de 22.01.2014, în
incinta unei școli, un inculpat minor, în vârstă de 14 ani, elev în clasa a VIII-a, a pus
piedică persoanei vătămate, elevă în clasa a II-a, în timp ce aceasta urca scările împreună cu
colegele sale de clasă, fapt ce a determinat căderea pe scări a persoanei vătămate și ruperea
dinților incisivi superiori definitivi. Totodată, persoana vătămată a suferit la nivelul
corpului leziuni care au necesitat între 3-4 zile de îngrijiri medicale. Din concluziile raportului de expertiză medico-legală efectuat în cauză rezultă că funcția masticatorie a
persoanei vătămate a fost afectată, fiind necesare unele intervenții chirurgicale pentru a
reface dantura.
Având în vedere vârsta inculpatului la momentul comiterii faptei, în cauză a fost
efectuată o expertiză medico-legală psihiatrică, concluzionându-se că inculpatul a acționat
cu discernământ.
În faza de urmărire penală, procurorul a omis să introducă părțile responsabile
civilmente, deși partea civilă a solicitat acest lucru.
În fața instanței, avocatul părții civile a solicitat introducerea părinților inculpatului și
a profesorului responsabil cu supravegherea elevului ca părți responsabile civilmente, ca să
răspundă civil în solidar cu inculpatul. Instanța a admis cererea de introducere a părinților
în temeiul art. 1372 C. civ. Cu privire la introducerea institutorului responsabil cu supravegherea, instanța a formulat o adresă la unitatea școlară, în care a solicitat indicarea
profesorului responsabil cu supravegherea inculpatului. Unitatea școlară a răspuns că
profesorul supraveghetor nu poate fi identificat, întrucât instituția de învățământ nu avea
în momentul comiterii faptei, o evidență a cadrelor didactice responsabile cu supravegherea.
Față de răspunsul primit de la instituția de învățământ, s-a decis introducerea școlii ca
parte responsabilă civilmente în temeiul art. 1372 C. civ. și a prevederilor art. 7 alin. 1 din
Legea Educației Naționale nr. 1/2011; instanța a motivat introducerea școlii ca parte
responsabilă civilmente prin faptul că era obligatorie desemnarea de către unitatea de
învățământ a unui cadru didactic care să fie de serviciu pe școală".
http://revista.universuljuridic.ro/wp-cont...I_Pacurariu.pdf
Mai multe aici:

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 12 Oct 2019, 02:04 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Oct 2019, 08:47 AM

Mentor

Ei, mai las-o moartă! tongue.gif Prea mult ,,chin” pentru un judecător! laugh.gif happy30.gif Era obligatorie asigurarea DE CĂTRE COMUNITATE a unei firme specializate! Probabil judecătorul a scormonit prin lege, ca și tine, de pe timpul când era el elev! biggrin.gif Hai să fim serioși! Dacă ,,proful de serviciu” tongue.gif era pe scări cu copiii, tot ,,vinovat” ar fi fost? sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
yoko70
Trimis: 12 Oct 2019, 09:10 AM

Mentor

QUOTE (roset @ 12 Oct 2019, 09:47 AM)
Ei, mai las-o moartă!  tongue.gif  Prea mult ,,chin” pentru un judecător!  laugh.gif  happy30.gif Era obligatorie asigurarea DE CĂTRE COMUNITATE  a unei firme specializate! Probabil judecătorul a scormonit prin lege, ca și tine, de pe timpul când era el elev! biggrin.gif  Hai să fim serioși! Dacă ,,proful de serviciu” tongue.gif  era pe scări cu copiii, tot ,,vinovat” ar fi fost?  sign28.gif

Nu va jucati cu focul, ca faceti puscarie si dati si bani pentru eventuale daune ...

Judecatorul Roset sa aiba pareri pertinente la el in bucatarie. Ti-am oferit baza legala, e doar treaba ta daca faci sau nu faci de serviciu pe scoala. Nu esti pensionar? Serviciul pe scoala nu-i legal in anumite situatii, situatii particulare. Du-te la un avocat bun , plateste-l cu 200 de euro pe ora...si vezi cum sta treaba ...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 12 Oct 2019, 09:11 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Oct 2019, 06:20 PM

Mentor

Du-te dle, caută-ți o funie! ( Dacă n-ai săpun îți trimit eu prin poștă!) happy30.gif
Cred că s-a încălzit apa în care stai cu picioarele tot gândind și căutând explicații! laugh.gif
Chiar nu vezi că toată lumea te ,,contrează” și, mai nou, te ignoră? confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
yoko70
Trimis: 12 Oct 2019, 07:12 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 12 Oct 2019, 07:20 PM)
Du-te dle, caută-ți o funie! ( Dacă n-ai săpun îți trimit eu prin poștă!) happy30.gif
Cred că s-a încălzit apa în care stai cu picioarele tot gândind și căutând explicații! laugh.gif
Chiar nu vezi că toată lumea te ,,contrează” și, mai nou, te ignoră? confused06.gif

Eu ti-am aratat articole de lege, ti-am "servit" si un caz concrect prin care o instanta de judecata nu a spus ca nu ar fi legal serviciul pe scoala, insa tu ... Chiar nu vezi ca nu ai toate elementele necesare purtarii unei discutii civilizate? Ai parul alb...si inca nu ai inteles ca la argumente juridice trebuie sa raspunzi tot cu argumente juridice. Poti posta o hotarare judecatoreasca din care sa rezulte ca servicul pe scoala nu-i legal? O hotarare de instanta sau o " de lege ferenda" ...
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 13 Oct 2019, 05:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 21 Sep 2019, 07:58 PM)
QUOTE (Roxana B @ 19 Sep 2019, 03:44 PM)
Nu cred ca se intampla nimic. Te vor soma sa le faci, sau sa aduni cat mai multe credite, dar e foarte mult. Daca nu ai un grad (nu stiu acum daca si la definitivat se dau credite)II sau I, e greu sa acumulezi 90 credite. Eu am facut un curs de formare (56 ore), pe mai multe saptamani, foarte importanat si a avut 11 credite.

In 5 ani nu este greu sa faci 90 credite.
Este indicat ca in primii 2-3 ani din ciclul de 5 sa obtineti majoritatea CPT.

Personal, in cincinalul trecut am avut vreo 400 CPT.
180 au fost de la un master si de la grad. Pentru restul de credite am prins pe la UAIC, USV, Politehnica din Iasi cursuri gratuite cu multe credite.
In actualul cincinal am deja 78 CPT si mai am 2 ani sa maturez restul.

Ati adunat mere cu pere. Masterul si licenta au credite ECTS, iar restul programelor de formare continua credite CPT

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 13 Oct 2019, 05:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 13 Oct 2019, 05:06 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 21 Sep 2019, 07:58 PM)
QUOTE (Roxana B @ 19 Sep 2019, 03:44 PM)
Nu cred ca se intampla nimic. Te vor soma sa le faci, sau sa aduni cat mai multe credite, dar e foarte mult. Daca nu ai un grad (nu stiu acum daca si la definitivat se dau credite)II sau I, e greu sa acumulezi 90 credite. Eu am facut un curs de formare (56 ore), pe mai multe saptamani, foarte importanat si a avut 11 credite.

In 5 ani nu este greu sa faci 90 credite.
Este indicat ca in primii 2-3 ani din ciclul de 5 sa obtineti majoritatea CPT.

Personal, in cincinalul trecut am avut vreo 400 CPT.
180 au fost de la un master si de la grad. Pentru restul de credite am prins pe la UAIC, USV, Politehnica din Iasi cursuri gratuite cu multe credite.
In actualul cincinal am deja 78 CPT si mai am 2 ani sa maturez restul.

Ati adunat mere cu pere. Masterul si licenta au credite ECTS, iar restul programelor de formare continua credite CPT

Cu cerere la inceputul anului scolar se echivaleaza gradele didactice I si Ii si masterul in domeniu obtinute in anul scolar precedent cu 90 CPT.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 13 Oct 2019, 06:15 PM

Utilizator avansat

Conform metodologiei de formare, prin obinerea licentei a masterului, a definitivatului sau a gredelor didactice este asigurată îndeplinirea obligativitatii acumularii celor 90 CPT. deci nu e nevoie de nicio echivalare.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 Oct 2019, 08:50 PM

Mentor

QUOTE (gabiec @ 13 Oct 2019, 06:15 PM)
Conform metodologiei de formare, prin obinerea licentei a masterului, a definitivatului sau a gredelor didactice este asigurată îndeplinirea obligativitatii acumularii celor 90 CPT. deci nu e nevoie de nicio echivalare.

Definitivatul, conform ordinului, nu este purtător al celor 90 de credite! Și tot acel ordin impune o formalitate de echivalare prin CCD-uri! sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 13 Oct 2019, 08:52 PM

--------------------
roset
Trimis: 13 Oct 2019, 08:56 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 12 Oct 2019, 07:12 PM)
QUOTE (roset @ 12 Oct 2019, 07:20 PM)
Du-te dle,  caută-ți o funie! ( Dacă n-ai săpun îți trimit eu prin poștă!)  happy30.gif
Cred că s-a încălzit apa în care stai cu picioarele tot gândind și căutând explicații!  laugh.gif
Chiar nu vezi că toată lumea te ,,contrează” și, mai nou, te ignoră?  confused06.gif

Eu ti-am aratat articole de lege, ti-am "servit" si un caz concrect prin care o instanta de judecata nu a spus ca nu ar fi legal serviciul pe scoala, insa tu ... Chiar nu vezi ca nu ai toate elementele necesare purtarii unei discutii civilizate? Ai parul alb...si inca nu ai inteles ca la argumente juridice trebuie sa raspunzi tot cu argumente juridice. Poti posta o hotarare judecatoreasca din care sa rezulte ca servicul pe scoala nu-i legal? O hotarare de instanta sau o " de lege ferenda" ...

De ce trebuie să postez o HJ dacă nu există articol de lege care să prevadă asta, să mă oblige să fac de serviciu pe școală,chiar nu pricepi? ohmy.gif Și...de ce doar te ,,frământă” părul meu alb! biggrin.gif Încearcă să crești!

--------------------
yoko70
Trimis: 14 Oct 2019, 02:10 PM

Mentor

Daca nu poti sa citesti o lege ...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 14 Oct 2019, 02:16 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Oct 2019, 06:27 PM

Mentor

,,În opinia noastră” nu are , pentru mine niciun regim juridic! Este o opinie, doar!
Ultimul alineat nu mai are acoperire în L1 care spune altceva la 262! Și...o ultimă intervenție: fă dle de serviciu la școală în fiecare zi! Poate fi ,,opinia” biggrin.gif și alegerea ta! tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 14 Oct 2019, 06:28 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 14 Oct 2019, 06:50 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 14 Oct 2019, 07:27 PM)
,,În opinia noastră” nu are , pentru mine niciun regim juridic! Este o opinie, doar!
Ultimul alineat nu mai are acoperire în L1 care spune altceva la 262! Și...o ultimă intervenție: fă dle de serviciu la școală în fiecare zi! Poate fi ,,opinia”  biggrin.gif  și alegerea ta!   tongue.gif

Cred ca ai probleme mari ...smile.gif
Esti obligat sa faci de serviciu pe scoala in baza ...Codului civil , art. 1372, legea invatamantului se completeaza cu "art' din Codul civil, dar esti tare greu de cap...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 14 Oct 2019, 06:53 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Oct 2019, 08:26 PM

Mentor

Du-te cu funia și lasă-ne în pace! Ți-am spus: fă În fiecare zi de serviciu pe școală că nu te oprește nimeni, pune- ți singur camere de supraveghere, fă-ți o gheretă la poarta școlii, fă cursuri de pază, dar lasă-ne pe noi în pace cu sublinierile tale, revoluționarule! sad54.gif sign23.gif

--------------------
yoko70
Trimis: 14 Oct 2019, 09:47 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 14 Oct 2019, 09:26 PM)
Du-te cu funia și lasă-ne în pace! Ți-am spus: fă În fiecare zi de serviciu pe școală că nu te oprește nimeni, pune- ți singur camere de supraveghere, fă-ți o gheretă la poarta școlii, fă cursuri de pază, dar lasă-ne pe noi în pace cu sublinierile tale, revoluționarule! sad54.gif sign23.gif

Ce sa zic ...doar atat poti.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 15 Oct 2019, 07:03 AM

Mentor

ART. 7
(1) În unitățile, în instituțiile de învățământ și în toate spațiile destinate educației și formării
profesionale sunt interzise activitățile care încalcă normele de moralitate și orice activități care pot pune în pericol sănătatea și integritatea fizică sau psihică a copiilor și a tinerilor, respectiv a personalului didactic, didactic auxiliar și nedidactic, precum și activitățile de natură politică și prozelitismul religios.
(2) Privatizarea unităților și a instituțiilor de învățământ de stat este interzisă.
Legistule! cool.gif Personalul didactic este ,,citat” în alineat, pe aceeași poziție cu elevii, nu desemnat să păzească integritatea altuia și să nu se organizeze activități care ,,încalcă normele de moralitate și orice activități ...etc ”. Reține: pentru paza și ordine sunt firme specializate, dar comunitățile locale FAC ECONOMII (că nu le mai ajung banii de salarii, statul de funcții fiind plin la refuz). Tot ce ai subliniat se referă DOAR la cazul judecat! Dacă era angajată o firmă, școala n-ar mai fi fost ,,pomenită” (aiurea) în instanță! Că trebuie - ȘI AVEM grijă de copiii din unitate este una, dar ca să ne asumăm o responsabilitate față de fapte ce se pot produce , indiferent în ce loc din unitatea școlară, NU NE OBLIGĂ NICIO LEGE! (Dacă n-ai înțeles ți-am dat exemplu în prima intervenție! Care-i responsabilitatea celui ,,de serviciu” tongue.gif dacă fapta s-a petrecut sub ,,ochii săi”? Care-i vina lui? Că n-a intuit ce va face zevzecul? Liniștește-te că nu ai cu ce să convingi pe nimeni pe această temă! Este din ,,inerția timpului trecut” (ca multe altele, încă) pe care știu că-l urăști, nu-l reînvii! laugh.gif happy30.gif

--------------------
yoko70
Trimis: 15 Oct 2019, 01:48 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 15 Oct 2019, 08:03 AM)
ART. 7
(1) În unitățile, în instituțiile de învățământ și în toate spațiile destinate educației și formării
profesionale sunt interzise activitățile care încalcă normele de moralitate și orice activități care pot pune în pericol sănătatea și integritatea fizică sau psihică a copiilor și a tinerilor, respectiv a personalului didactic, didactic auxiliar și nedidactic, precum și activitățile de natură politică și prozelitismul religios.
(2) Privatizarea unităților și a instituțiilor de învățământ de stat este interzisă.
Legistule! cool.gif  Personalul didactic este ,,citat” în alineat, pe aceeași poziție cu elevii,  nu desemnat să păzească integritatea altuia și să nu se organizeze  activități care ,,încalcă normele de moralitate și orice activități ...etc ”.  Reține: pentru paza și ordine sunt firme specializate, dar comunitățile locale FAC ECONOMII  (că nu le mai ajung banii de salarii, statul de funcții fiind plin la refuz). Tot ce ai subliniat se referă DOAR la cazul judecat! Dacă era  angajată o firmă, școala n-ar mai fi fost ,,pomenită” (aiurea) în instanță! Că trebuie - ȘI AVEM grijă de copiii din unitate este una, dar ca să  ne asumăm o responsabilitate față de fapte ce se pot produce , indiferent în ce loc din unitatea școlară, NU NE OBLIGĂ NICIO LEGE! (Dacă n-ai înțeles ți-am dat exemplu în prima intervenție! Care-i responsabilitatea celui ,,de serviciu” tongue.gif  dacă fapta s-a petrecut sub ,,ochii săi”? Care-i vina lui? Că n-a  intuit ce va face zevzecul? Liniștește-te că nu ai cu ce să convingi pe nimeni pe această temă! Este din ,,inerția timpului trecut”  (ca multe altele, încă) pe care știu că-l urăști, nu-l reînvii! laugh.gif  happy30.gif

E bine sa fim calmi, sa tragem aer in piept si sa ne intrebam de ce o instanta in anul 2016 a spus ca serviciul pe scoala este legal. Exista si un text de lege in vigoare care cuprinde obligativitatea serviciului pe scoala , text ce este cuprins in OUG 103/1998:
Art. 1
Norma didactică a personalului de predare din învățământul preuniversitar cuprinde:
cool.gif activități de pregătire metodico-științifică și activități de educație, complementare procesului de învățământ (săptămânal, 9 ore de pregătire și 3-4 ore de activități științifico-metodice, 2 ore de comunicare cu familiile elevilor, 4-5 ore de evaluare a elevilor, inclusiv prin participarea la consiliile profesorale ale școlii și ale claselor, 1 oră de dirigenție, 1-2 ore de serviciu pe școală).

, text ce nu a fost abrogat in mod expres prin legea 1/2011, text aflat in vigoare ...art. 67 din legea 24/200
(3) Evenimentele legislative implicite nu sunt recunoscute în cazul actelor normative speciale ale căror dispoziții nu pot fi socotite modificate, completate sau abrogate nici prin reglementarea generală a materiei, decât dacă acest lucru este exprimat expres.\

ICCJ ne explica foarte clar cum este cu abrogarea nomei speciale:"În conformitate cu dispozițiile art. 67 alin. (3) din Legea nr. 24/2000, republicată (2), cu modificările și completările ulterioare: „Evenimentele legislative implicite nu sunt recunoscute în cazul actelor normative speciale ale căror dispoziții nu pot fi socotite modificate, completate sau abrogate nici prin reglementarea generală a materiei, decât dacă acest lucru este exprimat expres.”

Per a contrario este posibilă abrogarea unei norme speciale sau cuprinse într-un act normativ special printr-o lege generală ulterioară, dacă există o dispoziție legală expresă în acest sens, fiind aplicabil principiul lex posterior derogat priori, și nu principiul specialia generalibus derogant."

Asa ca plictisitor cum esti ai putea sa cauti aici :
https://lege5.ro/Gratuit/ge4tsmjr/ordonanta...-preuniversitar

si sa vezi ca ordonanta este inca in vigoare, iar articolul din legea 1/2011 se aplica impreuna cu cel din 103...smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 15 Oct 2019, 01:49 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 15 Oct 2019, 11:42 PM

Mentor

Norma didactică este stabilită de art. 262 din legea învățământului! Aplică-l tu și lasă-mă-n pace! happy30.gif Nu-ți mai dau temă pentru data viitoare! Gata! biggrin.gif

--------------------
yoko70
Trimis: 16 Oct 2019, 08:03 AM

Mentor

QUOTE (roset @ 16 Oct 2019, 12:42 AM)
Norma didactică este stabilită de art. 262 din legea învățământului! Aplică-l tu și lasă-mă-n pace!  happy30.gif Nu-ți mai dau temă pentru data viitoare! Gata! biggrin.gif

Ce sa faci, chiar nu ai cu cine . .smile.gif)
1. Juristii de la lege5.ro iti zic ca OUG 103 e in vigoare;
2. Revista Universul Juridic  nr. 7, iulie 2016, pp. 60-71, iti spune ca trebuie sa faci de serviciu pe scoala;
3. O instanta de judecata iti zice ca serviciul pe scoala e legal.
4. Nu cred ca de la parul tau alb capul e greu...smile.gif)

Norma didactică a personalului de predare din învățământul preuniversitar cuprinde:
a)activități didactice de predare-învățare, de educație, de instruire practică și de evaluare, conform planurilor-cadru de învățământ;
b)activități de pregătire metodico-științifică și activități de educație, complementare procesului de învățământ: mentorat, scoala dupa scoala, învățare pe tot parcursul vieții. (săptămânal, 9 ore de pregătire și 3-4 ore de activități științifico-metodice, 2 ore de comunicare cu familiile elevilor, 4-5 ore de evaluare a elevilor, inclusiv prin participarea la consiliile profesorale ale școlii și ale claselor, 1 oră de dirigenție, 1-2 ore de serviciu pe școală).

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 16 Oct 2019, 08:03 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Oct 2019, 05:18 PM

Mentor

Nu poate nicio altă lege,nici juriști citați de tine, să stabilească o altă normă a profesorilor! Vezi-ți de treabă!Ordonanța citată nici n-are legătură cu școala- este pentru pensii! Revistele de specialitate juridică nu au putere de lege, stimabile! O HJ este dată doar pentru o anumită situație, un anumit fapt petrecut, nu poate fi generalizată și nu prin acea HJ sunt eu (toți) obligat(i) să facem ce scrie acolo! Reține: nu se poate interveni într-o lege (organică) de nimeni cu nimic! Peste acea lege doar Constituția e mai ,,sus”! Tu nu vezi că s-a plictisit lumea de aberațiile tale? Liniștește-te! Apreciez ,,documentarea” ta! cool.gif Oricum, aici ar trebui să se discute despre creditele transferabile, nu despre serviciul în școală! Ia vezi, este n legalitate echivalarea creditelor? biggrin.gif Succes! sad54.gif

--------------------
yoko70
Trimis: 16 Oct 2019, 07:04 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 16 Oct 2019, 06:18 PM)
Nu poate nicio altă lege,nici juriști citați de tine, să stabilească o altă normă  a profesorilor! Vezi-ți de treabă!Ordonanța  citată nici n-are legătură cu școala- este pentru pensii! Revistele de specialitate  juridică nu au putere de lege, stimabile! O HJ este dată doar pentru o anumită situație, un anumit fapt petrecut, nu poate fi generalizată și nu prin acea HJ sunt eu (toți) obligat(i) să facem ce scrie acolo! Reține: nu se poate interveni într-o lege (organică) de nimeni cu nimic!  Peste acea lege doar Constituția e mai ,,sus”!  Tu nu vezi că s-a plictisit lumea de aberațiile tale? Liniștește-te! Apreciez ,,documentarea” ta!   cool.gif Oricum, aici ar trebui să se discute despre creditele transferabile, nu despre serviciul în școală! Ia vezi,  este n legalitate echivalarea creditelor?  biggrin.gif  Succes! sad54.gif

Esti bine la cap???smile.gif)

1. Ordonanța nr. 103/1998 privind modificarea structurii normei didactice în învățământul preuniversitar.... o ordonanta referitoare la structura normei didactice nu are legatura cu norma didactica?smile.gif)

2. O ordonanta de urgenta elaborata in temeiul unei legi de abilitare a Guvernului de a emite ordonanțe nu e constitutionala?smile.gif) Bre, invatatorul satului, prin ordonanta asta de urgenta nu s-a intervenit asupra organizarii generale a învățământului! Legea nr. 148/1998 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanțe! smile.gif)) Nu stiu de ce s-ar uita cineva in gura ta!:)))

3. Revistele de specialitate au putere de lege? A spus cineva ca au? Doar ca judecatorii tin cont si de doctrina. Sa iti servesc una de la tine din judet:"Curtea de Apel Bacău a sesizat ÎCCJ în vederea pronunțării unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea următoarei chestiuni de drept: Art.38 din Codul Muncii coroborat cu art. 254 din Codul Muncii se interpretează în sensul că este admisibilă/inadmisibilă clauza penală într-un contract individual de muncă sau într-un act adițional la contractul individual de muncă?
....

4. Nimeni nu-i mai presus decat o lege organica? Nu cumva judecatori au declarat art 253 neconstitutional?smile.gif)

Astfel, pe de o parte drd. C. Bențe, președinte al Uniunii Naționale a Experților în Legislația Muncii, opinează în articolul intitulat Considerații privind clauza penală în contractul individual de muncă (Revista Română de Dreptul Muncii cu numărul 4 din data de 30 aprilie 2015) că ”inserarea unei clauze prin care contravaloarea prejudiciului e stabilește în prealabil este inacceptabilă în cadrul unui contract individual de muncă, ea urmând să fie înlocuită de drept cu dispozițiile legale aplicabile în conformitate cu art. 57 alin. (4) din Codul Muncii.”

Invatatorul satului, domnul Trandafir....smile.gif))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 16 Oct 2019, 07:12 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Oct 2019, 08:49 PM

Mentor

Bravo! Vezi că ordonanța este din secolul și mileniul trecut! De pe timpul când erai tu ,,revoluționar”! biggrin.gif character40.gif cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 16 Oct 2019, 08:52 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 16 Oct 2019, 08:56 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 16 Oct 2019, 09:49 PM)
Bravo! Vezi că ordonanța este din secolul și mileniul trecut! De pe timpul când erai tu ,,revoluționar”!  biggrin.gif  character40.gif  cool20.gif

Este ... in vigoare...si are si caracter de lege speciala in raport cu legea 1/2011.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 16 Oct 2019, 08:57 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Oct 2019, 10:36 PM

Mentor

Bine! cool20.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved