Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cursuri initiere IT pentru profesorii din scoala, pasii si materiale suport
elidia
Trimis: 11 Aug 2012, 10:32 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Poate cineva sa imi spuna care ar fi modaliatea de a incepe un curs de initere IT cu profesorii din scoala. Multi colegi mi-au solicitat acest lucru, inclusiv conducerea liceului, dar as vrea sa fac ceva care sa le foloseasca si cu care sa ramana. NU gen inititere IT si utilizarea AEL ... cursuri dupa care cei mai multi nu au ramas cu nimic. As vrea sa fac un curs placut, util, nu cu foloase materiale, dar sa ramana cu ceva mai mult decat dupa cursurile gen ael.
Mesaj personal
pbm
Trimis: 12 Aug 2012, 06:25 PM

Utilizator
**

Nu trebuie decât să convocați colegii și să vă apucați de treabă!
Mesaj personal
elidia
Trimis: 13 Aug 2012, 07:58 AM

Utilizator avansat

Ok, asta ma gandeam si eu ca trebuie sa fac, dar vreau sa rog pe cineva daca are un "manual" sau ghid pentru cursuri de scurta durata si care sa cuprinda cat mai mult... eu as face multe, dar timpul e scurt intotdeauna.
Mesaj personal
pbm
Trimis: 13 Aug 2012, 10:08 AM

Utilizator
**

Manuale se găsesc nenumărate pe internet. Dar, dacă vreți ca profesorii să învețe cu adevărat ceva, trebuie să apelați la propria experiență.
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 17 Jul 2014, 12:03 AM

Utilizator avansat

Vreau să-ți spun ce lipsește.

Ce lipsește cu adevărat. Și nu doar la IT, ci în general.

O culegere de teme de lucru pentru învățare progresivă.

Vă amintiți culegerea V-VIII a profesorului Gheba?

Am susținut întotdeauna că secvența de exerciții de descompunere în factori a polinoamelor era una dintre cele mai bune modalități de-a ÎNVĂȚA descompunerea în factori. Începea de la ceva foarte simplu. Repta, adăuga un element în plus, repeta...

Niciodată prea multe repetări, așa că nu era plictisitor.
Niciodată salturi prea mari, așa că era ușor.
Doar că, începeai de la ceva evident, apoi, neplictisitor și neobositor ajungeai la un moment dat să știi...

Pentru foarte multe teme ne lipsesc asemenea secvențe gradate, foarte bine echilibrate, care să învețe fără să respingă sau să sperie !

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Mihaimihai
Trimis: 31 May 2016, 08:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (ezragsit @ 17 Jul 2014, 01:03 AM)
Vreau să-ți spun ce lipsește.

Ce lipsește cu adevărat. Și nu doar la IT, ci în general.

O culegere de teme de lucru pentru învățare progresivă.

Vă amintiți culegerea V-VIII a profesorului Gheba?

Am susținut întotdeauna că secvența de exerciții de descompunere în factori a polinoamelor era una dintre cele mai bune modalități de-a ÎNVĂȚA descompunerea în factori. Începea de la ceva foarte simplu. Repta, adăuga un element în plus, repeta...

Niciodată prea multe repetări, așa că nu era plictisitor.
Niciodată salturi prea mari, așa că era ușor.
Doar că, începeai de la ceva evident, apoi, neplictisitor și neobositor ajungeai la un moment dat să știi...

Pentru foarte multe teme ne lipsesc asemenea secvențe gradate, foarte bine echilibrate, care să învețe fără să respingă sau să sperie !
Mesaj personal
Lawra
Trimis: 11 Jan 2018, 03:37 AM

Utilizator
**

Daca si-ar dori cu adevarat sa invete, ar invata si singuri elementele de baza. Reusesc copiii de 4-5 ani din ziua de astazi sa invete singuri sa foloseasca un calculator si nu reusesc profesorii?

--------------------
Partener Coffee Place, magazin online de cafea boabe
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved