Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pot face curs?
Alin3019
Trimis: 23 Jul 2019, 03:41 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua.Sunt un tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica ,beneficiar de ajutor de handicap dar și pensionat pe caz de invaliditate .Deoarece sunt pensionat temporar îmi doresc și eu să fac un curs de calificare ptr .viitor și apelând la AJOFM Galați ,mi s-a zis că nu pot beneficia de un curs gratuit acolo ptr că sunt pensionat.Vreau sa vă întreb dacă au dreptate și dacă nu există vreo solutie sa fac undeva/ oriunde in Galați un curs gratuit de calificare?M-ar interesa un curs de operator PC pentru început.Daca nu pot face unul gratuit unde mă puteți atunci îndruma sa fac un curs de operator PC mai ietin așa,in Galați?Sau ce soluții există?Am înțeles că am și eu dreptul meu la educație și formare garantat prin lege,chiar daca sunt pensionat și cu ajutor de handicap.Va rog sa mă ajutați și să mă îndrumați in aceasta situatie dacă puteți.Multumesc mult anticipat și aștept răspunsul dvs cu interes.O zi buna!
Mesaj personal
Alin3019
Trimis: 3 Aug 2019, 04:38 PM

Utilizator
**

Nu stie nimeni?Va rog ajutati-ma!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Aug 2019, 05:06 PM

Mentor

QUOTE (Alin3019 @ 3 Aug 2019, 05:38 PM)

Ar trebui să te interesezi la Direcția de Asistență Socială a Municipiului Galați în legătură cu aceste cursuri.

Tot aici poți afla adresele și telefoanele Fundațiilor și ONG-urilor pentru persoanele cu dizabilități, care pot accesa tot felul de proiecte europene de calificare.

confused06.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 2 Sep 2019, 06:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 3 Aug 2019, 06:06 PM)
QUOTE (Alin3019 @ 3 Aug 2019, 05:38 PM)

Ar trebui să te interesezi la Direcția de Asistență Socială a Municipiului Galați în legătură cu aceste cursuri.

Tot aici poți afla adresele și telefoanele Fundațiilor și ONG-urilor pentru persoanele cu dizabilități, care pot accesa tot felul de proiecte europene de calificare.

confused06.gif

Tânărul Alin3019 spune, pe alt topic - și citez:

"Salut!
Vreau și eu să fac un curs de operator calculator(PC) sau cum i se mai zice operator introducere prelucrare si validare date)și cum nu am dreptul sa îl fac gratuit la agenția de șomaj vreau sa-l fac la un centru din oraș,am văzut că este 890 de lei plătibil și în rate.Vreau să menționez că nu prea știu în ale calculatoarelor că nu m-a prea interesat pe PC decât rețele sociale,YouTube și jocuri PC iar la școală nu prea se făcea ceva serios și era gălăgie mereu..Daca de pe urma cursului asta o sa pot sa lucrez că operator PC cu atât mai bine,chiar daca nu se câștigă mult,pentru inceput pentru mine e ok. Am terminat liceul teoretic în 2017 fara bac și de atunci n-am făcut mare lucru din cauza anxietății și depresiei și cred că mai ales daca lucrez de pe computer o să îmi fie mai ușor și mai bine și chiar că și operator PC că știu că acest curs nu e mare lucru deloc dar pentru inceput as fi mulțumit plus că aș învață și eu cate ceva și chiar daca că op.PC se câștigă prost eu sunt mulțumit și cu atât acum in acest moment dar mai întâi să termin cursul. văzut că ține 4,5 luni si vreau sa va întreb cam cum se desfășoară acest curs,ce îmi puteți spune despre el,de cate ori mergi pe săptămână și um e cu examenul,vreau câteva detalii importante despre cursul de operator PC (introducere prelucrare si validare date),dacă îți preda și trebuie să scrii in caiet sau lucram numai pe calculator etc Poate e cineva de aici de pe forum care a făcut acest curs,îl rog să mă lămurească și pe mine .
Mulțumesc anticipat și toate cele bune"

Presupunând că nu e troll de presă sau de partid (ăștia se reactivează brusc, mai ales înainte de orice tip de alegeri politice) - eu propun să tranșăm problema lui cât mai uman și simplu posibil - prin donații într-un cont deschis pentru plata cursului respectiv (890 de lei în total - presupun că băncile știu cum să pună frână dacă se atinge suma) confused24.gif

Desigur, asta doar dacă tânărul ne trimite/postează diploma/cerificatul de absolvire de liceu din 2017 și dovedește și că e "beneficiar de ajutor de handicap dar și pensionat pe caz de invaliditate".

Mi se pare o poveste inventată. Dar sunt gata să-mi cer scuze și să ajut, dacă acest om, în această situație, chiar există. Dacă e troll/agitator - și în acest caz ar mai avea multă școală de făcut, dar pe banii stăpânilor.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 2 Sep 2019, 06:19 PM

Utilizator avansat

Am spus "prin donații într-un cont deschis pentru plata cursului respectiv"... M-am exprimat oarecum greșit, pentru că "operator introducere prelucrare si validare date" e o funcție cu responsabilități majore - și nici la băgători de text simplu (și corect gramatical) nu se pricepe... Mă gândeam la un curs adecvat. Poate ar fi bun la reclame TV sau on-line?
Mesaj personal
Alin3019
Trimis: 2 Sep 2019, 06:25 PM

Utilizator
**

Ce "amuzant "sunteți dvs.Eu chiar am întrebat serios că sunt interesat de acest curs și nu am nevoie de donatia nimănui,nu înțeleg dacă aș fi troll ce as câștigă în urma postării mele că nu prea vad avantajul,mai ales că chipurile m-aș discredita pe mine .In fine,va asigur că nu sunt niciun troll și nu e vorba de niciun agitator,dacă puteați să ajutați mai bine o făceați daca nu mai bine va abtineati că nu e normala reacția dvs.Topicul e cât se poate de serios.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 2 Sep 2019, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alin3019 @ 2 Sep 2019, 07:25 PM)
Ce "amuzant "sunteți dvs.Eu chiar am întrebat serios că sunt interesat de acest curs și nu am nevoie de donatia nimănui,nu înțeleg dacă aș fi troll ce as câștigă în urma postării mele că nu prea vad avantajul,mai ales că chipurile m-aș discredita pe mine .In fine,va asigur că nu sunt niciun troll și nu e vorba de niciun agitator,dacă puteați să ajutați mai bine o făceați daca nu mai bine va abtineati că nu e normala reacția dvs.Topicul e cât se poate de serios.

Corect, în acest caz "amuzant" = cinic.

Prezumând, cu respect, că sunteți în situația prezentată (și că vă cred pe cuvânt - cum o fac, din nou) - vă reasigur că pentru a ajunge "operator introducere prelucrare si validare date" e nevoie de mai mult. Un certificat/diplomă nu vă va menține angajat după ce vă veți face vinovat, de exemplu, la o bancă - unde nu ați pus virgula (și punctul) unde trebuie (și nu vorbesc de avioane)... Știți deja cum se apasă pe taste - dar o faceți ba foarte bine, ba aiurea. Sunteți inconstant. Nimeni n-o să vă angajeze în asemenea condiții, pe postul pe care îl doriți. ASTA e problema, nu cursul. Rezolvați-vă, întâi (pe căile medicale), problema de "tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica", înainte de insista pentru funcții în care, de munca munca Dv., poate depinde soarta altora.

Cu scuze banale dar și cu regret...

https://www.youtube.com/watch?v=kFNKhNLUS9s

cool20.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 2 Sep 2019, 08:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 2 Sep 2019, 07:59 PM)
Prezumând, cu respect, că sunteți în situația prezentată (și că vă cred pe cuvânt - cum o fac, din nou) - vă reasigur că pentru a ajunge "operator introducere prelucrare si validare date" e nevoie de mai mult. Un certificat/diplomă nu vă va menține angajat după ce vă veți face vinovat, de exemplu, la o bancă - unde nu ați pus virgula (și punctul) unde trebuie (și nu vorbesc de avioane)... Știți deja cum se apasă pe taste - dar o faceți ba foarte bine, ba aiurea. Sunteți inconstant. Nimeni n-o să vă angajeze în asemenea condiții, pe postul pe care îl doriți. ASTA e problema, nu cursul. Rezolvați-vă, întâi (pe căile medicale), problema de "tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica", înainte de insista pentru funcții în care, de munca munca Dv., poate depinde soarta altora.

Vai, cât de cinic și acru ești ! Singurul scop pentru care intri aici este acela de a descărca energii negative.A mâncat o virgulă, tu ai pus mai multe unde nu era cazul.
Problema de sănătate poate fi nerezolvabilă medical (doar ținută sub control).

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Sep 2019, 06:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 2 Sep 2019, 09:28 PM)
QUOTE (fleetwood @ 2 Sep 2019, 07:59 PM)

Vai, cât de cinic și acru ești ! Singurul scop pentru care intri aici este acela de a descărca energii negative.A mâncat o virgulă, tu ai pus mai multe unde nu era cazul.
Problema de sănătate poate fi nerezolvabilă medical (doar ținută sub control).

Ai dreptate! Sunt deseori cinic, acru, veninos, agramat ș.a.
Dar nu mai visez, aiurea - încurajat de "binevoituri" de fațadă - să devin "operator introducere prelucrare si validare date"... Poate doar operator introducere?! Prelucrarea și validarea să fie în sarcina altora?
Vezi, de exemplu, cazul feedback-ului tău: TU ai citit postarea (introdusă de mine). Apoi doar tu ai prelucrat-o (critic) și tot tu NU ai validat-o, fiind mai înțelept decât mine.

Ca să încerc să mă disculp și mai mult... Cred că e un mare har (și de dorit!) să putem fi deferenți, empatici, milostivi - dar nu depășind limita absurdului. Atât de limitat sunt eu.

Ca să închei, tot cinic/veninos/divergent:

Blind Man School of Driving!

https://www.youtube.com/watch?v=TOaAfs8u9qc

confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 3 Sep 2019, 07:02 PM
Mesaj personal
Alin3019
Trimis: 5 Sep 2019, 06:36 PM

Utilizator
**

Domnule fleetwood,va spun direct :hai SICTIR și nu va mai băgați că musca-n lapte peste tot sa vă dați cu părerea,că sunteți paralel,habar nu aveți dumneavoastră dacă sunt eu competent sau nu pentru postul de operator PC căci nu mă cunoașteți dar vă dați cu părerea aiurea-n tramvai că deja romanul se pricepe la toate dar doar de comentat îi bun,scutiti-ma ,oare așa faceți și la școală va băgați aiurea-n vorba doar că sa spuneți ceva?Atunci sunteț" taxa" scolii Scutiti-ma și va spun un sincer sictir,n-am nevoie de părerea dumneavoastră de profesor imbecil care se plictisește și vrea doar sa comenteze una alta.De oameni că dumneavoastră și de profesori că dumneavoastră suntem sătui,e plina Romania,scutiti-ne și mai ieșiți și la pensie iar dacă nu ,altădată să stați la locul dumneavoastră.N-am nevoie de replay,nu va mai obosiți să scrieți vreo elucubrație,mai bine avut abneti-va și cereți scuze!După ce că nu mă cunoașteți și nu știți cazul meu mai faceți și mișto,rușine să vă fie!

Acest mesaj a fost modificat de către Alin3019 la data 5 Sep 2019, 06:39 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 5 Sep 2019, 10:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alin3019 @ 23 Jul 2019, 04:41 PM)
Buna ziua.Sunt un tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica ,beneficiar de ajutor de handicap dar și pensionat pe caz de invaliditate .Deoarece sunt pensionat temporar

Ceva nu se leagă ...

QUOTE (Alin3019 @ 1 Sep 2019, 07:03 PM)
Am terminat liceul teoretic în 2017 fara bac și de atunci n-am făcut mare lucru

Ai terminat liceul la (25-2) 23 de ani ?!

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 5 Sep 2019, 10:09 PM

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 5 Sep 2019, 10:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alin3019 @ 1 Sep 2019, 07:08 PM)
Vreau și eu să fac un curs de operator calculator(PC) sau cum i se mai zice operator introducere prelucrare si validare date)și cum nu am dreptul sa îl fac gratuit la agenția de șomaj vreau sa-l fac la un centru din oraș,am văzut că este 890 de lei plătibil și în rate.  văzut că ține 4,5 luni si vreau sa va întreb cam cum se desfășoară acest curs,ce îmi puteți spune despre el,de cate ori mergi pe săptămână și um e cu examenul,vreau câteva detalii importante despre cursul de operator PC (introducere prelucrare si validare date),dacă îți preda și trebuie să scrii in caiet sau lucram numai pe calculator etc

Întreabă pe site-ul unde ai găsit cursul.Acesta este un forum al profesorilor din învățământul preuniversitar de stat.

--------------------
Mesaj personal
Alin3019
Trimis: 6 Sep 2019, 09:42 AM

Utilizator
**

QUOTE (4ward @ 5 Sep 2019, 11:08 PM)
QUOTE (Alin3019 @ 23 Jul 2019, 04:41 PM)
Buna ziua.Sunt un tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica ,beneficiar de ajutor de handicap dar și pensionat pe caz de invaliditate .Deoarece sunt pensionat temporar

Ceva nu se leagă ...

QUOTE (Alin3019 @ 1 Sep 2019, 07:03 PM)
Am terminat liceul teoretic în 2017 fara bac și de atunci n-am făcut mare lucru

Ai terminat liceul la (25-2) 23 de ani ?!

Da,l-am terminat la 23 fiindcă din cauza problemelor psihologice am amânat vreo 3 ani de liceu și după am făcut la seral și apoi frecventa redusă.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Sep 2019, 05:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alin3019 @ 5 Sep 2019, 07:36 PM)
Domnule fleetwood,va spun direct :hai SICTIR și nu va mai băgați că musca-n lapte peste tot sa vă dați cu părerea,că sunteți paralel,habar nu aveți dumneavoastră dacă sunt eu competent sau nu pentru postul de operator PC căci nu mă cunoașteți dar vă dați cu părerea aiurea-n tramvai că deja romanul se pricepe la toate dar doar de comentat îi bun,scutiti-ma ,oare așa faceți și la școală va băgați aiurea-n vorba doar că sa spuneți ceva?Atunci sunteț" taxa" scolii Scutiti-ma și va spun un sincer sictir,n-am nevoie de părerea dumneavoastră de profesor imbecil care se plictisește și vrea doar sa comenteze una alta.De oameni că dumneavoastră și de profesori că dumneavoastră suntem sătui,e plina Romania,scutiti-ne și mai ieșiți și la pensie iar dacă nu ,altădată să stați la locul dumneavoastră.N-am nevoie de replay,nu va mai obosiți să scrieți vreo elucubrație,mai bine avut abneti-va și cereți scuze!După ce că nu mă cunoașteți și nu știți cazul meu mai faceți și mișto,rușine să vă fie!

Abia aștept să ies la pensie.

Scuze o să-mi cer după ce postezi diplomele școlare obținute și certificatele care te atestă ca fiind un "tânăr de 25 de ani cu probleme de sănătate psihologica, beneficiar de ajutor de handicap dar și pensionat pe caz de invaliditate".

Până atunci, mai ușor cu pianul pe scări!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved