Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> personal nedidactic, treptele profesionale
amarg
Trimis: 15 Apr 2008, 08:33 PM

Utilizator activ

Grup: Members

de la 1 aprilie s-au deblocat treptele profesionale ptr personalul nedidactic si sindicatele din invatamant se lauda ca au obtinut ptr aceasta categorie de personal din invatamantul preuniversitar o marire de ;de la 0-4% de 1 ianuarie,20-25% de la 1 aprilie,4,5% de la 1 octombrie,deci peste 30 %mariri de salariu ,de fapt maririle sant mai putine de 12%,dupa cum urmeaza;1,2%(?!)de la 1 ianuarie,iar de la 1 aprilie s-au deblocat treptele profesionale(blocate de mai bine de 5 ani)+ o crestere de salariu de aprox.4%,iar in octombrie s-ar putea aceasta categorie de personal muncitor sa fie uitata dupa cum au fost uitata intodeauna pana acum si sa fie folosita ca moneda de schimb in negocierile cu guvernul!Asa s-a ajuns ca un muncitor calificat cu peste 40 ani vechime(35 de ani la ceeasi institutie)sa aiba 600 lei salariu de baza(plus vechime,ptr ca ,nu beneficiaza de alte sporuri;stabilitate,stres,plata orelor suplimentare-ore suplimentare care ajung si pana la 40 intr-o luna)si o secretara cu 10 ani vechime(cu acelasi studii-liceul-dar fara scoala de calificare)sa aiba 1200-1300 de lei(!?),cum li se pare conducerii sindicatelor din invatamant ca in 17 ani nu s-a obtinut nimic in plus fata de ce a dat guvernul si nici o greva de pana acum nu a rezolvat nici o problema a personalului nedidactic? Va rog sa-mi spuneti si mie coeficientii de calcul ptr muncitor treapta1,2,3,si cum se poate trece de la muncitor necalificat(paznic)la muncitor calificat(atata timp cat au fost obligati sa faca scoala de calificare ca agent de paza)cine trebuie sa faca acest lucru?cum se platesc orele lucrate sambata duminica?dar cele lucrate de sarbatori legale?cand se va obtine si ptr pers. nedidactic(cam 15% din personalul din invatamant)spor de stabilitate atata timp cat restul de 85%din personal il au?
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Apr 2008, 07:26 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Postul de paznic si muncitor intretinere sunt posturi distincte. Daca persoana respectiva
este angajat pe postul de paznic, era obligat sa faca acel curs, dar acest lucru nu
inseamna transformarea postului in alt post.
Incadrarea maxima pentru portar/paznic I: Decembrie 2007 512, Ianuarie 2008 520
Aprilie 642, Octombrie 675 ceea ce corespunde unor cresteri de 1,56%, 23,46% si
5,14%. Pentru muncitor calificat atasez incadrarile.

Amandoua categorii de personal poate beneficia de plata cu ora in limita de 320 pe an.
Orele efectuate sambata, duminica si in sarbatori legale se platesc cu un spor de 100%
altfel zis dublu. Cele efectuate in zilele lucratoare se platesc cu un spor de 75%.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
amarg
Trimis: 17 Apr 2008, 07:57 AM

Utilizator activ

multumesc ptr amabilitatea cu care mi-ati raspuns ,as vrea totusi sa mai apelez le amabilitatea dumneavoastra si sa-mi spuneti ,pentru ca eu am citit tot pe acest forum ca paznicul ca muncitor necalificat s-a transformat in muncitor calificat(nu stiu unde si as fi recunoscator daca acela care a scris despre subiectul acesta sa-mi spuna cum s-a procedat si unde(?))mergand la inspectorat si facand aceasta modificare,a doua intrebare,daca paznicii,pot lua spor de pericol,si a treia daca se poate acorda spor ce complexitate atata timp cat in timpul programului de lucru acelasi muncitor suplineste si alta munca (ex.paznicul,indeplineste si functia de fochist,fochistul pe cea de paznic,etc)binenteles aceia avand si calificare pentru fiecare din functia suplinita.,si in final daa personalul nedidactic are dreptul la ore platite(ptr orele suplimentare sau cele lucrate sambata duminica)sau se transforma in zile libere(cu toate ca aceste libere se iau de obicei dupa mai mult de 30 zile)
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 17 Apr 2008, 09:13 AM

Mentor

Nu am cunostinta de post de paznic ca muncitor calificat sau necalificat.
Sau paznic sau muncitor. Se putea intampla eventual transformarea postului
din paza in muncitor.

Legat de spor de pericol si complexitate - daca aveti hotararea comisiei paritare in
acest sens cred da, cu incadrarea in alocatiile bugetare.

Conform legislatiei se compenseaza cu zile libere. Daca nu se poate compensa cu zile
libere (si de regula nu se poate ca raman fara paza) atunci se plateste plata cu ora
in limata a 320 ore pe an cu aprobarea directorului.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
amarg
Trimis: 18 Apr 2008, 03:05 PM

Utilizator activ

inca odata multumesc pentru amabilitate,nu neaparat in muncitor sau ca muncitor calificat dar tot personalul de paza din scoli si licee au fost obligati sa faca scoala de calificare ,ca agent de paza pe diploma se scrie clar calificare agent de paza ,fara aceasta calificare nu se obtine avizul de la politie ,si al doilea lucru in nomenclatorul meseriilor din romania ,paznic,= personal necalificat care pazeste CLADIRI DE LOCUIT etc,agent de paza=.personal calificat care pazesteINSTITUTII PUBLICE,etc, personalul contractual al primariilor(care nu puteau fi angajati fara aceasta scoala de agenti de paza)pana acum erau platiti ca personal necalificat dar sindicatul a aratat ca atata timp cat postul pretinde a avea aceasta scoala de CALIFICARE ei trebuie platiti ca personal de paza calificat si in consecinta de la 1 aprilie vor fi platiti ca personal calificat;al doilea lucru personalul de paza are aceeasi grila de salarizare ca muncitorii necalificati?,multumesc mult pentru raspunsurile mai mult decat detaliate ,o zi buna si sarbatori pascale fericite!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 18 Apr 2008, 04:31 PM

Mentor

Sunt de acord cu dumneavoastra, dar deocamdata nu cunosc alte grile de salarizare.
Atasez grila intreaga. Dupa cum vedeti muncitor necalificat figureaza pe pozitia 36
iar portar, paznic... pe pozitiile 25, 26 fara sa fie specificat calificat/necalificat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
amarg
Trimis: 19 Apr 2008, 09:27 AM

Utilizator activ

multumesc pentru lamuriri ,v-am intrebat si pentru faptul ca liderul judetean de sindicat ne-a spus ca nu se poate sa ni se plateasca orele lucrate sambata si duminica,o zi buna domnule Csaba.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 19 Apr 2008, 01:01 PM

Mentor

??
in ce judet???
si und esunteti afiliati ca federatie?
Multumesc

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
amarg
Trimis: 20 Apr 2008, 10:44 AM

Utilizator activ

fsli prahova.Multumesc!
Mesaj personal
amarg
Trimis: 22 Apr 2008, 07:20 AM

Utilizator activ

rectific,nu ca nu ni se platesc orele lucrate sambata si duminica ,ni s-a spus ca nu ne poate plati dublu,multumesc si ma scuzati ptr greseala.o zi buna
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 22 Apr 2008, 08:37 AM

Mentor

OG 10/2008:

"ART. 18
(1) Munca prestată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul contractual încadrat în funcții de execuție sau de conducere este considerată muncă suplimentară și se compensează cu timp liber corespunzător. În cazul în care compensarea muncii suplimentare cu timp liber corespunzător nu a fost posibilă în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia, orele suplimentare se vor plăti, în luna următoare, cu un spor aplicat la salariul de bază, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază, pentru primele două ore de depășire a duratei normale a zilei de lucru;
b ) 100% din salariul de bază, pentru orele următoare și pentru orele lucrate în zilele de repaus săptămânal sau în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează.
(2) Munca peste durata normală a timpului de lucru poate fi prestată și sporurile prevăzute la alin. (1) se pot plăti numai dacă efectuarea orelor suplimentare a fost dispusă de șeful ierarhic, fără a se depăși 360 de ore anual.
(3) La locurile de muncă la care durata normală a timpului de lucru a fost redusă potrivit legii sub 8 ore pe zi, depășirea programului de lucru astfel aprobat se poate face numai temporar, în situații cu totul deosebite, fiind obligatorie compensarea cu timp liber corespunzător."

Oare ce intelege persoana respectiva prin sintagama "cu un spor" ?

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
amarg
Trimis: 22 Apr 2008, 04:39 PM

Utilizator activ

dupa ce am citit ccm,am fost si am vrut sa depun cerere ptr plata orelor lucrate sambata si duminica si orele suplimentare(dublu)si mi s-a spus de catre secretara sefa ca nu ni se poate plati nimic ,cand am facut memorii la liderul judetean a spus ca sambata duminica nu poate fi platita dublu si orele suplimentare se iau zile libere dublu(dar acestea intodeauna ni se dau dupa 6-7 luni sau mai mult,nu in urmatoarele 30 de zile cum scrie in ccm ca sa poata fi compensate cu zile libere platite)dupa ce am primit raspuns de la dv si de la domnul LIVIU MARIAN POP secretar general fsli am fost si i-am spus lucrul acesta ,ca mi s-a confirmat si de d-nul secretarul sef al fsli ca trebuie sa ni se plateasca aceste ore lucrate ,dublu,dansul mi-a spus ca asa este si ca avem dreptul sa ni se plateasca aceste ore.De ce pana acum(de mai bine de 2 ani )acest lucru nu a fost posibil si acum ,cand i-am spus ca si dv si domnul Liviu Marian Pop mi-a confirmat faptul ca se platesc , a fost posibil? sant muncitori calificati care au 35 ani vechime la celasi loc de munca ,si au fost incadrati ca muncitor 3,mai au 2-3 ani pana la pensie ,si se intreaba si ei ce conditii trebuie sa indeplineasca sa fie platiti ca muncitor 1?poate dupa ce intra la pensie !sau cum a spus secretara sefa aceasta categorie nu este ptr institutia noastra?!?!(muncim la cea mai mare institutie de invatamant din judet!) inca odata va multumesc! si va doresc toate cele bune!Sanatate!
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 24 Apr 2008, 02:13 PM

Mentor

promovarea trebuie facuta in baza ord 15

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
amarg
Trimis: 25 Apr 2008, 01:33 PM

Utilizator activ

Multumesc!Sanatate!
Mesaj personal
Hercule36
Trimis: 6 Jul 2018, 04:24 AM

Utilizator avansat

Buna ziua. Care este grila se salarizare a personalului nedidactic din unitatil de invatamant preuniversitar? (Mai precis m-ar interesa cum este salarizat un fochist).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved