Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plan cadru generală modificat la profil vocațional
miftenie
Trimis: 9 Sep 2019, 03:53 PM

Începător
*

Grup: Members

Nu mi se pare normal să se modifice un plan cadru chiar la începutul anului școlar printr-un ordin de ministru( ORDIN nr. 5.086 din 30 august 2019 pentru modificarea și completarea Ordinului ministrului educației naționale și cercetării științifice nr. 3.590/2016 privind aprobarea planurilor-cadru de învățământ pentru învățământul gimnazial).

Modificare apare în MONITORUL OFICIAL nr. 732 din 6 septembrie 2019.

Sunt afectați profesori titulari. De unde să primească completare de normă dacă deja posturile au fost împărțite în data de 30.08.2019 pentru suplinitori calificați și necalificați.

Altă aberație este că se reduce numărul de ore la clasele V-VIII profil vocațional la disciplina Informatică și TIC la 0.5 ore/săptămână.
Acești elevi vor da examen la sfârșitul clasei a VIII-a din această materie. Cum o să știe la fel ca și restul claselor de la gimnaziu dacă nu au același număr de ore. (1 oră/săptămână).

Materia și programa de parcurs a rămas identică.

Cine ar putea da răspuns la aceste aberații .
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 10 Sep 2019, 08:39 AM

Utilizator avansat

Mai sunt și alte aberații:

- o singură oră de opțional, care este atribuită ariei curriculare Arte;
- 0,5 ore consiliere și orientare la profilurile muzică și arte plastice.

Este adevărat că se urmărește reducerea numărului de ore pentru elevi, dar nu trebuie făcut acest lucru oricum.
De exemplu, în multe cazuri, elevii din clasa a VIII- a aleg acele opționale la limba romănă și/sau matematică pentru a se pregăti mai bine în vederea evaluării naționale. Evident, cei de la vocațional vor fi dezavantajați și vor vedea că li se ocupă locurile la liceele vocaționale de către elevi care provin de la învățământul de masă!
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 10 Sep 2019, 12:05 PM

Utilizator avansat

Alte reduceri observate:

- educație plastică- 0,5 ore;
- educație muzicală- 0,5 ore.

Dar, probabil, nu va fi mare agitație, fiind vorba de câteva școli afectate în fiecare județ.
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 10 Sep 2019, 03:52 PM

Utilizator activ

Regulile nu at trebui schimbate in timpul jocului! Si totusi acești elevi erau in scoala de la ora 8 la 13.00 la care se adaugă și orele de antrenament de dupa! Era mult prea mult pentru ei! Sunt niste copii! Ganditi-va la ce ora ajung acasa!
Mesaj personal
dmd
Trimis: 11 Sep 2019, 08:02 AM

Utilizator avansat

Buna ziua!
Ati gasit acest ordin pe edu.ro?
Fac orarul intr-o scoala cu clase de sportivi. Daca nu as fi citit despre ordin aici, nu as fi stiut nimic si as fi muncit in continuare pe un orar facut cu incadrare gresita la 4 discipline.
Ieri dimineata am intrebat directorul, nu stia nimic de ordinul acesta.
In scolile dumneavoastra acest ordin a ajuns pe cale oficiala?

PS : bine ca pe edu.ro au avut grija sa publice pe unde s-s plimbat Breaz pe 9 septembrie si mesajul lui dd inceput de an scolar.
Dar ordinul asta, nu! Ce daca fraierii neplatiti de la orar muncesc degeaba, ce daca unii profesori se vad cu norma incompleta dupa trecerea etapelor de mobilitate ?
Ar face bine sa modifice din timp si planul cadru la teoretic. Minim 31 de ore la clasele a 7 si a 8 inseamna un orar greu pentru niste copii care se pregatesc si pentru admiterea in liceu
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 11 Sep 2019, 09:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dmd @ 11 Sep 2019, 08:02 AM)
Buna ziua!
Ati gasit acest ordin pe edu.ro?
Fac orarul intr-o scoala cu clase de sportivi. Daca nu as fi citit despre ordin aici, nu as fi stiut nimic si as fi muncit in continuare pe un orar facut cu incadrare gresita la 4 discipline.
Ieri dimineata am intrebat directorul, nu stia nimic de ordinul acesta.
In scolile dumneavoastra acest ordin a ajuns pe cale oficiala?

Eu lucrez la un liceu de arte și mă ocup de orar. De ieri se lucrează la modificarea încadrărilor la solicitarea I.S.J.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 106 )
Fișier atașat  Ordin_planuri_cadru_vocational.pdf
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 11 Sep 2019, 02:09 PM

Utilizator avansat

În mod normal având în vedere că acest O.M a fost publicat în M.O după 1 septembrie NU ar trebui sa se aplice pt. anul școlar în curs, fiind ilegal.
Directorii au primit încă de pe 9 sept. prin sistemul de actualizare a legislației informația.

La fel și sindicatele!

Divide et impera funcționează perfect și acum.
Deoarece OM vizează doar vocationalele ceilalți vor fi total nepăsători.

Nu sunt neapărat împotriva O.M. dar nu așa se aplică o schimbare...
În plus este aberant ca dupa ce de exemplu abia ai introdus ore de TIC la gimnaziu acum sa le reduci la 0,5.
Mesaj personalYahoo
miftenie
Trimis: 13 Sep 2019, 07:51 AM

Începător
*

Eu aș propune o petiție pe această temă sau o scrisoare deschisă la domnul ministru.

Ps:

nu este de ajuns ca s-a redus numărul de ore, dar mai stăm și mai mult la școală din cauza ferestrelor care apar din cauza jumătăților de ore.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 13 Sep 2019, 06:47 PM

Utilizator activ

Buna seara,

La ce va referiti cand spuneti 0,5/saptamana? Nu e o ora intreaga?
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 14 Sep 2019, 11:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 13 Sep 2019, 06:47 PM)
Buna seara,

La ce va referiti cand spuneti 0,5/saptamana? Nu e o ora intreaga?

Nu se fac efectiv 0,5 h/săpt. ci se trece în orar 1 h la 2 săptămăni.
Evident, apar destule complicații la orar: să se cupleze 2 astfel de discipline sau, dacă nu se poate, să se treacă la început sau sfârșit de program pentru clasa respectivă. Elevii nu pot avea ferestre.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 14 Sep 2019, 07:45 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved