Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Tematica si bibliografie_informatician_trecerea la o clasă superioară, Tematica si bibliografie pentru concursul de trecere la o treapta profesională superioară
brezeanumanuela
Trimis: 28 Jul 2017, 08:11 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

Dragi colegi, doresc să deschid un subiect legat de metodologia, tematica si bibliografia acestui tip de examen.
La această oră nu există nimic clar, adică, la organizarea si sustinerea unor astfel de examinări cei care fac parte din comisie nu stiu ce tipuri de subiecte trebuie să facă, gradul de dificultate al subiectelor nu este prevăzut nicăieri asa incat să se poată face diferențierea intre nivelurile profesionale. Ce e de facut?
Propun să atenționăm Ministerul Educației in această problemă, așa incât, concursurile să se desfășoare transparent, profesionist, iar rezultatele obținute de candidați să exprime nivelul real de competență.

Vă mulțumesc pentru colaborare si sustinere in acest demers!

BREZEANU Manuela Maria, informatician CNNT Pucioasa
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 31 Jul 2017, 12:49 PM

Utilizator activ

Angajator este scoala.
Scoala ar trebui sa fie preocupată de perfectionarea si promovarea angajatilor cu norma de 8 ore pe zi.

Criterii:
1. Dimensiune retea
2. Numar calculatoare
3. Număr de servere
4. Administrare, implementare, depanare, ...
5 Creare aplicatii pentru scoală și utilizarea lor la nivel de scoala plus mentenanta si actualizare. Merg bine aplicatiile pentru instruire cu calculatorul (Nu AeL dar poate include lectii AeL) si aplicatiile pentru examenele din scoala.

6. Server de domeniu si website care sa includă si acces la Intranet

Sper că nu va gândiți la o testare teoretică. În general se cere executarea unor lucrări practice, de nivel ridicat, utile in scoală.

Și, fie vorba între noi, există posibilitatea ca informaticianul să facă singur o lucrare practică în școală și apoi să ceară, în baza acelei execuții, promovarea pe o treaptă superioară.

Daca veti face lucrările secretarei sau a contabilei sau a micilor "dumnezei" din scoala, nu vă va promova nimeni.
Mesaj personal
brezeanumanuela
Trimis: 1 Aug 2017, 11:29 AM

Utilizator activ

Da, angajator este scoala, dar cel care plateste este Primaria, cu fonduri date de Ministerul Finantelor prin ISJ uri..., este o nebunie. Deci, pentru a trece l o noua treapta profesionala trebuie luat mai intai aprobare de la aceste entitati, care, oricum, nu stiu ce face informaticianul in scoala.....

Am gasit aceast Ordin de Ministru, http://www.isjolt.ro/wp-content/uploads/20...contractual.pdf, care prevede modul de organizare al examenului.

Ideea este ca nu are cine sa conceapa subiectele pentru proba teoretica si nu are cine sa evalueze o proba practica, profesorii de informatica neavand competente in acest domeniu.

Eu asta vreau sa scot la suprafată: faptul ca nu exista o bibliografie predefinita si fiecare pune la acest capitol fel de fel de carti despecialitate de care nu a auzit nimeni sau care nu pot fi gasite.

Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 1 Aug 2017, 04:40 PM

Utilizator activ

Rămân la parerea mea că școala trebuie să parcurgă toți pași pentru promovare salariatului inclusiv modificarea treptei postului in statul de functiuni, dacă salariatul are vechime pe post sau are performanțe.

Asa cum știe școala să evalueze activitatea anuală a informaticianului asa trebuie să știe și modul de promovare și modul de examinare.

Se știe că informaticianul, deși este personal de execuție, lucrează singur și tot în mod individual ia decizii pentru bunul mers al activităților în școală.

Trebuie pledat pentru un serviciu IT de sine stătător în școală.

Eu zic să propuneți lucrarea practică pentru examen,

Spre exemplu pentru 1A:

1. Am realizat server în două variante, Windows si Linux, cu MySQL, Apache, configurate cu acces Intranet si Internet.

2. Am realizat o aplicație scrisă în PHP pentru instruirea elevilor in laboratoarele cu calculatoare:
baza de date clase, elevi, profesori, fisele de lucru transmise în sala, fisele de lucru, prelucrate și încărcate de elevi si memorate per elev gen portofoliu, memorarea salii si a stației per elev, notite în format text cu posibilitatea vizualizării în timp real de profesor, de la catedra (utilizate la lectii HTML sau la programare sau la predare) și in joacă am atașat și o testare on line.
Nu am predat codurile la predarea lucrării. Pe CD am pus o variată DEMO cu câteva operații.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
brezeanumanuela
Trimis: 2 Aug 2017, 07:45 AM

Utilizator activ

Vă mulțumesc mult pentru sugestii!

Un informatician de sine stătător, deci care depinde doar de scoala, ar insemna sa aibe si rolul de inginer de sistem, rețelist, administrator de rețea, cam toate. Aici e o chestiune. Eu, ca informatician, nu am putut configura fizic reteaua de calculatoare a scolii. Pentru că nu mă pricep să pun cabluri, deci, am conceput arhitectura retelei si am configurat routere, etc, dar a trebuit să chem pe cineva din afara sa ma ajute cu toate cablurile. Ce vreau să spun este că ar fi nevoie si de o firmă specializată care să faca lucruri de care depinde buna functionare a unei retele, informaticianul singur, nu poate face toate acestea. Sper că ati inteles ce am vrut sa spun. rolleyes.gif happy30.gif
Mesaj personal
dr.Liu
Trimis: 22 Sep 2017, 06:44 AM

Utilizator
**

Am nevoie de câteva teste și bareme pentru examenul de promovare informatician S debutant - II.
Mulțumesc.
Mesaj personal
JavaMan
Trimis: 28 Sep 2017, 12:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (brezeanumanuela @ 2 Aug 2017, 08:45 AM)
Vă mulțumesc mult pentru sugestii!

Un informatician de sine stătător, deci care depinde doar de scoala, ar insemna sa aibe si rolul de inginer de sistem, rețelist, administrator de rețea, cam toate. Aici e o chestiune. Eu, ca informatician, nu am putut configura fizic reteaua de calculatoare a scolii. Pentru că nu mă pricep să pun cabluri, deci, am conceput arhitectura retelei si am configurat routere, etc, dar a trebuit să chem pe cineva din afara sa ma ajute cu toate cablurile. Ce vreau să spun este că ar fi nevoie si de o firmă specializată care să faca lucruri de care depinde buna functionare a unei retele, informaticianul singur, nu poate face toate acestea. Sper că ati inteles ce am vrut sa spun. rolleyes.gif happy30.gif

Pentru cablarea unei rețele este nevoie sa cunoașteți cum se face sertizarea cablurilor, care nu este mare inginerie. Iar pentru pozarea acestor cabluri pe pereți aveți muncitori în școală care pentru astfel de treburi sunt plătiți. Nu e nevoie să fie chemat cineva din afara școlii.
Mesaj personalYahoo
elod
Trimis: 1 Nov 2017, 09:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (JavaMan @ 28 Sep 2017, 01:25 PM)
Pentru cablarea unei rețele este nevoie sa cunoașteți cum se face sertizarea cablurilor, care nu este mare inginerie. Iar pentru pozarea acestor cabluri pe pereți aveți muncitori în școală care pentru astfel de treburi sunt plătiți. Nu e nevoie să fie chemat cineva din afara școlii.

Deobicei nu merită bătaia de cap să o faci singur. Am făcut-o, sunt în stare să o fac oricând, dar "never again".

Informaticianul face o descriere cu ce dorește (unde vrea prizele, unde poate pune dulapurile de comunicații), se predă (ofertare) către o firmă pentru proiectare și execuție. Firma trebuie să asigure și testarea traseelor la nivel Cat6/a, altfel nu are lucrarea nicio valoare practică.
Aveți nevoie și de prize pentru punctele de acces WiFi, dulapuri pentru switch-uri, etc, etc.

Atenție mare la ce tip de cabluri și pat de cablu se folosește din perspectiva protecției antiincendiu. Lucrările nu se fac după ureche, nu (mai) suntem Uganda.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 1 Nov 2017, 09:25 PM
Mesaj personalTrimite email
Mitica Nedelcu
Trimis: 17 Nov 2017, 09:27 PM

Utilizator activ

Elod, din cate vad, propui doar sa suflam calculatoarele si cablurile de praf și pentru ca scoala nu are normative nu asigura nici echipament de protectie, deci suntem ca in Uganda.

Si ca sa continui si pentru programare se poate arata unei firme unde sa puna butoanele, ce culori se prefera sau ce documente să elaboreze.

Calculatoarele se pot trimite la firme la reparat, chiar dacă firmele fac mai multe subcontractări.
Toate astea le poate face si administratorul de patrimoniu al scolii și Informaticianul ce face? AAA.. utilizeaza calculatorul ca masina de scris pentru secretariat, directoare, pentru retete culinare foarte frumos colorate, face treaba comisiei la simulari, competente si este responsabil pentru tot desi nu a primit decizii din partea angajatorului, scoala.

Sa avem pardon. Chiar dacă Ministerul, prin fisa postului cadru, a minimizat activitatea Informaticianului, iar prin fisa de evaluare i-a luat dreptul de a fi performant la locul de muncă, rămân la părerea că Informaticianul trebuie să lucreze, in cele opt ore, strict pe meseria lui.

Retea, servere, extindere, sprijin in predarea cu Calculatorul, automatizarea fluxurilor din scoală. Informaticianul are răspundere și în situația unei erori de executie proprii si in situatia unei executii eronate facute de terti.

Din aceste motive am propus, mai sus, propagarea ideii de înfăptuire a serviciului IT din scoli ca serviciu de sinestatator iar Informaticianul să devină Responsabil IT.

Cu respect,
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 19 Nov 2017, 09:28 PM

Utilizator activ

O colega mi-a scris ca Informaticianul nu poate fi intr-un serviciu de sine stătător pentru că trebuie să asigure, într-un fel sau altul, sefia unora la secretariat, prin aport numeric. Acolo unde s-a redus numărul de elevi, informaticianul a devenit disputa intre secretariat si contabilitate, care serviciu să înghită postul de informatician. Curat murdar. Sunt în învățământ din 1996, dar nu am observat să se schimbe ceva la cele două servicii, din punct de vedere al organizării informatice a instituției. Nu mă refer la programele specifice emise de terti, pe bani, atât pe programe cât si pe cursuri și unde informaticianul trebuie sa intervină deși nu a facut niciun curs, ci la cerințele zilnice la nivel de unitate. Nu am auzit ca secretarul sef sau contabilul sef sa facă un program informatic pentru o necesitate la nivel de institutie. AAAA.. de scris, scriu doamnele Cu PC-ul, parcă, este mai ușor decât mașina de scris, dar tot există pe birou și un minicalculator cu cifre verzi și cu tastele obosite de folosire.

Mesaj personal
elod
Trimis: 18 Jun 2018, 09:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mitica Nedelcu @ 19 Nov 2017, 10:28 PM)
O colega mi-a scris ca Informaticianul nu poate fi intr-un serviciu de sine stătător pentru că trebuie să asigure, într-un fel sau altul, sefia unora la secretariat, prin aport numeric. Acolo unde s-a redus numărul de elevi, informaticianul a devenit disputa intre secretariat si contabilitate, care serviciu să înghită postul de informatician. Curat murdar. Sunt în învățământ din 1996, dar nu am observat să se schimbe ceva la cele două servicii, din punct de vedere al organizării informatice a instituției. Nu mă refer la programele specifice emise de terti, pe bani, atât pe programe cât si pe cursuri și unde informaticianul trebuie sa intervină deși nu a facut niciun curs, ci la cerințele zilnice la nivel de unitate. Nu am auzit ca secretarul sef sau contabilul sef sa facă un program informatic pentru o necesitate la nivel de institutie. AAAA.. de scris, scriu doamnele Cu PC-ul, parcă, este mai ușor decât mașina de scris, dar tot există pe birou și un minicalculator cu cifre verzi și cu tastele obosite de folosire.

Ai fi uimit să vezi calculatoare de birou și la multinaționale. Din păcate multe nu mai au nici măcare "cifre verzi", trebuie să cauți îm mod special așa ceva.

Sunt utilizate pentru că ușurează munca. Se pot folosi și pentru a asigura verificarea rapidă a unor foi de calcul (am pățit să fac greșeli pe care le-am prins așa). Cifrele verzi asigură lizibilitate mult sporită, țin de ergonomie.

Referitor la treaba informaticianului... Dacă vrei să se ocupe de jobul lui nu îl pui să tragă cabluri (nu vorbesc de 1-2 ci de instalații de cablare structurală medii spre mari). Dacă-i face plăcere poate să se califice și pe această meserie.
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved