Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (44) « Primul ... 42 43 [44]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitere Universitatea Politehnica Bucuresti
dory96
Trimis: 24 Apr 2013, 08:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Chiar daca sunt a X-a incep sa ma gandesc la facultate. Sunt la matematica informatica bilingv engleza la un liceu aproape de elita sau de elita din Ploiesti. Bacul il voi lua (cand vezi cati pica incepi sa-ti pui problema:)) ) , dar pana acum ceva vreme nu stiam ce facultate vreau sau unde as vrea sa ma duc , stiam doar ceva sa fie cu informatica, matematica, fizica, chimie sau orice combinatie intre ele. Un coleg tot ma bate la cap din a IX-a ca vrea AC si am decis sa ma uit si eu, si mi-a placut ce am vazut prin materiile (nu stiu cum sa le numesc) de studiu. Intrebarea mea e cat de greu este defapt, de cate ori e mai greu fata de cum e in liceu (matematica, fizica,informatica si minunatiile alea)? Ma astept sa fie mult de invatat dar daca inteleg ce e acolo nu cred ca vor fi probleme (acum am 9-10, invat 1 ora maxim 2 pe zi, ma astept cu cateva ore acolo sa iau ..5(in cel mai rau caz)biggrin.gifsmile.gif) ). Se explica bine?defapt, inainte de asta, se explica in vreun fel? Cate ore stati in medie la cursuri seminarii laboratoare etc? cat alocati studiului individual, teme , invatat. Mai pe scurt cam care e programul vostru zilnic? sunt dispus sa-mi dau 90% din timp invatatului dar mai mult..nu sunt asa sigur:). Toti care sunteti acolo ati fost olimpici? eu nu am ajuns niciodata pe tara. Intr-un fel am o frica ca nu fac fata dar nu mi s-a intamplat pana acum la nimic. Am medii generale peste 9.50.
Inca ceva, eu voiam sa dau bacul la info. Nu am opreste asta sa intru la AC nu? Adica stiu ca trebuie sa invat si pentru examen la fizica, dar nu e problema ca nu e fizica la BAC nu?

Acest mesaj a fost modificat de către dory96 la data 24 Apr 2013, 08:41 PM
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 5 May 2013, 03:32 AM

Utilizator avansat

Bacul e bac, admiterea e admitere, n-au nici o legatura una cu cealalta, deci da poti sa dai ce vrei la bac, atata timp cat il iei te prezinti la admitere si dai cele 2 probe - respectiv mate (algebra & analiza) si fizica (electr & magnetism, termo, mecan).

Acum din prisma unuia ce a terminat politehnica (nu a&c) in primii ani o sa-ti rupi capul cu materiile mai tehnice (matematica o sa se bazeze foarte mult pe analiza de a 11-a si a 12-a, tre sa prinzi bine din liceu partea de derivate, integrare), iar fizica nu prea seamana cu aia din liceu.

Cate ore aloci studiului... aici depinde de tine si de cheful pe care ti-l da facultatea - adica nu ma intelege gresit foarte probabil sa dai peste 1,2,... n profi mai acrituri, sa ti se para plicticoas materiile, repet depinde de cat interes iti dai tu, pt ca poti pleca cu lectia invatata de la seminar/curs.

Daca vrei sa interactionezi cu profii (dar poate de la anul sau din a 12-a) poti sa te duci la pregatirile care se organizeaza an de an inainte de amitere (intri ori pe upb.ro ori pe admitere.pub.ro si ai acolo calendarul pregatirilor).

Din pacate de pe forum de aici nu prea mai posteaza multi colegi politehnisti asa ca daca vrei sa-i intrebi direct pe automatisti ce si cum fa o vizita in timpul sesiunii in corpul automaticii si e plin patratul ec-urilor, in mare parte cu studenti in ani terminali. Insa ai grija ca multi te vor descuraja, deci depinde de tine ce vrei sa asimilezi din ce auzi pe acolo. wink.gif
Mesaj personal
Caroline
Trimis: 13 Jul 2013, 06:09 PM

Utilizator
**

Cum se iau in considerare optiunile la Politehnica?
De exemplu, as vrea sa dau la Calculatoare. Acest departament exista la ACS, ETTI si FILS. La toate facultatile se da admitere in aceiasi zi dar din cate am inteles trebuie sa alegi o facultate la care te inscrii pt. admitere.
Daca se intampla sa nu prind loc la ACS (acolo sunt mediile cele mai mari) mai pot accesa locurile de la ETTI sau FILS ?
De asemenea, se ia in considerare admiterea daca imi depun dosarul in plus la ETTI si la FILS dar examenele le dau inscrisa fiind la ACS?
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 18 Jul 2013, 12:29 AM

Utilizator avansat

Daca mai conteaza, pentru cei care nu s-au inscris - se poate, dar trebuie sa aveti mare noroc. Consultati linkul oficial al site-ului de admitere poli si verificati sectiunile "afisare inmatricluati sesiunea 1" si "afisare rezultate" si selectati anii precedenti, veti avea informatii stocate inca pentru anul trecut (selectati 2012, site-ul e presetat pe 2013 din start).

http://admitere.pub.ro/docs/admisi_redistr...triculati_4.pdf

Dar ca sa intrii la acs si etti trebuie sa-ti iasa admiterea in principal, nu va bazati pe redistribuiri la facultatile astea 2... pentru ca nu sunt locuri efectiv - prea multi candidati inscrisi pe locuri mai putine.

Daca mai aveti intrebari, pot sa va raspund in limita timpului disponibil.

P.S: Un site util ar fi si asta, gasiti subiecte din 2002 pana anul trecut ca sa va formati o parere despre:

http://www.physics.pub.ro/NOU/Admitere/subiecte.html

Acest mesaj a fost modificat de către Ossama la data 18 Jul 2013, 12:29 AM
Mesaj personal
Maiajo
Trimis: 20 Jul 2013, 11:12 AM

Utilizator
**

De ce nu sunt inscrisi la Stiinte Aplicate? Suna a matematica informatica. E vreun motiv pentru lipsa de popularitate? Nu ai ce face cu ea, sau e prea plina de pedagogie? Ce e?
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 20 Jul 2013, 08:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Maiajo @ 20 Jul 2013, 11:12 AM)
De ce nu sunt inscrisi la Stiinte Aplicate? Suna a matematica informatica. E vreun motiv pentru lipsa de popularitate? Nu ai ce face cu ea, sau e prea plina de pedagogie? Ce e?

Am terminat stiinte aplicate, e o facultate foarte ok, se pune accent pe matematica si fizica (mai putina programare si nu foarte grea), dar in afara sunt cautate facultatile cu profilul asta. De ce nu e cautata? Tu daca ar fi sa alegi intre o facultate cu vechime de 50 de ani sau una de 5 ani ce ai alege? smile.gif

Merita mentionat ca an de an aici s-a dat admitere, la fel ca la acs si etti, iar profesori de la facultatile astea 2 predau si aici. Sectia de mate-info este o fosta specializare din cadrul facultatii de inginerie electrica, iar cea de fizica fosta sectie a facultatii de electronica.

Facultate noua, dar buna. Daca mai doresti detalii ma poti intreba ce si cum...
Mesaj personal
Maiajo
Trimis: 21 Jul 2013, 10:02 AM

Utilizator
**

Am vorbit cu un prof de la metalurgie, si mi-a zis ca Stiintele Aplicate sunt cea mai proasta sectie a Politehnicii si ca nimeni nu te angajeaza cand termini. Ca nu e nici cal nici magar. Dar eu m-am uitat pe ce cursuri se fac si mi s-a parut super OK. Stiu ca in strainatate se cauta Stiintele Aplicate, dar ma gandeam ca o exista vreun motiv special sa nu se recunoasca asta a noastra. Adica profesori slabi sau mai stiu eu ce. Ce cred ca nu deloc ok e partea asta de pedagogie si stiinta educatiei, parca ar fi facultate de produs profesori de liceu. Nimeni nu merge la Politehnica sa se faca profesor. Daca ar scoate partea asta, ar suna mult mai bine.
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 21 Jul 2013, 10:32 AM

Utilizator avansat

Minte ingusta profesorul respectiv nu am ce zice...Ca fapt divers una din colegele mele a fost sefa AIESEC Bucuresti, eu la randul meu am avut implicatii serioase atat in aiesc cat si in catalyst, vreo 3 colegi membri best. Nu spun mai multe, nu laud facultatea, are destule uscaturi, ca orice alta facultate din poli (nu curge neaparat lapte si miere din acs sau etti). Nu mai intrebati profesorii, intrebati direct pe cei care au trecut sase ani prin poli.

Pana una alta concentrare mare maine si poimaine si reverificati-va de 3 ori rezultatele, sunt construite de asa natura sa va prinda la greseli de calcul. Bafta!
Mesaj personal
Caroline
Trimis: 30 Jul 2013, 06:00 PM

Utilizator
**

Intrebare: studentii se pot muta la alte facultati daca e vorba de acelasi domeniu ?
De exemplu: daca esti la CTI la FILS te poti muta la CTI de la ACS sau ETTI (sau invers cu certificatul de limba aferent ) fara sa dai diferente ? E posibil ?
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 31 Jul 2013, 09:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Caroline @ 30 Jul 2013, 06:00 PM)
Intrebare: studentii se pot muta la alte facultati daca e vorba de acelasi domeniu ?
De exemplu: daca esti la CTI la FILS te poti muta la CTI de la ACS sau ETTI (sau invers cu certificatul de limba aferent ) fara sa dai diferente ? E posibil ?

Odata ce ai dat admitere undeva si ai fost admisa acolo, nu e logic sa nu te mai poti muta? Oricum in primul an stiu ca nu ai voi sa te muti, dar trebuie citit cu atentie regulamentul (s-a schimbat recent sau.. trebuia sa se schimbe). Vezi acolo/secretariat mai multe detalii, dar parerea mea e sa ramai la fils - ai sanse sa prinzi ceva "pe afara" pe final de proiect (licenta/dizertatie).
Mesaj personal
ancanegrescu
Trimis: 6 May 2014, 02:50 PM

Utilizator
**

Buna, cine imi poate spune cam ce ar trebui sa pregatesc pentru admiterea de la automatica? Imi poate spune cinva cum este atmosfera?? Sunt in dubii intre automatica si drept biggrin.gif
Mesaj personal
beatrice14
Trimis: 19 Jan 2015, 06:32 PM

Începător
*

Buna tuturor! As avea si eu cateva intrebari referitoare la Facultatea de Stiinte Aplicate de la Politehnica. biggrin.gif

In primul rand,de ce sunt asa putine cereri pentru facultatea asta? Dupa voi, bineinteles. Din cauza profilor? A cursurilor care se fac? Sau pur si simplu ca nu vor aici?...Dupa parerea mea,este o facultate destul de buna.

Apoi,eu o sa dau admiterea la geometrie in loc de fizica,pentru ca la fizica nu ma descurc prea bine. Cam cata fizica ar trebui sa stiu ca sa ma pot descurca? Am vazut ca in anul I se face fizica generala,sau ceva de genu,nu cred ca e asa grea,oricum ma descurc eu cumva. Am timp in anul I daca ma pregatesc acasa sa ajung la un nivel acceptabil,pentru a ma descurca in anul II,unde am vazut ca se intra mai serios in materie la fizica?

O alta intrebare: cu ce diploma/titlu iesi de la facultatea asta? banuiesc ca inginer,dar in ce,mai exact? Ce o sa scrie pe diploma?

Din anul III m-as duce pe mate-info eu,deoarece imi plac ambele materii destul de mult. La sfarsit,presupun ca as putea lucra in ambele domenii,nu? Si in mate,si in info?

Ati recomanda facultatea asta celorlalti? Cum vi s-a parut,asa,in mare? Merita sa merg acolo?

Cam astea ar fi momentan biggrin.gif Daca aveti timp,astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat smile.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 19 Jan 2015, 08:12 PM

Mentor

QUOTE (beatrice14 @ 19 Jan 2015, 06:32 PM)
in anul I se face fizica generala,sau ceva de genu,nu cred ca e asa grea,oricum ma descurc eu cumva.

Crede-ma, fizica din facultate e criminala in comparatie cu cea din liceu.
Mesaj personal
cmf96
Trimis: 22 Jan 2015, 07:01 PM

Utilizator
**

Buna tuturor! M-am gandit sa dau si eu la poli anul asta si am gasit cateva optiuni care s-ar potrivi la ceea ce imi place mie. In ordinea preferintelor ar fi: biotehnologii industriale (Fac. de chimie aplicata), ing. medicala (care, din cate am vazut pe site, se gaseste in doua exemplare, odata la Fac. de stiinta a materialelor si odata la nu stiu ce departament, deci o mica clarificare ar fi binevenita rolleyes.gif) si ing. mediului de la Fac. de energetica.
Ce parere aveti despre ele? Este vreo sansa ca dupa 4,5 sau 6 ani SA AM UN LOC DE MUNCA bun in tara intr-un astfel de domeniu (adica nu in vanzari)? Ceea ce se invata acolo este util societatii sau este doar o nesfarsita teorie fara aplicabilitate? Totusi 4 ani nu sunt putini si chiar mi-ar fi de ajutor un sfat. character40.gif sign28.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 13 Jun 2015, 09:30 PM

Utilizator avansat

Ca fapt divers pentru cei ce trag sa dea admitere la poli anul asta:

- primii 2 ani au materii comune in toate cele 14-16 facultati cate mai numara UPB-ul
- matematica si fizica din facultate nu seamana cu cele din liceu, dar cu putina munca le dovediti voi si pe astea
- din pacate multe materii sunt pur teoretice, putin practice, dar posibil sa se fi schimbat lucrurile de cand ma invarteam eu pe acolo
- orice ati alege, investiti timp in extracurricular, o sa va ajute mai tarziu in cariera faptul ca participati la scoli de vara, evenimente/competitii nationale/internationale, va infiltrati prin diverse organizatii studentesti (BEST, AIESEC)
- si nu in ultimul rand, implicati-va, fiti activi si daca credeti ca facultatea va da toate raspunsurile... eh din pacate facultatea va da doar minimul necesar, cat sa va faca sa sapati mai departe dupa raspunsuri.

Multa bafta si celor care anul asta aleg din nou sa inceapa un drum tehnic!
Mesaj personal
ambitie_cta
Trimis: 5 Aug 2016, 01:14 PM

Utilizator
**

Matematica din facultate e science fiction in comparatie cu cea din liceu. E extrem de abstracta, un cub/paralepid il poti vizualiza, dar un spatiu n-dimensional nu prea biggrin.gif

--------------------
Per aspera ad astra!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (44) « Primul ... 42 43 [44]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved