Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Se considera anii lucrati in privat vechime in invatamant cand cadrul didactic se muta la stat?
edu_inv
Trimis: 23 Jul 2019, 02:18 PM

Începător
*

Grup: Members

Se considera anii lucrati in invatamantul privat vechime in invatamant atunci cand cadrul didactic se muta la stat? Daca da, in ce conditii si cu ce limitari? Intreb pentru ca am inteles ca, daca unitatea de invatamant privata functiona ca si SRL, nu sunt recunoscuti deloc anii la catedra petrecuti acolo in momentul incadrarii in sistemul de stat.

Cunoaste cineva aceasta speta? Ma puteti ajuta cu un raspuns corect si bine informat? Va multumesc.
Mesaj personal
presco
Trimis: 24 Jul 2019, 03:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edu_inv @ 23 Jul 2019, 01:18 PM)
Se considera anii lucrati in invatamantul privat vechime in invatamant atunci cand cadrul didactic se muta la stat? Daca da, in ce conditii si cu ce limitari? Intreb pentru ca am inteles ca, daca unitatea de invatamant privata functiona ca si SRL, nu sunt recunoscuti deloc anii la catedra petrecuti acolo in momentul incadrarii in sistemul de stat.

Cunoaste cineva aceasta speta? Ma puteti ajuta cu un raspuns corect si bine informat? Va multumesc.

Nu conteaza ca era SRL sau nu.
Conteaza daca unitatea de invatamant privata era acreditata de MEN si daca persoana respectiva a fost angajata acolo ca si cadru didactic cu toate formele legale. Daca era cadru didactic calificat, poate a luat deful sau alt grad didactic acolo, caz in care, evident, i se recunoaste vechimea in invatamat.
Depinde ce scrie pe adeverinta de vechime emisa de unitatea respectiva. Mai ales daca a fost acreditata.

Mesaj personal
edu_inv
Trimis: 24 Jul 2019, 06:07 PM

Începător
*

Multumesc mult pentru raspuns. Am lucrat in doua unitati de invatamant private: in timp ce lucram in prima, autorizata, nu acreditata, mi-am dat definitivatul in invatamant. In cea de-a doua, tot autorizata, nu acreditata, nu mi-am mai dat niciun examen. Prima era un SRL, a doua o asociatie -- in ambele situatii contractele de munca au fost legale, declarate la REVISAL, unitatile aveau Ordin privind acordarea autorizarii de functionare provizorie emisa de MEN. Ce acte sunt necesare pentru a demonstra vechimea in invatamant? Doar adeverinta de vechime sau si copii dupa contractele de munca?

Acest mesaj a fost modificat de către edu_inv la data 24 Jul 2019, 06:08 PM
Mesaj personal
presco
Trimis: 25 Jul 2019, 01:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edu_inv @ 24 Jul 2019, 05:07 PM)
Multumesc mult pentru raspuns. Am lucrat in doua unitati de invatamant private: in timp ce lucram in prima, autorizata, nu acreditata, mi-am dat definitivatul in invatamant. In cea de-a doua, tot autorizata, nu acreditata, nu mi-am mai dat niciun examen. Prima era un SRL, a doua o asociatie -- in ambele situatii contractele de munca au fost legale, declarate la REVISAL, unitatile aveau Ordin privind acordarea autorizarii de functionare provizorie emisa de MEN. Ce acte sunt necesare pentru a demonstra vechimea in invatamant? Doar adeverinta de vechime sau si copii dupa contractele de munca?

Nu au importanta copiile contractelor. Prin emiterea adeverintelor de vechime ambele isi asuma raspunderea si realitatea datelor inscrise.
De la SRL este clar ca vechimea este recunoscuta, avand in vedere ca ai dat deful.
Nu stiu care este treaba cu asociatia, dar ea este cel mai in masura sa-ti explice daca este recunoscuta vechimea, sau nu. Sa-ti dea adeverinta si sa scrie ca ai fost angajata cadru did.calificat cu vechimea in invatamant ...... ani.
Mesaj personal
edu_inv
Trimis: 25 Jul 2019, 01:42 PM

Începător
*

QUOTE (presco @ 25 Jul 2019, 02:11 PM)
QUOTE (edu_inv @ 24 Jul 2019, 05:07 PM)

Nu au importanta copiile contractelor. Prin emiterea adeverintelor de vechime ambele isi asuma raspunderea si realitatea datelor inscrise.
De la SRL este clar ca vechimea este recunoscuta, avand in vedere ca ai dat deful.
Nu stiu care este treaba cu asociatia, dar ea este cel mai in masura sa-ti explice daca este recunoscuta vechimea, sau nu. Sa-ti dea adeverinta si sa scrie ca ai fost angajata cadru did.calificat cu vechimea in invatamant ...... ani.

Multumesc mult pentru lamuriri.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved