Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Vouchere de vacanta, Pot fi folosite de rudele de gradul I?
yulys
Trimis: 7 Jul 2018, 04:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (1q1q1q @ 6 Jul 2018, 07:05 PM)
Ale mele aveau valabilitatea 06.2019.
Deci le-aș fi putut folosi până pe 30 iunie 2019 inclusiv.
Nu cred că o agenție vinde pachete in iunie 2019 pt 2020.

Ce înseamnă valabilitatea voucherului: termenul în care se poate achita un pachet turistic sau cel în care serviciul trebuie consumat efectiv? Dacă voucherele mele sunt valabile până în iunie 2019 pot achita în mai 2019 o vacanță la munte în decembrie 2019?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 7 Jul 2018, 08:15 PM

Mentor

Voucherul e valabil inclusiv in iunie 2019.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
valiciuca
Trimis: 20 Jul 2018, 10:55 AM

Utilizator activ

Bună ziua ! De câteva zile am tot sunat la recepțiile unor hoteluri ce figurează în lista unităților ce acceptă vouchere de vacanță și... m-am încărcat cu un car de nervi. Nu vor să accepte cardul de vacanță motivând ca nu au POS. Ce putem să facem în situația aceasta ?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 20 Jul 2018, 11:06 AM

Mentor

Plătiți cash. De ce ați solicitat la școală card și nu tolerează?

--------------------
edusociala_cj
Trimis: 20 Jul 2018, 03:26 PM

Utilizator activ

Știți că în școli funcționează tirania majorității. Degeaba am obiectat spunând că e posibil ca anumite unități turistice să nu aibă POS, a rămas după cum a dorit cine a urlat mai tare...
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 20 Jul 2018, 07:19 PM

Utilizator activ

Între timp am primit și o super veste, cum că școala în care aveam norma de bază a decis de la sine putere să facă abuz de aceasta și să nu îmi acorde și mie vouchere de vacanță dat fiind că sunt suplinitoare. Din ce m-am documentat până acum, școala a încălcat legea. În plus, mi-au și cerut să depun o cerere cum că nu solicit tichetele de la cea de-a doua școală în care am ore, iar secretara de la această a doua școala mi-a cerut să confirm dacă le primesc... Am fost foarte sigură că le voi primi, nici nu îmi imaginam că o să ajung în asemenea situație.
Așadar, se mai confruntă cineva de pe forum, din acest precar statut de suplinitor/suplinitoare, cu asemenea situație?
Eu nu am de gând să accept abuzul acesta...
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 22 Jul 2018, 08:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 20 Jul 2018, 12:06 PM)

Cred ca aceasta este o soluție comunistă. Mă așteptam să spui că răspunzători sunt cei care gestionează aceste carduri. În cazul meu, SODEXO. Ei sunt cei care au negociat și acest mod de decontare cu unitățile cu care au incheiat contract.
Și mai cred că aceste tichete și carduri de vacanță sunt încă o mega afacere de sifonare a banilor statului.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jul 2018, 09:01 AM

Mentor

Firmele ce se ocupa cu voucerele ofera ambele variante: pe hartie sau electronic (card). La pretul infim de 10 bani pe scoala ( intreg contractul).
Cine si de ce a ales sa fie card?
Daca era programul ce 10 ani, erau POS-uri peste tot.
Dar in primul an...

--------------------
LIVE.O
Trimis: 22 Jul 2018, 09:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 22 Jul 2018, 08:23 AM)
QUOTE (1q1q1q @ 20 Jul 2018, 12:06 PM)

Cred ca aceasta este o soluție comunistă. Mă așteptam să spui că răspunzători sunt cei care gestionează aceste carduri. În cazul meu, SODEXO. Ei sunt cei care au negociat și acest mod de decontare cu unitățile cu care au incheiat contract.
Și mai cred că aceste tichete și carduri de vacanță sunt încă o mega afacere de sifonare a banilor statului.

Doamna!

Erati in Costarica cand s-au taiat salariile pe motiv ca nu sunt bani?
Banii au fost si sunt aceiasi.
Daca pana acum 4-5 ani ii luau 1.000 de persoane si ii duceau in diferite paradisuri fiscale, acum aceiasi suma se imparte la 1.000.000 de angajati.
Pentru economia romaneasca aceast ,,sifonare" este foarte folositoare.
Stiu persoane care lucreaza in sistem care NICIODATA nu au avut bani sa mearga in vacanta.
Tichetele le-au oferit aceasta sansa.
Si sa fim seriosi. Tichetele nu ajung decat daca sunt ambii soti bugetari si tot mai trebuie bani de benzina, intrari la muzee, spectacole, restaurante, haine, jucarii etc.
Am scris deja ca statul si-a recuperat deja 10% din suma pe vauchere prin impozitul de 10%.
In plus fiscalizeaza turismul.
In general o astfel de masura este o masura de sprijin pentru economie.

Din cate vad dumneavoastra sunteti Gica-Contra.

Ce veti scrie cand veti primi tichetele pentru cultura:

Senatorul de Suceava Virginel Iordache a anunțat că angajații din sectorul de stat vor primi, începând cu anul viitor, tichete culturale, în baza Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, votată recent de Parlament.
Virginel Iordache a explicat că potrivit acestui act normativ, nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor culturale nu poate depăși suma de 150 de lei pentru tichetele acordate lunar, respectiv suma de 300 de lei pentru eveniment pentru cele acordate ocazional. Tichetele vor putea fi folosite pentru abonamente sau bilete la spectacole, concerte, proiecții cinematografice, muzee, festivaluri, târguri și expoziții, permanente sau itinerante, parcuri tematice, inclusiv cele destinate copiilor. Senatorul a explicat că sumele aferente acestor tichete pot fi utilizate și pentru achiziționarea de cărți, manuale școlare, albume muzicale, filme, în orice format. „Legea mai prevede că este interzisă folosirea tichetului cultural pentru achiziția altor servicii sau bunuri în afara celor menționate. Legea 165/2018 reglementează biletele de valoare ca fiind tichetele de masă, tichetele cadou, tichetele de creșă, tichetele culturale și voucherele de vacanță. Aceste bilete de valoare se acordă în limitele sumelor prevăzute cu această destinație în bugetul de stat sau în bugetele locale”, a declarat Virginel Iordache.
El a arătat că noutatea acestui act normativ o constituie tichetele culturale, care sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar sau ocazional, pentru achitarea contravalorii de bunuri și servicii culturale. Potrivit Legii, fiecare tichet cultural pe suport hârtie este valabil numai dacă are înscris numărul sub care a fost înseriat de către unitatea emitentă și cuprinde datele personale ale beneficiarului și perioada de valabilitate a utilizării tichetului.

Citește mai mult pe Monitorul de Suceava: https://www.monitorulsv.ro/Politic-local/20...e#ixzz5LxtkT6CR
Follow us: @monitorulsv on Twitter | Monitorul.de.Suceava on Facebook

sursa

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 22 Jul 2018, 09:16 AM
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jul 2018, 10:54 AM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 22 Jul 2018, 10:12 AM)
Ce veti scrie cand veti primi tichetele pentru cultura:

Senatorul de Suceava Virginel Iordache a anunțat că ...

Era suficient daca citea MO, nu mai trebuia sa anunte si in presa. Sau daca citea topicul asta

--------------------
Ilinca Mihaila
Trimis: 22 Jul 2018, 03:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jul 2018, 10:01 AM)
Firmele ce se ocupa cu voucerele ofera ambele variante: pe hartie sau electronic (card). La pretul infim de 10 bani pe scoala ( intreg contractul).
Dar in primul an...

Cine a ales card?
Cred că toți cei obișnuiți să nu-și numere banii să vadă dacă le mai ajung și de o pâine.
De ce a ales card?
Pentrui că încă mai cred că traiesc într-o țară civilizată, europeană și în secolul XXI.

Aș putea da mult mai multe argumente, dar cred că sunt totuși suficiente.

Scuza că este primul an de utilizare a cardurilor de vacantă nu face altceva decât să întărească convingerea mea că acest prim an va fi unul de sifonare maximă a banilor statului. În mod sigur foarte multe carduri nu vor fi folosite, urmand ca firmele emitente să returneze banii primiți cu un an înainte. Tare aș vrea să găsesc și eu fraierul care să-mi dea niște milioane bune pentru un an, să-i folosesc și apoi să-i returnez (dacă se va întâmpla acest lucru), peste un an, fără niciun fel de dobândă sau comision.
Și nu pun în discuție maxima umilință la care suntem supuși. Toate hotelurile comuniste, pline de mucegai și gandaci se oferă să ne gazduiască cu aceste tichete și carduri de vacanță. Nu am vazut în lista din aplicația pentru mobil a emitentului cardului meu, niciun hotel de 4 sau 5 stele. Că poate mulți am fi dorit să folosim aceste carduri ca supliment pentru o cazare mai de doamne ajuta.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jul 2018, 03:10 PM

Mentor

Am auzit ca in unele scoli au votat. Au ales cardul. Si acum.... se intreaba de ce l-au ales.

--------------------
LIVE.O
Trimis: 23 Jul 2018, 07:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 22 Jul 2018, 03:05 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 22 Jul 2018, 10:01 AM)
Dar in primul an...

Cine a ales card?
Cred că toți cei obișnuiți să nu-și numere banii să vadă dacă le mai ajung și de o pâine.
De ce a ales card?
Pentrui că încă mai cred că traiesc într-o țară civilizată, europeană și în secolul XXI.

Aș putea da mult mai multe argumente, dar cred că sunt totuși suficiente.

Scuza că este primul an de utilizare a cardurilor de vacantă nu face altceva decât să întărească convingerea mea că acest prim an va fi unul de sifonare maximă a banilor statului. În mod sigur foarte multe carduri nu vor fi folosite, urmand ca firmele emitente să returneze banii primiți cu un an înainte. Tare aș vrea să găsesc și eu fraierul care să-mi dea niște milioane bune pentru un an, să-i folosesc și apoi să-i returnez (dacă se va întâmpla acest lucru), peste un an, fără niciun fel de dobândă sau comision.
Și nu pun în discuție maxima umilință la care suntem supuși. Toate hotelurile comuniste, pline de mucegai și gandaci se oferă să ne gazduiască cu aceste tichete și carduri de vacanță. Nu am vazut în lista din aplicația pentru mobil a emitentului cardului meu, niciun hotel de 4 sau 5 stele. Că poate mulți am fi dorit să folosim aceste carduri ca supliment pentru o cazare mai de doamne ajuta.

Doamna!
Ia te rog matale si apeleaza la o agentie de turism (asa ca in Occident) si poti merge la orice hotel din tara.
Si in loc sa stai 5 zile la un hotel de 3 stele, atunci stai 3 zile la un hotel de 4 stele.
Ce este asa de greu?

Si ce vina au firmele care au emis tichetele de vacanta ca pe planeta Terra mai sunt tontani care au semnat ca vreau tichete, dupa care nu le folosesc?
Asta inseamna sifonare?

Eu mi-am rezervat deja telefonic o minivacanta la o pensiune (au doar cazare) si imi vor mai ramane vreo 7 tichete pe care le voi folosi ]ntr-un week-end undeva la manastirile din Neamt sau la Lacul Rosu sau la Sighisoara pentru Festivalul Medieval....... oriunde cool.gif

Cine spune ca neaparat trebuie sa iti ajunga tichetele pentru o vacanta sau sa folosesti toate tichetele doar intr-o minivacanta?

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 23 Jul 2018, 07:34 AM
Mesaj personal
cipin
Trimis: 28 Jul 2018, 07:07 AM

Utilizator
**

Știe cineva dacă trebuie factură la vouchere?
La noi la școală unii zic că da, alții că nu...
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 28 Jul 2018, 08:04 AM

Mentor

Nu trebuie adus nika inapoi la scoala.

--------------------
roset
Trimis: 28 Jul 2018, 10:54 AM

Mentor

QUOTE (cipin @ 28 Jul 2018, 07:07 AM)
Știe cineva dacă trebuie factură la vouchere?
La noi la școală unii zic că da, alții că nu...

În momentul primirii acestor vouchere, după achitarea impozitului, suma devine ,,venit propriu”. De ce ar trebui să justific acest venit cuiva?
Art.9. Voucherele de vacanță necuvenite sau neutilizate sau contravaloarea acestora sunt
restituite angajatorului:
-în 30 de zile de la expirarea perioadei de valabilitate a voucherelor, dacă acestea nu au fost
utilizate;
-în 30 de zile de la constatare, dacă voucherele sunt necuvenite.
Art.15. Obligațiile unității:
- să demareze procedura de achiziție a voucherelor de vacanță din momentul în care creditele
bugetare cu această destinație sunt cuprinse în bugetul instituției;
- să împuternicească, prin decizie a ordonatorului de credite, un salariat din cadrul Direcției
Generale Administrative, care să gestioneze voucherele de vacanță pe suport hârtie;
- să suporte din cheltuielile proprii, de la alineatul “Alte cheltuieli” sumele reprezentând costul imprimatului reprezentând voucherul de vacanță pe suport hârtie, precum și costul emiteriii voucherului de vacanță pe suport hârtie, contractate cu unitatea emitentă și primate;
- să nu distribuie angajaților voucherele de vacanță pe suport hârtie, dacă la data stabilită pentrudistribuire nu au fost achitate unității emitente, integral, contravaloarea nominală a voucherelor de vacanță pe suport hârtie;
- să organizeze o evidență proprie, potrivit formularelor prevăzute ca model în anexele nr.1, 3,și 5 din Normele metodologice de aplicare a OUG nr.8/2009, pentru voucherele de vacanță pesuport hârtie,
-să înregistreze în contabilitate operațiunile privind emiterea, achizișionarea șiutilizarea lor conform Legii contabilității nr. 82/1991.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cipin
Trimis: 28 Jul 2018, 02:42 PM

Utilizator
**

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Jul 2018, 01:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 28 Jul 2018, 11:54 AM)
În momentul primirii acestor vouchere, după achitarea impozitului, suma devine ,,venit propriu”. De ce ar trebui să justific acest venit cuiva?

Da, devine un "venit propriu", dar unul special, cu restricții în utilizare. Neclare pentru foartă multă lume. E adevărat că nouă nu ni se cer, deocamdată, documente justificative - în special celor care am primit suma pe card, pe prezumția că, oricum, toate plățile vor fi înregistrate etc. Cu voucherele pe suport de hârtie - nu se știe ce trăznăi le vor trece, prin cap, guvernanților - ulterior, evident.

Voi da un link spre problemele ridicate de, probabil, cel mai (re)activ/informat/deștept sindicat din România. Angajații din sistemul respectiv, având statut special, nu au primit vouchere, ci promisiunea de decont a cheltuielilor de vacanță, la nivel de 1450 de lei - conform normelor comune.

Intro:
"Fiind cu ochii pe modul in care se aplica noile prevederi in materie de drepturi, descoperim deja brese in decontarea serviciilor turistice. Pana acum, liderii SNLP din 5 unitati (Penitenciarele Craiova, Gherla, Poarta Alba, Jilava si mai nou Centrul de detentie Braila-Tichilesti) au semnalat refuzuri de decontare a unor facturi pe motiv ca in acestea nu apare cel putin o zi de cazare, cu toate ca in setul de facturi depuse pentru decont privind o perioada de concediu, exista cel putin o factura de cazare!"

OK, urmăriți mai jos tot subiectul, comentariile... și - ceea ce va urma:

https://www.snlp.ro/virusul-de-sistem-ataca...ri-cu-probleme/
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 31 Jul 2018, 02:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (valiciuca @ 20 Jul 2018, 11:55 AM)
Bună ziua ! De câteva zile am tot sunat la recepțiile unor hoteluri ce figurează în lista unităților ce acceptă vouchere de vacanță și... m-am încărcat cu un car de nervi. Nu vor să accepte cardul de vacanță motivând ca nu au POS. Ce putem să facem în situația aceasta ?

La mare, la Costinești, Hotel Principal accepta plata cu vouchere de vacanta si normale, si card.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 1 Aug 2018, 12:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 31 Jul 2018, 03:42 PM)
QUOTE (valiciuca @ 20 Jul 2018, 11:55 AM)
Bună ziua ! De câteva zile  am tot sunat la recepțiile unor hoteluri ce figurează în lista unităților ce acceptă vouchere de vacanță și... m-am încărcat cu un car de nervi. Nu vor să accepte cardul de vacanță motivând ca nu au POS. Ce putem să facem în situația aceasta  ?

La mare, la Costinești, Hotel Principal accepta plata cu vouchere de vacanta si normale, si card.

Hotelul respectiv pare OK, postările de pe diverse situri conțin doar cuvinte de laudă pentru serviciile oferite, mult peste nivelul celor două stele...

OK, felicitări patronilor!

Chestiunea e că avem o ofertă bună, verificată, pentru 25 de camere, la circa 1.000.000 de vouchere emise de curând, pentru bugetari.

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 9 Aug 2018, 05:57 PM

Utilizator
**

Cum va "descurcati" cu tichetele?
Se mai gasesc locuri?
Se accepta direct la unitatea de cazare sau mai bine prin agentie?

Cred ca era mai bine sa se dea contravaloarea in bani...era mult mai simplu, cu cerinta de a duce facturile.
Dar probabil au mizat pe faptul ca multi nu vor folosi tichetele...
Mesaj personal
elena234
Trimis: 12 Aug 2018, 08:07 PM

Utilizator avansat

Mai bine era cu bani,caci nu peste tot sunt acceptate tichetele.
Mesaj personal
nicoledia@yahoo.com
Trimis: 13 Aug 2018, 05:45 PM

Utilizator avansat

da,era mult mai bine...asa suni aiurea si auzi acelasi text<<nu avem camera libere, reveniti""
sunt curioasa daca si anul viitor primim.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 13 Aug 2018, 06:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (nicoledia@yahoo.com @ 13 Aug 2018, 06:45 PM)
da,era mult mai bine...asa suni aiurea si auzi acelasi text<<nu avem camera libere, reveniti""
sunt curioasa daca si anul viitor primim.

Din ce am mai auzit, anul viitor e vorba sa schimbe. ori le dau pe card de vacanta (ca anul asta da electronic la toti) ori sa ne platim noi vacanta 1.900 lei si sa ne deconteze dupa, pe baza de factura (asa au prin MAI, Mapn acum)
Mesaj personal
gicutza
Trimis: 13 Aug 2018, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoledia@yahoo.com @ 13 Aug 2018, 05:45 PM)

Am avut o colaborare foarte buna cu firma litoralulromanesc.

--------------------
" CUM NU VII TU, TEPES DOAMNE, CA PUNIND MANA PE EI,
SA-I IMPARTI IN DOUA CETE: IN SMINTITI SI IN MISEI,
SI IN DOUA TEMINITI LARGE CU DE-A SILA SA-I ADUNI,
SA DAI FOC LA PUSCARIE SI LA CASA DE NEBUNI ! "
MIHAI EMINESCU - SCRISOAREA III
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved