Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concediu crestere copil
costi_52
Trimis: 22 Sep 2015, 09:07 PM

Mentor

Grup: Members

Concediul de maternitate constituie vechime la catedră.

--------------------
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 8 Dec 2015, 05:33 PM

Utilizator
**

buna seara!as avea si eu o intrebare in legatura cu acordarea concediului post si prenatal,cele 126 de zile.As dori ca incepand cu 11 ianuarie 2016 sa intru in concediu postnatal urmand ca la inceputul lunii martie sa nasc.

Intrebarea mea este daca trebuie depusa cerere la scoala inainte sa intru in concediu si abia pe data de 11 ianuarie sa depun harta de la medicul de familie?la secretariat mi s-a spus sa depun cerere inainte de vacanta din decembrie ca sa poata anunta la inspectorat sa trimita pe 11 ianuarie la terminarea vacantei un inlocuitor.

Si o a doua intrebare este legata de banii luati pe perioada celor 126 de zile,ce bani o sa iau o sa fie 85% din salariu sau cum mi s-a spus de la secretariar c o sa fie salariu ca si pana in momentul intrarii in concediu.
Va multumesc!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 8 Dec 2015, 08:36 PM

Utilizator avansat

concediul de maternitate (prenatal+ postnatal) are in total 126 zile calendaristice din care numai primele 42 de zile de dupa nastere sunt obligatorii, restul zilelor ramanand la latitudinea medicului si/sau a persoanei in cauza daca le efectueaza si mai ales cand le efectueaza.
La scoala nu trebuie depusa cerere de intrare intr-un concediu medical ci doar la sfarsitul fiecarei luni trebuie prezentat documentul care atesta situatia de concediu medical (e maternitate).
"Indemnizatia de maternitate se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale de sanatate, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.

Important:Indemnizatia de maternitate NU se impoziteaza, conform Codului Fiscal, Art. 42. Din indemnizatia de maternitate se retine numai CAS-ul.

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat."

Concediile medicale nu afecteaza numarul de zile pentru concediul de odihna!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 8 Dec 2015, 08:38 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Gena Podeanu
Trimis: 17 Dec 2015, 09:01 PM

Utilizator
**

buna seara
Sunt educatoare titulara de 5 ani si pe 10 mai ar trebui sa intru in concediu crestere copil.
Daca hotarasc sa stau acasa 1 an dar la 1 septembrie ma razgandesc ma pot intoarce la gradinita?
ma poate lamuri si pe mine cineva?
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Dec 2015, 09:20 PM

Mentor

Vă puteți întoarce oricând la catedră! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 17 Dec 2015, 10:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Gena Podeanu @ 17 Dec 2015, 10:01 PM)
buna seara
Sunt educatoare titulara de 5 ani si pe 10 mai ar trebui sa intru in concediu crestere copil.
Daca hotarasc sa stau acasa 1 an dar la 1 septembrie ma razgandesc ma pot intoarce la gradinita?

dupa cele 124 (cred) zile de concediu de maternitate impartite de medic sau personal cu obbligatia de a efectua 42 de zile dupa nastere, [b]se opteaza[b] pentru:
-CIC pentru un an revenire oricand cu indemnizatie 500 lei/luna pana la 2 ani ai copilului
-CIC pentru 2 ani fara indemnizatie la revenire mai devreme

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 18 Dec 2015, 11:25 AM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Gena Podeanu
Trimis: 18 Dec 2015, 10:53 AM

Utilizator
**

Deci daca anunt ca stau in CIC un an nu ma pot intoarce la servici dupa 2-3 luni de stat acasa?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Dec 2015, 11:24 AM

Utilizator avansat

ba da!

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Gena Podeanu
Trimis: 18 Dec 2015, 03:45 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos pentru lamuriri
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Dec 2015, 10:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 17 Dec 2015, 11:38 PM)
QUOTE (Gena Podeanu @ 17 Dec 2015, 10:01 PM)
buna seara

dupa cele 124 (cred) zile de concediu de maternitate impartite de medic sau personal cu obbligatia de a efectua 42 de zile dupa nastere, [b]se opteaza[b] pentru:
-CIC pentru un an revenire oricand cu indemnizatie 500 lei/luna pana la 2 ani ai copilului
-CIC pentru 2 ani fara indemnizatie la revenire mai devreme

domnule "conducator de forum" va rog sa nu-mi mai editati postarile ... daca ele nu sunt in afara regulamentului
multumesc!

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 21 Jan 2016, 11:27 AM

Utilizator
**

Buna ziua!Am si eu o intrebare in legatura cu cele 126 de zile de concediu prenatal pe care le pot lua inainte sau dupa nastere.
Incepand cu datade 11 ianuarie am intrat in cele 126 de zile de concediu si m-ar interesa pe perioada acestora ce bani ar trebui sa iau pentru ca de la secretariat mi s-a spus ca o sa iau cam acelasi salariu ca si cand mergeam la scoala si abia cand o sa intru in concediu de maternitate o sa iau 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni.
Mentionez ca sunt incadrata ca profesor S vechime in invatamant si in munca 4 ani si 6 luni,grad didactic definitiv si spor de rural 5%.
Va multumesc!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 24 Jan 2016, 09:49 PM

Utilizator avansat

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
lillya
Trimis: 25 Jan 2016, 08:46 PM

Utilizator avansat

Concediul de maternitate este chiar concediul de 126 de zile!
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 17 Jan 2017, 01:09 PM

Utilizator
**

Buna ziua,as dori si eu sa stiu daca.pe perioada concediului prenatal si postnatal.beneficiez si de zile de concediu.Anul trecut scolar am lucrat pana la 11 ianuarie 2016 iar pana pe 15 mai am avut concediu de maternitate data cu care a inceput si suspendarea contractului de munca,as dori sa stiu de cate zile de CO ar trebui sa beneficiez si daca le pot lua in vara asta daca ma intorc la munca din semestrul doi.Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Jan 2017, 01:33 PM

Mentor

QUOTE (cry5tynutza @ 17 Jan 2017, 01:09 PM)
Buna ziua,as dori si eu sa stiu daca.pe perioada concediului prenatal si postnatal.beneficiez si de zile de concediu.Anul trecut scolar am lucrat pana la 11 ianuarie 2016 iar pana pe 15 mai am avut concediu de maternitate data cu care a inceput si suspendarea contractului de munca,as dori sa stiu de cate zile de CO ar trebui sa beneficiez si daca le pot lua in vara asta daca ma intorc la munca din semestrul doi.Multumesc

Și pentru perioada concediului de maternitate aveți dreptul la concediu de odihnă. Pentru anul școlar 2015-2016 aveți dreptul la 41 zile de concediu, iar pentru anul școlar 2016-2017 aveți dreptul la 31 zile.

--------------------
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 17 Jan 2017, 02:50 PM

Utilizator
**

Deci pot sa imi acopar perioada vacantei de primavara si pe cea de vara daca ma intorc incepand cu semestrul al doilea si cu restul de zile care ran pot solicita sa primesc doar banii?Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Jan 2017, 03:08 PM

Mentor

QUOTE (cry5tynutza @ 17 Jan 2017, 02:50 PM)
Deci pot sa imi acopar perioada vacantei de primavara si pe cea de vara daca ma intorc incepand cu semestrul al doilea si cu restul de zile care ran pot solicita sa primesc doar banii?Multumesc

Da. Dacă sunteți titular, zilele rămase se planifică în vacanțele anului școlar viitor (2017-2018).

--------------------
Mesaj personal
Black_angel_for_you
Trimis: 7 Feb 2017, 09:46 AM

Utilizator
**

Bună ziua. Am si eu o intrebare. In grădiniță suntem 4 titulare. Pe posturi functioneaza acum 2 titulare si 2 suplinitoare. 2 titulare sunt una in concediu crestere copil si cealaltă detasata in interesul invatamantului, pe post de invatatoare. Astfel au venit 2 suplinitoare (una calificata si una necalificata- profesor in invatamant gimnazial). Grădinița se afla in mediul urban iar din cele 2 doar una are examen national 2016 (nota peste 7) cealalta a sustinut un examen in scoala in luna noiembrie. Intrebarea este: la intoarcerea titularului din concediu crestere copil, care din cele 2 suplinitoare va pleca? Este posibil sa plece cea cu examen national 2016 daca ea este pe postul titularei ce se intoarce? Sau pleaca necalificata pentru ca e vorba de un post in oras?
Va multumesc! Astept raspunsul dvs.
Mesaj personal
Black_angel_for_you
Trimis: 22 Feb 2017, 07:37 PM

Utilizator
**

Nu răspunde nimeni aici? 😖
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Feb 2017, 10:02 PM

Mentor

QUOTE (Black_angel_for_you @ 7 Feb 2017, 09:46 AM)
Bună ziua. Am si eu o intrebare. In grădiniță suntem 4 titulare. Pe posturi functioneaza acum 2 titulare si 2 suplinitoare. 2 titulare sunt una in concediu crestere copil si cealaltă detasata in interesul invatamantului, pe post de invatatoare. Astfel au venit 2 suplinitoare (una calificata si una necalificata- profesor in invatamant gimnazial). Grădinița se afla in mediul urban iar din cele 2 doar una are examen national 2016 (nota peste 7) cealalta a sustinut un examen in scoala in luna noiembrie. Intrebarea este: la intoarcerea titularului din concediu crestere copil, care din cele 2 suplinitoare va pleca? Este posibil sa plece cea cu examen national 2016 daca ea este pe postul titularei ce se intoarce? Sau pleaca necalificata pentru ca e vorba de un post in oras?
Va multumesc! Astept raspunsul dvs.

Pe dispoziția de repartizare de la ISJ la una dintre ele scrie ,,pe post rezervat CCIC sau până la reîntoarcerea titularului pe post! La care scrie așa ,pleacă !

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cry5tynutza
Trimis: 4 Apr 2017, 02:13 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 17 Jan 2017, 02:33 PM)
QUOTE (cry5tynutza @ 17 Jan 2017, 01:09 PM)

Și pentru perioada concediului de maternitate aveți dreptul la concediu de odihnă. Pentru anul școlar 2015-2016 aveți dreptul la 41 zile de concediu, iar pentru anul școlar 2016-2017 aveți dreptul la 31 zile.

Buna ziua,as dori daca puteti sa imi spuneti si mie conform carei legi am drept la concediu de odihna si pe perioada celor 120 de zile de concediu postnatal si prenatal.
Mentionez ca am intrebat la scoala si mi s-a spus ca nu mi se pot acorda zile de CO pe perioada cat am fost in concediu prenatal.
As avea nevoie de o lege sau un articol care sa arate acest drept.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Apr 2017, 02:38 PM

Mentor

Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare (Codul muncii)
Art. 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă și cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal și concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestată.

--------------------
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 4 Apr 2017, 03:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 4 Apr 2017, 03:38 PM)
Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare (Codul muncii)
Art. 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă și cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal și concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestată.

Multumesc frumos pentru raspuns.
Azi cand am intrebat la scoala mi s-a spus ca nu am dreptul decat la lunile lucrate in anul scolar trecut adica pana in data de 11 ianuarie 2016 data de la care am intrat in prenatal pana la 15 mai.Am specificat ca in contractul colectiv de munca de anul acesta este articolul nr 29 alineatul 7 care spune exact ce spune si articolul din codul muncii,iar raspunsul a fost ca eu am avut concediu de maternitate anul trecut nu anul acesta.Eram nelamurita cu perioada de concediu de maternitate 11 ianuarie-15 mai 2016.Eu am revenit la catedra incepand cu data de 13 februarie 2017 si mi s-a spus ca la vara o sa am doar zilele de concediu pe lunile acestea pentru ca pe perioada concediu de maternitate nu se acorda CO.
Acum sunt lamurita o sa le spun articolul din codul muncii sa vedem ce mai au de spus
Mesaj personal
cry5tynutza
Trimis: 22 Jun 2017, 12:36 PM

Utilizator
**

Buna ziua,am si eu o problema legata de CO anul trecut am fost in concediul postnatal zilele acelea 126 din 11 ianuarie pana pe 15 msi 2016 cand am intrat in CCIC pana pe 13 februarie anul acesta.La scoala mi se tot spune ca nu am dreptul la CO pe perioada de medical.
As vrea sa stiu cate zile de CO ar trebui sa am pe perioada 11 ianuarie-15 mai 2016
Imi cer scuze ca tot insist dar la scoala imi spun ca nu am drept de CO si nu mi se pare corect mai ales ca o colega in aveeasi situatie ca si mine dar anul acesta a revenit la 1 iunie direct din medical si a primit zilele de concediu
Va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către cry5tynutza la data 22 Jun 2017, 12:41 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Jun 2017, 12:51 PM

Mentor

Pentru 4 luni aveți dreptul la 21 zile de concediu.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved