Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Avira Antivirus Pro, nelămuriri
ElodGyorgy
Trimis: 10 Oct 2016, 07:23 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

tocmai am primit pe mailul școlii de la ISJ o informare cu nr.1317/30.09.2016 despre antivirusul Avira (în parteneriat fiind cu CERT-RO și probabil MENCȘ)...

De ce le trebuie CNP-ul elevilor? Sunt date cu caracter personal! Și dacă tot se fac (iar) afaceri cu licențe, de ce nu 'achiziționează' MENCȘ niște licențe refurbished măcar de MS Windows mai de seamă ca Vista... M-aș mulțumi și cu Windows 7 Starter, sincer să fiu. Nu mai zic de ceva mai nou. Vista 'papă' prea multe resurse pentru nimic.

Și aceste licențe de Avira nu am putea să le instalăm și în laboratoarele de info?

Acest mesaj a fost modificat de către ElodGyorgy la data 10 Oct 2016, 07:26 AM

--------------------
GYÖRGY Előd
Informatician
Liceul Teoretic Sanitar Bistrița - [învățământ liceal și postliceal]
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 10 Oct 2016, 07:44 AM

Utilizator avansat

CNP-ul este folosit pentru a se verifica daca elevul este inscris la un liceu din Romania. S-a preluat baza de date cu elevii din SIIIR, la data de 30 septembrie 2016.

PS
Si eu sunt de acord cu solicitarea dumneavoastra de achizitie a unor licente windows 7 refurbished pentru calculatoarele pe care le avem in scoala. Problema este ca aceasta licenta este valabila doar cu o unitate refurbished.
Mesaj personal
ElodGyorgy
Trimis: 10 Oct 2016, 07:46 AM

Utilizator activ

Amu vorba 'ceea, dacă astea nu le tot refurbișăm...
biggrin.gif

--------------------
GYÖRGY Előd
Informatician
Liceul Teoretic Sanitar Bistrița - [învățământ liceal și postliceal]
Mesaj personal
elod
Trimis: 11 Nov 2016, 04:18 PM

Utilizator avansat

Puteți vinde calculatoarele și pe urmă le cumpărați iar cu licență refurbished.

Licențele de AV sunt cam 50 de lei per calculator pe an. Mai există și Avast ce se poate instala. Oricum, la calculatoare cu resurse limitate doar astea nu lipsesc. Se configurează cu restricțiile de rigoare și gata.

Microsoft tot prelungește contractul de licențiere bazat pe numărul de angajați. E un pachet bun, dacă puteți face rost de buget continuu. Aveți inclus cam tot ce doriți, cu obligația de a avea o licență de bază pe calculatoare.

Mi-aș dori ca MEN să nu mai finanțeze în niciun fel baza materială. Așa ar fi normal. Să contribuie primăria. Este cel mai direct feedback loop posibil.

Am semnalat faza cu CNP-ul când a apărut anunțul, nu am primit răspuns până acum din partea CERT...

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 11 Nov 2016, 04:19 PM
Mesaj personalTrimite email
Mitica Nedelcu
Trimis: 13 Nov 2016, 06:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (elod @ 11 Nov 2016, 05:18 PM)
Puteți vinde calculatoarele și pe urmă le cumpărați iar cu licență refurbished.

Licențele de AV sunt cam 50 de lei per calculator pe an. Mai există și Avast ce se poate instala. Oricum, la calculatoare cu resurse limitate doar astea nu lipsesc. Se configurează cu restricțiile de rigoare și gata.

Microsoft tot prelungește contractul de licențiere bazat pe numărul de angajați. E un pachet bun, dacă puteți face rost de buget continuu. Aveți inclus cam tot ce doriți, cu obligația de a avea o licență de bază pe calculatoare.

Mi-aș dori ca MEN să nu mai finanțeze în niciun fel baza materială. Așa ar fi normal. Să contribuie primăria. Este cel mai direct feedback loop posibil.

Am semnalat faza cu CNP-ul când a apărut anunțul, nu am primit răspuns până acum din partea CERT...

Merge Ubuntu 16.04.1 cu interfata GNOME 3 și wine

Avem suficiente motive:

1. Softuri pentru aplicatii electrice, electronice si simulare
2. Pachetul office
3. Softuri pentru CAD
4. Browsere, inclusiv Google Chrome pe Ubuntu pe 64 b
5. Pe aplicatia mea functioneaza si lectiile din AEL (NU SCORM)
6. Aplicatii pentru HTML
7. Aplicatii pentru programare

Mesaj personal
Balazsi.Szilard
Trimis: 14 Nov 2016, 01:53 PM

Utilizator avansat

Grup: MEN

CERT nu deține CNP-urile ci doar un hash cu salt și doar pentru elevii care sunt înscriși învățamântul liceal/profesional fără nici o conexiune cu alte date cu caracter personal.

Pe altă parte CERT-RO este organul responsabil de incidentele informatice, cred că au expertiza necesară pentru a securiza transferul unor date cu caracter personal.

--------------------
Cu stimă,
Balázsi Szilárd
Inspectoratul Școlar Județean Covasna
Mesaj personalYahoo
elod
Trimis: 15 Nov 2016, 08:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Balazsi.Szilard @ 14 Nov 2016, 02:53 PM)

CERT nu deține CNP-urile ci doar un hash cu salt și doar pentru elevii care sunt înscriși învățamântul liceal/profesional fără nici o conexiune cu alte date cu caracter personal.

Pe altă parte CERT-RO este organul responsabil de incidentele informatice, cred că au expertiza necesară pentru a securiza transferul unor date cu caracter personal.

Din păcate nu sunt neapărat convins de ultima parte a afirmaței și nu văd niciun indiciu că și-au pus problema. Nu au publicat nici măcar numărul notificării către dataprotection.ro.

Cu mențiunea că acum este publicată notificarea, când a început acțiunea și când am verificat după ce-am așteptat un feedback câteva zile nu era nicăieri.

Acest mesaj a fost modificat de către elod la data 15 Nov 2016, 08:19 PM
elod
Trimis: 15 Nov 2016, 08:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala1roman @ 10 Oct 2016, 08:44 AM)
CNP-ul este folosit pentru a se verifica daca elevul este inscris la un liceu din Romania. S-a preluat baza de date cu elevii din SIIIR, la data de 30 septembrie 2016.

Scuzați-mi întrebarea dar preluate de câtre cine? MEN transmite informații personale către terți? Pentru licențe gratis?!
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved