Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> obligatie prezenta CP, norma in 2 scoli
irina.c
Trimis: 10 Sep 2019, 12:27 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 374
Înscris: 8 Jun 06



Buna ziua,
Intampin urmatoarea situatie:

norma in 2 scoli (10+8) ...directoarele vor sa fiu prezenta la toate sedintele de CP...... exista stipulat undeva aceasta obligativitate?

multumesc
Mesaj personal
Top
yoyolina
Trimis: 10 Sep 2019, 04:05 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 240
Înscris: 10 Feb 06


Obligativitatea este acolo unde aveti norma de baza. Aceasta se declara in scris la inceputul anului scolar.
Mesaj personal
Top
yoyolina
Trimis: 10 Sep 2019, 04:27 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 240
Înscris: 10 Feb 06


Titlul V Organisme funcționale și responsabilități ale cadrelor didactice
Capitolul 1 Organisme funcționale la nivelul unității de învățământ
Secțiunea 1 Consiliul profesoral
Art. 57 (3) Personalul didactic de conducere, de predare și instruire practică are dreptul să participe la toate ședințele consiliilor profesorale din unitățile de învățământ unde își desfășoară activitatea și are obligația de a participa la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde declară, în scris, la începutul fiecărui an școlar, că are norma de bază. Absența nemotivată de la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde are norma de bază se consideră abatere disciplinară.
Mesaj personal
Top
diadoo
Trimis: 10 Sep 2019, 07:57 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 13
Înscris: 10 Jan 17


QUOTE (yoyolina @ 10 Sep 2019, 05:27 PM)
Titlul V Organisme funcționale și responsabilități ale cadrelor didactice
Capitolul 1 Organisme funcționale la nivelul unității de învățământ
Secțiunea 1 Consiliul profesoral
Art. 57 (3) Personalul didactic de conducere, de predare și instruire practică are dreptul să participe la toate ședințele consiliilor profesorale din unitățile de învățământ unde își desfășoară activitatea și are obligația de a participa la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde declară, în scris, la începutul fiecărui an școlar, că are norma de bază. Absența nemotivată de la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde are norma de bază se consideră abatere disciplinară.

Avand in vedere cele de mai sus , am si eu o intrebare. La scoala unde ai mai putine ore , ai dreptul sa participi la consiliul profesoral , dar ai si drept de vot in consiliu? Noua ni s-a spus ca putem participa la consiliu in scoala 2, dar avem drept de vot doar in consiliul profesoral unde avem norma de baza, in scoala 1. Asa este?
Mesaj personal
Top
SACERDOTUL
Trimis: 12 Sep 2019, 07:04 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 348
Înscris: 22 Jul 05


QUOTE (diadoo @ 10 Sep 2019, 08:57 PM)
QUOTE (yoyolina @ 10 Sep 2019, 05:27 PM)
Titlul V Organisme funcționale și responsabilități ale cadrelor didactice
Capitolul 1 Organisme funcționale la nivelul unității de învățământ
Secțiunea 1 Consiliul profesoral
Art. 57 (3) Personalul didactic  de  conducere,  de  predare și instruire practică are dreptul să participe la toate ședințele consiliilor profesorale din unitățile de învățământ unde își desfășoară activitatea și are obligația de a participa la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde declară, în scris, la începutul  fiecărui  an  școlar,  că  are norma  de  bază.  Absența  nemotivată  de  la  ședințele  consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde are norma de bază se consideră abatere disciplinară.

Avand in vedere cele de mai sus , am si eu o intrebare. La scoala unde ai mai putine ore , ai dreptul sa participi la consiliul profesoral , dar ai si drept de vot in consiliu? Noua ni s-a spus ca putem participa la consiliu in scoala 2, dar avem drept de vot doar in consiliul profesoral unde avem norma de baza, in scoala 1. Asa este?

Dacă nu aveți obligație de participare la Sc.2, cum să votați fara să fiți în convocator?
Mesaj personalYahoo
Top
Eli13
Trimis: 14 Sep 2019, 05:08 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 20
Înscris: 16 Oct 17


QUOTE (yoyolina @ 10 Sep 2019, 05:05 PM)
Obligativitatea este acolo unde aveti norma de baza. Aceasta se declara in scris la inceputul anului scolar.

Am văzut ca și în lege e precizat ca "declari în scris", dar nu înțeleg ce sa declari în scris. La 10+8 e evident ca norma de baza e în școală cu 10h. Unde depui declarația, la care școală, când din decizie se deduce unde va fi norma de baza. Care e scopul acestei declarații și ce se întâmplă dacă nu o depui?
Mesaj personal
Top
diadoo
Trimis: 17 Sep 2019, 08:35 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 13
Înscris: 10 Jan 17


QUOTE (SACERDOTUL @ 12 Sep 2019, 08:04 PM)
QUOTE (diadoo @ 10 Sep 2019, 08:57 PM)
QUOTE (yoyolina @ 10 Sep 2019, 05:27 PM)
Titlul V Organisme funcționale și responsabilități ale cadrelor didactice
Capitolul 1 Organisme funcționale la nivelul unității de învățământ
Secțiunea 1 Consiliul profesoral
Art. 57 (3) Personalul didactic  de  conducere,  de  predare și instruire practică are dreptul să participe la toate ședințele consiliilor profesorale din unitățile de învățământ unde își desfășoară activitatea și are obligația de a participa la ședințele consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde declară, în scris, la începutul  fiecărui  an  școlar,  că  are norma  de  bază.  Absența  nemotivată  de  la  ședințele  consiliului profesoral din unitatea de învățământ unde are norma de bază se consideră abatere disciplinară.

Avand in vedere cele de mai sus , am si eu o intrebare. La scoala unde ai mai putine ore , ai dreptul sa participi la consiliul profesoral , dar ai si drept de vot in consiliu? Noua ni s-a spus ca putem participa la consiliu in scoala 2, dar avem drept de vot doar in consiliul profesoral unde avem norma de baza, in scoala 1. Asa este?

Dacă nu aveți obligație de participare la Sc.2, cum să votați fara să fiți în convocator?

Problema este in felul urmator. Școala 2 este o școală mică. Majoritatea cadrelor didactice au norma si in alta parte(cu excepția educatoarelor invatatoarelor si directorului). E cam greu sa faci consiliu profesoral si sa iei decizii cu câțiva oameni. S-a discutat faptul că am putea participa si noi atunci când avem ore in acea școală la consiliu profesoral. Problema este daca participam avem si drept de vot sau nu? Inteleg ca nu....
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved