Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Intel Teach - Instruirea in societatea cunoasterii, selectie Master Trainer
Dana Vladoiu
Trimis: 15 Apr 2008, 12:16 PM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Dragi colegi,

Vă invităm să vă înscrieți la o nouă sesiune de selecție a profesorilor Master, pentru programul de formare continuă Intel Teach-Instruirea în societatea cunoașterii.

În anul școlar 2007-2008, cursul acreditat Intel Teach-Instruirea în societatea cunoașterii, s-a desfășurat prin Casele Corpului Didactic, la nivel național.

Până în prezent, au fost instruiți 1777 profesori de diferite discipline, reuniți în 101 grupe îndrumate de 61 MT (master teachers) activi.

Obiectivele acestui curs sunt:

Folosirea tehnologiei pentru a dezvolta competențele necesare elevilor în secolul XXI.
Idendificarea căilor prin care elevii și profesorii pot utiliza tehnologia pentru a stimula procesul de învățare prin cercetare, comunicare și colaborare.
Încurajarea utilizării strategiei de instruire diferențiată.
Dezvoltarea gândirii critice pentru rezolvarea de probleme.
Promovarea lucrului în echipă pentru optimizarea instruirii.

Pentru atingerea acestor obiective, Intel Teach-Instruirea în societatea cunoașterii își propune să ofere răspuns la întrebările:

Ce inseamnă o instruire eficientă?
Cum gândim învățarea bazată pe proiecte?
Cum ne conectăm la resursele virtuale?
Cum se vede învățarea din perspectiva elevului?
Cum știm ce știe elevul?
Cum pot fi ajutați elevii pentru a se adapta la lucrul în grup, pe proiecte?
Cum se construiește un portofoliu?

Criterii de selectie a MT:
- experienta minim un an in instruirea adultilor;
- sa aiba un model mental inovativ, deschis la nou, cu experienta pedagogica
- cunostinte avansate de operare PC

Există posibilitatea de a opta pentru una din cele două perioade de formare:
- prima sesiune de formare intensivă, în perioada 15 august - 1 septembrie 2008, vă oferă posibilitatea de a demara instruirea prin CCD la începutul anului școlar viitor;
- a doua sesiune de formare, debutează în august și se desfășoară pe perioada anului școlar;

In speranta că v-am stârnit interesul pentru noul nostru proiect, vă invit să vă alăturați acestei inițiative și să trimiteți un e-mail cu subiectul "selectie trainer Intel Teach" la adresa intel_teach@siveco.ro și următoarele documente atașate mesajului: CV actualizat, copiile certificatelor sau diplomelor (care atesta pregatirea de specialitate si cea de trainer) și o recomandare. De asemenea vă rog să specificați sesiunea pentru care optati (intensiv, neintensiv).
Deadline: 15 mai 2008.

Pentru informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați.

Cu deosebită considerație,

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
monica_puie
Trimis: 30 May 2008, 02:53 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Am urmat acest curs in acest an scolar. Il recomand tuturor cadrelor didactice.
Monica Puie/ gr. 2 tm norin ardelean character40.gif
Mesaj personal
mariafagas
Trimis: 8 Jun 2008, 09:13 PM

Utilizator
**

Foarte interesant cursul. Se impune un efort intens și permanent pentru a avea și rezultate la final. Promovează munca în echipă.
Mesaj personal
mariafagas
Trimis: 8 Jun 2008, 09:21 PM

Utilizator
**

Foarte interesant cursul. Se impune un efort intens și permanent pentru a avea și rezultate la final. Promovează munca în echipă.
Mesaj personal
vromanescu
Trimis: 13 Oct 2008, 08:35 PM

Utilizator activ

Interesant!

Link: http://www.intel.com/cd/corporate/educatio...each/364940.htm

Intel Teach – Instruirea în societatea cunoașterii

Programul Intel® Teach este un program validat prin implementarea la nivel mondial, destinat dezvoltării profesionale, care îi ajută pe educatori să îmbunătățească procesul didactic în secolul XXI prin utilizarea eficientă a tehnologiei.

Programul Intel® Teach este un program de perfecționare, cu peste 5 milioane de cadre didactice instruite în 40 de țări. Profesorii învață de la alți profesori cum, când și unde să introducă tehnologia în planul de lecție, punând accentul pe dezvoltarea capacităților cognitive de nivel superior ale elevilor. Pentru aceasta, profesorii utilizează noi abordări în crearea de instrumente de evaluare și de lecții care să răspundă obiectivelor educaționale și standardelor naționale.

Sa intelegem ca un soft wiki trebuia sa insemne ceva? Scuze, Intel se va fi amuzat tacit.

--------------------
Victor Romanescu
Mesaj personal
Olimpius
Trimis: 14 Oct 2008, 10:02 AM

Utilizator
**

In Romania este implementat programul Intel Teach Essentials (unul dintre cele 6 programe Intel pentru formarea continua a cadrelor didactice), care se desfasoara prin CCD-uri, intr-un cadru "conventional" (include 32 de ore de formare fata-in-fata). Printre altele, wiki este un instrument pe care profesorii participanti invata sa-l foloseasca. Insa as spune ca Intel Teach este de fapt un curs de pedagogie, in contextul actual (- tehnologiile sunt disponibile si in scolile romanesti). Finalitatea cursului, sau, mai bine spus, intrebarea esentiala la care se poate raspunde la final este "Cum pot sa creez situatii semnificative de invatare utilizand (si) noile tehnologii?"
Curriculumul este disponibil la adresa: http://www.elearning.ro/resurse/intelteach...ningromania.pdf

Dincolo de Intel Teach, intrebarea este una foarte buna si constituie o provocare si pentru mine de ceva vreme: ce aduce pedagogiei wiki-ul? Stim ce aduce practicii - avem nenumarate exemple de lectii si proiecte care utilizeaza wiki; insa cand vom integra noile instrumente (wiki, blog, social networking tools) in teorie si, implicit, in curriculumul de formare initiala a cadrelor didactice?

Olimpius Istrate
senior teacher, Intel Teach

Acest mesaj a fost modificat de către Olimpius la data 14 Oct 2008, 10:13 AM
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
vromanescu
Trimis: 14 Oct 2008, 03:45 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru clarificari, domnule Istrate

Din inceput, retrag ce am spus in fraza finala din ultimul post.

Cele mai multe tehnologii (chiar si Web 2.0) au deja vechime de 2-4-6 ani. De ce nu exista un entuziasm didactic in utilizarea lor?! Cursurile de formare se sustin clasic, desi scopurile mizeaza pe formare tehnologie prin tehnologie.

Tipic, profesorii se supun/expun la efortul perfectionarii prin CCD/DPPD formal. De maniera educatiei formale. De ce nu exista un server de streaming multimedia educational in RO? Cum de nu pot fi sincronizati online tutorii prin remote desktop ori alte tehnici e-learning (3/4 dispun de acces Internet permanent)?

Cred ca daca trainerii vor continua sa predea in laboratoare topice de lucru e-learning vor avea rezultate scazute pe termen lung. Se vede asta din faptul ca 80% din profesori au diploma in 'Initiere in utilizarea calculatorului', fara a sti ca un album foto se poate realiza usor in MS Word prin inserare de imagini in tabele fara bordura, exportate apoi ca document HTML. Un simplu, exemplu.

Recomand consultarea fisierului PDF de mai sus, intrucat constituie o excelenta provocare pentru formatorii e-learning.

Asteptam un link de acces la IntelTeach, fie si prin mesaj privat.

--------------------
Victor Romanescu
Mesaj personal
nnita
Trimis: 24 Oct 2008, 11:29 AM

Utilizator
**

QUOTE (monica_puie @ 30 May 2008, 03:53 PM)
Am urmat acest curs in acest an scolar. Il recomand tuturor cadrelor didactice.
Monica Puie/ gr. 2 tm norin ardelean character40.gif

Concret, ce se face la acest curs si ce trebuie realizat pe parcursul cursului? Cat dureaza cursul? Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
Filonela Balasa
Trimis: 24 Oct 2008, 11:57 AM

SIVECO România

Stimate utilizator,

Concret, ce se face la acest curs si ce trebuie realizat pe parcursul cursului?

Pentru detalii referitoare la conținutul cursului, vă rugăm să vizitați adresa dată de domnul Olimpius Istrate în mesajul postat de dânsul în acest subiect.
Pe parcursul programului, fiecare cadru didactic trebuie să realizeze un portofoliu pentru o unitate de învățare.

Cat dureaza cursul?

Cursul este acreditat prin decizia CNFP nr. 132/07.11.2007 și se desfășoară prin Casele Corpului Didactic pe parcursul a 89 de ore.

Dacă mai doriți și alte informații, vă rugăm să ne contactați.

Toate cele bune,

--------------------
prof. Filonela Rodica Bălașa

SIVECO România
Mesaj personal
dir
Trimis: 8 May 2009, 06:07 PM

Utilizator activ

Cand am facut cursul s-a spus ca o sa fim profesori-master avand si dreptul de a fi formatori pentru Intel Teach. Pe certificat insa nu se specifica nimic. Trebuie cumva sa mai facem si alte demersuri?[B]
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 8 May 2009, 07:14 PM

Mentor

daca ati urmat cursul la Ramnicu-Valcea sau la Targoviste aveti acest drept.

Daca ati facut cursul cu un formator Intel, atunci ati primit doar un atestat de urmare a cursului.
Mesaj personal
mishuletz
Trimis: 3 Jul 2009, 04:29 PM

Începător
*

Sunt foarte interesata de acest curs!Din pacate,dupa ce mi-am exprimat dorinta si mi s-a raspuns ca am fost prima din judet la inscriere,urmand a fi anuntata daca am fost selectata,s-a lasat o liniste mormantala...Oare Vrancea nu e pe lista?
Mesaj personal
gabriellita
Trimis: 3 Jul 2009, 05:19 PM

Utilizator activ

Ce se aude pentru judetul Timis?

--------------------
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Dacă îți place ce faci, atunci vei avea succes.” (Albert Schweitzer)
Mesaj personal
Dorothea Caraman
Trimis: 7 Jul 2009, 12:52 PM

Utilizator activ

Stimata Doamna,

cursul Intel Teach-Instruirea in societatea cunoasterii- se deruleaza prin intermediul Casei Corpului Didactic Timis. Pentru informatii suplimentare referitoare la derularea cursului, te rog sa accesezi
adresa:www.ccdtimis.edicomputers.ro

Iti doresc o zi frumoasa,

Dorothea Caraman

--------------------

Dorothea Caraman
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personal
gabriellita
Trimis: 13 Aug 2009, 04:37 PM

Utilizator activ

Multumesc. Si dvs. la fel!

--------------------
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Dacă îți place ce faci, atunci vei avea succes.” (Albert Schweitzer)
Mesaj personal
al-gabi
Trimis: 22 Aug 2009, 05:56 PM

Utilizator activ

am depus dosarul la sfarsitul anului scolar. mi s-a spus ca el trebuie sa contina si dovada parcurgerii unui curs de tic. eu nu am avut si am introdus in dosar copia foii matricole. poate fi un lucru care sa detrmine refuzarea inscrierii mele? am "implinit" venerabila varsta de 5 ani de la grad si as cam avea nevoie sa il fac...
Mesaj personal
Dorothea Caraman
Trimis: 25 Aug 2009, 06:48 PM

Utilizator activ

Bună seara stimată doamnă,

În vederea înscrierii la curs, vă rog să completați dosarul depus și cu atestatul solicitat, care demonstrează cunostintele dvs. de utilizare a calculatorului.

Numai bine,

Dorothea

--------------------

Dorothea Caraman
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personal
al-gabi
Trimis: 26 Aug 2009, 06:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (Dorothea Caraman @ 25 Aug 2009, 08:48 PM)
Bună seara stimată doamnă,

În vederea înscrierii la curs, vă rog să completați dosarul depus și cu atestatul solicitat, care demonstrează cunostintele dvs. de utilizare a calculatorului.

Numai bine,

Dorothea

AM DEPUS DOSARUL PRIN SCOALA INCA DIN IUNIE. INTREBAREA MEA ESTE:

DACA NU AM UN CURS ATESTAT SI AM PUS IN DOSAR FOAIA MATRICOLA EMISA DE UNIV. CARE ATESTA FAPTUL CA AM FACUT CEVA STUDII LA VIATA MEA EXISTA TOTUSI POSIBILITATEA SA IMI FIE RESPINS DOSARUL?

nu vreau sa comentez ce se ascunde in spatele ubor astfel de adeverinte-atestat....

cu multumiri, gabriela alexandrescu
Mesaj personal
septembrie15
Trimis: 1 Nov 2009, 04:04 PM

Utilizator activ

Doresc si eu sa parcurg acest curs. Cum pot sa ma inscriu?
Multumesc!
Mesaj personal
Silvia Opincaru
Trimis: 21 Jun 2010, 07:39 PM

Utilizator
**

Cand se vor da certificatele de credite pentru cei care au finalizat cursul in octombrie 2009?
Mesaj personal
stiricaremerita
Trimis: 21 Jan 2011, 08:35 PM

Utilizator
**

[***]

[Nota moderatorului: SPAM]

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 20 Jun 2011, 12:00 PM
Mesaj personal
AdrianaU
Trimis: 22 Jan 2011, 01:12 PM

La prima intervenție

Cursul este foarte interesant. Il recomand tuturor cadrelor didactice care vor sa implementeze metode noi de predare la clasa. Succes tuturor!
Mesaj personal
elispas
Trimis: 13 Feb 2011, 03:20 PM

La prima intervenție

Cursul este foarte bun. L-as recomanda tuturor profesorilor daca ar fi posibil. Este exact ceea ce se cere la momentul actual in educatie. Intrucat schimbarile sunt atat de rapide si in domeniul invatamantului, cred ca acest curs vine in sprijinul profesorului de orice varsta. Elevii sunt antrenati activ in procesul de aducatie.
Ii multumesc doamnei Gabriela Noveanu (formator) pentru claritatea explicatiilor si o felicit pentru profesionalismul dumneaei. Cred ca voi folosi in predare metoda proiectului cu succes.
Mesaj personal
cami2010
  Trimis: 13 Feb 2011, 05:04 PM

La prima intervenție

A fost un curs foarte interesant, am avut un profesor-master deosebit, pregatit, rabdator. Merita sa fie facut de cat mai multe cadre didactice deoarece acesta este viitorul-informatizat. smile.gif
Mesaj personal
Craiveanu Diana
Trimis: 16 Feb 2011, 01:31 PM

La prima intervenție

As dori sa stiu cum se desfasoara evaluarea finala?Multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved