Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> SCORM, Standard educational utilizat de platforma ael si nu numai
Adrian Eftenie
Trimis: 1 Sep 2004, 12:07 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005
**

Grup: Members

Buna ziua,

Cautand pe internet informatii despre e-lerning am vazut ca peste tot se vorbeste de SCORM (Sharable Content Object Reference Model). Este vorba de un standard folosit in special pentru reutilizarea continutului.

In toate cautarile pe net nu am reusit sa gasesc o explicatie clara a ceea ce este SCORM, si cum se poate aplica, de aceea am postat acest subiect. Vreau ca toti cei care stiu ceva despre el sa-si spuna parerea.

Adrian Eftenie, Ramnicu Valcea, locul III la Cupa Siveco editia a II-a
Mesaj personal
Sorin Vasilescu
Trimis: 1 Sep 2004, 02:39 PM

Moderator

Grup: Moderatori

mi se pare ca pdf-ul asta spune multe: http://www.lsal.cmu.edu/lsal/expertise/projects/ developersguide/developersguide/guide-v07-01102002.pdf -- scuze, da nu merge sa bag link. nu stiu ce are.

Acest mesaj a fost modificat de către evilpenguin la data 1 Sep 2004, 02:43 PM

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Spy6
  Trimis: 1 Sep 2004, 04:22 PM

Utilizator avansat

Link

Cred ca ai pus un space in link ... ca mie se pare ca-mi merge ph34r.gif

Oricum , continutul pare interesant rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Spy6 la data 1 Sep 2004, 04:23 PM
Mesaj personalTrimite emailICQYahooMSN
catalinco
Trimis: 1 Sep 2004, 04:37 PM

Utilizator activ

Primele lectii produse de noi erau exportate din flash cu suport Scorm. Daca te uiti mai atent vezi ca Flash-ul vine cu chestia asta, trebuie doar sa o selectezi cand exporti swf-ul. Dar mai apoi ni s-a spus sa nu mai folosim, nu si de ce. Cred eu ca nu se mai foloseste in platforma AEL.

Ce inseamna scorm? Sharable Content Object Reference Model defines a Web-based learning “Content Aggregation Model” and “Run-time Environment” for learning objects.
Ce am inteles eu ca este? Ceva care face legatura intre componenta swf cu care elevul interactioneaza si serverul de AEL. Adica elevul rezolva un test facut in flash, iar swf-ul trimite rezultatul catre server (profesor). Drept sa-ti spun nu am folosit decat vreo 2 functii din scorm cu mult timp in urma dar nu am avut unde sa testam asa ca nu stiu daca a functionat ceva.

Momentan nu cred ca se mai vrea lectii cu suport scorm. Poate ne lamuresc cei de la siveco de ce.

--------------------
catalin costea
scorm.ro, Galati
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Ștefan Morcov
Trimis: 1 Sep 2004, 04:55 PM

SIVECO România - Director de produs

Grup: Admin

QUOTE (adrian_eftenie @ 1 Sep 2004, 01:07 PM)
In toate cautarile pe net nu am reusit sa gasesc o explicatie clara a ceea ce este SCORM, si cum se poate aplica, de aceea am postat acest subiect. Vreau ca toti cei care stiu ceva despre el sa-si spuna parerea.

Dragă Adrian,

Deoarece AEL-ul are implementat standardul SCORM încă din versiunea 3.2.0.3 pot să te ajut cu următoarele informații:

În lumea softului educațional au aparut necesități de standardizare, iar principalul motiv a fost necesitatea ca materialele educaționale - "conținutul" - să poată fi administrate, redate utilizatorului, dar mai ales să comunice cu alte sisteme în mod identic, chiar fiind folosite împreună cu diferite sisteme software educaționale (Learning Management System – LMS prescurtat).
Mai concret, aceste standarde rezolvă două probleme:
  • împachetarea datelor într-un format care să fie recunoscut de toate sistemele de instruire asistată de calculator - eLearning (aceste LMS), ca și de uneltele de editare de conținut, și produsele software de administrare a conținutului (LCMS - Learning Content Management System)
  • comunicarea dintre un modul/obiect educațional și serverul pe care locuiește (de exemplu, pentru salvarea rezultatelor unui test, sau a profilului unui utilizator, sau a preferințelor etc).

În ultimii ani au apărut mai multe standarde, sau mai degrabă propuneri de standarde. Aș menționa aici SCORM, AICC și IMS.

Cel mai cunoscut standard care s-a impus pe piață este standardul SCORM definit de Advanced Distributed Learning (ADL) (http://www.adlnet.org ). Acest standard este definit printr-o colecție de specificații ce necesită a fi implementate atat de producătorii de conținut educațional, cât și de dezvoltatorii de LMS–uri.

Știu că Flash este un produs des folosit pentru aplicații multimedia, și des discutat pe acest forum, drept care este potrivit să menționez că Flash oferă suport SCORM!

AEL-ul, din punct de vedere al acestui standard, ca sistem din categoria LMS dar în același timp și LCMS, are implementate următoarele funcții:
  • Este capabil să importe materiale ce respectă standardul SCORM.
  • Administrează și lansează materialele în conformitate cu standardele SCORM.
  • Cunoaște starea fiecărui material lansat și stochează informațiile de persistență.
  • Pune la dispoziția obiectelor de conținut - lecțiilor și modulelor de lecții - un API de comunicare cu sistemul.
  • Este responsabil de interpretarea secvenței de navigare descrisă de structura de conținut
Cel mai interesat lucru dintre aceste aspecte, o reprezintă posibilitatea comunicarii materialelor educaționale cu LMS-ul. Acest lucru se poate realiza printr-o componentă specializată (un aplet, de exemplu, care să facă puntea de legătură dintre client și server). Serverul pune la dispoziție un API de interfață, aceste funcții pot fi accesate din interiorul materialului educațional de exemplu prin Java Script. Astfel între server și un material educațional pot aparea următoarele schimburi de fluxuri de date:
  • Date legate de profilul utilizatorului
  • Date ce definesc atributele unei resurse educaționale
  • Date legate de interacțiunea dintre user și materialul educațional
  • Date privind organizarea, navigabilitatea, agregarea, reutilizarea unei material educațional
La randul lor, materiale educaționale trebuie să respecte specificațiile standardului, iar acest lucru se concretizează în următoarele lucruri:
  • Atributele de definire a acestora, precum autor, decriere, durată, etc. sunt descrise într-un fișier standardizat de tip XML
  • La fel și structura de navigare și agregare este definită într-un fișier XML ce respectă acest standard
  • Opțional poate cuprinde o bibliotecă de funcții Java Script prin care să poată comunica cu serverul

Cea mai mare parte dintre aceste lucruri au fost implementate în lecțiile distribuite împreună cu sistemul AEL în această toamnă.

Sper că te ajută aceste aceste noțiuni generale despre acest standard. Daca vrei mai multe detalii sau specificații nu ezita să ne întrebi. Acestea pot fi descărcate și de la adresa http://www.adlnet.org/index.cfm?fuseaction=SCORMDown&listing=Specifications

Mult succes în continuare !

PS: mulțumiri colegului Lucian Rusu pentru cea mai mare parte din informațiile de mai sus !

--------------------

Ștefan Morcov
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved