Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> camere video in clasa
1q1q1q
Trimis: 10 Sep 2019, 07:23 PM

Mentor

Grup: Members

Tot pot fi păcăliți. Nu se înregistrează direct pe PVR, se poate stoca în cloud.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
fleetwood
Trimis: 10 Sep 2019, 08:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 10 Sep 2019, 08:23 PM)
Tot pot fi păcăliți. Nu se înregistrează direct pe PVR, se poate stoca în cloud.

Dar ASTA ar fi ilegal. Tot înregistrare/stocare de date ar fi. La fel cum există și banala tastă "Print Screen" și tot soiul de extensii de browser... Ar fi ilegal să le folosești, o faci pe pielea ta...
Hai să revenim la simpla și pura "vedere" de la distanță. Să ne imaginăm funcționalitatea camerei video ca pe aceea a unui ochi de melc. O prelungire (prin sârmă/nerv) de la receptor (ochi/lentilă) la centrul de decizie (creier)...

Sunt deja foarte plictisit de acest subiect care se reia ciclic, mă opresc aici.
Priviți (LIVE) un tren, de exemplu <Train Driver's View: Live chat and Stream from the Bergen Line, Norway>:

https://www.youtube.com/watch?v=UkdAnLsxwwQ

În acest moment doar priviți/supravegheați în același timp. Ați putea interveni, dacă se întâmplă ceva nedorit (telefonând la urgențe etc)... nu înregistrați.

Mă retrag, cu torțe.

Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 11 Sep 2019, 06:42 AM

Mentor

Ar fi ilegal sa se înregistreze, dar foarte greu de dovedit ca acel stream video se înregistrează în cloud.
II arati doar:
-uite, doar supraveghere live.
Niciun HDD, SSD sau stick montat.
Dar totul se stochează în cloud. smile.gif

--------------------
fleetwood
Trimis: 13 Sep 2019, 07:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 11 Sep 2019, 07:42 AM)
Ar fi ilegal sa se înregistreze, dar foarte greu de dovedit ca acel stream video se înregistrează în cloud.

De ce nu-mi dai voie să "Mă retrag, cu torțe."?

Spui "Ar fi ilegal sa se înregistreze, dar foarte greu de dovedit ca acel stream video se înregistrează în cloud."

OK, pe logica asta ar trebui să interzicem/desființăm Internetul... pentru că există useri care fac download ilegal, piratează softuri, filme, muzică etc.

Ultimele discuții din topic se referă la posibilitatea legală de a DOAR supraveghea live; faptul că unii ar putea face tot soiul de manevre ilegale pentru a înregistra - ține de răspunderea penală. Că o fac (pe stik sau în cloud), că îi prinde cineva - nu interzice simpla supraveghere.

OK.

Hai să fim cinstiți, nu papagali - mă retrag iar - dar mai trist...

Retragerea cu torte Batalioane Romane in mars la Timisoara
https://www.youtube.com/watch?v=KtJcyrOUO78

mad.gif

cool20.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 Sep 2019, 07:37 PM

Utilizator avansat

P.S.
Colateral...:

Reintregirea -Marsul lui Iancu
https://www.youtube.com/watch?v=xHyrZ_nPTKw
Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 14 Sep 2019, 12:36 PM

Utilizator
**

De ce sa nu recunoastem ca, pentru sanatatea mentala si psihicul profesorului, nu este benefic sa se stie permanent supravegheat, mai rau ca la... Ca atunci cand un politist te-ar supraveghea permanent in trafic. Stiti semnificatia expresiei " Cantec de lebada ". Se spune ca lebada e muta si canta doar cand moare... Asa si cu camerele, vor fi .. cantecele de lebada ale scaunelor directorilor...smile.gif la care ei tin atat de mult... Vor aparea reclamatii din partea profesorilor, parintilor, cu siguranta....
Mesaj personal
Viorel222
Trimis: 25 Sep 2019, 07:17 PM

Utilizator
**

QUOTE (hndiw @ 19 Jan 2018, 06:59 PM)
Daca lucrezi cinstit, respecti deontologia profesionala, nu te va interesa ca sunt camere in clasa sau nu, ca sunt legale sau nu. Eventual, vor deveni interesati parintii elevilor problema.

Daca nu lucrezi cinstit, desigur, preocuparea majora este cum scapi de dovezi.

Cat despre supraveghere? Totul depinde de procedura de acces la acele incregistrari audio-video.

Este ca si cum ati afirma ca "sa ma asculte oricine la telefon, eu nu am nimic de ascuns", cam de acelasi calibru.

De altfel: https://xn--laclas-n0a.ro/legal/supravegher...s-este-ilegala/

Total nerelevanta activitatea dvs impecabila si disponibilitatea dvs de a fi actor.
Mesaj personal
Viorel222
Trimis: 25 Sep 2019, 07:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 19 Jan 2018, 07:43 PM)
QUOTE (hndiw @ 19 Jan 2018, 06:59 PM)
Daca lucrezi cinstit, respecti deontologia profesionala, nu te va interesa ca sunt camere in clasa sau nu, ca sunt legale sau nu. Eventual, vor deveni interesati parintii elevilor problema.

Fac ceva alții pe corectitudinea și deontologia noastră. Dacă au un interes (de exemplu țintește postul tău vre-un nepot), să vezi cum ajung unele inregistrări pe mâna cui trebuie. Nițel prelucrate, nițel trunchiate, nițel scoase niște fragmente din context... Că dacă ești filmat 18 ore pe saptămână, câțiva ani, sigur pică ceva. Cică în România, dacă ești corect și cinstit, nu ți se poate întâmpla nimic. Din păcate, eu mi-am pierdut genul acesta de inocență - naivitate cu mult timp în urmă.
Iar șmecherii (inclusiv profesori) au grijă să își facă jocul, cu sau fără camere sau pe unde nu sunt camere. Cât despre elevii - problemă, șigur sigur sigur îi sperii cu prezența camerelor. De acum îi identificăm mai ușor și îi sancționăm exemplar, cu pedepse crunte care merg de la atenționare verbală până la cumplita scădere a notei la purtare cu un punct. Să nu mai facă atât cât vor trăi! Serios, considerați că violența și altele de prin școli se datorează 1. imposibilității de a identifica făptașii sau 2. lipsa posibilității aplicării vre-unei sancțiuni reale?
Nu cred că există prevederi legale strict referitoare la prezența camerelor de supraveghere în sala de clasă, în pauză sau în timpul orelor. Legiuitorii noștri sunt prea ocupați cu altele. Probabil tema se subordonează unei dezbateri mai generale care privește dreptul la intimitate și la asigurarea anonimatului persoanelor.
La repezeală
https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_368...iul-public.html
Sigur sunt multe alte discuții pe forumuri pe această temă. Așa că cine ia o astfel de inițiativă într-o școală cred că se plasează într-o poziție destul de flexibilă (ca să nu spun că își aprinde singur paie în cap). Este de ajuns un Dorel să i se pună pata și....

Cu totul de acord!
Si asa, cu aceste legi, regulamente scolare modificate an de an, directorii pot fi mici dictatori locali, pot avea comportament abuziv si discretionar, mai filmari le lipsesc.
Chiar, daca tot dorim "transparenta", nu vreti ca directorii sa fie validati de CP cu vot secret?

Ne mai intrebam cum de ne dorim atat de mult o dictatura ...
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 25 Sep 2019, 07:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Viorel222 @ 25 Sep 2019, 08:21 PM)
Cu totul de acord!
Si asa, cu aceste legi, regulamente scolare modificate an de an, directorii pot fi mici dictatori locali, pot avea comportament abuziv si discretionar, mai filmari le lipsesc.
Chiar, daca tot dorim "transparenta", nu vreti ca directorii sa fie validati de CP cu vot secret?

Ne mai intrebam cum de ne dorim atat de mult o dictatura ...

M-ai învio(l)relat cu poziția ta...
sad.gif

"Si asa, cu aceste legi, regulamente scolare modificate an de an, directorii pot fi mici dictatori locali, pot avea comportament abuziv si discretionar, mai filmari le lipsesc."
confused24.gif

Ai atitudine de sclav, speriat, resemnat. Nu e OK ceea ce ți se întâmplă.

Pentru o seară bună, Bonnie Tyler - I Need A Hero (1986):

https://www.youtube.com/watch?v=1mzUvDokTLE

cool20.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 25 Sep 2019, 07:55 PM

Utilizator avansat

30 de ani duși... n-am să spun că degeaba!

Dragi prieteni, nu camerele video sunt rele sau bune... oamenii...
Nu dați vina pe obiecte!

Hai să fim cu adevărat liberi, măcar după 30 de ani!
cool20.gif

https://www.youtube.com/watch?v=am0No2NdXS4

sign28.gif
Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 4 Oct 2019, 05:22 PM

Utilizator
**

Vom face plangere la Parchet !

Acest mesaj a fost modificat de către DDumitu la data 4 Oct 2019, 05:35 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 4 Oct 2019, 07:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 4 Oct 2019, 06:22 PM)

Da, poate se și umflă (Parchetul)...
biggrin.gif

https://www.youtube.com/watch?v=m7ns8Hb33vU

confused24.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 Oct 2019, 11:28 AM

Mentor

Ce veti scrie in plangere? Ca sunt supravegheate video salile de clasa? Nu e interzis!

--------------------
jordan
Trimis: 5 Oct 2019, 05:54 PM

Mentor

Să înțeleg că ați studiat toate Legile care reglementeaza acest domeniu:

Decizia nr.52/2012" a Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, din 11.06.2012;
Legea nr.333/2003;

Legea 40/2010 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 153/2010;

Legea 9/2007 - pentru modificarea Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 30/2007;

OUG 16/2005 - pentru modificarea lit. h) a art. 17 din Legea nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate si pentru modificarea si completarea Legii nr. 333/2002 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor Monitorul Oficial 205/2005;

NORMELE METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor.

confused06.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved