Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nr ore predare Grad I vechime peste 25 ani, Cate ore de predare pt Gr I peste 25 ani 16 sau 18
niccelmic
Trimis: 4 Sep 2019, 08:41 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog sa ma ajutati Conform carei legi sau HG profesorilor cu Grad I cu vechime peste 25 ani li se reduce nr de ore de predare de la 18 la 16.
Va multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Sep 2019, 09:04 AM

Mentor

Legea educației naționale Nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare

--------------------
Mesaj personal
utilizatorx
Trimis: 8 Sep 2019, 06:24 AM

Utilizator activ

LEN, art. 262, art 4-6
Mesaj personal
amaliamaria
Trimis: 30 Sep 2019, 02:26 PM

Utilizator activ

Buna,
Ore de predare la prof.I, grad I peste 25 ani - 16 ore.

In Edusal la baza si calcul se trece 1 norma?

Este legal să efectueze ore la plata cu ora - 2 sau 3 ore?

Multumim!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Oct 2019, 08:59 PM

Mentor

QUOTE (amaliamaria @ 30 Sep 2019, 03:26 PM)

Este legal să efectueze ore la plata cu ora - 2 sau 3 ore?

Cei care doresc ore la plata cu ora nu mai beneficiază de aceată reducere.

Practic vor avea tot 18 ore/săpt, la care se pot adăuga și orele plus catedră.

confused06.gif

Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 4 Oct 2019, 05:28 PM

Utilizator
**

Bun, dar pentru profesorii care isi prelungesc activitatea, este obligatoriu sa primeasca 18 ore, adica doua ore neplatite !!!!????
Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Oct 2019, 06:45 PM

Mentor

QUOTE (DDumitu @ 4 Oct 2019, 05:28 PM)
Bun, dar pentru profesorii care isi prelungesc activitatea, este obligatoriu sa primeasca 18 ore, adica doua ore neplatite !!!!????

Nu, poate să ia 16, dar nu poate lua ore suplimentare decât peste 18! Obligația era să facă cerere pentru 16!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mihai.andrei
Trimis: 4 Oct 2019, 07:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 4 Oct 2019, 06:28 PM)

nu, dar din ce stiu eu, trebuie sa existe in scoala post intreg (le da scriptic, initial 18 ore), ca sa ii mentina in functie si dupa, ulterior prin cerere, pot renunta la 2 ore.
Mesaj personal
shanti
Trimis: 5 Oct 2019, 06:45 AM

Utilizator avansat

Cand trebuie depusa cererea de reducere a normei? se poate si dupa inceperea anului scolar?
Mesaj personal
roset
Trimis: 5 Oct 2019, 10:22 AM

Mentor

QUOTE (shanti @ 5 Oct 2019, 06:45 AM)
Cand trebuie depusa cererea de reducere a normei? se poate si dupa inceperea anului scolar?

Cred că la întocmirea proiectului planului pentru anul școlar următor!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
jordan
Trimis: 5 Oct 2019, 07:17 PM

Mentor

QUOTE (niccelmic @ 4 Sep 2019, 09:41 AM)
Va rog sa ma ajutati Conform carei legi sau HG profesorilor cu Grad I cu vechime peste 25 ani li se reduce nr de ore de predare de la 18 la 16.
Va multumesc

Reducerea Normei de predare la 16 ore, pentru cadrele didactice cu Gradul I și 25 ani vechime, a fost un drept câștigat încă din Comunism și a avut drept motivare faptul că ”în învățământ uzura sistemului nervos este mai mare decât în alte domenii și că activitatea unui cadru didactic este mult mai dificilă pentru persoanele aflate în pragul pensionării”

În mod samavolnic, acest drept a fost anulat de Guvernul democrat prin Legea educației, iar PSD-iștii, care au urmat la guvernare, nu s-au grăbit să repare nedreptatea.

Deși s-au făcut presiuni asupra Guvernelor PSD-iste, abia după cinci ani de la preluarea puterii, Puterea a binevoit să revină la Norma de 16 ore.

Se spune că trebui să ne cunoaștem Istoria, ca să nu repetăm greșelile….

Și totuși un drept obținut cu greu ar putea fi din nou pierdut, dacă vom continua să forțăm nota.

confused06.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved