Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> camere video in clasa
roset
Trimis: 20 Jan 2018, 01:16 PM

Mentor

Grup: Members

Exact! În această situație ar trebui să existe , în fiecare clasă, unde sunt deja instalate, folosite la examene, ar trebui să existe, zic, întrerupătoare ,,la vedere” pentru oprirea lor de către cei ce nu voiesc înregistrarea! Asta spune art 272! cool.gif ( Dacă uită să le oprească, e treaba lor! biggrin.gif laugh.gif )

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
yulys
Trimis: 20 Jan 2018, 02:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihail75 @ 19 Jan 2018, 11:07 PM)
E vointa directorului, inca nu si a CA, dar daca va dori, acesta i se va subordona. Problema tine tot de director, care e cam tipul dictator si stim cu totii unde se ajunge, ceea ce vede pe camere va folosi in scopurile sale.

Văd că mai sunt și alți oameni cu picioarele pe pământ în sistemul ăsta. Ar trebui să puneți în vedere colegilor care sunt membri CA că veți sesiza (dvs și colegii care vă împărtășesc opinia) alte organe de stat, în cazul în care vor vota în favoarea încălcării unor drepturi, ale dvs și chiar și ale elevilor. Cine știe, dacă nu o faceți poate la următoarea ședință vor vota să donați jumătate din salariu școlii, iar la următoarea că renunțați și la locuință. Am constatat și testat că în România cei ce se ajung șefi au tendința de a hotări și în domenii care nu țin de competența lor.
Și foarte bună ideea cu întrerupătorul. Doar că s-ar crea, în unele colective, prezumția de vinovăție la adresa celor care ar utiliza acest drept.

Acest mesaj a fost modificat de către yulys la data 20 Jan 2018, 02:52 PM
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 20 Jan 2018, 04:11 PM

Mentor

Doar INREGISTRAREA.
Nu si monitorizarea, (transmisia live).

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
mihail75
Trimis: 21 Jan 2018, 07:14 PM

Utilizator
**

QUOTE (1q1q1q @ 20 Jan 2018, 05:11 PM)
Doar INREGISTRAREA.

1q1q1q, sa inteleg ca esti director? Prea esti de acord cu aceste prevederi! Sa zicem ca as fi de acord cu monitorizarea spatiilor de acces, nu si a claselor. Pe mine ma deranjeaza sa imi monitorizeze cineva activitatea live, ce fac la ora este treaba mea si a elevilor, daca e sa dau seama dau in fata parintilor si a scolii.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 21 Jan 2018, 08:02 PM

Mentor

Nu. Cum de ai inteles asa ceva? wink.gif
Pe mine NU ma deranjeaza prezenta camerelor.
Nu-s din aia ce lipesc leucoplast pe camera web a laptopului, tabletei sau a telefonului de frica sa nu fie monitorizati. wink.gif
Nici nu scot SIM-ul sau bateria telefonului in timpul discutiilor. Nici jammer-e nu folosesc.
Cine doreste sa te spioneze, o va face si nici nu-ti dai seama.

--------------------
4ward
Trimis: 21 Jan 2018, 08:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihail75 @ 21 Jan 2018, 07:14 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 20 Jan 2018, 05:11 PM)
Doar INREGISTRAREA.

1q1q1q, sa inteleg ca esti director? Prea esti de acord cu aceste prevederi! Sa zicem ca as fi de acord cu monitorizarea spatiilor de acces, nu si a claselor. Pe mine ma deranjeaza sa imi monitorizeze cineva activitatea live, ce fac la ora este treaba mea si a elevilor, daca e sa dau seama dau in fata parintilor si a scolii.

Nu este.Dar se pricepe la programare.

Întreb și eu: ce rost ar avea transmisia aceasta live? Fără înregistrare nu se poate păstra dovada unui comportament neadecvat al elevului/profesorului.Plus că probele foto/video nu mai acceptate nici în instanță.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 21 Jan 2018, 08:18 PM

Mentor

Efect psihologic doar.
Depinde de judecator. Mie mi-a fost acceptata proba video si foto in instanta pe speta circulatie rutiera. wink.gif

Edit: nu programare pc, doar programarea timpului meu liber wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 21 Jan 2018, 08:19 PM

--------------------
4ward
Trimis: 21 Jan 2018, 09:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 21 Jan 2018, 08:18 PM)
Efect psihologic doar.

Păi pentru asta nici nu trebuie să meargă.Ce să mai zic de o economie de fonduri prin montarea unora false... confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 21 Jan 2018, 09:43 PM

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 21 Jan 2018, 09:52 PM

Mentor

Oricum trebuie sa fie functionale si sa salveze pe hdd in timpul examenelor.
Inclusiv audio.

--------------------
4ward
Trimis: 22 Jan 2018, 01:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 21 Jan 2018, 09:52 PM)
Inclusiv audio.

Nu este nevoie de toate sălile pentru examene.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 22 Jan 2018, 01:30 AM

--------------------
Mesaj personal
yulys
Trimis: 22 Jan 2018, 07:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 21 Jan 2018, 10:52 PM)
Inclusiv audio.

În Iași în iunie anul trecut s-a cerut filmarea cu 3 camere în fiecare sală, două în față, una în spate, din unghiuri diferite, cu trei rânduri de sunet. În alte județe cum a fost? Cât o fi de legală filmarea examenului încă nu s-a discutat. Dar probabil că nici un sistem decent de supraveghere nu corespunde standardelor examenului de EN. Așa că oricum ar trebui niște update-uri la sistemul de supraveghere pentru examene.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jan 2018, 08:02 PM

Mentor

Chiar 3 camere? wink.gif
De ce nu au cerut 360 grade?
Chiar VR.

--------------------
atomic
Trimis: 22 Jan 2018, 08:16 PM

Utilizator avansat

examenele, concursurile nu sunt obligatorii ... probabil ca se inregistreaza impotriva eventualelor fraude! desfasurarea cursurilor in scoli este obligatorie iar inregistrarea acestor activitati se face doar cu acordul celor care o desfasoara ... asa inteleg eu din lege!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 22 Jan 2018, 08:19 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jan 2018, 08:22 PM

Mentor

EN nu sunt obligatorii? wink.gif

--------------------
roset
Trimis: 22 Jan 2018, 10:09 PM

Mentor

Păi, după cele întâmplate cu cei doi elevi la BAC , anul trecut, se pare a nu avea nicio importanță camerele nici la concursuri! S-a ,,văzut” ( pe camere) că nu s-a mișcat nimeni de la locul lui, totul a fost ok, (asta a spus-o și inspectorul general) și totuși copiii au fost excluși! confused06.gif Ce-ar trebui să înțelegem ? cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
atomic
Trimis: 23 Jan 2018, 07:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2018, 08:22 PM)
EN nu sunt obligatorii? wink.gif

EN nu sunt obligatorii!!!!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 23 Jan 2018, 08:45 AM

Mentor

Serios?
Si de ce se mai chinuie elevii si profesorii la EN 2, 4, 6 si 8? Din placere sau sunt masochisti? Apoi se introduc toate rezultatele pe platforme online.

--------------------
atomic
Trimis: 23 Jan 2018, 09:35 AM

Utilizator avansat

N-am văzut nicăieri cum ar trebui sancționat un elev (sau părinte/tutore al acestui) dacă nu participă la oricare EN

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
anca3011
Trimis: 3 Aug 2019, 09:36 AM

Utilizator
**

Nu cred că monitorizarea video a activităților didactice desfășurate în clasă ar avea un impact major asupra disciplinei din școli în lipsa unor sancțiuni eficiente asupra elevilor sau a profesorilor care încalcă regulile.
Pe lângă aceasta, cum s-a mai spus și mai sus, conform Legii educației, activitatea didactică se poate înregistra doar cu acordul persoanei care o conduce.
Mai este și un alt aspect de ordin psihologic: cum se simte cineva care este tot timpul sub lupă, de parcă îi este "vânată" orice greșală, orice gest, mișcare, știind că orice material video poate fi prelucrat cu mijloace moderne și informația extrasă poate fi trunchiată și scoasă din context, interpretată în detrimentul persoanei în cauză. Depinde de cine se află în "spatele ecranului".
Și încă ceva: transparența trebuie să înceapă de la vârf, am vrea și noi muritorii de rând să vedem ce fac directorii, miniștrii, liderii de companii în spatele ușilor închise când iau hotărâri care ne privesc, dacă tot o țin sus și tare cu respectarea legilor. Că doar legea nu este doar pentru cei de jos, nu...?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Aug 2019, 05:19 PM

Mentor

În unele țări ușa clasei este prevăzută cu o fereastră prin care se poate urmări, de pe hol, activitatea din interior...

confused06.gif

Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Aug 2019, 12:57 PM

Mentor

QUOTE (jordan @ 3 Aug 2019, 05:19 PM)
În unele țări ușa clasei este prevăzută cu o fereastră prin care se poate urmări, de pe hol, activitatea din interior...

confused06.gif

Să înțeleg faptul că dv propuneți schimbarea tuturor ușilor în școli? biggrin.gif
Ar fi bine, dar după ce ajung și grupurile sanitare (în interior). wink.gif laugh.gif sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 4 Aug 2019, 01:04 PM

--------------------
di-ana08
Trimis: 4 Aug 2019, 04:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 4 Aug 2019, 01:57 PM)
QUOTE (jordan @ 3 Aug 2019, 05:19 PM)

confused06.gif

Să înțeleg faptul că dv propuneți schimbarea tuturor ușilor în școli? biggrin.gif
Ar fi bine, dar după ce ajung și grupurile sanitare (în interior). wink.gif laugh.gif sign28.gif

Chiar si în RO există școli, nu doar cu uși , ci și cu pereți transparenți.
On topic: sunt de acord, camerele audio-video ar asigura nu doar transparenta ci si corectitudine din toate partile, dar cel mai important ar asigura o formare caracterială corectă, în special în școlile în care mai mult de jumatate din cadrele didactice duc la o formare caracteriala greșită, astfel incat elevii problemă, care exploateaza orice , să nu mai întrebe :''aveți martori?''
Mesaj personal
jordan
Trimis: 4 Aug 2019, 09:47 PM

Mentor

Exact, cu excepția școlilor care au ”privata” în curte.

biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 4 Aug 2019, 09:47 PM
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 8 Aug 2019, 07:12 PM

Utilizator avansat

Si, ma rog, de ce ar fi cineva de acord cu aceste camere?nenea politistul are camere, cand dai examenul pentru carnet?cand merg in sala de operatie, cand imi cere asiatenta spaga ptr anestezist,medic,asistenta sefa, rezidenti, are vreo camera pe ea?Cand merg la primarie, ii filmeaza cineva pe ei?pentru ce sa acceptam asa ceva? Cat de prost sa fii sa accepti asa ceva?nu am nimic de ascuns, insa, cand toti ceilalti mentionati mai sus si nu numai vor avea camere, voi accepta si eu,pana atunci,pas.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 8 Aug 2019, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 8 Aug 2019, 08:12 PM)
nenea politistul are camere, cand dai examenul pentru carnet?

Din câte stiu eu, da, iar în restul situatiilor chiar e ceva de ascuns, si atunci se apeleză la situația de rezerva :camera ascunsă, altfel tot inainte pe aceleasi metehne balcanice, cum zicea o celebră doamna învățătoare.
Dacă nu aveti nimic de ascuns , chiar nu înteleg de ce sunteti atât de vehementă încât să-i atacați pe cei care , nu doar că sunt de acord , ci le solicită.
Sunt , intr-adevăr, multe instituții bugetare, si nu numai(nu e chiar așa multă curățenie nici la privat) unde mizeria de tot felul( fiecare a vazut-o in fel și chip) e la ea acasă, tocmai pentru că nu e dovedită.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 8 Aug 2019, 08:44 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved