Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> catalog online, catalogul cu notele elevilor sa fie accesibil pe net
sanghel
Trimis: 31 Mar 2006, 10:02 AM

Începător
*

Grup: Members

Oameni Buni,

Daca tot informatizam scolile si nazuim ca fiecare scoala sa aiba poate site-ul sau, nu ar fi un castig atat pentru scoala cat si pentru parinti daca am putea vedea rapid ce se mai intampla pe la scola [ce note mai ne iau copiii, daca mai chiulesc...]?

O astfel de aplicatie ar trebui finantata de minister si distribuita gratuit tuturor scolilor cu acces la net cu obligativitatea de a o implementa si de a actualiza macar saptamanal datele despre elevi.
Accesul online ar trebui facut restrictionat in sensul ca un parinte sa poata vedea numai date despre copilul sau si eventual unele chestiuni publice re. la clasa in care invata [orar, mesaje de la diriginte,...]

Opozitia fata de aceasta idee va avea formele:

Minister
motiv: ca ideea nu ii apartine;
pretext: ca nu are bani.

Scoli
motiv: chestiunea cu notele devine publica si nu se mai pot ascunde realitati [note puse in ultimul moment, modificari, etc..];
pretext: nu are cina sa introduca datele.

Elevi
Majoritatea vor fi deranjati ca isparvilele lor se afla rapid.

Parinti
Acestia ar fi singurii interesati caci astfel ar putea sa urmareasca mai usor situatia la invatamant a odraslelor lor.

Sper ca macar la nivelul unei singure scoli sa se gaseasca cineva mai curajos si sa o faca!!

31/03/06

sandu a

Mesaj personal
Mi.Ro
Trimis: 31 Mar 2006, 04:48 PM

Începător
*

Sistemul se aplica deja in unele scoli din tara si este foarte agreat de parinti.
Sa vedem care este reactia elevilor, daca sistemul asigura confidentialitate...!

--------------------
Cadru didactic
Mesaj personal
sanghel
Trimis: 1 Apr 2006, 09:38 AM

Începător
*

Ma bucur sa aud ca deja exista...Poate ca o sa auda si ministerul si o sa-i oblige pe cei care au conectare la net sa-l aplice...

As fi interesat sa stiu si eu unde functioneaza caci avand niste exemple concrete am sa pisez poate mai eficient...

sanghel@felixtelecom.ro

Multumesc!

Sandu A
Mesaj personal
Cojocaru Viorel
Trimis: 4 Apr 2006, 01:59 PM

Utilizator activ

De acord cu dumneavoastra.Insa problema se pune si din punct de vedere legal respectiv al confidentialitatii datelor si al dreptului persoanei la confidentialitate.
A doua problema este cine opereaza zilnic datele ? Informaticianul ? .. secretara ?..
sau profesorii care trec notele. Din proprie experienta, timp de 3 ani n-am vazut un profesor sa introduca datele si absentele in AEL desi au avut nu unul ci mai multe calculatoare la dispozitie, darmite sa le introduca in data cand le-au acordat, ca programul sa le poata calcula mediile automat si genera foile matricole, situatii statistice, etc.
Toate bune si frumoase dar mai trebuie umblat la cele mentalitati, la oarece cunostinte, normative, dotari,etc.
Mesaj personal
sanghel
Trimis: 4 Apr 2006, 02:21 PM

Începător
*

Buna ziua,

Chestiunea cu confidentialitatea nu ar fi o problema tehnica caci un parinte de ex. ar avea dreptul sa vada doar datele despre copilul sau.
[din punctul asta de vedere regimul ar fi poate similar cu regimul in care iti accesezi pe net datele despre contul tau la o banca ca BRD de ex.]

Chestiunea cu actualizarea datelor poate reprezenta o problema dar nu majora caci aceasta actualizare nu e musai sa fie zilnica ci poate fi facuta de o secretara in weekend.

Ajutorul pentru parinti ar fi insa imens iar contributia pozitiva la imaginea externa a tarii ar fi iarasi foarte mare.

Nu cred insa ca se va urni prea curand -daca se va urnii- dar poate...cine stie cu ce interes se va cupla si se va face!

multumesc pentru comentariu!

sandu a

Mesaj personal
Laurentiu Butea
Trimis: 18 Apr 2006, 12:11 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Aplicatia de care vb, sau care ar trebui sa fie, este deja implementata in majoritatea scolilor si liceelor din tara !
Ea se numeste AEL si ar putea face exact ceea ce doriti dvs...si multe altele ...

Detalii :
Suport tehnic AeL pe SO Windows - pentru licee

Suport tehnic AeL pe SO Linux - pentru scoli generale

Detalii portal !

Numai bine

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
emilian
  Trimis: 3 May 2007, 09:23 PM

Începător
*

Buna ziua. In legatura cu mesajul postat , numele meu este Emilian Ciupitu si vreau sa va anunt ca am pus in aplicare un proiect numit CatalogScolar.Ro iar acum astept notele si lista elevilor pentru a le introduce in baza de date de pe site. Daca cunoasteti si alte scoli interesate de acest proiect va rog sa ma anuntati. Momentan exista 5 scoli din Craiova care doresc inscrierea in acest proiect. Site-ul va fi complet cu toate bazele de date la inceputul anului scolar 2008 pana atunci astept mesaje de la dumneavoastra si de la alte persoane care doresc mai multe informatii despre acest site.

[xxx]

PS : Fiecare parinte pentru a-si verifica copilul (vizualiza notele fiului/ficei ) pe site are nevoie de CNP-ul acestuia si o parola . Parola o poate lua de la secretariatul scoli din care face parte.

Va multumesc pentru timpul acordat citiri acestor randuri. C.Emilian

[Nota moderatorului: link publicitar]

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Oprea la data 25 Sep 2007, 01:22 PM
Mesaj personalTrimite email
Adrian Chiorescu
Trimis: 6 May 2007, 03:02 PM

Utilizator activ

Catalogul online este un proiect de viitor si pentru
http://elenacuzais.scoli.edu.ro/
Va rog sa ne trimiteti mai multe detalii pe email, despre modul de functionare al sitului dumneavoastra, eventuale costuri etc.
Nu are rost sa mai muncesc pentru o chestie deja existenta.

--------------------
The truth it's out there ...
Mesaj personal
marteo8
Trimis: 20 Sep 2007, 03:47 PM

Începător
*

nu-mi place ideea
Mesaj personal
contraste
Trimis: 21 Sep 2007, 08:31 AM

Utilizator avansat

Acest catalog on-line are o eficiență deosebită pentru părinții care nu vin la școli să se intereseze de situația elevilor - copiilor lor.
Un motiv al neprezentării fiind acela că lucrează în străinătate.

--------------------
Mesaj personal
prof257
Trimis: 24 Sep 2007, 03:59 PM

Utilizator avansat

Este o idee foarte buna!
Mesaj personal
petcu_cosmin
Trimis: 1 Oct 2007, 05:12 PM

La prima intervenție

Este un lucru foarte bun. Dar nu cred ca se va rezolva foarte curand!! De ce? Simplu. Nu sunt bani si nu sunt multe persoane care ar sta zi de zi sau weekend de weekend sa afiseze notele a sute de elevi sau chiar mii de elevi.

Va multumesc!!!
Mesaj personal
andreyuta.
Trimis: 2 Jan 2008, 11:37 AM

Utilizator
**

Este o idee foarte buna dar cred ca trebuie desemnata o persoana din scoala care sa opereze la sfarsit de saptamana. character40.gif Sigur ca elevii nu vor fi incantati dar... este spre binele lor,nu?

--------------------
"Fiecare copil pe care-l instruim este un om pe care-l castigam!" Victor Hugo
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
corvinrex
Trimis: 2 Jan 2008, 01:28 PM

Utilizator activ

Este o idee foarte buna dar cred ca trebuie desemnata o persoana din scoala care sa opereze la sfarsit de saptamana. character40.gif Sigur ca elevii nu vor fi incantati dar... este spre binele lor,nu? wink.gif
-Andreyuta tu in ce lume traiesti?????!!!!Se vede ca nu esti adminstrator Ael/Asm
Noi asta facem de 3 ani pentru nimic
Si colegele ca voi rad de noi ca muncim in weekend si dupa ore GRATIS
Asa ca mai nult respect va rog in numele Adminstratorilor din tara mad.gif tongue.gif

--------------------
Sanci
Mesaj personalTrimite email
vkele
Trimis: 7 Jan 2008, 03:04 PM

Utilizator avansat

Acest sistem este implementat in majoritatea scolilor din tara. Se numeste AEL unde o componenta este catalogul electronic. Pentru detalii vezi linkurile precizate anterior de domnul Butea. Problema care se pune este actualizarea datelor si securizarea datelor unde trebuie investiti bani.
Mesaj personal
fencing
Trimis: 4 Feb 2008, 03:03 PM

Utilizator activ

Hmm si chiar functioneaza acest sistem ? eu stiu ca doar la facultati poti vedea evidenta stundetilor, dar si asta fara numar de prezente si alte lucruri ci strict notele la examene. In ritmul in care se chiuleste in licee o sa fie o munca serioasa pt a adauga datele biggrin.gif
Mesaj personal
vkele
Trimis: 7 Feb 2008, 08:17 AM

Utilizator avansat

Este adevarat , nu functioneaza foarte bine peste tot. Avantajul este ca acest proiect este in derulare. Marea problema este ca dotarea IT a luat-o inaintea pregatirii personalului. Referitor la introducerea datelor aceasta este marea problema a implementarii cu succes a sistemelor informatice. Odata introduse ele pot fi publicate pe Internet. Aceata va fi cred ultima etapa a programului SEI.
Mesaj personal
mari-anna
Trimis: 10 Feb 2008, 10:56 AM

Utilizator activ

Cunosc o scoala care a implementat acest sistem; persoana care actualizeaza datele (saptamanal) este platita de catre parinti. Solutii se pot gasi...
Mesaj personal
andreyuta.
Trimis: 10 Feb 2008, 12:45 PM

Utilizator
**

QUOTE (corvinrex @ 2 Jan 2008, 02:28 PM)
Este o idee foarte buna dar cred ca trebuie desemnata o persoana din scoala care sa opereze la sfarsit de saptamana. character40.gif Sigur ca elevii nu vor fi incantati dar... este spre binele lor,nu? wink.gif
-Andreyuta tu in ce lume traiesti?????!!!!Se vede ca nu esti adminstrator Ael/Asm
Noi asta facem de 3 ani pentru nimic
Si colegele ca voi rad de noi ca muncim in weekend si dupa ore GRATIS
Asa ca mai nult respect va rog in numele Adminstratorilor din tara mad.gif tongue.gif

Va rog frumos sa aveti grija la ce spuneti.NU a fost intentia mea sa jignesc sau sa rad de cineva. confused24.gif La noi inca nu functioneaza acest PROIECT asa ca doar imi dadeam cu parerea.

--------------------
"Fiecare copil pe care-l instruim este un om pe care-l castigam!" Victor Hugo
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
vkele
Trimis: 22 Feb 2008, 02:41 PM

Utilizator avansat

De ce nu functioneaza ? Cred ca informaticianul in loc sa se ocupe de aceasta problema este incarcat cu alte sarcini sau nu aveti incadrat informatician ceea ce este foarte rau.
Mesaj personal
cigraphics
Trimis: 6 Mar 2008, 06:14 PM

Utilizator
**

Am facut si eu un catalog online pentru liceul meu dar nu vor sa-l puna in practica ca nu are cine sa adauge notele sad.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
IoanV
Trimis: 19 Mar 2008, 08:46 PM

Utilizator activ

La noi, Scoala Mihai Eminescu Ighiu, aici, merge, si nu sunt doar mediile si notele ci si absente, abateri disciplinare, si alte detalii, de ex. despre nivelul de pregatire a elevilor.
Asigura confidentialitatea informatiilor.

--------------------
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Texte, imagini si educatie video gratuita pt. parinti si profesori online!
Teste Matematica Partea I, cu corectare online
Mesaj personal
Adrian Matu
Trimis: 2 Apr 2008, 03:11 PM

Utilizator
**

Asemenea sisteme exista in cateva tari din Europa. Softul este disponibil de la Microsoft si se numeste class server (daca nu ma insel) si permite chiar mai mult decat atat- colaborarea profilor. Si eu voiam sa-l pun la scoala mea, dar costurile sunt destul de ridicate. Nu am reusit sa vad cat de legal este acest demers si mai ales nu pot vedea cati dintre parinti au acces la internet sau macar stiu sa foloseasca computerul.
Probleme vor fi tot timpul de asigurare a confidentialitatii si mai ales cine va face munca de introducere a datelor zilnice. Aici e vorba de o echipa inteaga. Incercati sa va puneti in situatia unei scoli cu patru randuri de clase a cate 25/30 (numai) de elevi wink.gif
Si asa oricine acceseaza compurile din scoli stie ca nu duce date acasa pentru ca se umple de virusi, troieni si alte "goange". Pentru intretinerea unei singure retele ar trebui oameni platiti care sa se ocupe numai si numai de retea. Cine a mai incercat sa deviruseze doar compul de acasa stie cat e de lucru, dar cand ai 10/25 de bucati pe care le zdruncina toata lumea.
Cineva spunea de plata din partea parintilor. Iar bagam mana in buzunarul lor? Parintii acestia platesc tot si nu e de ajuns.
Mesaj personalTrimite emailYahoo
IoanV
Trimis: 10 Apr 2008, 12:53 PM

Utilizator activ

Sistemul nostru este o aplicatie pe Web, datele le introduc dirigintii si profesorii, care oricum au acces la catalog. Introducerea se poate face de pe orice calculator conectat la Internet.
Pe linga note, absente, medii, abateri disciplinare mai sunt si alte informatii, facilitati importante si necesare, inclusiv posibilitatea de a transmite mesaje intre utilizatori. Cu detalii dupa ce ii fac macar o prezentare la o sesiune de comunicari...

--------------------
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Texte, imagini si educatie video gratuita pt. parinti si profesori online!
Teste Matematica Partea I, cu corectare online
Mesaj personal
mihaiwado1
Trimis: 15 Apr 2008, 11:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (emilian @ 3 May 2007, 10:23 PM)
Buna ziua. In legatura cu mesajul postat , numele meu este Emilian Ciupitu si vreau sa va anunt ca am pus in aplicare un proiect numit CatalogScolar.Ro iar acum astept notele si lista elevilor pentru a le introduce in baza de date de pe site. Daca cunoasteti si alte scoli interesate de acest proiect va rog sa ma anuntati. Momentan exista 5 scoli din Craiova care doresc inscrierea in acest proiect. Site-ul va fi complet cu toate bazele de date la inceputul anului scolar 2008 pana atunci astept mesaje de la dumneavoastra si de la alte persoane care doresc mai multe informatii despre acest site.

[xxx]

PS : Fiecare parinte pentru a-si verifica copilul (vizualiza notele fiului/ficei ) pe site are nevoie de CNP-ul acestuia si o parola . Parola o poate lua de la secretariatul scoli din care face parte.

Va multumesc pentru timpul acordat citiri acestor randuri. C.Emilian

[Nota moderatorului: link publicitar]

CUM P[UTEM [PARTICIPA LA ACEST PROIECT SI CAM CAT AR COSTA SCOALA NOASTRA
SUNT INFORMATICIAN LA LICEUL PEDAGOGIC DIN TULCEA
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved