Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Fonduri pentru modernizare laborator
yo5bdm
Trimis: 2 Mar 2017, 12:14 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Calculatoarele din laboratorul nostru sunt extrem de vechi si ar cam necesita inlocuire. Am tot incercat sa caut pe net o varianta de fonduri europene pentru modenizarea laboratorului de informatica, insa nu am gasit nimic util.

Nu stie cineva o varianta pentru asa ceva? Sau macar unde as putea apela pentru informatii. Am trimis un email la minister, insa sincer nu prea ma astept la un raspuns, cu atat mai mult unul favorabil.

Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
elod
Trimis: 7 Mar 2017, 08:25 PM

Utilizator avansat

Primăria este finanțatorul bazei materiale, ei vă pot ajuta, cu siguranță au personal care cunoaște cum și ce fonduri se pot accesa.
Mesaj personalTrimite email
Mitica Nedelcu
Trimis: 13 Mar 2017, 12:51 PM

Utilizator activ

Eu am scos placa de baza si hdd de pe calculatoarele din 2003 (cutie si surse bune IBM, monitoare cu tub dar strong) si am pus placa noua cu procesor, memorii 4-8 GB, hdd 500 GB
(mai mici nu am gasit) si am instalat Ubuntu. Am pus tot ce am gasit pentru aplicatiile din scoala. Am facut si un server, separat cu lectii, cu acces securizat cu user si pass care se deschid si de pe Internet cu orice Browser. Clasa sau accesul individual este monitorizat. Stiu, si asta tot investitie se cheama dar trebuie sa existe si modalitate de convingere. E una sa ceri un PC si alta sa ceri pe bucati care in final costa dar mai putin, daca se monteaza in scoala.
Mesaj personal
Ovidiu Hanga
Trimis: 16 Jan 2018, 11:33 AM

Începător
*

eu am reusit sa schimb calculatoarele din doua laboratoare in 2 ani...la sfarsitul anului 2016 respectiv la sf anului 2017. Atunci contabila a facut un calcul cu banii ramasi si a investit in cele doua laboratoare. Mentionez ca avem si un avantaj: CANTINA si INTERNAT. Domnul Nedelcu dvs ati facut un program de monitorizare a laboratorului?adica sa vad care ce face? nu de alta dar ma lovesc de diferite probleme....in primul rand de bunul simt...al elevilor de a lasa unitatile de invatamant in stare buna...daca tot le au sa le si pastreze intacte...in vechile calculatoare am gasit inclusiv o punga cu sandwich in unitate. Eu am preluat scoala din 2015 si atunci am si gasit acel minunat sandwich smile.gif
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 16 Jan 2018, 08:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ovidiu Hanga @ 16 Jan 2018, 12:33 PM)
eu am reusit sa schimb calculatoarele din doua laboratoare in 2 ani...la sfarsitul anului 2016 respectiv la sf anului 2017. Atunci contabila a facut un calcul cu banii ramasi si a investit in cele doua laboratoare. Mentionez ca avem si un avantaj: CANTINA si INTERNAT. Domnul Nedelcu dvs ati facut un program de monitorizare a laboratorului?adica sa vad care ce face? nu de alta dar ma lovesc de diferite probleme....in primul rand de bunul simt...al elevilor de a lasa unitatile de invatamant in stare buna...daca tot le au sa le si pastreze intacte...in vechile calculatoare am gasit inclusiv o punga cu sandwich in unitate. Eu am preluat scoala din 2015 si atunci am si gasit acel minunat sandwich smile.gif

Da, elevul este monitorizat, cu o condiție care face parte din lecție, să se conecteze la lectie pentru primire/încărcare fisa de lucru, sau lecție, testare..... . Poziția stației, IP (static la mine), numele elevului, clasa, data, ora rămân stocate. Pe deasupra avem și sistem video+audio cu funcționare permanentă.

Elevul salvează, ce lucrează, pe un server din școală care funcționează nonstop cu acces de pe Internet, deci elevul poate continua la fișa de lucru și de acasă.
Au fost cazuri când elevul, bolnav fiind, a intrat de acasa să-și lucreze fișa pentru notă.

Nu se stochează nimic pe stații. Același lucru se face și la tehnologii (scheme electrice, simulări la electronică, CAD ). Tot aici avem și un caiet de notițe al elevului cu stocare dar și cu acces de la catedră în timp real.

Acces cu orice Browser de pe Windows sau Linux (Ubuntu 16.04). Două laboratoare sunt cu SO Linux.

Toți profesorii, cu mici excepții, au în sala de clasă PC cu SO LINUX și tipăresc documentele la o imprimantă de rețea aflată la etajil 1.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
scoala g
Trimis: 17 Jan 2018, 09:31 AM

Utilizator activ

Sunt incantata ca se lucreaza in modul expus de dvs. asa ar trebui sa se lucreze in toate scolile.
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 18 Jan 2018, 12:41 AM

Utilizator activ

QUOTE (scoala g @ 17 Jan 2018, 10:31 AM)
Sunt incantata ca se lucreaza in modul expus de dvs. asa ar trebui sa se lucreze in toate scolile.

Eu cam așa văd activitatea Informaticianului în școală.
Sunt în dezacord cu secretara și contabila, dar nu le fac munca. Le-am contestat și Fișa de post pe motiv că este un amalgam de activități, care schimbă felul muncii, deci ilegală și nu am semnat-o.

Dar ce spuneți de automatizarea planificărilor calendaristice cu deschiderea automată a lecției de zi după conectarea elevului în aplicație?
Cu fișa de lucru, caiet de notițe, simulator html, filmulețe, manual digital sau scanat, indiferent de tipul de disciplină, dacă profesorul își introduce datele?

La finalul lecției rezultatele: Planul de lecție, elevii participanții, fișele lucrate, ....

Pentru asta trebuie catalog electronic, orar legat de catalog, aplicații proprii și multă muncă patriotică.
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 18 Jan 2018, 12:59 AM

Utilizator activ

QUOTE (scoala g @ 17 Jan 2018, 10:31 AM)

Am mai făcut un experiment, dacă tot vin elevii la școală cu telefoane fițoase. Experiment care va descuraja elevul să mai aducă telefonul în clasă.

Am pus un profesor de tehnologii, ca să nu supăr profesorii de mate, să facă 20 de test de matematică diferite, la clasa a XI-a și a fost dat la 20 elevi. Cu rugămintea ca după rezolvare să fotografieze foaia cu telefonul și să încarce imaginea pe serverul școlii. Aproape că experimentul a reușit pentru că toți elevii au lucrat. În schimb au zis că dacă fac așa și la ora de matematică nu mai vin cu telefonul la ei.
Mesaj personal
elod
Trimis: 7 Feb 2018, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mitica Nedelcu @ 16 Jan 2018, 09:01 PM)
Pe deasupra avem și sistem video+audio cu funcționare permanentă.

Sper că nu supravegheați interiorul laboratoarelor. Este echivalentul supravegherii interiorului birourilor și nu e prea ok nici din punct de vedere legal nici psihologic.
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved