Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Tichete vacanta, ce platim, cum inregistram in contabilitate
ROZMARIE
Trimis: 19 May 2018, 01:39 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Vrem sa achizitionam 70 tichete. Ce platim furnizorului (ex Sodexo) ??? Factura va fi de 1 leu, doar tiparirea?

Cum inregistram in contabilitate receptia si plata acestor valori, in ce conturi ?? Stim doar ca la Titlul I salarii avem alocata suma 101500 lei, art.10.0206.
Mesaj personalYahooMSN
1q1q1q
Trimis: 19 May 2018, 05:22 PM

Mentor

Cred ca sunt 70*29 tichete a cate 50 lei.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Teacher12
Trimis: 18 Jun 2018, 04:02 PM

Utilizator
**

Bună ziua. Am si eu o intrebare legată de voucherele de vacanță. Eu vreau să merg la o pensiune care a incheiat contract cu statul si e pe lista celor care primesc vouchere. Doar ca atunci cand am vorbit cu doamna pentru a face rezervări si am întrebat-o daca primește tichete de vacanță, a spus ca nu. La fel a procedat și cu alte persoane care au dorit sa facă rezervare acolo. Intrebarea mea este daca există vreo lege sau articol prin care cei care au semnat contract cu statul sa si primească aceste tichete. Multumesc.
Mesaj personal
tinatimis
Trimis: 22 Jun 2018, 01:09 PM

Utilizator activ

Am si eu o intrebare: ce se intampla in situatia in care CNP-ul de pe tichetele de vacanta difera de cel de pe C.I. ? La mine este o cifra trecuta gresit pe tichete si cei de la scoala nu stiu ce este de facut.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 22 Jun 2018, 02:32 PM

Utilizator avansat

Se comanda un nou set.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
elena234
Trimis: 26 Jun 2018, 12:47 PM

Utilizator avansat

Nu trebuie sa va luati dupa acea lista.Sunt pensiuni trecute pe lista, pe care daca le suni zic ca nu primesc si unitati turistice care nu sunt trecute pe lista si care primesc tichete de vacanta.Trebuie sa telefonati, odata ce v-ati hotarat sa luati o pensiune sau hotel.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 26 Jun 2018, 12:49 PM

Utilizator avansat

Eu, spre exemplu, am luat o pensiune, care ofera cazare si 3 mese, si nu era pe acea lista.
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 27 Jun 2018, 12:16 PM

Utilizator avansat

Ei, întrebați la prima pensiune de peste drum de casă, dacă primesc tichete.
Dacă da, vă luați perna favorită, culegerile de probleme, jurnalul și vă mutați acolo.

Aveți liniște, calm, puteți face matematică, fizică, sau ce vă place, au și televizor (dacă vă place), vă odihniți, vă relaxați, stați cât țin banii... Nu aveți probleme cu trenul, mașina, căldura, țânțarii, iar dacă vi se termină pasta de dinți, treceți drumul și luați de acasă...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
4ward
Trimis: 27 Jun 2018, 12:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena234 @ 26 Jun 2018, 12:49 PM)
Eu, spre exemplu, am luat o pensiune, care ofera cazare si 3 mese, si nu era pe acea lista.

Eu n-am luat nici acum tichetul ... sad.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Salmanrushdie
Trimis: 27 Jun 2018, 02:54 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Doamna contabilă a spus că va trebui să aducem la scoala factura/facturi prin care sa justificam utilizarea tichetelor. Este legal așa ceva? Am citit ordonanțele si nu este nimic de genul specificat, doar ca serviciul contabilitate tine evidenta lor. Nu zice nimic de justificare. La fel se procedează si in alte școli, vi se cer facturi?

Multumesc.
Mesaj personal
Linnet
Trimis: 27 Jun 2018, 08:14 PM

Utilizator
**

Nouă ni s-a spus că nu trebuie să justificăm nimic.
Deva, Hunedoara

--------------------
Mesaj personal
ltg
Trimis: 27 Jun 2018, 09:00 PM

Utilizator activ

Si eu incerc sa gasesc tot cadrul legislativ in vigoare care reglementeaza voucherele .
Si la noi s-a spus de justificari (ca la legea cu materiale didactice 100 euro) , dar la o prima citire nici eu nu gasesc justificarea pt asa ceva.
Nu cred ca e treba scolii unde am fost eu si ce servicii am platit (e treaba agentiilor sau a hotelierilor sa nu accepte vouchere decat pt serviciile stipulate in lege)
Cred ca in final totul depinde de cum citesc si interpreteaza legea directorul sau contabilul (...si de multe ori vad interpretari care de care mai fanteziste...)

SI a II a PROBLEMA :
Mai ramane in discutie obligativitatea predarii spre scoala a voucherelor nefolosite!!??
Mesaj personal
ltg
Trimis: 28 Jun 2018, 02:02 PM

Utilizator activ

Si eu incerc sa gasesc tot cadrul legislativ in vigoare care reglementeaza voucherele .
Si la noi s-a spus de justificari (ca la legea cu materiale didactice 100 euro) , dar la o prima citire nici eu nu gasesc justificarea pt asa ceva.
Nu cred ca e treba scolii unde am fost eu si ce servicii am platit (e treaba agentiilor sau a hotelierilor sa nu accepte vouchere decat pt serviciile stipulate in lege)Oricum voi cere facturi fiscale...
Cred ca in final totul depinde de cum citesc si interpreteaza legea directorul sau contabilul (...si de multe ori vad interpretari care de care mai fanteziste...)

REVIN CU O COMPLETARE
din discutiile cu cativa colegi am aflat ca sunt scoli care(pe moment) nu cer justificarea cheltuielilor
Intre timp am vorbit si cu directorul care NICI NU CONCEPEA SA LIPSEASCA JUSTIFICARILE -CA DOAR EL RASPUNDE...L-am rugat sa-mi arate in lege/normele de aplicare vreun articol care spune asta , dar nu a reusit sa identifice A gasit acel articol care precizeaza ca pachetul trebuie sa contina minim servicii de cazare ... si prin asta el intelege (!!!!) ca trebuie justificare ( ca daca dau eu banii pe altceva...)

Daca e cineva mai documentat (poate aveti acces la LEX) si poate ajuta cu vreo lamurire astept cu drag.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 29 Jun 2018, 05:39 PM

Utilizator avansat

Există o dată-limită până la care se acordă voucherele ?

--------------------
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 29 Jun 2018, 06:11 PM

Utilizator avansat

30.11.2018

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
4ward
Trimis: 29 Jun 2018, 06:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lbadaca @ 29 Jun 2018, 06:11 PM)
30.11.2018

Mulțumesc ! Deci pot aștepta mult și bine ... cool40.gif

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 29 Jun 2018, 06:31 PM

Mentor

De cand le primiti, aveti timp 12 luni sa le folositi.
Insa in majoritatea scolilor s-au distribuit deja

--------------------
lbadaca
Trimis: 2 Jul 2018, 08:01 AM

Utilizator avansat

E o mare problema cu voucher-ele astea. Cum patronii de hoteluri, pensiuni vor banii acum, iar cei de pe vouchere vin cica in cateva luni, multi se dau "loviti", cum ca nu mai au locuri libere etc. (i-am testat si cu bani cash si atunci aveau locuri) sau ca nu primesc vouchere (desi sunt pe lista). Plus ca au umflat preturile, astfel incat daca poti sta 3-4 zile cu un voucher.

In alta ordine de idei, cum s-a putut ca in unele scoli sa se primeasca carduri de vacanta in loc de vouchere, sau chiar bani in alte sectoare (Sanatate, de exemplu) ? Stiam ca bani se pot acorda doar din 2019.[B]

Acest mesaj a fost modificat de către lbadaca la data 2 Jul 2018, 08:05 AM

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Jul 2018, 08:47 AM

Mentor

QUOTE (lbadaca @ 2 Jul 2018, 09:01 AM)
iar cei de pe vouchere vin cica in cateva luni,

Fals. Voucerele NU se tiparesc de firmele specializate pana NU le sunt virati in cont banii pe respectivele voucere.
Scoala vireaza banii in contul firmei, firma tipareste voucerele.
Cand hotelul depune voucerul, banii vor fi decontati automat in contul lor (2-3 zile)

--------------------
nicoleta12
Trimis: 2 Jul 2018, 09:07 AM

Utilizator avansat

Mai sunt scoli care au probleme cu cei de la Sodexo? Cei care au ales Cheque Dejeuner le-am primit , cei cu Sodexo nu.Nu raspund la telefon , la mailuri.

--------------------
user posted imageuser posted image user posted image

user posted image
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 2 Jul 2018, 10:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 2 Jul 2018, 09:47 AM)
QUOTE (lbadaca @ 2 Jul 2018, 09:01 AM)
iar cei de pe vouchere vin cica in cateva luni,

Fals. Voucerele NU se tiparesc de firmele specializate pana NU le sunt virati in cont banii pe respectivele voucere.
Scoala vireaza banii in contul firmei, firma tipareste voucerele.
Cand hotelul depune voucerul, banii vor fi decontati automat in contul lor (2-3 zile)

Ce legatura are firma care tipareste voucherele cu firma care ofera serviciile hoteliere ?
Scoala plateste firmei care tipareste contravaloarea hartiei si a tiparirii, nu vireaza si intreaga suma corespunzatoare voucherului.

Acest mesaj a fost modificat de către lbadaca la data 2 Jul 2018, 10:28 AM

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Jul 2018, 10:36 AM

Mentor

Se vireaza intreaga suma.
Tiparirea costa 0.10 lei. Da 10 bani doar pt toata scoala.
Asa e la edenred. Cred ca peste tot e asa.

--------------------
paulajosan
Trimis: 2 Jul 2018, 01:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 2 Jul 2018, 11:36 AM)
Se vireaza intreaga suma.
Tiparirea costa 0.10 lei. Da 10 bani doar pt toata scoala.
Asa e la edenred. Cred ca peste tot e asa.

Aveti dreptate, asa este si la Cheque Vacances - UP Romania.
Contractul de tiparire a fost 10 bani pentru toata scoala. Dar nu am primit voucherele pana cand scoala nu a virat suma intreaga pentru ele (1450x nr. beneficiari). Miercuri s-au virat banii, joi dimineata a venit curierul cu ele, foarte repede s-au miscat.
Mesaj personal
ltg
Trimis: 2 Jul 2018, 05:38 PM

Utilizator activ

Mai sunt scoli care au probleme cu cei de la Sodexo? Cei care au ales Cheque Dejeuner le-am primit , cei cu Sodexo nu.Nu raspund la telefon , la mailuri.

Noi nu am avut nicio problema cu cei de la Sodexo. Dimpotriva chiar , s-au miscat mult mai rapid decat estimam noi...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved