Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> camere video in clasa
emilia_07
Trimis: 9 Aug 2019, 04:18 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Daca faceti parte din categoria: nu fac greva, pentru ca sufera elevii, accept sa fac serviciu pe scoala, ca un paznic, iar, daca se intampla ceva, vina e a mea, ca eu am semnat ca sunt de serviciu pe ziua respectiva, (cum a patit doamna injunghiata), merg la scoala sambata, fara sa fiu platita, si stau pana la 2, neplatita, cica face parte din cele 40 de h (nu scrie nicaieri ca cele 40 de h implica si cele doua zile de weekend, pe care legea mi le ofera), acceptarea camerelor, ca si cand am fi niste hoti sau niste psihopati, ce fac cine stie ce rau copiilor, culminand cu fac orice ca sa imi tin jobul, orice mi se cere, va meritati soarta, de asta avem salariile alea de mizerie si ne umilesc si parinti si copii cat pot, daca noi nu ne respectam, cum sa cerem respectul altora?A venit vremea sa scapam de mentalitati comuniste, de oameni cu mentalitati comuniste; sa imi ofere statul laptop,ca in tarile civilizate si xerox+hartie la dispozitie si stau 8 h in scoala, fara sa fiu urmarita si fara sa fiu luata din sanul familiei, in weekend, ca sa isi faca punctajul pentru dosarul nu stiu carei metodiste, pentru gradatia de merit, o alta gaselnita comunista, precum gradele didactice. Sa ne faca psihologic si ce alte teste vor ei si sa ramana in sistem doar cei ce sunt zdraveni, ce cred ca nu au apucaturi ce tb.urmarite pe camera, nu cei ce vor dovezi ptr parinti ca sunt zdraveni si nu le fac copiilor cine stie ce. Injosirea elevului sub orice forma, fie ea ironica, folosirea apelativelor, comparatiilor,amenintarea cu nota mica, doar pentru ca ieri a fost copilul obraznic, ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru autoritati, acesti oameni nu au ce cauta in sistem, pe viata, mai ales cei ce ii injosesc pe cei cu Ces, cum am avut in scoala.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 10 Aug 2019, 06:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 9 Aug 2019, 05:18 PM)
Daca faceti parte din categoria: nu fac greva, pentru ca sufera elevii, accept sa fac serviciu pe scoala, ca un paznic, iar, daca se intampla ceva, vina e a mea, ca eu am semnat ca sunt de serviciu pe ziua respectiva, (cum a patit doamna injunghiata), merg la scoala sambata, fara sa fiu platita, si stau pana la 2, neplatita, cica face parte din cele 40 de h (nu scrie nicaieri ca cele 40 de h implica si cele doua zile de weekend, pe care legea mi le ofera), acceptarea camerelor, ca si cand am fi niste hoti sau niste psihopati, ce fac cine stie ce rau copiilor, culminand cu fac orice ca sa imi tin jobul, orice mi se cere, va meritati soarta, de asta avem salariile alea de mizerie si ne umilesc si parinti si copii cat pot, daca noi nu ne respectam, cum sa cerem respectul altora?A venit vremea sa scapam de mentalitati comuniste, de oameni cu mentalitati comuniste; sa imi ofere statul laptop,ca in tarile civilizate si xerox+hartie la dispozitie si stau 8 h in scoala, fara sa fiu urmarita si fara sa fiu luata din sanul familiei, in weekend, ca sa isi faca punctajul pentru dosarul nu stiu carei metodiste, pentru gradatia de merit, o alta gaselnita comunista, precum gradele didactice. Sa ne faca psihologic si ce alte teste vor ei si sa ramana in sistem doar cei ce sunt zdraveni, ce cred ca nu au apucaturi ce tb.urmarite pe camera, nu cei ce vor dovezi ptr parinti ca sunt zdraveni si nu le fac copiilor cine stie ce. Injosirea elevului sub orice forma, fie ea ironica, folosirea apelativelor, comparatiilor,amenintarea cu nota mica, doar pentru ca ieri a fost copilul obraznic, ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru autoritati, acesti oameni nu au ce cauta in sistem, pe viata, mai ales cei ce ii injosesc pe cei cu Ces, cum am avut in scoala.

Nu ati inteles cea am spus, si le amestecati fara rost.
In epoca in care totul trebuie dovedit , in care nu mai exista cenzura pentru ca nu ne vede nimeni( in lipsa de minim bun-simt, chiar si daca ne vede cineva), camera ar fi o buna dovada, un mod de minima cenzura.
Ex. sunt clase unde exista cate unul, doi ,trei(depinde de noroc) mai.....
Se bate/bat cu ceilalti , ne injura/insulta/calomniaza pe toti, si cand i se spune ca faptele lui sunt sanctionabile , iti supune/spun ca el nu a facut nicio fapta pentru ca nu sunt dovezi .Fiind si violent ii ameninta pe colegi ca daca spun adevarul li se intampla ceva(de obicei bataie) , sau ii santajaz cu jucatul fotbalului,mancare, etc. Restul clasei cand e intrebata ce a facut x, y z spune ca nu a facut nimic.Si atunci chiar ca nu sunt dovezi.
Apoi, mai mult de 90% dintre oameni (minori, majori) cand stiu ca sunt urmarit,i isi cenzureaza comportamentul ( si spuneam eu, de amblele parti: profesor elev.
Nu doar in strainatate sunt scoli care au camere in clase, ci si in Romania.Eu am fost la o astfel de scoala, si vad, acum, diferenta intre clase fara camera si cu supraveghere video.
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Aug 2019, 09:29 AM

Mentor

Stimați colegi! Faptele ,,rele” ale ,,școlerilor” au fost ȘI S-AU JUDECAT și acum 50 de ani (ca să nu spun mai mult) și nici nu se vorbea de ,,camere”! biggrin.gif (Doar de cele de ,,curat”, ori de bicicletă, ori de mașină!) Acum este o ,,mare suferință” a sistemului! wink.gif animal45.gif Vacanță plăcută!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
DDumitu
Trimis: 4 Sep 2019, 03:51 PM

Utilizator
**

Ma intreb cat este de legala instalarea camerelor video si audio, permanent, in clase, in timpul orelor. Am mai auzit ca la o scoala profesorii au gasit, intamplator, in cancelarie, o camera audio, instalata fara stirea lor, nu se stie de cand...Nu va aminteste nimic, dragi colegi ?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 4 Sep 2019, 05:08 PM

Mentor

Ce au găsit? Camera audio? smile.gif

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
di-ana08
Trimis: 4 Sep 2019, 06:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 4 Sep 2019, 06:08 PM)
Ce au găsit? Camera audio? smile.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 4 Sep 2019, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 4 Sep 2019, 04:51 PM)
Ma intreb cat este de legala instalarea camerelor video si audio, permanent, in clase, in timpul orelor. Am mai auzit ca la o scoala profesorii au gasit, intamplator, in cancelarie, o camera audio, instalata fara stirea lor, nu se stie de cand...Nu va aminteste nimic, dragi colegi ?

Ar fi trebuit sa fie temporar , ca era mai legal.
Sunt scoli unde profesorii stiu ca sunt camere, si in clasa si in sala profesorala, dar nu se crizeaza nimeni.
Nu va intrebati cat e de legala instalarea camerelor in alte locuri publice?

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 4 Sep 2019, 06:18 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Sep 2019, 08:45 PM

Mentor

QUOTE (DDumitu @ 4 Sep 2019, 03:51 PM)

SECȚIUNEA a 9-a
Dreptul la securitate al personalului didactic
ART. 272
(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate
școlară sau publică.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul
desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea
fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării
personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență.
(3) Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care
o conduce.
(4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte
persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.
(5) Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai
cu acordul personalului de conducere, cu excepția celor de la alin. (3).

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
emilia_07
Trimis: 4 Sep 2019, 11:15 PM

Utilizator avansat

Si, ma rog, unde in strainatate ati vazut asa ceva, in ce tara ati vazut camere in clase?concret, ca eu nu cred pana nu vad si promit ca merg sa vizitez scoala din tara respectiva. E inca un abuz pe care nu il voi accepta si gata, daca unii s-au tacanit inainte de vreme si accepta asa ceva, problema lor, eu una consider asa ceva o umilinta, am ajuns sa ma pazeasca pe camere?pui camere pe strazile rau famate, intersectiile periculoase sa vezi infractiunile comise. Ce infractiuni comiteti in scoala de aveti nevoie sa fiti supravegheata?
Ceea ce spuneti dv acolo se numeste bullying, care nu se face in clase, se face in pauze. In alte tari niciun copil nu are voie sa stea in clasa in scoala, toti ies afara, supravegheati de lunch time supervisors, care se misca peste tot si care stiu care sunt copiii care pot cauza probleme si stau cu ochii pe ei. Ca tot spuneti ca ati fost si in alte tari. In pauze nu stau profesorii sa ii pazeasca, iar parintii nu sunt lasati sa arunce cu noroi in profesori si nu li se permite sa conteste ca afirmatiile profesorului nu ar fi adevarate si atunci la ce ar avea nevoie de camere?
Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 5 Sep 2019, 04:42 AM

Utilizator
**

In strainatate pot fi camere de supravegheat elevii, in pauze. Este exact ce spuneti, dar aici, la noi, este vorba despre supravegherea profesorilor, in timpul orelor. Este stresant si un atentat la starea de spirit a profesorului, care trebuie sa fie una normala, neincorsetat de temeri si angoase, de camere de supraveghere, in orice clipa. Nu poate fi permis asa ceva, nu este legal ! Atunci sa avem si noi camere care sa supravegheze cabinetul directorului, nu ?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 Sep 2019, 08:16 AM

Mentor

Care e "spaima" voastră? Eu nici nu le bag în seama.
La Mall cum de nu va e spaima? Și acolo sunt camere.

--------------------
fleetwood
Trimis: 5 Sep 2019, 06:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 5 Sep 2019, 05:42 AM)
In strainatate pot fi camere de supravegheat elevii, in pauze. Este exact ce spuneti, dar aici, la noi, este vorba despre supravegherea profesorilor, in timpul orelor. Este stresant si un atentat la starea de spirit a profesorului, care trebuie sa fie una normala, neincorsetat de temeri si angoase, de camere de supraveghere, in orice clipa. Nu poate fi permis asa ceva, nu este legal ! Atunci sa avem si noi camere care sa supravegheze cabinetul directorului, nu ?

"In strainatate pot fi camere de supravegheat elevii, in pauze. Este exact ce spuneti, dar aici, la noi, este vorba despre supravegherea profesorilor, in timpul orelor."

Păreți incredibil de disperat! Ce părere aveți despre ușile de la clasă, prevăzute cu geam, tot din "străinătate"?!

Ar trebui să fiți atât de mândru de calitățile Dv. de dascăl încât să vă doriți să aveți și streaming pe net.

De acord cu camere în toate birourile șefilor. Miniștri, inspectori, directori.

Majoritatea angajaților din mediul privat sunt urmăriți, minut de minut - și sunați imediat dacă ceva nu pare în regulă...

Etc.

Un clip pe tema din topic, postat în 2007!
https://www.youtube.com/watch?v=bs9kyrpfCvw

Și o opinie din "străinătate", de acum doi ani:

Victoria Matthews
Acum 2 ani (editat)
Cameras can provide security, efficiency and save money in a lot of areas. They should be used for security in schools, but also, in the classroom. Parents could view teacher performance and their child in a learning environment and have an on-line connection to know what is going on in the classroom. Cameras could eliminate administrative bias in teacher evaluation…In hospitals, cameras could monitor the quality care of their patients and the competency of health care workers…Of course, in law-enforcement, cameras could survey high-crime hot-spots aside from making sure that their officers uphold the law with respect to the public…In courts, arbitrations, or legal hearings, cameras could replace court reporters and provide concise visual and verbal feedback…There are many other areas that cameras should be used, but they are not utilized because too many people who reap high financial benefits would lose their power to control and intimidate other people through their status.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 5 Sep 2019, 07:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 5 Sep 2019, 07:50 PM)

Victoria Matthews
Acum 2 ani (editat)
Cameras can provide security, efficiency and save money in a lot of areas. They should be used for security in schools, but also, in the classroom. Parents could view teacher performance and their child in a learning environment and have an on-line connection to know what is going on in the classroom. Cameras could eliminate administrative bias in teacher evaluation…In hospitals, cameras could monitor the quality care of their patients and the competency of health care workers…Of course, in law-enforcement, cameras could survey high-crime hot-spots aside from making sure that their officers uphold the law with respect to the public…In courts, arbitrations, or legal hearings, cameras could replace court reporters and provide concise visual and verbal feedback…There are many other areas that cameras should be used, but they are not utilized because too many people who reap high financial benefits would lose their power to control and intimidate other people through their status.

My point exactly.

De obicei, cei ce vocifereaza atata au ceva de ascuns, iar frica de-a fi urmarit de un Dumnezeu coborat pe perete creeaza isterie.

Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 7 Sep 2019, 07:46 AM

Utilizator
**

SECȚIUNEA a 9-a
ART. 272
(1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate
școlară sau publică.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul
desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea
fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării
personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență.
(3) Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care
o conduce.
(4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte
(5) Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai

--------------------
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 7 Sep 2019, 11:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 7 Sep 2019, 08:46 AM)
SECȚIUNEA a 9-a
ART. 272
școlară sau publică.
o conduce.

--------------------

O cameră video NU este o autoritate școlară sau publică. Și e de sperat că nu te poate perturba mai mult decât sfinții care te privesc din icoanele de pe pereți.

De acceptul cuiva e condiționată doar înregistrarea, nu și supravegherea live.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 7 Sep 2019, 05:48 PM

Utilizator avansat

-------------------- [/QUOTE]
O cameră video NU este o autoritate școlară sau publică. Și e de sperat că nu te poate perturba mai mult decât sfinții care te privesc din icoanele de pe pereți.

De acceptul cuiva e condiționată doar înregistrarea, nu și supravegherea live. [/QUOTE]

Din pacate , desi va impartasesc toate punctele de vedere, fac opinie juridica separata:'inregistrarea sub orice forma', dupa mine, include si camera video.

Exista, totusi , varianta inregistrarilor personale: eu, in calitate de conducator de activitate, imi inregistrez activitatea, chiar daca directorul nu e de acord.

In scoala in care am fost acum 4 ani de zile existau camere in sala profesorala, in cateva sali de clasa , ba chiar si in directiune. .Nu stiu pe ce lege s-au bazat cand le-au inclus in sala de clasa, nu am intrebat , dar o baza legala cu siguranta a fost.

Nu inteleg oroarea fata de ceva care, pana la urma, are avantajul nepartinirii, al corectitudinii, al cenzurii, mai ales in privinta comportamentului elevilor.

Din media romaneasca am remarcat prezenta camerelor si in salile de clasa din unele scoli americane, nu as putea da nume pentru ca nu am retinut numele scolii, am remarcat doar ca erau in salile de clasa, si pe baza lor au fost facute publice inregistrarile din timpul activitatii profesorlui.(era vorba despre un profesor carea lovea un elev, pentru ca il facuse negru sau negrotei)

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 7 Sep 2019, 05:51 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 8 Sep 2019, 12:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 7 Sep 2019, 06:48 PM)

Din pacate , desi va impartasesc toate punctele de vedere, fac opinie juridica separata:'inregistrarea sub orice forma', dupa mine, include si camera video.

cool20.gif

Am spus:
"De acceptul cuiva e condiționată doar înregistrarea, nu și supravegherea live."

Aveți dreptate: da, legal/juridic, înregistrarea activității din clasă (și, consecvent, eventuala distribuire/postare pe rețele) este interzisă fără consimțământul de rigoare - asta am spus și eu.

Vă asigur, însă, că există o mare diferență între a și "înregistra" și doar a "supraveghea" prin intermediul unei camere video. Înregistrarea e opțională (evident, va fi făcută doar dacă e legală); aceasta presupune STOCAREA datelor audio-video pe suport material (hard-disk, stik, CD, card de memorie etc).

Simpla supraveghere (fără înregistrare) prin intermediul unei camere video nu este interzisă de lege!!!

Hai să începem cu simpla supraveghere (fără înregistrare, deocamdată)! Dar să începem odată! Sigur, e nevoie de bani... ochiul [***]!

https://www.youtube.com/watch?v=4RDsks-4uMY

Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Sep 2019, 03:04 PM

Mentor

Simpla supraveghere (fără înregistrare) prin intermediul unei camere video nu este interzisă de lege!!!

Corect, dar cum credeți că se realiează? tongue.gif biggrin.gif Funcționează ori nu camera? wink.gif

--------------------
1q1q1q
Trimis: 8 Sep 2019, 06:15 PM

Mentor

Se poate sa functioneze doar live, fara inregistrare pe DVR.

--------------------
di-ana08
Trimis: 8 Sep 2019, 08:53 PM

Utilizator avansat

Inregistrarile făcute cu încălcare art 3 , adica făra acordul celui care conduce activitatea, sunt acceptate atât de instantele nationale cat si internationale ,atunci cand duc la dovedirea unei infractiuni( insulta, calomnie-dacă mai exista in cod penal,unii spun ca nu, altii ca da-, fals in declaratii, loviri si alte violente, etc.)

Chiar si din spatiul privat se pot folosi https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-226 ---4)a,b,c, d

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 8 Sep 2019, 08:55 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 9 Sep 2019, 03:39 PM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 8 Sep 2019, 01:06 PM)

Hai să începem cu simpla supraveghere (fără înregistrare, deocamdată)! Dar să începem odată! Sigur, e nevoie de bani... ochiul [***]!

Corect!

rolleyes.gif

Mesaj personal
utilizatorx
Trimis: 10 Sep 2019, 10:49 AM

Utilizator activ

Nu, nu este legal!

Legea 1/2011 actualizata
SECȚIUNEA a 9-a Dreptul la securitate al personalului didactic
ART. 272 (1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică. (2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență. (3) Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce. (4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv. (5) Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepția celor de la alin. (3).
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2019, 11:10 AM

Mentor

Dacă nu e înregistrată și doar supravegheata video? E legal.

--------------------
DDumitu
Trimis: 10 Sep 2019, 04:39 PM

Utilizator
**

De ce sa acceptam situatia umilitoare a intoarcerii cu 30 de ani in urma, cand eram, la fel, supravegheati, ascultati la ore, numai ca erau metode mai rudimentare ?! Atunci sa fie camere peste tot, si in cabinetul directorului, nu ?

Dacă nu e înregistrată și doar supravegheata video? E legal ?
utilizatorx Trimis: 10 Sep 2019, 11:49 AM

Nu, nu este legal!

Legea 1/2011 actualizata
SECȚIUNEA a 9-a Dreptul la securitate al personalului didactic
ART. 272 (1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică. (2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență. (3) Înregistrarea prin orice procedee a activității didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce. (4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activității didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv. (5) Înregistrarea prin orice procedee a activităților desfășurate în spațiile școlare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepția celor de la alin. (3).
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 10 Sep 2019, 05:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 10 Sep 2019, 12:10 PM)
Dacă nu e înregistrată și doar supravegheata video? E legal.

Ai dreptate, desigur.

Ce ne facem, însă, cu acești analfabeți funcțional, tot mai mulți, din rândul celor angajați pe posturi de profesor?! Cât [***] trebuie să perseverezi în încercarea de a le explica unor adulți cu diplome că a înregistra nu e același lucru cu doar a veghea/supraveghea/vedea ce se întâmplă?

confused24.gif

Trist lucru. Prefer să cred că doar fac pe proștii.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved