Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> este posibil sa inventam un aparat care sa modifice gravitatia(sa o mareasca) intun loc anume??????, poate fii modificata gravitatia astept un raspuns plzzzz
anton_tony3
  Trimis: 21 Sep 2007, 07:12 PM

La prima intervenție

Grup: Members

astazi la ora de fizica in timp ce vb cu domnul profesor de fizica despre forta gravitationala mia aparut o intrebare in minte oare este posibil sa inventam un aparat care sa modifice gravitatia intro singura camera ex de la 9,81 g sa ajungem la 20 g??? daca da si are cineva vreo idee legata de asa ceva va rog sa imi lasati un msg va multumesc anticipat character40.gif
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 21 Sep 2007, 09:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragă Tony,

Bună întrebare.

Cu toate că forța gravitațională este una dintre forțele din natură cu care suntem extrem de familiari, toată teoria din spatele ei este foarte complicată.

Legea lui Newton pe care o studiați în școală este una empirică (adică este o formulă mai curând "ghicită" de Newton și verificată experimental). Orice discuție mai avansată despre gravitație trebuie să atingă noțiunea de spațiu-timp care este posibil să ți se pară destul de complicată. Am să încerc să îți scriu câteva idei.

Noi trăim într-un spațiu cu trei dimensiuni - să le numim lungime, lățime și înălțime (sau, mai riguros, coordonatele X, Y și Z în sistemul de coordonate cu trei axe perpendiculare). Cu toate că trăim în el nu putem spune dacă spațiul nostru e drept sau e curb.

Ca să îți dai seama ce înseamnă asta ai putea să te gândești la niște ființe care ar trăi in două dimensiuni - ele ar fi complet plate și ar trăi într-o lume care ar arăta ca o foaie de hârtie. Pentru ei nu există "înălțime" și dacă am vrea să comunicăm cu ei ne-ar fi foarte greu. De ce? Chiar dacă am "ateriza" în lumea lor ei n-ar putea vedea din noi decât urma lăsată de tălpile noastre pe foaia lor de hârtie - ei văd numai acea parte din noi care este în lumea lor, restul pur-și-simplu nu îl pot vedea.

Acum, să zicem că în general lumea lor este plată dar undeva "foaia de hârtie" are o adâncitură (așa cum se întâmplă cu o cuvertură de pat perfect întinsă pe care se așează apoi o bilă). Noi, din cele 3 dimensiuni ale noastre vedem că lumea lor a pătruns acolo unde este adâncitura în cea de a treia dimensiune dar cei care trăiesc acolo ce pot spune? Ei nu știu să existe altceva decât lungime și lățime iar tot ce simt este că mergând prin lumea lor la un moment dat "ceva" îi trage într-o direcție (cad în adâncitură) iar când au ajuns pe fundul acesteia observă că în orice direcție ar merge le e greu să plece de acolo (trebuie să efectueze lucru mecanic pentru a scăpa din acel loc ciudat din lumea lor).
Noi știm că tot necazul lor vine de la curbarea universului lor în altă dimensiune dar ei ar putea spune că acolo, în acel loc ciudat, acționează asupra lor o forță pe care ar putea-o numi, de ce nu, gravitație.

Cam tot așa poate fi văzut și universul nostru - un univers în 3 dimensiuni care este drept în tot spațiul cosmic dar care are adâncituri în dreptul maselor (a planetelor, a stelelor - cu cât e mai mare masa, cu atât mai mare adâncitura). Iac-așa putem spune că trăim într-o adâncitură a spațiului produsă de planeta Pământ, adâncitură din care putem ieși destul de greu, consumând mult combustibil.

Asta-i gravitația și dacă vrem să o modificăm într-un loc atunci ar trebui să modificăm curbura spațiului nostru în acel loc.
Teoretic acest lucru este posibil - teoriile spun că un câmp electromagnetic foarte intens (FOARTE - mult mai mare decât orice câmp electromagnetic cunoscut de noi) poate perturba câmpul gravitațional (sau curbura spațiului).
Din câte știu a existat cineva care a dorit să dovedească experimental acest lucru, a primit bani de la NASA pentru construirea unui dispozitiv destul de costisitor dar experimentul a eșuat.

Cred că premiul Nobel s-ar acorda fără discuție celui care ar reuși să modifice câmpul gravitațional printr-un dispozitiv făcut de mâna omului. wink.gif

Cheers!

P.S. Mai multe despre asta și despre alte lucruri din fizică (de exemplu legile "ciudate" cărora li se supun atomii sau electronii) poți găsi în cartea "Minunata lume a domnului Tompkins", Ed. Humanitas, București, 2007. E o carte scrisă de un laureat Nobel în fizică, George Gamow, nu este foarte ușor de citit și chiar dacă acum nu vei găsi în ea multe răspunsuri, cu siguranță că vei găsi mai multe întrebări pe care să ți le pui. biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 21 Sep 2007, 10:26 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved