Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Recuperări cercuri, concursuri si activitati weekend, Directorul refuză acordarea zilelor lucrate S+D
Salmanrushdie
Trimis: 26 Jun 2018, 04:17 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,

Aflandu-ne in activitate, directorul nostru ne-a spus astăzi ca nu ne va acorda zile libere pentru cele lucrate in weekend si de sărbători legale, urmând să venim la scoala câteva zile in perioada iulie-august. Este legal? Legea Muncii specifica faptul că pentru acestea se acorda zile libere sau se plătesc. Cum il pot convinge? Care este pana la urma baza legală?
Specific faptul că doar 2 zile nu ies la socoteala (20 am luat deja in iarna si in primavara, ramanand 44 de zile in vacanta de vara), noi avand 62 de zile libere.

Multumesc.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 26 Jun 2018, 10:26 PM

Mentor

QUOTE (Salmanrushdie @ 26 Jun 2018, 05:17 PM)
Buna ziua,

Aflandu-ne in activitate, directorul nostru ne-a spus astăzi ca nu ne va acorda zile libere pentru cele lucrate in weekend si de sărbători legale, urmând să venim la scoala câteva zile in perioada iulie-august. Este legal? Legea Muncii specifica faptul că pentru acestea se acorda zile libere sau se plătesc. Cum il pot convinge? Care este pana la urma baza legală?
Specific faptul că doar 2 zile nu ies la socoteala (20 am luat deja in iarna si in primavara, ramanand 44 de zile in vacanta de vara), noi avand 62 de zile libere.

Multumesc.

Plangere ITM...smile.gif
Mesaj personal
Salmanrushdie
Trimis: 26 Jun 2018, 11:55 PM

Utilizator
**

Multumesc. Dau mai întâi o fuga pe la sindicat si, daca nu se rezolva cu un telefon, ajung si la ITM.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 28 Jun 2018, 12:59 PM

Utilizator avansat

Pentru că niciodată nu am cerut drepturile trecute în Codul muncii. S-au învățat să facem voluntariat! Mereu ni se scot ochii cu cele 8 ore. Noi suntem primii vinovați pentru că acceptăm.....în niciun alt sector nu se lucrează gratuit sambata si duminica daca au repaus.
Mesaj personal
ltg
Trimis: 28 Jun 2018, 04:12 PM

Utilizator activ

Pentru că niciodată nu am cerut drepturile trecute în Codul muncii. S-au învățat să facem voluntariat! Mereu ni se scot ochii cu cele 8 ore. Noi suntem primii vinovați pentru că acceptăm.....în niciun alt sector nu se lucrează gratuit sambata si duminica daca au repaus.

Exact cum spui :in invatamant -VOLUNTARIAT !!
In alte domenii unii au parte de pensionare la 45 de ani si pensii speciale (impreuna cu alte beneficii la care noi pana acum nici nu visam-si ma refer aici la tichete de vacanta , de masa sau alocatie de hrana si imbracaminte-de parca numai unele categorii de salariati mananca si se imbraca.Nu mai amintesc de locuita de serviciu , decont benzina cu masina de acasa pana la servici , etc)
Nu uitati ca:
1) pana de curand toate consfaturile cu cadrele didactice erau sambata)( de 2 ori pe an...si se transmitea..."da' ce? Nu-ti poti aloca cateva ore de 2 ori pe an pt serviciu?"
2)tot sambata olimpiade scolare faza locala , faza judeteana (supravegheat , corectat-tot de vreo 2 ori pe an) Nici asta nu era mult ca doar ..."Sunt doar 2 zile pe an .Macar atat va puteti sacrifica si voi ca profesori ca nu lucrati 8 ore pe zi ..."
3)nu mai departe de vreo trei saptamani la Evaluarea Nationala am fost chemati in scoala si sambata si duminica.Motivul:verificare sistem audio-video+monitorizari ale ISJ-sambata+posibil monitorizare minister-duminica !
4)S-a ajuns la situatii incredibile la simularile de examene(cls VIII,XI,XII) , la probele de competente de la Bac sau la evaluarile de cls II , IV , VI .
TERMENUL (TIMPUL) DE CORECTARE PT ACESTE LUCRARI TINDE VERTIGINOS SPRE ZERO!!! MINISTERUL CERE UN TERMEN , ISJ-urile DE FRICA SA NU RAPORTEZE MAI TARZIU IL INJUMATATESC , DIRECTORII MAI APLICA O INJUMATATIRE ,IAR INFORMATICIANUL TREBUIE SA DEA O SITUATIE CU NOTELE- SAU CEL PUTIN O ESTIMARE CU CALIFICATIVE LA CATEVA ORE DE LA DESFASURAREA PROBELOR .Se ajunge astfel la situatii in care profesorii(de limbi straine de la competente bac-spre exemplu) corecteaza intre probe noaptea intreaga -fara spor de noapte si aII-a zi sunt prezenti la examenul oral.De prof. de mate sau lb romana -la cate simulari au de corectat ... SI BINEINTELES PREGATIREA SUPLIMENTARA CU ELEVII (cedl putin VIII si XII-iar voluntariat)
5)Cu sigurant multi dintre dvs.(ca mine de altfel...) suntem chemati de acasa pe motiv de ...EDUSAL , REVISAL ,a cazut netu' , nu merge reteaua/imprimanta , e o situatie urgenta de trimis ,etc,etc
6) din pacate ar mai fi foarte multe de enumerat din categoria celor de mai sus
NU POT SA NU AMINTESC CA DIRECTORUL SI CONTABILUL MI-A TRANSMIS CA NICI NU VOI FI PLATIT LA COMPETENTELE DE BAC DE ANUL ACESTA PT CA ELE S-AU DESFASURAT INAINTE DE APARITIA ORDINULUI SI NU POATE INCHEIA CONTRACT RETROACTIV .EU IN SCHIMB ,MI-AM INDEPLINIT ATRIBUTIILE , AM STAT IN SCOALA CU MULT PESTE PROGRAM ,DAR ASTA E...
(am fost invitat sa cer banii de la cei care au dat legea gresit...adica partidul de la guvernare...)

SI DUPA TOATE ASTEA ...SI POATE MULTE ALTELE ...DIRECTORU'(al tau -ca sper ca nu-s toti asa...) ZICE CA ITI LIPSESC 2(DOUA) ZILE DE CONCEDIU !!!! happy30.gif happy30.gif happy30.gif sign28.gif
Mesaj personal
Salmanrushdie
Trimis: 28 Jun 2018, 08:55 PM

Utilizator
**

Multumesc tuturor pentru răspunsuri!

Astăzi mi-a trimis directorul pe mail o adresa prin intermediul careia imi raspunde la cererea mea de compensare a zilelor lucrate S+D. Spune ca am beneficiat de 21 de zile de concediu de odihna (ele sunt de fapt 20, Vinerea Mare fiind declarată zi liberă - cata competență!!!) si in care mi se spune ca restul de 13 zile (care sunt 12:-)), din care am fost in activitate 10, imi vor fi tăiate din condica daca nu sunt efectuate si semnate. Condica este însă nescrisă de săptămâna trecută si acum ma pot astepta sa imi taie si zilele in care am fost. Sper sa nu, dar ma astept la orice. În orice caz, Legea Muncii spune clar (cred ca pe la art. 120) ca aceste zile se compensează cu libere plătite, iar el daca imi spune ca nu se aproba, deja imi cam miroase a ilegalitate.
Voi vedea la toamna, eu sunt hotarat sa nu ma duc sa păzesc scoala ca pe vremea lui Ceausescu, doar pentru ca asa vrea el. Imi ajung cercurile, concursurile, corectarile etc. pentru care mi-am stricat sfarsiturile de săptămâna.

P.S. Maine nu ma duc in scoala respectivă pentru ca am norma in 2 școli, adica 3 zile în cea cu pricina si 2 zile în cealaltă. Oricum, zilele de concediu sunt calculate la fel ca în cazul celor cu norma intr-o singura scoala.

Vacanta linistită!
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 29 Jun 2018, 10:57 AM

Utilizator activ

QUOTE (yoko70 @ 26 Jun 2018, 11:26 PM)
QUOTE (Salmanrushdie @ 26 Jun 2018, 05:17 PM)
Buna ziua,

Multumesc.

Plangere ITM...smile.gif

Pentru 2 zile ????? love28.gif fighting54.gif
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 2 Jul 2018, 05:58 PM

Utilizator avansat

Legea spune clar ca, dupa 5 zile lucrate, angajatorul e obligat sa iti dea 2 zile libere, respectiv sambata si duminica..e vina voastra ca acceptati sa meegeti launca sambata si duminica neplatiti, in ce domeniu ati auzit ca se face asa ceva? Nicaieri..si prostia asta cu 8 h, e ptr fraierii care inca mai vred asta..sa ne ofere calculatoare si xerox de la gurern si stam 8 h in scoala, nu inteleg de ce sunt singurii prosti care acceptam asa ceva, sa muncim in weekend fara sa fim platiti. Daca ati acceptat atatia ani, nu s-a gandit ca le veti cere socoteala peste cativa ani..deja s-au invatat asa, e greu sa le taiati macaroana acum, tb sa spuneti de la inceput ca nu sunteti de acord.

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 2 Jul 2018, 06:00 PM
Mesaj personal
rentacarotopeni85
Trimis: 11 Jul 2018, 01:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (emilia_07 @ 2 Jul 2018, 06:58 PM)
Legea spune clar ca, dupa 5 zile lucrate, angajatorul e obligat sa iti dea 2 zile libere, respectiv sambata si duminica..e vina voastra ca acceptati sa meegeti launca sambata si duminica neplatiti, in ce domeniu ati auzit ca se face asa ceva? Nicaieri..si prostia asta cu 8 h, e ptr fraierii care inca mai vred asta..sa ne ofere calculatoare si xerox de la gurern si stam 8 h in scoala, nu inteleg de ce sunt singurii prosti care acceptam asa ceva, sa muncim in weekend fara sa fim platiti. Daca ati acceptat atatia ani, nu s-a gandit ca le veti cere socoteala peste cativa ani..deja s-au invatat asa, e greu sa le taiati macaroana acum, tb sa spuneti de la inceput ca nu sunteti de acord.

Daca angajatul accepta, angajatorul nu are probleme. dupa 5 zile lucratoare ar fi normal sa primesti 2 libere dar....

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved