Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> cadranul 1-Platforma ARACIP, Termenul completare cadranul 1 a expirat la 1 iulie!!!
ILUS
Trimis: 18 Oct 2017, 08:30 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (marius_voinea @ 8 Oct 2017, 09:18 PM)
Finalizarea RAEI se face instant în aplicație, anul trecut trebuia doar trecut nr. hotărârii CEAC.
Noi avem vreo 70 de proceduri (asta în înv special), dar la ultima evaluare tot n-au fost de-ajuns. Fără procedurile de sistem, aia e treaba comisiei SCIM. Da, experții ARACIP când vin în vizită vor proceduri peste proceduri... biggrin.gif

Si totusi nu mi se finalizeaza ! La indicatori scrie ca nu a fost completat nivelul de realizare pentru toti indicatorii...desi am totul facut! Iar la activitate evaluare... scrie asa: Pentru a finaliza RAEI, este necesara planificarea unei activitati de evaluare interna!!! Cum sa procedez??? Stie cineva??
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 18 Oct 2017, 08:51 AM

Utilizator avansat

Activitate de evaluare interna inseamna, de exemplu, aplicarea unor chestionare de satisfactie referitor la calitatea activitatii instructiv-educative sau chestionare de opinii si propuneri referitoare la oferta educationala sau o activitate de focus grup prin care se face evaluarea unui segment de activitate a scolii.
Daca la finalizarea RAEI va apare ca nu a fost completat nivelul de realizare pentru toti indicatorii, inseamna ca trebuie sa verificati daca ati facut evaluarea si ati stabilit toate calificativele (43 calificative) separat pentru fiecare nivel de scolarizare cu care functioneaza scoala.
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 18 Oct 2017, 11:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roberta-chris @ 18 Oct 2017, 09:51 AM)
Activitate de evaluare interna inseamna, de exemplu, aplicarea unor chestionare de satisfactie referitor la calitatea activitatii instructiv-educative sau chestionare de opinii si propuneri referitoare la oferta educationala sau o activitate de focus grup prin care se face evaluarea unui segment de activitate a scolii.
Daca la finalizarea RAEI va apare ca nu a fost completat nivelul de realizare pentru toti indicatorii, inseamna ca trebuie sa verificati daca ati facut evaluarea si ati stabilit toate calificativele (43 calificative) separat pentru fiecare nivel de scolarizare cu care functioneaza scoala.

La care module faceti referire privind calificativele?? Multumesc!
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 18 Oct 2017, 12:08 PM

Utilizator avansat

M-am referit la fiecare nivel care functioneaza in scoala> prescolar, primar, gimnazial, liceal teoretic, liceal tehnologic, liceal vocational, profesional etc. Pentru fiecare nivel in care faceti scolarizare trebuie facuta separat evaluarea cu calificative (in cadranul 2) pentru cei 43 de indicatori.
Mergeti in cadranul 2, selectati nivelul de invatamant, acordati calificativele la toti indicatorii (43), apoi reluati evaluarea pentru nivelul urmator si asa pana terminati fiecare nivel de scolarizare cu care functioneaza scoala.

Acest mesaj a fost modificat de către roberta-chris la data 18 Oct 2017, 12:11 PM
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 19 Oct 2017, 08:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roberta-chris @ 18 Oct 2017, 01:08 PM)
M-am referit la fiecare nivel care functioneaza in scoala> prescolar, primar, gimnazial, liceal teoretic, liceal tehnologic, liceal vocational, profesional etc. Pentru fiecare nivel in care faceti scolarizare trebuie facuta separat evaluarea cu calificative (in cadranul 2) pentru cei 43 de indicatori.
Mergeti in cadranul 2, selectati nivelul de invatamant, acordati calificativele la toti indicatorii (43), apoi reluati evaluarea pentru nivelul urmator si asa pana terminati fiecare nivel de scolarizare cu care functioneaza scoala.

Da! Multumesc pentru sprijin!! Facusem tot ce trebuie......Este alta problema si de aceea nu pot finaliza! Am avut autorizata o filiera, care , ulterior nu mai functioneaza! Nu am nici elevi, nici cadre...nimic, dar nu este scoasa din platforma! Logic, acolo, nu puteam da calificative! Lasand rubricile fara calificativ...se considera ca nu am realizat toti indicatorii! Sincer, nu mai inteleg rostul acestei platforme! Timp si nervi irositi!!!
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 19 Oct 2017, 08:57 AM

Utilizator avansat

Intrati pe platforma la profilul unitatii si generati o cerere catre aracip sa va scoata filiera care nu mai exista.
Mesaj personal
asdn
Trimis: 20 Oct 2017, 08:49 AM

Utilizator
**

Stai sa vezi cand nu va mai fi finantata din bani europeni cum dispare. Panarame platite din bani publici.
Mesaj personal
415035
Trimis: 18 Jun 2018, 11:04 AM

Utilizator activ

Buna ziua! In cadranul REALIZARE, trebuie in mod obligatoriu sa fie propusa si realizata cate o activitate pe fiecare semestru?
Mesaj personal
adinus
Trimis: 27 Jul 2018, 03:58 PM

Utilizator
**

Buna ziua! Mai putem completa cadranele daca am uitat ceva? Acum sunt blocate...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved