Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



Pagini: (77) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalare studii
croi
Trimis: 22 Nov 2011, 06:24 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


D-l Costi, va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri ,dar inainte va voi da cateva informatii despre mine.
Sunt institutor, gr.I,am terminat postliceala cu profil pedagogic(invatator-educatoare),facultatea de drept, modul psihopedagogic la Valahia Targoviste.
Pot sa-mi depun dosar pt echivalarea studiilor?
Cate credite trebuie sa am?
De unde vin aceste credite?
E adevarat ca sunt valabile si creditele obtinute la facultate si modulul psihopedagogic?
Poate imi trimiteti ceva clar cu aceste credite, am intelea ca vechimea se transforma in credite, cursurile de perfectionare cu un anumit nr de ore, se transforma orele in credite etc.
Multumesc mult !

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 15 Oct 2013, 06:57 PM
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 06:29 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Păi, ce studii să mai echivalați, din moment ce aveți o diplomă de licență? Cînd ați susținut examenul de licență?


--------------------
Mesaj personal
Top
croi
Trimis: 22 Nov 2011, 06:33 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


In iulie 2009.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 06:37 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Și nu sunteți încadrată pe funcția didactică profesor pentru învățăntul primar de la 1 septembrie 2011?


--------------------
Mesaj personal
Top
croi
Trimis: 22 Nov 2011, 06:41 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


Nu.Pentru ca mi se spune mereu ca facultatea mea nu este in profil pedagogic.
Exista o lege care spune ca trebuia sa fiu incadrata ca prof la ciclul primar?
poate daca le prezit negru pe alb........
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 06:54 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Evident că este o lege. Legea nr.1/2011, care la art. 248 alin. (4), spune așa:

Art. 248
(4) Absolvenților liceelor pedagogice, ai școlilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau ai altor școli echivalente încadrați în învățământul preșcolar și primar, care, până la intrarea în vigoare a prezentei legi, au absolvit ciclul de licență, li se consideră îndeplinită condiția pentru ocuparea funcțiilor didactice de profesor pentru învățământul preșcolar, respectiv profesor pentru învățământul primar.

Dar și un ordin de ministru (OMECTS nr. 3753/2011), care amână aplicarea art. 248 alin. (4) pentru 1 septembrie 2011.

Este clar că prevederile acestui articol au fost introduse în lege pentru a elimina discriminarea din vechea legislație. Un argument în plus îl constituie declarația secretarului de stat Oana Badea din cadrul conferinței de presă din 17 februarie 2011, din care redau un fragment.

De asemenea, intră în funcțiune un alt articol, de altfel, foarte drag mie, o îndreptare, o corecție care se aduce unei legi ce a fost pusă în aplicare printr-un ordin celebru, 387. Așa cum știți, absolvenții de licee pedagogice care își completaseră studiile prin licență la un profil pedagogic erau plătiți deja în sistem ca fiind profesori pentru învățământul preșcolar sau primar. Și, totodată, absolvenții de PIPP, așa cum erau știuți. De la 1 septembrie 2011, sistemul va permite - și ministerul face acest efort! - salarizarea în calitatea de profesor în învățământul preșcolar și primar și pentru absolvenții de profiluri nepedagogice, aflați în această situație, pentru că aceștia nu fuseseră cuprinși în ordin. Mai rămâne o categorie de educatori și învățători, aceea care, pe baza recunoașterii evoluției didactice, pe baza unor mecanisme de certificare a educației formale, non-formale și informale, vor deveni și ei profesori pentru învățământul preșcolar și primar, și ca atare estimăm că în anul 2012 întreg corpul de educatori și învățători din sistemul preuniversitar va fi încadrat ca profesor pentru învățământul preșcolar și primar și va fi pe o altă treaptă de salarizare. Pasul unu este, așa cum, am spus 1 septembrie 2011.



--------------------
Mesaj personal
Top
croi
Trimis: 22 Nov 2011, 07:00 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


Maine merg cu legea si i-o prezit directorului.Intrebarea mea este cine imi da aceasta incadrare,inspectoratul scolar sau directorul scolii?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 07:01 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Directorul.


--------------------
Mesaj personal
Top
croi
Trimis: 22 Nov 2011, 07:05 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


Multumesc din suflet pentru atentia acordata!
Lumea e atat de rea...........
Eu cred ca unii sunt rai, au stiut si nu mi-au spus nimic, altii precum directorul meu nu este informat.
Sanatate multa
Sper ca nu va deranjez daca mai revin cu intrebari pe viitor
O seara buna!
Mesaj personal
Top
adeniss
Trimis: 22 Nov 2011, 07:39 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 417
Înscris: 24 Oct 08


O rugaminte domnului Costi
Exista doua ordine referitoare la echivalarea studiilor si multi invatatori sunt indusi in eroare , cred eu, asteptand prin echivalare marire de salariu.
Care este parerea dv. ? Ordinul referitor la invatatori . vizeaza doar echivalarea competentelor specifice functiei de prof. inv. primar nu si la salarizarea care va fi in continuare conform studiilor,nu?
Cei cu IP3 sau colegiu de inst. isi vor echivala studiile (daca au punctajul sau fac continuare de studii) ceea ce inseamna ca vor beneficia si de marirea salariului .
E corect sau nu am inteles eu bine?
O alta nelamurire e legata de definitivat, unde se va da proba scrisa prevazuta de LEN?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 08:05 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Ați înțeles bine. Salariul de încadrare depinde de nivelul studiilor, gradul didactic și vechimea în învățământ. Nu este vorba despre o mărire de salariu, ci despre reîncadrarea în grila de salarii, conform noului nivel al studiilor (de la institutor II trec la profesor S).
Proba scrisă a examenului de definitivare în învățământ se desfășoară în centrele de examen stabilite de către comisia județeană de examen.


--------------------
Mesaj personal
Top
cojoaca
Trimis: 22 Nov 2011, 09:06 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 11
Înscris: 15 Dec 06


Aceeasi problema si la mine domnule Costi!

absolvent scoala postliceala,grad didactic II, terminat facultate de drept in 2010 cu diploma de licenta,incadrat d la 1 sept. institutor I (pentru k nu am studii in domeniu) Ce sa fac?

Cu respec!
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 09:16 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Cum adică, încadrat de la 1 septembrie institutor I? Nu ați fost încadrat institutor cu salarizare institutor I din 2010, după susținerea examenului de licență? Solicitați, în scris, încadrarea pe noua funcție didactică și, evident, salarizarea profesor S, începând cu 1 septembrie 2011, conform prevederilor Legii nr. 1/2011, art. 248 alin. (4) și a OMECTS nr. 3753/2011, Anexa nr. 1, art. 14.


--------------------
Mesaj personal
Top
tania05
Trimis: 22 Nov 2011, 09:23 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 199
Înscris: 22 Dec 09


D-le Costi, credeți că este posibil ca și cei care au obținut licența în 2011 și își pot echivala competențele dobândite formal, informal și nonformal ( OMECT 5484 cred) să poată fi plătiți profesor? Dacă întrunesc condițiile cerute și au și licența la data depunerii dosarului de echivalare, nu e firesc să fie plătiți conform studiilor? Am înțeles că doar cei care vor echivala CUI sau IP3 cu ciclul I de studii univ de licență vor fi plătiți profesor S, dar mi se pare normal ca și ceilalți să beneficieze de încadrare și salarizare de prof S.
Mulțumesc anticipat , știu că răspundeți tuturor .
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 09:30 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Și eu cred că încadrarea pe noua funcție didactică, în baza prevederilor art. 248 alin. (3), poate aduce și salarizarea profesor S.


--------------------
Mesaj personal
Top
cojoaca
Trimis: 22 Nov 2011, 10:04 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 11
Înscris: 15 Dec 06




dar m-ai este necesara echivalarea pentru profesor in invatamantul primar?

Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Nov 2011, 10:07 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


m-ai?


--------------------
Mesaj personal
Top
cojoaca
Trimis: 23 Nov 2011, 03:05 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 11
Înscris: 15 Dec 06


mai este necesara?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 23 Nov 2011, 03:18 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Evident, nu. Doar beneficiați de prevederile art. 248 alin. (4), care înseamnă încadrarea pe funcția didactică profesor pentru învățământ primar.


--------------------
Mesaj personal
Top
croi
Trimis: 24 Nov 2011, 01:29 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 75
Înscris: 15 Jul 09


D-l Costi am vorbit cu directorul meu, i-am aratat legea si ordinul.
Azi mi-a spus ca aintrebat un contabil da la ISJ si ca nu stie nimic.
Tot astazi am depus si o cerere la scoala, am luat nr de inregistrare si........astept.
Imi puteti spune cate zile are la dispozitie directorul sa-mi dea un raspuns scris?
Sper sa-mi dea un raspuns.
Oricum revin si va spun cum au decurs procedurile.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 24 Nov 2011, 01:59 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


30 de zile


--------------------
Mesaj personal
Top
any36
Trimis: 24 Nov 2011, 03:45 PM


Începător
*

Grup: Members
Mesaje: 2
Înscris: 16 Nov 11


D-le, Costi, va rog sa ma lamuriti in privinta situatiei in care ma aflu.
Sunt invatator titular, absolventa a Liceului Pedagogic, vechime 16 ani, grad didactic I, absoventa si a Colegiului Universitar in profilul Sociopshihopedagogie, specializarea institutor-ed. fizica cu durata de 2 ani conform Legii nr.84/1995,art.64, alin.2.
Doresc sa stiu daca aceasta forma de colegiu se echivaleaza sau nu...
Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 24 Nov 2011, 03:52 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


Așa ar trebui.


--------------------
Mesaj personal
Top
imola
Trimis: 24 Nov 2011, 04:00 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 735
Înscris: 7 May 07


QUOTE (costi_52 @ 22 Nov 2011, 11:07 PM)
m-ai?

Mai sus spune că nu are studii în domeniu... De ce vă mirați? blink.gif Dar poate fi PROFESOR!
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 24 Nov 2011, 04:06 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.584
Înscris: 24 Aug 09


QUOTE (imola @ 24 Nov 2011, 04:00 PM)
De ce vă mirați?

Aveți dreptate. Nu am niciun motiv de mirare.


--------------------
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (77) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved