Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (16) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Perfecționarea profesorilor, discuții despre instruirea în cadrul SEI, formarea profesorilor pentru utilizarea calculatoarelor
kirk1
Trimis: 19 Aug 2005, 08:15 AM

La prima intervenție

Grup: Members

totul a fost ok la Braila, aici la Moisil

flori teodor happy30.gif sign28.gif cool20.gif
Mesaj personal
mariananegraru
Trimis: 19 Aug 2005, 08:34 AM

La prima intervenție

Un curs foarte util.
Mariana Negraru happy30.gif cool20.gif sign28.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Coculeana
Trimis: 29 Aug 2005, 03:29 PM

Utilizator activ

Exista o serie de profesori care sunt mai departe de C.C.D -locul unde se organizeaza cursurile in unele judete.
Cine se ocupa de perfectionarea si testarea online a cadrelor didactice ?
[ma refer la cei care ar dori sa apeleze la aceasta modalitate... ]
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Blossom
Trimis: 1 Sep 2005, 03:34 PM

Utilizator
**

Salutari!Acum m-am inregistrat si am citit mai multe pareri,destul de entuziaste,recunosc,despre un curs de calculatori pentru cadrele didactice.Imi explicati,va rog,despre ce-i vorba?Nu de alta dar as fi sincer interesat de asa ceva.
Multumiri!
Mesaj personal
Blossom
Trimis: 1 Sep 2005, 03:36 PM

Utilizator
**

Salutari!Acum m-am inregistrat si am citit mai multe pareri,destul de entuziaste,recunosc,despre un curs de calculator pentru cadrele didactice.Imi explicati,va rog,despre ce-i vorba?Nu de alta dar as fi sincer interesat de asa ceva.
Multumiri!
Mesaj personal
ANA1959
Trimis: 19 Sep 2005, 11:52 PM

Utilizator
**

-Domnul Ministru al Educatiei a fost personal in vara la o scoala in tara si na spus cu gurita lui ca vom primi 20 de calculatoare la scoala si internet prin fibra optica etc,etc, foarte frumos si foarte bine pana acum. surpriza a fost mare cand au venit acele 20 de calculatoare, caci au fost 20 dar pentru doua scoli, cred ca am inteles noi gresit, ne-am bucurat degeaba ca in sfarsit putem desfasura orele in bune conditii si cu elevii de la scolile de Arte si Meserii care functioneaza in scolile generale. I-mi pare rau s-o spun dar am fost mintiti cu mare nerusinare.Asa deci avem sosite 10 calculatoare impachetate frumos in cutii si asteptam sa vina cine trebuie cu softurile necesare ,oare cand? Avem cate 28 si 30 elevi la clasa si vor fi cate 3 pe calculator. In decursul unei ore de curs cu aplicatii nu le revine decat 7 sau 8 minute max. 10 minute de lucru de elev. Elevii sunt interesati din ce in ce mai mult de lucrul pe calculator, cum sa facem sa fie bine?
- Daca poate sa ma ajute si pe mine cu o relatie privind o programa de TAC la clasa XI -SAM si a XI liceu ? Exista programe separate de TAC? in afara de cele de TIC pe care le stiu si le folosesc.Anul acesta am primit in incadrare ore la clasele a XI-a SAM si a XI -XII Liceu seral ore de TAC (tehnologii asistate de calculator).
Astept raspuns cat de repede de la cineva sa pot face si eu planificarea la aceste ore.
Multumesc.
Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 23 Sep 2005, 07:18 PM

Utilizator avansat

Bună ziua,

Am să vă raspund punctual,

Avem cate 28 si 30 elevi la clasa si vor fi cate 3 pe calculator. In decursul unei ore de curs cu aplicatii nu le revine decat 7 sau 8 minute max. 10 minute de lucru de elev. Elevii sunt interesati din ce in ce mai mult de lucrul pe calculator, cum sa facem sa fie bine?

O alternativă pentru utilizarea la maximum a potențialului laboratorului SEI ar fi împărțirea elevilor în grupe, pe model 1/2 (10-15 elevi o oră, 10-15 elevi a doua oră), sau în cazul în care au o singură oră/săptămână, grupele de elevi să utilizezelaboratorul alternativ (o săptămână da, una nu).

Pentru a complementa activitățile din programă puteți utiliza lecțiile disponibile la adresa http://portal.edu.ro/index.php/base/materiale/.

Daca poate sa ma ajute si pe mine cu o relatie privind o programa de TAC la clasa XI -SAM si a XI liceu ? Exista programe separate de TAC? in afara de cele de TIC pe care le stiu si le folosesc.Anul acesta am primit in incadrare ore la clasele a XI-a SAM si a XI -XII Liceu seral ore de TAC (tehnologii asistate de calculator).

Această programă face parte din pachetul disponibil la adresa http://www.edu.ro/download/omedc4705.zip, și mulțumită domnului profesor Kótai, poate fi descărcată direct de aici.

Numai bine,

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
radaro
  Trimis: 28 Sep 2005, 11:24 AM

La prima intervenție

Sunt absolut incântată de curs mai ales ca a fost gratuit. Pentru un sărântoc de profesor e grozav ca s-a putut organiza asa ceva.
Mie mi s-a părut ca am invatat foarte multe intr-un timp extrem de scurt; ar fi fost si mai bine daca am fi fost mai puțini si daca s-ar fi pus mai mult accent pe Internet.
Ar trebui ca cei care au absolvit cursul de inițiere să poata urma un al doilea modul, de perfectionare (tot gratuit wink.gif )
Multumiri d-nei prof. Elena Nitoiu smile.gif
Mesaj personal
lorero
  Trimis: 28 Sep 2005, 11:28 AM

La prima intervenție

Mi s-a parut un curs foarte interesant și util. biggrin.gif
Mesaj personal
RATYIS ALICE
Trimis: 4 Oct 2005, 05:04 PM

Începător
*

Dragii mei colegi
Mesaj personal
RATYIS ALICE
Trimis: 4 Oct 2005, 05:12 PM

Începător
*

Cursurile de perfectionare in utilizarea calculatorului mi se par de un real folos. La varsta mea ma bucur ca am ajuns sa folosesc Internetul, sa intru pe situ-ri. Este un sentiment inaltator sa fii educat de niste oameni cu atata tact si rabdare. Le multumesc in numele meu si al tuturor de etatea mea din grupa de Satu Mare. Va multumim si va dorim multa rabdare si in continuare
Ratyis Alice
Mesaj personal
raibor
Trimis: 12 Oct 2005, 04:05 PM

Mentor

Eu cred ca procedeul care ar trebui folosit in primul rand este INITIERE. Dupa ce ai un bagaj de cunostiinte, poti sa PERFECTIONEZI. Din pacate marea majoritate a profesorilor trebuiesc initiati in utilizarea calculatorului .

--------------------
Singurul mod rezonabil de a educa, este acela de a fi o pilda (demna, zic eu) de urmat. -Albert Einstein
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare,
in subsidiar, decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
ISJ_MS
Trimis: 12 Oct 2005, 06:07 PM

Mentor

Grup: ISJ

Nimeni nu ne poate invata sa utilizam calculatorul!

Daca stati si lucrati, orice singuri, cu un help si o carte veti incata mai mult decat intr-un curs de 20-30 de puncte.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
Natalee
Trimis: 12 Oct 2005, 06:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (ISJ_MS @ 12 Oct 2005, 07:07 PM)
Nimeni nu ne poate invata sa utilizam calculatorul! 

Daca stati si lucrati, orice singuri, cu un help si o carte veti incata mai mult decat intr-un curs de 20-30 de puncte.

Aveti dreptate. Asa am invatat eu. Dupa carte si cu interes. Dar, ca sa ai interes trebuie sa ai cartea si un calculator. Mi-as permite o intrebare. Cati profesori dispun de banii necesari pentru achizitionarea unui calculator?. Calculatorul costa bani. Un profesor cu aproximativ 500 RON/ luna, oricat de mult si -ar dori acest lucru, practic ii este imposibil.

Cu respect,
Natalee

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
mihaela_ilie
Trimis: 12 Oct 2005, 06:55 PM

Utilizator avansat

Ehe, dragă Natalee, de doi ani plătesc la el (calculator) și încă mai am restanță la bancă. Nu contează câte sacrificii am făcut și încă mai fac, sunt fericită, am calculatorul meu și conexiune la internet.

PS: Acum scriu de acasă de la motanul meu, așa-mi dezmierd computerul. biggrin.gif
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 12 Oct 2005, 07:33 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Ehe, draga Mihaela, sa ma fi vazut acum trei ani. Pana in 2002 am rezolvat problemele financiare ale familiei cu banii din invatamant, incat ajunsesem ca un paianjen.
Glumeau colegii, daca nu cumva particip la marirea efectivelor viitoare de elevi din scoala biggrin.gif, ca tot aveam noi probleme pe aici. Eu, sunt o fire mandra de felul mei, mandria prostului, nu le-am spus cat de greu imi este.
Acum, multumesc lui Dumnezeu, ne-am deschis o afacere in familie si ne merge bine, mai bine decat am visat.
De trei ani ma tratez de inanitie, asa se numeste boala paianjenului. biggrin.gif
Acum arat sexi .
Dar, sa stii ca mi s-a ascutit si mintea si limba. Probabil, cei care ne platesc au in vedere acest lucru biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif.

Cu respect,
Natalee

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
Deianyra
Trimis: 27 Oct 2005, 07:01 PM

Utilizator avansat

Nu-i rau ca profesorii sa invete cateva chestiuni legate de computere ...insa prefer ca profesorii sa ne predea din cunostintele lor (ii respect pe cei care-si preda eficient materia),asa cum trebuie,nu consider necesar,de exemplu,ca vreun profesor sa ne predea lectiile AEL ...e mai bine sa predea

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
"Sarcina inteligentei este de a gasi mijloacele si caile ce duc la tinta spre care se indreapta vointa."-Maria Montessori
Mesaj personal
Deianyra
Trimis: 27 Oct 2005, 07:11 PM

Utilizator avansat

Inca ceva:pana acum am observat ca un elev sau profesor invata mai bine sa utilizeze un computer daca are unul personal ... la mine,la liceu,de exemplu,cand eram in cls 9-10,la informatica n-am facut mare lucru,insa la propriul calculator am invatat mult mai multe decat la info ... asa ca va sfatuiesc pe toti cei care dispun de un computer sa-si ia doar un manual eficient,nu e nevoie de nu stiu ce cursuri pt a invata cum se utilizeaza un calculator ...Profesorii care-si preda materia asa cum trebuie merita respect din partea elevilor,nu cred ca au nevoie de un computer ca sa ne invete materia respectiva !Computerele nu pot inlocui profesorii!

--------------------
"Sarcina inteligentei este de a gasi mijloacele si caile ce duc la tinta spre care se indreapta vointa."-Maria Montessori
Mesaj personal
stef1980
Trimis: 11 Dec 2005, 11:43 AM

Utilizator activ

offfff!vad ca toata lumea (interesata) intreaba si nimeni nu raspunde.care este calendarul desfasurarii perfectionarii prin ccd ( ma refer la cursurile de expert ael) ?ne raspunde si noua cineva?nu de alta dar vad ca sunt chemati la cursuri dupa criterii preferentiale, doar anumiti profesori!de ce ccd-urile nu au anuntat in toate scolile ca sa participe cine era interesat?trebuie sa ne descurcam fiecare cum poate?eu am aflat despre implementarea ael abia cand a sosit instructorul?de ce nu sunt trimise circulare in scoli sa informeze cadrele?

--------------------
Mi-a fost dat s-o vad(aud) si pe-asta!
Mesaj personal
Dana Vladoiu
Trimis: 12 Dec 2005, 10:35 AM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Dragă Ștefania,

Cursul de ”Inițiere IT” și ”Utilizare AeL” a fost acreditat pe 15 noiembrie 2005; poate din acest motiv nu a fost inclus în grila de programe ale CCD distribuită în școli la începutul anului școlar.

Te pot ajuta cu date de contact ale instructorilor cursului dacă îmi vei spune in ce județ locuiești.

Toate cele bune,

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
Dana Vladoiu
Trimis: 12 Dec 2005, 10:47 AM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Dragă Ștefania,

Am citit alt sibiect pe această temă și am aflat că esți din Teleorman. http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=36279&view=findpost&p=224586

În Teleorman, din păcate, nu s-au ținut aceste cursuri prin CCD, nici anul trecut, nici în acest an școlar. Dar niciodată nu e prea târziu.
Domnul Miluță Varlan este instructor acreditat AeL pentru acest județ. Vă voi transmite prin MP coordonatele domnului profesor.

Mult succes,

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
ciprian.toader
Trimis: 13 Dec 2005, 02:29 AM

Începător
*

Am asistat de curand la o scena induiosator/cutremuratoare: un laborator plin de profesori universitari cu varste onorabile care ascultau cu sufletul la gura un "pustan" ce ii invata cum sa foloseasca internetul...ei trebuiau sa invete cum sa corecteze formularele online trimise de studentii la distanta.Laudabil era ca toti erau atenti si incercau sa inteleaga cea ce li se explica...asta mi se pare o lectie pentru cei ce sustin ca educatia se opreste la varste fragede (20-25 ani) si ca odata "cucerita" o slujba nu mai este nevoie sa mai inveti ceva nou.
Tragic in toata povestea asta este faptul ca profesorii au "furat" un laborator studentilor pentru lectiile astea, se pare ca nu vor sa-l imparta (unele mentalitati nu se schimba asa usor)
Mesaj personal
Gabriela Borodea
Trimis: 21 Dec 2005, 10:22 AM

Utilizator activ

LA CCD IALOMITA NU A SOSIT ADRESA PRIN CARE SE ANUNTA ACREDITAREA CURSULUI AEL. CE PUTEM FACE SA INTRAM SI NOI IN POSESIA EI SI SA AFLAM DETALII . DESI AVEM MAI MULTI PROFESORI CU CERTIFICAT DE EXPERT AEL SE PARE CA NU POATE FI FOLOSIT DECAT UNUL. CE PUTEM FACE?
Mesaj personal
Mihaela Iancu
Trimis: 22 Dec 2005, 12:30 PM

Utilizator avansat

Doamna Borodea Gabriela,

V-am răspuns aici.

Toate cele bune,

--------------------

Mihaela Iancu
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite email
anca_79
Trimis: 28 Dec 2005, 12:06 PM

Utilizator activ

Este foarte bine venit!
Asteptam cursul de 1 an de zile!
Este f util, multumim formatoarelor de la Gorj Sanda Popescu si Carmen Negrea.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (16) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved