Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mentiunea ,,abandon scolar", cand se scrie in catalog?
gabiec
Trimis: 20 Nov 2007, 10:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Este corect ca in catalog sa se scrie in mijlocul semestrului, in rubrica unui elev din invatamantul obligatoriu, care nu a frecventat cursurile de la inceputul anului mentiunea ,,Preaviz de exmatriculare", daca elevul nu a depasit cu 2 ani varsta clasei? Eu striu ca acesti elevi sunt declarati amanati semestrial sau anual si abia la sfarsitul anului , daca nu se prezinta la incheierea situatiei se declara in Abandon scolar

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 20 Nov 2007, 10:45 PM

Mentor

Tot de prin regulament:
Art.68.
(5) Elevul care nu frecventează cursurile de zi ale unei clase din învățământul obligatoriu, depășind cu mai mult de doi ani vârsta clasei respective, se află în situația de abandon școlar. Elevul aflat în situația de abandon școlar poate fi înscris, la cerere, în forme de învățământ seral, cu frecvență redusă sau la distanță, pentru care se constituie formațiuni aparte.

si inca ceva
Art.150. (1) Calitatea de elev încetează în următoarele situații:
a) la absolvirea studiilor învățământului obligatoriu, liceal, postliceal sau profesional;
cool.gif în cazul exmatriculării;
c) în cazul abandonului școlar;
d) la cererea scrisă a elevului major sau a părintelui/tutorelui legal, caz în care elevii se consideră retrași;
e) în cazul în care elevul înscris/ admis la învățământul secundar superior și postliceal nu se prezintă la cursuri în termen de 20 de zile de la începerea lor fără să justifice absențele.
(2) Art. 150 lit. cool.gif și d) nu se aplică în învățământul obligatoriu.

Deci la inv obligatoriu nu prea se vede EXMATRICULAREA sau ABANDONUL.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
ramonagrig
Trimis: 20 Nov 2007, 11:14 PM

Utilizator
**

Art. 150 lit. cool.gif și d) nu se aplică în învățământul obligatoriu. deci ce-am inteles eu de aici este ca abandonul este valabil la invat obligatoriu, numai exmatriculAREA NU E!SPER SA FI INTELES BINE!si atunci noi profii care avem asemenea situatii(elevi care nu au venit din sept la scoala deci mai mult d 20 de zile si nici nu au d gand sa vina)o sa punem absente in catalog pana la anul in iunie? si atunci totusi ce scriem in catalog?
Mesaj personal
dora^
Trimis: 20 Nov 2007, 11:26 PM

Mentor

asa stiam si eu... abandon daca e inv. obligatoriu, retras daca e in 11-12-13...
Dar daca e vorba de abandon, cine stabileste asta??? Doar scoala? Vreo primarie, vreun birou de asist. sociala... n-au nicio implicatie? N-ar trebui sesizate si alte institutii?
Mesaj personal
ramonagrig
Trimis: 20 Nov 2007, 11:35 PM

Utilizator
**

[QUOTE]Dar daca e vorba de abandon, cine stabileste asta??? Doar scoala?
Eu zic ca scoala stabileste asta,daca elevul nu mai vine la scoala pentru ca s-a casatorit sau a plecat in italia sau spania sa lucreze sau cine stie ce, cu ce s poTE IMPLICA PRIMARIA SAU ASISTENTA SOCIALA?p mine m-ar interesa cand putem nota in catalog ca e vb d abandon scolar si daca trebuie sa facem si celelalte demersuri, adica mustrare scrisa, eliminare etc pana la preaviz de exmatriculare.dupa ce aplicam toate astea putem scrie abandon scolar sau cand? blink.gif confused06.gif
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Nov 2007, 04:34 PM

Utilizator avansat

In regulament scrie ca se considera in abandon daca nu i se poate incheia situatia din cauza absentelor, daca a depasit cu 2 ani varsta clasei. Pana atunci elevul se declara amanat semestrial sau anual.
Deci dupa parerea mea, la invatamantul obligatoriu nu poti scrie in catalog ,,abandon scolar" in mijlocul semestrului, intrucat elevul are dreptul sa ramana amanat semestrial sau anual.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 21 Nov 2007, 05:04 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 20 Nov 2007, 10:45 PM)
Deci la inv obligatoriu nu prea se vede EXMATRICULAREA sau ABANDONUL.

Exact asa am scris mai sus si eu. Dar totusi consider ca sunt multe lipsuri in acest regulament si lasa loc de multe intrepretari.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
PurpleRain
Trimis: 21 Nov 2007, 05:24 PM

Mentor

Dar in cazul decesului elevului/elevilor? Cum se mentioneaza?
"Decedat", pur si simplu?

--------------------

Construim prea multe ziduri si prea putine poduri..

Florile sunt plăpânde. Și neștiutoare. Se apără și ele cum pot. Se cred nemaipomenite cu spinii lor.

"Pastreaza-ti visele vii.Intelege ca pentru a realiza ceva trebuie sa ai credinta si incredere in tine,viziune, munca, determinare si daruire.Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred.
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 13 Sep 2019, 09:15 AM

Utilizator activ

Readuc in discutie statutul de "abandon scolar". Care sunt ultimele prevederi privind conditiile in care un elev poate fi considerat ca fiind in abandon scolar? Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved