Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lăcomie sau prostie, Unitate școlară cu Internetul lor controlat de firmă interpusă
Mitica Nedelcu
Trimis: 30 Jul 2016, 04:01 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Nu știu cum este la alții dar ce am văzut într-o unitate școlară m-a lăsat fără grai.

Am ajutat un coleg să pregătească două laboratoare pentru examenele de competențe din sesiunea a II-a, anul curent.

Colegul instala SO iar eu cârpeam niște PC-uri. La final PC-urile reparate nu s-au conectat la Internet și am cerut lămuriri colegului
Răspuns: Păi stai să sun firma X ca să le permită conectarea la Internet !!!
Intrbare: Nu înțeleg, voi nu aveți conexiunea voastră?
Răspuns: Ba da, dar cât am fost plecat noul director a adus o firmă, chipurile să repare rețeaua, dar ei au interpus un SERVER de control între Internet și LAN.

Dacă vă vine să credeți: o firmă s-a insinuat în rețeaua școlii, pe bani publici, pentru ai controla activitatea si a obține bani tot de la școală în urma acestui control.

Mai mult decât atât firma monitorizeză și traficul și accesul utilizatorilor la web.

Asta da, director și da, ordonator de credite.
Mesaj personal
elod
Trimis: 6 Aug 2016, 05:59 PM

Utilizator avansat

Se fura Internetul, de aceea trebuie controlat smile.gif
Mesaj personalTrimite email
Mitica Nedelcu
Trimis: 8 Aug 2016, 08:59 AM

Utilizator activ

QUOTE (elod @ 6 Aug 2016, 06:59 PM)
Se fura Internetul, de aceea trebuie controlat smile.gif

Lăsând gluma la o parte, eu înțeleg firma dar nu înțeleg școala (conducerea).
Dacă au fost create laboratoare cu calculatoare pentru predare/instruire, ele trebuie să rămână pentru acest scop.

Cred că din orice laborator sau sala de clasă, profesorului trebuie să i se înlesnească accesul, din LAN, la SERVERUL cu lecții, nu mă refer numai la AeL.

În situația în care fiecare laborator este o rețea separată, iar informaticianul nu are acces la echipamentele de Internet, lecțiile în format electronic utilizate de școală, au căzut.

Mai mult decât atât Traficul nu s-a îmbunătățit și le-a căzut toată rețeaua wireless pe care o aveau (funcțională dar user-ii nu se pot conecta la Internet pentru că nu au permisiuni pe Server-ul firmei.)

Aveau o rețea cu acces la Internet la 100 Mbps, acum au o rețea cu acces la Internet la 100 Mbps dar cu toate disconforturile menționate.
- informaticianul a ajuns telefonist (omul cu o mână altoită cu un telefon)
- Informaticianul nu poate schimba locația unei stații pentru că nu se mai conectează la Internet,
- informaticianul nu poate administra rețeaua pentru că are drepturile diminuate,
- informaticianul depanează greu rețeaua pentru că nu știe de unde vine blocajul (de la restricțiile firmei sau de la LAN),
- informaticianul este pus în situația să zică profesorilor că nu se poate accesa SERVERUL de lecții, decât din sala X, deși sarcina principală este să ajute profesorii la predarea lecțiilor în format electronic.
- informaticianul este pus în situația să dea din umeri când este întrebat de ce viteza la net este mică ( nu știe care sunt nivelele de acces cu banda mărită și ce grupuri de acces la Internet au banda redusă) Dialog: Informaticianul sună la firmă să reclame că la Contabilitate traficul este redus și nu se poate lucra in EDUSAL.
Răspuns firmă: La noi are banda la maxim, problema este de la voi!!!!
- informaticianul este pus în situația să dea din umeri când este întrebat de ce nu se pot conecta la dispozitivele WI-FI.

Mesaj personal
elod
Trimis: 8 Aug 2016, 05:56 PM

Utilizator avansat

De acord, mai ales în școli ar trebui promovat accesul și nu restricționat.

La ore de programare/TIC a fost implicit restrictionat, dar depindea de profesor dacă le dă drumul. Am mai folosit într-o vreme și OpenDNS.
În rest acum e la liber, și sunt în stare să pape tot ce le dai smile.gif
Mesaj personalTrimite email
Mitica Nedelcu
Trimis: 9 Aug 2016, 09:41 AM

Utilizator activ

QUOTE (elod @ 8 Aug 2016, 06:56 PM)
De acord, mai ales în școli ar trebui promovat accesul și nu restricționat.

La ore de programare/TIC a fost implicit restrictionat, dar depindea de profesor dacă le dă drumul. Am mai folosit într-o vreme și OpenDNS.
În rest acum e la liber, și sunt în stare să pape tot ce le dai smile.gif

Cand nu controlezi toata reteaua, de la nodul de Internet pana la ultimul utilizator, si subrețelele sunt sub controlul unei firme externe, nu prea ai unde să te miști. Nu poți face ca profesorul de chimie să acceseze o lecție de AeL din clasa lui, care se află în subreteaua profesorilor, iar serverul de AerL se află în subrețeaua unui laborator. În această situație doar prin Internet, dar nu ai domeniu și nu ai acces la Server-ele din nod.

Informaticianul nu poate restricționa accesul la Internet într-un laborator decât prin scoaterea cablului de Internet din priză, sau își face un alt router care nu va funcționa în rețea pentru ca nu are acces la Internet.

Rămân la ideea că firma a utilizat un soft de pe Internet pe care l-a instalat pe un Calculator (nu este Server dedicat), ca să facă o multiroute-are și o administrare de la distanță al alocării de adrese IP. Nu au luat în calcul accesul la lecții și se pare că aplicația nu este utilă pentru o școală

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved