Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (20) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Un trai si o viata
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Dec 2017, 01:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

După modificarea art. 97 din Codul de Procedura Penală, propusă de Comisia Iordache și votată de Camera deputaților, imaginile de pe camerele de luat vederi nu mai constituie probe în justiție. Înseamnă ca bacalaureatul va fi din nou un trai și o viață. 100% promovabilitate. E bine???
Iar camerele de luat dederi din școli ar trebui scoase.
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 14 Dec 2017, 07:49 PM

Utilizator avansat

Pai nu tb sa-si revina si Universitatile?
wink.gif
Mesaj personal
zambyla
Trimis: 14 Dec 2017, 07:57 PM

Utilizator avansat

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
”O viață avem români și-o cinste, deșteptați-vă că ați dormit destul” Mihai Viteazul
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 14 Dec 2017, 08:16 PM

Mentor

Problema camerelor de luat vederi nu este o distractie. In afara de faptul ca este costisitoare, Federatia Nationala

a Parintilor cere camerele de supraveghere pe tot timpul anului, nu doar la examene iar Sindicatele au fost acelea

care au fost impotriva inca din luna august justificand pertinent si motivele (
sursa).

--------------------
Albert Einstein: "Dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau

în
speranța unei răsplate, atunci suntem într-adevăr o adunătură jalnică".

BRA AoPS My (math)blog 350.207 Azi/28.412 Geometry BUC CEDO
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Dec 2017, 10:17 PM

Utilizator avansat

Poate că nu ar fi rău să acordați un pic din timpul și așa de ocupat acum înainte de sărbători, ca să vedeți ce ne așteapă. Știu că în proporție de cel puțin 80%, lumea nu este interesată de ce se întâmplă în parlament, dar, vrem nu vrem, aceste modificări la Codul de Procedură Penală ne vor schimba viața. Sper ca după această postare să mai pot să intru pe acest forum. Dacă nu aveți timp să citiți articolele modificate, citiți măcar explicațiile, că pot fi înțelese fără cunoștințe juridice.

În concluzie...
Până acum țara ne-a vrut proști, d-acum ne vrea și hoți.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 14 Dec 2017, 10:20 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 Dec 2017, 10:23 PM

Utilizator avansat

La politica, la educație și mai nou, la justiție, se pricepe toată lumea.
Acum am înțeles care vă sunt sursele din care vă lăudați că vă documentați.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 14 Dec 2017, 10:23 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Dec 2017, 10:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 14 Dec 2017, 11:23 PM)
La politica, la educație și mai nou, la justiție, se pricepe toată lumea.
Acum am înțeles care vă sunt sursele din care vă lăudați că vă documentați.

Nu te impiedică nimeni sa te documentezi de ori unde vrei. Dar citește tu, încearcă să înțelegi, leapădă-te de patima politică, și vezi că suntem în cea mai neagră perioadă de după 89. Nu cred că știi cum a început comunismul în România, că văd cât de informată ești, dar eu mă rog, și aș fi foarte fericită să constat că am bătut câmpii pe acest subiect. Și chiar o spun cu foarte mare sinceritate și amărăciune. E foarte ușor să trăieși în totală ignoranță. Și este și mai ușor de manipulat, și în final de "stăpânit" o astfel de masă.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 Dec 2017, 11:12 PM

Utilizator avansat

In primul rând, ia-o mai ușor, că esti incoerentă...
Obișnuiesc să citesc, fără patimă politica(nu sunt inregimentata si nici nu voi fi), dar intotdeauna caut mai multe surse, de pe ambele extreme, pentru ca trebuie sa recunoastem ca mass media este aservita.
Sunt totusi foarte multe elemente care, trecute prin filtrul personal, imi dau de gandit.
1. Legile astea trecute la vremea lor prin asumarea raspunderii in parlament, fără nicio consultare, or fi perfecte? Zau, asa!
2. V-ați pus problema, ipotetic vorbind, daca un singur abuz, unul singur, din cele dezvaluite prin presa ar fi real, cam cat de grav este????? Spre ce forma de comunism ne indreptam????
Dar daca s-ar indrepta impotriva dvs, cum ati reactiona?
3. Mai exista vreo categorie socio-profesională care nu răspunde atunci cand greseste? Cu sau fara rea intentie???
4. Unde naiba erau protestatarii de azi atunci cand s-au trecut atatea legi prin asumarea raspunderii(chiar si cea a educatiei), cand s-au taiat salariile, cand s-au desfiintat scoli, cand s-au inchis spitale, cand a crescut TVA-ul??!!

Atunci erati o contestatara adevarata, printre putinii de pe-aici și nu ne-a luat nimeni in seama!
Se protesteaza pentru tot felul de gogorițe, mai putin pentru educație și sănătate. Astea nu va dau de gandit? Manipulare cât Casa Poporului...

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 14 Dec 2017, 11:24 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Dec 2017, 11:26 PM

Utilizator avansat

Eram sigură nu vei putea înțelege ce am scris. Confunzi asumarea răspunderii cu acest simulacru de dezbatere parlamentară, noțiunea de formă cu cea de fond, abuzul (pentru care trebuie să răspundă cineva) și care constă în aplicarea eronată a unor legi, cu legile care favorizează infractorii și-i lasă fără apărare pe justițiabili, etc. Concluzia îți aparține. Dacă te mulțumeste...felicitări.

P.S. În educație și sănatate nu prea și-a manifestat nimeni nemulțumiri legate de principii și nereguli funcționale. Tot timpul s-a întins mâna după 2 lei. Și-atunci? Pentru ce să se protesteze? Noțiunea de protest în educație a fost dusă in derizoriu de ignoranții din sistem, care au dansat pinguinul și au cântat manele.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 14 Dec 2017, 11:37 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 Dec 2017, 11:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Dec 2017, 11:26 PM)
Eram sigură nu vei putea înțelege ce am scris. Confunzi asumarea răspunderii cu acest simulacru de dezbatere parlamentară, noțiunea de formă cu cea de fond, abuzul (pentru care trebuie să răspundă cineva) și care constă în aplicarea eronată a unor legi, cu legile care favorizează infractorii și-i lasă fără apărare pe justițiabili, etc. Concluzia îți aparține. Dacă te mulțumeste...felicitări.

Ori nu citesti, ori nu intelegi! Cred ca totusi nu ai citit. Daca citeai ce am scris, mi-ai fi dat un raspuns. Ce ai scris tu e doar o reproducere a unor idei de prin mediul on-line. Repet, ia-o mai ușor, ca ti-ai pierdut coerenta și firul ideilor!

Din cate am observat eu, cei care au ceva in cap, cei care n-au niciun interes personal sau de grup s-au cam ales. Si in comisia de lucru si in parlament și pe-aici. Unora le-a cam pierit glasul...

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 14 Dec 2017, 11:36 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Dec 2017, 11:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 15 Dec 2017, 12:34 AM)

Ori nu citesti, ori nu intelegi! Cred ca totusi nu ai citit. Daca citeai ce am scris, mi-ai fi dat un raspuns. Ce ai scris tu e doar o reproducere a unor idei de prin mediul on-line. Repet, ia-o mai ușor, ca ti-ai pierdut coerenta și firul ideilor!

Din cate am observat eu, cei care au ceva in cap, cei care n-au niciun interes personal sau de grup s-au cam ales. Si in comisia de lucru si in parlament și pe-aici. Unora le-a cam pierit glasul...

Fără comentarii!
Îți doresc să fii sănătoasă și fericită, și încă o dată, mă rog să greșesc, măcar de data aceasta.
P.S. Ți-am răspuns în mesajul anterior, chiar punctual. Că nu ai sesizat... este problema ta.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 14 Dec 2017, 11:44 PM

Mentor

@ Pattricia. Lnistiti-va ! Vi se potriveste foarte bine "vorba dulce" a unui intelept (vezi "semnatura") : lopri.GIF

cool20.gif "Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic". Noapte buna!
biggrin.gif

--------------------

în

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 Dec 2017, 11:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Dec 2017, 11:44 PM)
QUOTE (pattricia @ 15 Dec 2017, 12:34 AM)

Fără comentarii!
Îți doresc să fii sănătoasă și fericită, și încă o dată, mă rog să greșesc, măcar de data aceasta.

Mulțumesc, asemenea! Ai grijă de tine! cool20.gif

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 Dec 2017, 11:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 14 Dec 2017, 11:44 PM)
@ Pattricia. Lnistiti-va ! Vi se potriveste foarte bine "vorba dulce" a unui intelept (vezi "semnatura") : lopri.GIF

cool20.gif "Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic". Noapte buna!
biggrin.gif

Eu inca nu am invatat sa tac, chiar daca altii zbiara mai tare. Rațiunea va învinge până la urmă!

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 15 Dec 2017, 11:16 AM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 15 Dec 2017, 12:53 AM)

QUOTE (Taticu @ 14 Dec 2017, 11:44 PM)

@  Pattricia. Lnistiti-va ! Vi se potriveste foarte bine "vorba dulce" a unui intelept (vezi "semnatura") : lopri.GIF

biggrin.gif

Eu inca nu am invatat sa tac, chiar daca altii zbiara mai tare. Rațiunea va învinge până la urmă!

@ Pattricia. In ultima vreme, desi mi-am restrans "iesirile" cu prietenii, continui impreuna cu cei ramasi sa discutam evolutia societatii

umane la nivel planetar, in particular a pozitiei ROMANIEI in context european. Concluzia comuna este de a avea grija ca pe internet sa

instauram "tacerea" in momentele in care intalnim niste necunoscuti care atenteaza nonstop la linistea ta printr-o propaganda desantata

de-ti "vâră mainile in ochi" straduindu-se sa patrunda in sufletul tau batjocorindu-ti atat trecutul cat si realizarile tale. Weekend placut!

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 15 Dec 2017, 11:54 AM

Mentor

DNA: Impartialitate • Integritate • Eficienta (comunicat) ... lopri.GIF
cool20.gif http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8547
biggrin.gif

--------------------

în

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Dec 2017, 09:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 15 Dec 2017, 11:16 AM)
Concluzia comuna este de a avea grija ca pe internet sa

instauram "tacerea" in momentele in care intalnim niste necunoscuti care atenteaza nonstop la linistea ta printr-o propaganda desantata

de-ti "vâră mainile in ochi" straduindu-se sa patrunda in sufletul tau batjocorindu-ti atat trecutul cat si realizarile tale. Weekend placut![/SIZE][/color]

Asta vor, sa se auda mai tare!
Elementul comun al propa-bandistilor este agresivitatea.
II recunosc dupa primele fraze rostite sau scrise Au un stil si un vocabular inconfundabil.

Daca noi, ceilalti, nu ii contrazicem, la cat sunt de agresivi, vocea lor va deveni lege!

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 15 Dec 2017, 09:35 PM

Mentor

Superb articol ! cool20.gif HAI Simona! <= click => Sursa biggrin.gif

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 15 Dec 2017, 09:46 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 15 Dec 2017, 10:18 PM)

QUOTE (Taticu @ 15 Dec 2017, 11:16 AM)

@ Pattricia. In ultima vreme, desi mi-am restrans  "iesirile" cu prietenii, continui impreuna cu cei ramasi sa discutam evolutia societatii

umane la nivel planetar, in particular a pozitiei ROMANIEI in context european. Concluzia comuna este de a avea grija ca pe internet sa

de-ti "vâră mainile in ochi" straduindu-se sa patrunda in sufletul tau batjocorindu-ti atat trecutul cat si realizarile tale. Weekend placut!

Asta vor, sa se auda mai tare! Elementul comun al propa-bandistilor este agresivitatea. II recunosc dupa primele fraze rostite sau

scrise. Au un stil si un vocabular inconfundabil. Daca noi, ceilalti, nu ii contrazicem, la cat sunt de agresivi, vocea lor va deveni lege!

Iata cum arata amendamentele PSD-ALDE criticate de DNA, ce urmeaza sa fie dezbatute in Comisia speciala din

Parlament luni, 18 decembrie 2017:
cool20.gif https://www.luju.ro/magistrati/dna/oftica-l...rimiterea-in-ju

O persoană publică din România acuză că a fost amenințată: "Ne vedem la metrou" lopri.GIF

cool20.gif https://www.cancan.ro/o-persoana-publica-di...metrou-17473561
confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 15 Dec 2017, 09:50 PM

--------------------

în

Mesaj personal
profudebio
Trimis: 16 Dec 2017, 11:59 AM

Utilizator avansat

Pare interesant articolul coruptilor postat de Taticu. Am găsit acolo o formulare interesantă:
”Amendament PSD-ALDE:

Art. 139, alineatul (3) se modifica si va avea urmatorul cuprins: „(3) Inregistrarile prevazute in prezentul capitol, efectuate de parti, constituie mijloace de proba cand privesc propriile convorbiri sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii”.”

Traducere: camera din școală, prevăzută pentru siguranța elevilor, înregistrează imagini cu directorul care ia un plic cu bani de la suplinitorul venit cu căciula-n mână după ore. Din amendamentul propus (și probabil votat) imaginile nu vor putea constitui probe, deoarece inregistrau elevii și nu ”priveau propriile convorbiri ale directorului cu tertii” și directroul nu fusese înștiințat că este urmărit...
Similar si pentru crima de la metrou. Orice avocat care a luat peste 6 la lucrarea de licenta va putea inlatura cu usurinta orice fel de inregistrari din probatoriu.

Dar poate că exact de asta se bucură anumiți membri ai forumului...

Acest mesaj a fost modificat de către profudebio la data 16 Dec 2017, 12:01 PM
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Taticu
Trimis: 16 Dec 2017, 12:21 PM

Mentor

Freedom House ROMANIA. Joe BIDEN: "Lupta impotriva coruptiei este pur si simplu

patriotism. Coruptia este o alta forma de tiranie, un pericol pentru siguranta nationala".

cool20.gif http://freedomhouse.ro/stiri/watchdog/item...iden-patriotism
biggrin.gif

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 16 Dec 2017, 04:41 PM

Mentor

Lucian AVRAMESCU: "Revoluția Regală, partea lipsă a Revoluției din 89" ... lopri.GIF

cool20.gif http://ampress.ro/revolutia-regala-partea-...+%28AM+Press%29

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 16 Dec 2017, 05:46 PM

Mentor

Un trai si o viata ... lopri.GIF confused06.gif

Madalina BALACEANU (comentariu): "Dezastru pentru ROMANIA" (14.12.2017).

cool20.gif http://www.capital.ro/bloomberg-economia-cu-cea-mai-rapida
biggrin.gif

--------------------

în

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 16 Dec 2017, 07:58 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 17 Dec 2017, 03:07 PM

Utilizator avansat

1. Legile astea trecute la vremea lor prin asumarea raspunderii in parlament, fără nicio consultare, or fi perfecte? Zau, asa!

Am auzit discursul ăsta în presă. ”Legile actuale au fost trecute pe șestache”, ”nici ele n-au fost bune”.
Motivul pentru considerați că e OK ca astea trebuie să aibă aceeași soartă mă descumpănește.

V-ați pus problema, ipotetic vorbind, daca un  singur abuz, unul singur, din cele dezvaluite prin presa ar fi real, cam cat de grav este????? Spre ce forma de comunism ne indreptam????

Doamnă, comunismul este o ideologie, simplul fapt că niște oameni comit abuzuri nu e un argument că țara se îndreaptă spre ”o formă” de comunism. Abuzuri există și-n țările cu tradiție democratică - sunt descoperite și tratate ca atare.

Mai exista vreo categorie socio-profesională care nu răspunde atunci cand greseste? Cu sau fara rea intentie???

Magistrații din România răspund penal, contravențional, disciplinar și civil, pentru că magistrații NU AU IMUNITATE în fața legii (Legea nr. 303/2004) și v-o argumentez cu câteva exemple:
- http://www.mediafax.ro/social/judecatorul-...isoare-13798594
- https://www.stiripesurse.ro/lovitura-pentru...ie_1206455.html

Unde naiba erau protestatarii de azi atunci cand s-au trecut atatea legi prin asumarea raspunderii(chiar si cea a educatiei), cand s-au taiat salariile, cand s-au desfiintat scoli, cand s-au inchis spitale, cand a crescut TVA-ul??!!

Implicarea activă a cetățenilor acestei țări în viața politică nu este credibilă întrucât n-au reacționat de la bun început împotriva abuzurilor?

Doamnă, cu tot respectul, democrația se învață. Inveți să fii responsabil, să-ți ceri drepturile așa cum, în pruncie înveți să mergi. Veți declara că pruncul acesta degeaba merge pe propriile picioare dacă n-a mers de când s-a născut?

Colega noastră a arătat cu degetul spre o posibilă consecință a modificărilor acestor legi! Mi se pare o discuție interesantă pe care ați deturnat-o foarte frumos, dar ineficient.

Dacă este adevărat că legea se referă la toate înregistrările video, atunci problema fraudei la bacalaureat e evidentă. Sugerați să ne facem că nu există? Ce legătură au magistrații, opoziția și vechile legi ale justiției cu ce-a semnalat Ilinca?
Dacă aveți argumente că Ilinca nu are dreptate, vă rog să le faceți publice, m-ar liniști gândul că n-o luăm de la capăt cu hoția la bac.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (20) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved