Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bine ați venit în forumul părinților!
Carina_
Trimis: 23 Dec 2005, 06:08 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Daca stau si ma gandesc bine, mie mi-au placut cam toti profesorii pe care i-am avut de-a lungul celor 16 ani de scoala. I-am apreciat si le-am purtat in suflet o permanenta recunostinta. Probabil de aceea mi-au placut aproape toate materiile, cu foarte mici exceptii.....Trebuie sa ma consider un om norocos ca am avut parte mai mult de dascali devotati meseriei lor. Si sunt foarte sincera cand va spun asta.
Dar, cu siguranta ca nu toti fostii mei colegi ar fi de aceeasi parere cu mine. Elevii cu siguranta ca sunt subiectivi in aprecieri.....Acelasi profesor poate fi apreciat de unii si mai putin apreciat de altii. Un profesor exigent de exemplu, care pune si note mici, e cam greu sa fie apreciat de elevii slabi. Ce parere aveti? confused06.gif
Mesaj personal
Carina_
Trimis: 23 Dec 2005, 06:17 PM

Utilizator
**

Draga Person, ma bucur ca nu te-ai suparat........Si multumesc pentru flori.
Numai bine.
Mesaj personal
Carina_
Trimis: 23 Dec 2005, 06:53 PM

Utilizator
**

Draga Balanta
Sa stii ca admit greseli de exprimare si de ortografie, care in mare parte stiu ca se datoreaza lipsei de timp pt a reciti cele scrise. Acolo era insa o cu totul alta problema.... wink.gif
Legat de copilul tau, te admir ca faci eforturi pentru a-l educa asa cum trebuie.....Cred ca daca esti consecventa, vei reusi. Multi copii din ziua de azi sunt foarte agitati, nu au stare. Din acest motiv e foarte greu sa-i stapanesti si mai ales sa-i educi. Ca mama insa, cu rabdare si pricepere, cred ca vei reusi. In acest sens, poate e bine sa te mai consulti cu parinti care s-au confruntat cu aceleasi probleme si care au reusit in acest sens.
Eu in mesajul anterior m-am referit la copiii care provin din familii dezinteresate de scoala, care nu se preocupa de educatia copiilor lor. Cand nu exista nici macar cei sapte ani de-acasa, e tare greu pentru bietii invatatori si profesori. De criticat e foarte usor.....
Sunt parinti care abia fac fata cu un copil sau doi.....Se tot vaita ca nu stiu ce metode sa mai aplice ( cum te vaitai si tu dealtfel)....Dar pentru un profesor sau invatator cere are in clasa atatia elevi? Mai ales ca profesorul (invatatorul) nu are la dispozitie toata ora doar pentru a face educatie sau morala .......Putini parinti se gandesc la asta......De aceea, cand e vorba de educatie, toti trebuie sa facem front comun. Nu trebuie sa le luam apararea copiilor decat daca suntem siguri ca au dreptate. Altfel e posibil sa devina niste rasfatati.
Mesaj personal
person
Trimis: 24 Dec 2005, 08:51 PM

Utilizator activ

Craciun Fericit pentru " everybody "! Sa fiti bucurosi si sanatosi toti, impreuna cu familiile voastre !!!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personalTrimite email
LUCYA
Trimis: 25 Dec 2005, 10:06 AM

Utilizator avansat

Multumim frumos person si la fel si tie sanatate si toate cele bune!!! character17.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 26 Dec 2005, 09:01 AM

Utilizator activ

QUOTE (Carina_ @ 23 Dec 2005, 07:08 PM)
Daca stau si ma gandesc bine, mie mi-au placut cam toti profesorii pe care i-am avut de-a lungul celor 16 ani de scoala. I-am apreciat si le-am purtat in suflet o permanenta recunostinta. Probabil de aceea mi-au placut aproape toate materiile, cu foarte mici exceptii.....Trebuie sa ma consider un om norocos ca am avut parte mai mult de dascali devotati meseriei lor. Si sunt foarte sincera cand va spun asta.
Dar, cu siguranta ca nu toti fostii mei colegi ar fi de aceeasi parere cu mine. Elevii cu siguranta ca sunt subiectivi in aprecieri.....Acelasi profesor poate fi apreciat de unii si mai putin apreciat de altii. Un profesor exigent de exemplu, care pune si note mici, e cam greu sa fie apreciat de elevii slabi. Ce parere aveti? confused06.gif

Stimata Carina_,
Ai perfecta dreptate. Probabil si acum exista aceasta diferentiere intre simpatia si antipatia unor elevi fata de profesor/i, ca si pe "vremea noastra". Si mi se pare firesc, fiecare avand personalitate si "gusturi" distincte.
Dar, ai pus punctul pe "i"!
Atunci, existau mult mai multi profesori care isi faceau meseria din pasiune, mult mai multi dascali adevarati, care pur si simplu te fermecau atragandu-te in primul rand ca OAMENI (impuneau si respect si admiratie) si apoi se faceau intelesi ca si dascali. Nu mi s-a intamplat niciodata, eleva fiind, sa-i spun unui profesor ca nu am inteles ceva (si dau un exemplu clasic: matematica - unde aveam un nesuferit de profesor (din pctul meu de vedere -) si acel profesor sa nu-mi explice pe indelete... Un coleg din clasa fiului meu (si chiar acesta,) cand i-a spus profesoarei de matematica, despre o tema abia predata, ca nu au inteles... li s-a raspuns: "Altadata fii atent la ora", sau "Sa-ti puna maica-ta meditator!"
Dupa minunata "revolutie", in invatamant, nu prea se mai poate vorbi de multi profesori care-si atrag elevii... din punct de vedere OAMENI... (probabil mai sunt putinii din generatiile pe care le-am prins si noi... si putini tineri care profeseaza din pasiune), dimpotriva, profesorul vine la ora, preda, asculta si... asteapta clopotelul, mai ceva decat elevii... (mentionez inca o data ca nu generalizez! Atrag, oarecum, atentia insa ca fenomenul are tendinta de generalizare si pare-se ca sunt din ce in ce mai multi copii care nu mai au foarte multe "simpatii" printre cadrele didactice.
Si tot vorbind despre asta, "neluand in calcul exemplele personale", stau si ma intreb de ce generatiile de copii ce termina clasa a VIII-a sunt din ce in ce mai slabe? Hai, 10, 100, 1000... au "probleme" diferite: mediu, sanatate, inteligenta..., dar majoritatea? Spun asta pt. ca nu acele medii de 10, 9,90, 9,80 reflecta valoarea unei generatii de copii, ci, gradul de dificultate al problemelor generale (de la toate materiile) pe care acesti copii "sunt capabili" sa le rezolve (si revin din nou la "timpurile noastre" cand tot ce am invatat de placere sau nu... "s-a depus"). confused06.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 26 Dec 2005, 09:39 AM

Utilizator activ

QUOTE (Carina_ @ 23 Dec 2005, 07:53 PM)
Draga Balanta
Sa stii ca admit greseli de exprimare si de ortografie, care in mare parte stiu ca se datoreaza lipsei de timp pt a reciti cele scrise. Acolo era insa o cu totul alta problema.... wink.gif
Legat de copilul tau, te admir ca faci eforturi pentru a-l educa asa cum trebuie.....Cred ca daca esti consecventa, vei reusi. Multi copii din ziua de azi sunt foarte agitati, nu au stare. Din acest motiv e foarte greu sa-i stapanesti si mai ales sa-i educi. Ca mama insa, cu rabdare si pricepere, cred ca vei reusi. In acest sens, poate e bine sa te mai consulti cu parinti care s-au confruntat cu aceleasi probleme si care au reusit in acest sens.
Eu in mesajul anterior m-am referit la copiii care provin din familii dezinteresate de scoala, care nu se preocupa de educatia copiilor lor. Cand nu exista nici macar cei sapte ani de-acasa, e tare greu pentru bietii invatatori si profesori. De criticat e foarte usor.....
Sunt parinti care abia fac fata cu un copil sau doi.....Se tot vaita ca nu stiu ce metode sa mai aplice ( cum te vaitai si tu dealtfel)....Dar pentru un profesor sau invatator cere are in clasa atatia elevi? Mai ales ca profesorul (invatatorul) nu are la dispozitie toata ora doar pentru a face educatie sau morala .......Putini parinti se gandesc la asta......De aceea, cand e vorba de educatie, toti trebuie sa facem front comun. Nu trebuie sa le luam apararea copiilor decat daca suntem siguri ca au dreptate. Altfel e posibil sa devina niste rasfatati.

Nu voiam sa ocup eu toata pagina aceasta, dar... chiar imi face placere sa discut aici cu oamenii amabili si dornici de a incerca sa gaseasca unde-i hiba in relatia copil/familie — profesor/scoala.
Sa stii, draga Carina_, ca mie, personal, imi este foarte greu sa-mi educ copilul. Spun asta, poate a mia oara. De aceea am si intrat aici pe forum pt. a putea schimba pareri cu alti parinti si profesori. Cum aminteam mai sus, copilul meu face parte dintr-o familie "destramata", iar eu muncind de dimineata pana seara tarziu, practic nu mai am timp pentru "educatie".
Intr-adevar de cand era foarte mic si pana prin clasa a VII-a (cand a inceput delasarea la scoala) l-am tot invatat ce e bine, ce e rau... deci, pot spune ca are ceva mai mult decat cei "6-7 ani de acasa". Copilul meu este extrem de puturos..., dar, altfel este un copil inteligent si foarte cuminte (asta nu inseamna ca ar fi genul mototol sau prost - am folosit cuvinte mai dure pt. a ma face inteleasa). Nu a intrat in nici o gasca, nu fumeaza, nu bea, nu a inceput sa umble cu fete , si... in general ma asculta. Dar, cum spuneam, pe mine (in situatia descrisa mai sus), scoala (profesorii, in general, excluzandu-le pe cele 3 doamne profesoare de care aminteam anterior - carora le multumesc din tot sufletul!) nu m-au ajutat nicicum! Dimpotriva, au "alterat gandiri" privind comportamentul ca om, pe care eu greu i le-am "bagat in cap" copilui meu (greu: dpdv al lipsei mele de timp) - facand din el un delasator si un dezinteresat. Referitor la incidentul cu profesoara de lb. franceza, de ex., nu stiu daca va puteti imagina un copil nedreptatit, care din aceasta pricina face criza de nervi (si pe buna dreptate! Eu om mare si reactionez urat cand sunt nedreptatita, dar sa mai fiu si pedepsita...). Am dat acest exemplu, doar pt ca l-am detaliat, dar in opt ani de scoala... sunt mult prea multe adunate... care puse cap-coada duc la concluzia (mea) ca multi profesori sunt complet dezinteresati de soarta copiilor mai intai ca oameni si apoi ca elevi... (repet nu e generala aceasta parere - nu vreau sa-i ating pe cei ce-si fac meseria cu pasiune si devotament - pe oamenii oameni)
Chestia asta, cu consecventa mea... as vrea sa spun ca ma straduiesc sa fiu consecventa, dar tot am impresia ca sunt un mic Don Quijote de la Mancha... confused24.gif, si asta deoarece ma simt mereu contra curentului actual. Adica, eu fiind o fire mai umana, mai visatoare... tot astept ca oamenii (toti daca se poate!), sa fie OAMENI, sa existe acea dragoste fata de aproape, respect... si ajutorare, sa ne facem toti datoria asa cum se cuvine, cu responsabilitate si demnitate... etc. etc. (dar toat astea pare-se ca se adancesc in trecut, lasand loc egoismului, orgoliului, violentei... raului in general. sign28.gif
Mesaj personal
Carina_
Trimis: 26 Dec 2005, 11:43 PM

Utilizator
**

Draga Balanta,
Esti o mamica foarte simpatica prin faptul ca esti atat de preocupata de educatia copilului tau. In plus esti "balanta" ca si mine...... M-ai facut sa-mi amintesc de preocuparea pentru a-mi educa propriul copil inca inainte de a se naste!!! Cu riscul de a starni zambete, as vrea sa recunosc aici acest adevar.....Am avut dintotdeauna o atractie pentru tot ceea ce tine de psihologie. Eu iti vorbesc acum de pe pozitia unui parinte care a reusit si care este foarte multumit de rezultatele obtinute cu propriul copil, sub toate aspectele - instructie si educatie. Datele sunt insa putin diferite. Tu ai baiat iar eu fata. O alta deosebire este probabil diferenta de varsta intre mine si fiica - 22 ani. La tine cred ca este ceva mai mare si ma gandesc daca nu cumva nu mai ai suficienta rabdare pentru a asculta si a intelege problemele fiului tau. Sau poate e la mijloc, asa cum spuneai, lipsa timpului tau liber.
Eu cred ca in ceea ce ma priveste, un rol esential in tot ce am realizat a fost faptul ca am dedicat copilului meu multe, multe ore. Am neglijat de multe ori pentru el casa, treburile de zi cu zi, dar acum pot spune ca nu regret nimic. Dar asta am facut-o nu din obligatie, ci din placere.
Din punctul meu de vedere este forte important sa incepi inca de la varste fragede, sa-l bagi in seama pe copil, cerandu-i sfatul in anumite probleme care nu sunt neaparat ale lui.....Sa-l implici direct in rezolvarea unor probleme si mai ales in luarea unor decizii. Nu neaparat sa-i ceri sa te ajute la treburi.....Asta nu prea cred ca place unui copil......Chiar daca nu ai nevoie de ajutorul lui, sa-i dai impresia ca si parerea lui conteaza pentru tine.
In felul acesta el va invata ca inainte de a face un lucru, e bine sa iti ceara si tie parerea, sa te consulte.... ( deoarece va imprumuta de la tine acest stil.....) In momentul cand iti cere o parere, sa nu ii dai niciodata impresia ca ceea ce zici tu e litera de lege......
Trebuie sa ii dai un sfat spunandu-i ca nu e neaparat cel mai bun....si ca el are voie sa-l ia sau nu in seama. Trebuie sa ii lasi lui posibilitatea de a lua o decizie sau nu.
Daca vine totul impus, copilul isi pierde din personalitate si va deveni dependent de tine in luarea unor decizii. Este bine ca noi parintii sa fim doar consultati de catre copii si nu neaparat intotdeauna......O dependenta totala a copilului de parinte nu este buna decat cel mult pana la o anumita varsta. Prin tot ceea ce facem, trebuie sa luam in calcul faptul ca rolul nostru este de a-i educa si de a-i forma tocmai pt ca mai tarziu, cand se vor desprinde de noi, sa stie sa ia singuri decizii cat mai bune si corecte.
Copilul va capata incredere in tine, in momentul cand el constata ca sfaturile tale au fost foarte bune pentru el. Cand constata ca a fost bine ca te-a ascultat.....
Icet, incet, capatand incredere in tine, iti va fi foarte usor sa il modelezi.
Cand iti povesteste ceva, trebuie sa ii iei toate problemele in serios.....mai ales la varsta adolescentei. Cum simte ca nu te intereseaza ce iti spune, sau ca il ironizezi, risti sa il indepartezi de tine. Asa ca trebuie sa ai mare grija de acest aspect..... Este esential dupa mine.
Tin minte ca fiica mea cand venea acasa de undeva, intra la mine in bucatarie, se aseza pe scaun si incepea sa-mi povesteasca tot ceea ce a facut, cu lux de amanunte. Asta chiar inainte de a se schimba in tinuta de casa. Asa a ramas si acum, la cei 23 ani pe care ii are......Numai ca acum vine pe internet ca sa imi povesteasca.......deoarece s-a desprins cu adevarat de noi, luindu-si zborul undeva departe......
Parerea mea este ca un parinte trebuie sa isi cunoasca cel mai bine copilul. Si asta pentru ca el ar trebui sa aiba rolul esential in educatie. Scoala vine la un moment dat in sprijinul si in completarea educatiei primite in familie. Parintii trebuie sa-si supravegheze indeaproape copiii, fara ca acestia sa isi dea seama.

In legatura cu dragostea pentru scoala, eu cred ca si aceasta se cultiva in timp, de la varste fragede. Asa este ideal. Dar mai cred ca niciodata nu e prea tarziu. Cand copilul e mai mare, trebuie sa apelezi insa la constiinta lui. Sa incerci sa ii explici la ce ii ajuta sa invete carte. Nu cred ca de vina sunt numai profesorii daca lui nu ii plac anumite materii. Aici intra in discutie si aptitudinile lui.
Nu pot sa ii placa toate materiile la fel de mult.......
Intr-o clasa, profesorii sunt aceiasi........Elevii sunt insa diferiti.....Asa se explica de ce unor elevi din aceeasi clasa le plac anumite materii si altora nu...... Fiecare elev percepe materia respectiva si profesorul intr-un anumit mod. Fiecare in functie de aptitudini, posibilitati intelectuale, preferinte de ordin estetic si de ce nu, in functie de educatia primita pana la acel moment. Un elev care stie ca trebuie sa invete la o materie chiar daca nu se simte neaparat atras de ea sau de profesor, ci pur si simplu pentru ca e bine sa ai o cultura generala, s-ar putea ca la un moment dat sa descopere ca materia respectiva incepe sa il intereseze si chiar sa-i placa. Unii elevi refuza din start sa invete, sub pretextul ca ii este nesuferit profesorul. Criteriile dupa care elevul apreciaza sau nu profesorul sunt de multe ori subiective. Devine ingrijorator cand o clasa intreaga este nemultumita.....
In acest caz poate fi de vina profesorul, sau pur si simplu faptul ca materia respectiva este prea dificila sau prea abstracta. Trebuie sa recunoastem ca mult mai multi elevi sunt atrasi de desen, muzica, educatie fizica decat de matematica sau fizica de exemplu. Chiar sa fie numai profesorii de vina????? Este absurd sa credem asa ceva.... Este evident ca anumite materii sunt mult mai dificile pentru elevi decat altele...... Din acest motiv e mult mai probabil ca un profesor de matematica sau fizica sa para mai nesuferit decat altul care preda o materie mai accesibila. Ca parinti nu trebuie sa omitem aceste aspecte. Un profesor foarte iubit de elevi nu e neaparat un profesor foarte bun. El poate fi prea indulgent, prea apropiat de elevi sau poate sa puna note prea mari fara acoperire......Si, sinceri sa fim, nici asa nu este deloc bine......Asa ca trebuie sa avem multa grija cand facem referire la vreun profesor. Nu trebuie sa ascultam numai ce spune copilul nostru......
In concluzie, elevul trebuie deprins sa invete la toate materiile dar cu preponderenta la acele materii care il atrag mai mult si de care va depinde probabil si viitorul lui profesional. Parintele si profesorul au rolul de a-l incuraja pe elev atunci cand observa ca acesta indrageste foarte mult o anumita materie. Eu de exemplu, cand am vazut ca fiica mea indrageste foarte mult limba engleza, i-am pus meditator in clasa a VI-a si a VII-a iar mai apoi si in liceu ( parca un an sau doi), desi la scoala avea numai note de 10 la engleza. Eu vroiam insa performanta si asta presupunea mult mai mult decat se face in scoala. Si bine am facut.... Acum vorbeste o engleza fluenta si inca din primul an de facultate a obtinut Certificatul Cambridge -avansat, recunoscut in UE. Acum, la randul ei, da si ea meditatii la limba engleza, dar intr-o alta tara, in conditiile in care acolo studiaza cu totul altceva si in alta limba straina, nu in engleza.

Ce pot sa va spun eu este ca e minunat sa fii parinte, e minunat sa fii profesor, e minunat sa fii elev........Conditia este sa ai rezultate. Daca de la inceput te straduiesti sa le obtii si lupti permanent pentru asta, e posibil sa le si obtii. Perseverenta si rabdarea ne ajuta foarte mult in acest demers deloc usor, dar care ulterior ne poate aduce tuturor mari satisfactii.....

Cu toata dragostea si pentru aceia care au avut rabdarea sa citeasca tot ceea ce am scris....Si sa nu uit un mic amanununt.....Tot ceea ce am scris reprezinta doar o parere personala cu care puteti sau nu sa fiti de acord.....
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 27 Dec 2005, 11:55 AM

Utilizator activ

Cata dreptate ai... stimata Carina_....

Tot ce scrii mai sus este perfect adevarat. Sunt intru totul de acord (sa fie de vina zodia comuna? smile.gif) — mai ales atractia catre psihologie...
Mda, la noi diferenta de varsta (mama-copil) este de 31 de ani, dar sincer, eu nu o simt si cred ca nici copilul meu...foarte tare. Spun asta pt. ca desi am o varsta... sunt o fire mai zgubilitica ... fapt ce-mi permite sa procedez asa cum spuneai tu... vis-a-vis de sfaturile date fiului meu.
Intotdeauna copilul meu mi-a reprosat ca nu am timp pt. el. Asta este foarte adevarat si degeaba imi fac acum "mea culpa" chiar cu motive intemeiate... Sunt, asistent manager, fapt ce face ca programul meu de lucru sa fie... nedefinit. Nu puteam sa renunt la acest loc de munca, in primul rand din cauza varstei (a problemelor ce ar fi aparut daca voiam sa ma angajez undeva, cu un program normal) iar in al doilea rand datorita patronilor (care, excluzand programul prelungit... la care eram nevoita sa stau..., m-au ajutat extrem de mult cand am avut probleme cu copilul - si probleme au tot fost de la 3 ani, incoace). Fara serviciu, sau cu un serviciu mai prost platit, nu puteam trai (tinand cont ca salariul meu este singurul venit in casa).
Acum, copilul meu se sfatuieste cu mine, dar numai la ceea ce considera el ca-l depaseste (in gandire), altfel fiind un tip introvertit. Stiu ca va veni clipa cand se va produce maturizarea si va stii exact ce-i place, ce vrea sa faca in viitor, dar, problema mea este ca, acum, este extrem de comod (puturos... cum spuneam mai sus) si pana veni-va acea clipa a inceperii maturizarii... pierde foarte multa materie (de ex., la scoala), iar de recuperat va fi aproape imposibil.
Evident ca mi-as dori, nu neaparat sa fie eminent , sa fie mai responsabil, mai cu "picioarele pe pamant si capul pe umeri"... dar nu e! Este inca copil si in gandire si in comportament, si se complace in starea asta... pt. ca-i prieste... pt. ca sufera intr-o arecare masura si de rasfatul copilului caruia singurul parinte cu care sta incearca sa-i satisfaca dorintele... pt a "usura" lipsa celui de-al doilea parinte.
Si in ceea ce priveste profesorii... iti dau dreptate, dar tot ma gandesc ca fiul meu a avut oarece ghinion la... cadre didactice. Si spun asta deoarece cu toata lipsa de timp de care am suferit, am fost la scoala si am cunoscut personal TOTI PROFESORII pe care copilul meu i-a avut la clasa. Parererile formate de mine (in sinea mea), despre unii din acei oameni, au coincis cu atitudinea lor la ore...
In fine, acum nu prea mai are importanta! Important este sa reusesc "sa-mi trezesc" copilul pana nu e prea tarziu!

Carina_, multumesc foarte mult, ca acum, in timpul sarbatorilor ti-ai rapit din timp pt. a "vorbi" cu mine pe net! sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 27 Dec 2005, 01:37 PM

Utilizator activ

In ceea ce o priveste pe fiica ta, nu pot decat sa te felicit ca ai obtinut ceea ce voiai, ca ai format un OM - de care poti fii mandra - , cu toate eforturile depuse.
Este intr-adevar cea mai mare multumire a unui parinte, aceea de a-si vedea copilul realizat.

Eu ma simt foarte departe de acest tel, dar nu am renuntat sa cred in el!

Felicitari pt. "meseria de mamica" in care iata, tu ai obtinut o diploma de absolvire cu brio, iar eu ... incerc sa "iau meditatii"... tongue.gif

Iti multumesc inca o data pt. frumoasele randuri scrise pe acest forum si iti doresc cele mai calde, mai frumoase zile in care sa te bucuri de realizarile fiicei tale.

Toate cele bune! love11.gif
Mesaj personal
Carina_
Trimis: 28 Dec 2005, 08:37 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru urari si iti doresc mult succes si tie in "meseria de mamica". Trebuie sa fi optimista. Din cate stiu eu, baietii in general "se trezesc " ceva mai tarziu..... wink.gif
Mesaj personal
dusile
Trimis: 28 Dec 2005, 10:38 PM

Utilizator avansat

Balanta si karina .Nu ne cunoastem dar din forum trag concluzia ca sunteti oameni de caracter si parintii model .Va citesc cu mult interes mesajele si am ce invata ati fost utili si pentru multi alti cred.Sunt foarte bine venite parerile multor parintii si numai asa poate reusim sa schimbam ceva sau sa ne formam copii in cel mai bun spirit.Copilul tau are ce invata de la tine ca esti un parinte model chiar de nu ai timp sa te ocupi prea mult si sunt sigura ca va ajunge departe .Totul este in limita timpului sa exploatam orice moment de comunicare cu copii si sunt destul de lucizi in a trage concluzii si a se si autoeduca.Cunosc din propria experienta ca asa am crescut si noi multi frati si toti am ajuns bine si de caracter si respectosi si invatam.
Sunteti parinti model si sper sa transmiteti si modelul vostru mai departe la nestiutori gen MLM. este util . va salut numai bine sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 6 Jan 2006, 04:52 PM

Utilizator activ

love11.gif Multumesc Dusile!
Toate cele bune!
Mesaj personal
dusile
Trimis: 17 Jan 2006, 10:06 PM

Utilizator avansat

Vedeti cu ochii buni pe noul ministru credeti ca va schimba ceva sau este pus doar de forma ?? eu al vad pe dinafara de invatamant. voi ce credti sau ma insel???
Mesaj personal
dusile
Trimis: 17 Jan 2006, 10:10 PM

Utilizator avansat

IN timis la liceul de posta sunt copii de la Foieni care u rmas fara casa dar ai constrangesa dea 400 mi pentru protocol la bac in fiecare luna .Sunt normali? Dar ce sa faca se gandesc ma persecuta ma sanctioneaza. Deci sunt in stre de asa ceva de ce le este frica la toti de popor las ce suntem .Ce apreciez evreii si tigani ei SUNT UNITI SI STIU CE VOR SE APARA NU CA NOI
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 26 Jan 2006, 09:29 AM

Utilizator activ

Ai foarte mare dreptate Dusile!

NU SUNT NORMALI! mad.gif

A cere bani de la copiii ai caror parinti nu mai au nici casa, nu e de fapt semn de anormalitate ci de o totala lipsa de bun simt si omenie.
Cred ca mai normal ar fi daca am putea incepe, chiar noi parintii de pe acest forum, o campanie de ajutorare pentru acei copii din Timis si parintii lor.

Spun asta dearece consider ca au si ei dreptul sa se bucure si sa sarbatoreasca intr-un fel terminarea scolii...

Nu inteleg insa de ce 400000 lei in fiecare luna, cand in Bucuresti pt festivitatea de dupa capacitate eu am platit 600000 lei (atat!) - si asta includea si un "chef" al copiilor la un restaurant select din Bucuresti.

Cred ca acolo mai exista si acea doza de marlanie...de a strange "bani in plus", pe care o gasim mai la tot pasul in relatiile dintre romani...

Ai mare dreptate in legatura cu comportamentul etniilor!
Noi romanii avem inca multe de invatat de la uniunea si gradul de intr-ajutorare al celorlalte etnii...

Eu raman deschisa la propunerea facuta mai sus. Daca mai sunt si alti parinti de acord cu propunerea mea, discutam... aici pe forum.

Numai bine!
Mesaj personal
dusile
Trimis: 27 Jan 2006, 11:14 PM

Utilizator avansat

Ce sa mai zic este vorba de liceul de posta din timis la cls 12-a sunt bani de protocol si banchet. si sunt copii in clasa ce au ramas fara case si dau si ei ca alfel persecutia.La liceul pedagogic la cls 1 nu mai zic televizor calculator parchet si toate alea parintii.Si poate unii nu au ce pune pe masa .Astia sunt chir nesimtiti .si cica parintii vor !!! la sugestile apropiatilor doamnei care instiga si sa te simti ca un ... sti cum. Eu i-am scris la guvern sa ai plateasca la copil la scoala fondul scolii ca nu este sarcina mea . serios !!! sa se bucure ca exista . in alba 24 scoli desfiintate si cititi gandul si vedeti agresivitatea la copii de ce este si cine genereaza. chiar cei marii si lipsa de abordare si comunicare si afectiune din partea sa nu mai zic... a factorilor implicati in crestere si educarea copiilor. si asa este cum te vede copilul mai nervos al agiti mai rau si el incearca limitele. Ma bucur ca am gasit pe cineva de acord intr-o problema .Multumesc balanta echilibrata!!!!. numai bine sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
  Trimis: 1 Feb 2006, 08:02 AM

Utilizator activ

smile.gif iti multumesc pentru aprecieri, Dusile...

Eu am vorbit serios cand m-am oferit sa ajut acei copii sarmani...cu atat cat pot...
Deci, daca ai date concrete despre copii (dintre cei ramasi fara case) hai sa facem ceva sa-i ajutam... sad54.gif
Mesaj personal
MAMICUTZA
Trimis: 8 Mar 2006, 01:50 AM

Utilizator
**

I-mi pare rau ca de mult nu s-a intrat pe acest domeniu. Fata mea ANA ALINA LUCA are 14 ani si a luat FCE la CANDBRIDGE cu B. A fost cea mai mica participanta din sesiunea decembrie 2005. Aparticipat alaturi de elevi in cls. 12, studenti si profesori de limba engleza. La speaking a luat din patea comisiei EXCEPTIONAL(O comisie constituita de UK) Oare conteaza pentru MEC ceva ???? Putem sa transmitem acest rezultat .

Noi investim in copiii nostrii , dar cum ii apeciaza scoala??? Cum sunt ei apreciaci de ceilalti profesori ???

O sa va spun alta data cand mediatorul EDU o sa-mi raspunda de ce copiii cu performante nu sunt agreati de scoli daca nu fac meditatii acolo.

O sa va mai spun ceva Stimati reprezentanti MEC , profesoara de engleza a fiicei mele, a umilit-o permanent vis-a-vis de pronuntie.
Carmen Luca
Mesaj personal
person
Trimis: 8 Mar 2006, 05:53 AM

Utilizator activ

Multe flori si urari de bine pentru doamnele de pe acest forum !
Sa aveti parte de sanatate, bucurii si sa va indepliniti dorintele impreuna cu cei dragi !
Astazi e 8 Martie, nu ?
person
Trimis: 8 Mar 2006, 06:00 AM

Utilizator activ

As fi vrut sa fie un ghiocel, dar n-am la indemana ce mi-ar trebui, asa ca ofer aceasta floare completare la mesajul meu anterior ( de fapt a fost greseala mea ca nu am atasat atunci gif-ul ).
Sper ca veti primi de la cei dragi, pe langa o floare, si cate un sarut.

Imagine atașată
Imagine atașată
dusile
Trimis: 8 Mar 2006, 09:41 AM

Utilizator avansat

Doamna mamicutza ami pare tare rau de umilirile la care a fost supusa fata dumneavoastra si nu numai ea o fost asa ci si copii mei este umilitor si rgretabil ca cei ce ar trebui sa promoveze copii ai denigreaza.Poate ar trebui sa scrieti la presa sa nu mai fie un precedent sau direct pe sit ministerului educatiei.
www.edu.ro.Va simt durerea si suferinta din suflet .Oare mai vrea fata dumneavoastra sa convietuiasca in tara ei .Eu nu cred.As pleca si as umilii de departe umilitorii copilului meu.Sunt niste canarii si niste berbecii.
Nu le convine cand elevul stie mai multe ca proful ca sunt invechiti pentru generatia asta .Trebuie sa vina curatenia in educatie.Traim in minciuni si mizerie nu suntem respectati si ei vor respect.Copii fac scoala si merite pe baniii parintilor apoi scoala completeaza.aS VREA SA VA MAI SCRIU DAR NU MAI AM CUVINTE DAR CA O MAMA BUNA CE SUNTETI VA UREZ DE 8 MARTIE NUMAI BINE SI SANATATE SI REUSITE FETEI.
CU STIMA DUMITRASCU sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 9 Mar 2006, 01:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (person @ 8 Mar 2006, 06:53 AM)
Multe flori si urari de bine pentru doamnele de pe acest forum !
Sa aveti parte de sanatate, bucurii si sa va indepliniti dorintele impreuna cu cei dragi !
Astazi e 8 Martie, nu ?

Multumim... pentru mesaj!
De asemenea, dorindu-va toate cele bune!
Mesaj personal
madagascar1
Trimis: 21 Mar 2006, 05:40 PM

Utilizator avansat

Buna ziua!
Am citit cu mare atentie si interes discutiile dumneavoastra de aici.Consider ca avem foarte mult de invatat unii de la altii si de cele mai multe ori nu avem ocazia sa ne spunem parerile.De aceea imi place atat de mult forumul.
Eu sunt si mama si profesoara in acelasi timp.De fapt am fost mai intai profesoara si apoi mama. biggrin.gif .Am un baiat de cinci ani si jumatate care a intrat in "sistem" mergand la gradinita cu program prelungit si o fetita de un an si zece luni cu care mai stau acasa pana la 1 iunie.
Incerc sa imi spun parerea din ambele puncte de vedere:
Este oarecum imposibila comparatia cu scoala prin care am trecut noi , parintii ,pentru ca erau cu totul alte vremuri.Eu am facut generala la tara si liceul la oras dar nu cred ca m-am gandit vreodata cat de buni erau profesorii mei.De ce?Nu stiu, probabil parintii nu faceau comentarii despre ei, cel putzin nu in fatza mea, si poate si vremurile de dictatura pe care le-am trait ne obligau sa luam lucrurile ca atare fara sa ne punem prea multe probleme.Nu stiam decat ca trebuie sa invatz ca sa imi depasesc conditzia, parintii mei fiind oameni care nu au avut sansa sa faca liceul desi aptitudini intelectuale aveau.Imi amintesc ca in clasa a opta a venit o alta profesoara de romana, o "afurisita" care nu mai dadea notele asa de usor si atunci am constatat ca notele mari pe care le aveam pana atunci nu prea aveau "acoperire" cum bine spune cineva de pe aici.Am intrat oarecum in panica dar am recuperat.Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca ma duceam la examen cu cunostintele pe care le aveam inainte.Traiasca meditatiile, nu?
Revolutia m-a gasit in facultate deci nu pot sa spun ca pana am terminat s-a schimbat ceva.Dar pot spune ca NU m-a invatat nimeni sa fiu profesoara cu exceptia celor cateva ore de asistenta la care am participat.Pedagogia ca teorie nu inseamna nimic.Metodica predarii materiei mele mi-a fost predata de un profesor care nu predase in viata lui in invatamantul preuniversitar.In strainatate, in tarile cu o mai mare experienta in domeniu ,durata cursurilor PRACTICE de metodica predarii si de pedagogie/psihologie ajunge pana la un an. Am devenit ceea ce sunt ca profesor numai datorita muncii mele si, din pacate, experimentand pe "spinarea" fostilor mei elevi carora nu mai am cum sa le cer scuze acum, (decat daca ma intalnesc din intamplare cu ei), pentru nereusitele mele ca profesor.Este adevarat ca intotdeauna este loc de mai bine si ca mereu invatz dar as fi putut pleca in meseria mea de la cu totul alta baza. cu mult mai putine sacrificii mai ales din partea celor care au trebuit sa-mi suporte incompetentza.
Nu in aceeasi situatie sunt colegii mei educatori si invatatori care au facut liceele pedagogice(cred ca cineva binevoitor le-a desfiintat din pacate) si care au facut intr-adevar multa practica pedagogica.
Cat despre elevii mei si munca mea la clasa?
Majoritatea sunt cuminti pentru ca si materia pe care o predau este atractiva dar si aici sunt probleme.Iata cateva din cele pe care le-am sesizat eu:
Nu exista copii-problema ci copii cu mari probleme sociale pe care nu am cum sa le rezolv eu intr-o ora, cel mult doua pe saptamana.Daca mai sunt multi elevi in clasa cu atat mai putin.Mai mult decat atat, au poate probleme sociale pe care nu cred ca le poate rezolva cineva.
Orice mica problema in viata de familie se reflecta in comportamentul elevilor.Acesti copii au nevoie de o atentie sporita, poate de doi dascali care sa predea in acelasi timp la o ora, care sa stea langa fiecare pana pricepe...Nu ar trebui sa fie mai mult de 10 copii intr-o clasa.Clasele ar trebui sa fie omogene. din punctul de vedere al cunostintelor elevilor.
Am mai sesizat urmatoarea problema.Majoritatea parintilor isi doresc pentru copiii lor clase de "matematica intensiv", "engleza intensiv" etc fara ca sa tina cont de performantele copilului.Intervine o mare frustrare de ambele parti atunci cand bietul copil nu face fatza.
M-am mai confruntat cu urmatoarea situatie ca profesor diriginte:dupa parerea mea competitia nu este buna.Cred ca toti parintii ar trebui sa aiba in vedere competitia copilului lor cu sine insusi.Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare.
Am anuntat la sedinta cu parintii ca ma intereseaza mai mult bunul simtz al copiilor decat performantele lor intelectuale in raport cu ceilaltzi.Mi s-a replicat urmatoarele: nu remarcatzi , doamna ca in ziua de azi se moare de foame cu bunul simtz? Si atunci am intrebat: dar de la mine vretzi bun simtz?
Ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa ocup tot spatiul de aici.Daca aveti intrebari va raspund cu draga inima.
Asta este parerea mea si sunt sigura ca este perfectibila.Accept orice critici....
Cu mult drag. o profesoara

Mesaj personal
dusile
Trimis: 21 Mar 2006, 08:06 PM

Utilizator avansat

Doamna profesoara eu am fost un copil problema dar cu pedagogie bunatate si dragoste daca sunteti dedicata se rezolva tot .Sigur unde sunt cazuri socialae situatia se complica.Trebuie intervenit.Oricum cine a facut pana in 1995 pedagogie vede intr-un anumit modul ca se impune bataia.sI AU ALTA METODA DE EDUCARE SI PREDARE .
acum cu normele UE se impune o adptare la nivelul social si transformarile la care au fost supusi copii.Sunt alfel mai sensibili si emotivi curiosi si mai dotati.O sa vedeti la proprii copii mai asteptati.Documentativa si o sa vedeti. Citit despre copii de indigo de editura foryou si o sa va convingeti.Sunt alfel ei peste 20 ani vor conduce lumea.
Sunt convinsa ca fiind tanara va veti adapta si gasii calea de comunicare .Trebuie impus respect si atunci veti si primi si trebuie tinut cont de performantele copiiilor ca in functie de alea sunteti evaluata si va luati si banii va castigati renume.
Numai bine
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved