Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pierderea titularizartii pt 90 credite neefectuate, este posibil??
xxgeoxx
  Trimis: 8 Sep 2012, 05:28 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Supun atentiei si dezbaterii urmatoarea problema: sotia mea este profesor titular, grd. 1, cu aprox 40 de credite efectuate (cursuri de perfectionare) in ultimii ani...
1. a absolvit, de asemenea, in 2010, inca 1 facultate (psihologie, 3 ani, Spiru Haret, ID); pt aceasta facultate nu se primesc cele 180 credite corespunzatoare ei? nu sunt valabile ca si "de perfectionare"?
2. am intrat pe Casa Corpului Didactic, unde nu am regasit decat 2 cursuri pe care ea le poate face, in specialitatea ei de profesor, ceea ce inseamna 30 de credite... de unde sa mai ia un profesor inca 60, pt a face aceste 90 de credite?
3. cum e posibil ca o titularizare sa poata fi anulata astfel? ce se vor face multimea de profesori/invatatori etc din mediul rural, unde sa mai faca ei aceste cursuri de perfectionare?
4. stie cineva unde anume (art.), in noua lege a educatiei, este postata aceasta obligativitate de a face ac credite, cu riscul de a pierde titularizarea?
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 8 Sep 2012, 05:35 PM

Utilizator avansat

Iata metodologia:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3765 )
Fișier atașat  OMECTS_5562_2011__acumulare_credite_prof.pdf

--------------------
nicleon
Mesaj personal
max 24
Trimis: 8 Sep 2012, 07:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (xxgeoxx @ 8 Sep 2012, 06:28 PM)
Supun atentiei si dezbaterii urmatoarea problema: sotia mea este profesor titular, grd. 1, cu aprox 40 de credite efectuate (cursuri de perfectionare) in ultimii ani...
1. a absolvit, de asemenea, in 2010, inca 1 facultate (psihologie, 3 ani, Spiru Haret, ID); pt aceasta facultate nu se primesc cele 180 credite corespunzatoare ei? nu sunt valabile ca si "de perfectionare"?
2. am intrat pe Casa Corpului Didactic, unde nu am regasit decat 2 cursuri pe care ea le poate face, in specialitatea ei de profesor, ceea ce inseamna 30 de credite... de unde sa mai ia un profesor inca 60, pt a face aceste 90 de credite?
3. cum e posibil ca o titularizare sa poata fi anulata astfel? ce se vor face multimea de profesori/invatatori etc din mediul rural, unde sa mai faca ei aceste cursuri de perfectionare?
4. stie cineva unde anume (art.), in noua lege a educatiei, este postata aceasta obligativitate de a face ac credite, cu riscul de a pierde titularizarea?

Nu se poate pierde titularizarea in acest mod, ati fost dezinformat.
Ar fi insa bine sa supunem atentiei celor din guvern sa scoata obligativitatea acestor cursuri de formare. Motive sunt nenumarate:
-la majoritatea nu inveti nimic nou
-ele au loc in weekend de obicei, deci in timpul liber al profesorului, ori este inadmisibil ca in timpul liber sa te "perfectionezi" pentru serviciul la care lucrezi
-mai costa si bani cele mai multe, iar un lucru inadmisibil sa fii obligat sa faci cursuri care costa bani ,avand in vedere nivelul salariilor din invatamant.
Trebuie luata atitudine!!
Cursuri se tot fac, "formatorii: isi umplu buzunarele, profesorii si le golesc, ajung sa-si neglijeze familiile pentru a face dosare cu hartoage, iar... promovarea la examene nu creste, ci scade!!
Sa terminam odata cu aceste anormalitati din sistemul de invatamant!!
In niciun domeniu nu mai este la fel! In alte domenii, angajatii trimisi la cursuri sunt scosi din activitatea lor pe perioada respectiva, nu platesc ei cursul si nu merg sambata si duminica la cursuri!
De ce invatamantul mereu trebuie sa fie cel mai de ra**t sistem fata de angajatii sai? pentru ca le permitem si ne conformam ca niste oi, de aceea...
Scoti bani din buzunar, mergi in timpul tau liber sau chiar in concediu, si nici macar nu ti se permite sa scrii in condica astfe de activitati.
Pana cand??

Acest mesaj a fost modificat de către max 24 la data 8 Sep 2012, 07:20 PM
Mesaj personal
andrei-f
Trimis: 8 Sep 2012, 07:27 PM

Utilizator avansat

Conform metodologiei, ați remarcat că , fiecare cadru didactic este obligat să obțină 90 de credite în 5 ani, dar, atenție, metodologia nu prevede nicio sancțiune pentru neobținerea acestor credite.
Am ținut să precizez aceasta deoarece în învățământ există unii profesori, răspândaci de folclor didactic, care sperie pe ceilalți, că vor fi dați afară din învțământ, dacă nu acumulează creditele. Fals, fals.
Mai gravă este însă poziția cele de la Casa Corpului Didactic, care dezinformează lumea în mod interesat. Sunt cazuri când personalulu acestora încasează adevărate averi de pe urma proiectelor europene, a tot felul de POSDRU-uri. Ar fi timpul ca ministerul să se sesizeze.
Tot referitor la această temă, cursurile de perfecționare este bine , totuși, să fie făcute, deoarece creditele transferabile sunt foarte utile pentru a realiza un punctaj cât mai bun, la întocmirea unui dosar.
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 8 Sep 2012, 07:38 PM

Utilizator avansat

De prin alte domenii: taxa de master la stat a cumnatului meu este platita de firma la care lucreaza! ohmy.gif Noi suntem storsi de bani la tot felul de cursuri. Ba mai suportam si cheltuielile de deplasare! Din jenantul nostru "salariu"...
Mesaj personal
ionicaaa
Trimis: 8 Sep 2012, 07:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicleon @ 8 Sep 2012, 06:35 PM)
Iata metodologia:

Si-a depus cineva dosar pentru acest ordin? Ce trebuie sa contina? Cum ati procedat?
Mesaj personalTrimite email
radukuts
Trimis: 8 Sep 2012, 08:53 PM

Utilizator
**

Chiar nu se iau in calcul cele 180 de credite obtinute in urma terminarii facultatii? Am terminat liceul pedagogic si m-am gandit ca e mai bine sa fac o facultate decat sa merg si sa fac cursuri de formare.(Am terminat ca si doamna in 2010 tot psihologia)
Mesaj personal
musia
Trimis: 8 Sep 2012, 10:04 PM

Utilizator avansat

Este normal sa te perfectionezi dar in ultimii ani s-a creat o adevarata "mafie" a acestor cursuri, cel putin in unele judete; pe langa faptul ca nu poate participa toata lumea la ele(in ultimii 5 ani nu am putut participa la cursuri cu credite din motive necunoscute, recent nu m-am regasit pe lista la niste cursuri prin POSDRU desi majoritatea colegilor mei au fost acceptati), cele mai multe sunt cu bani(100-200 de lei), iar de invatat ceva nou... cam lipsa! Sunt si persoane care-si cumpara diplomele(asa zic gurile rele) asa ca ar trebui regandita aceasta perfectionare a cadrelor didactice.Nu cred ca un maldar de diplome, chiar si cu credite, te fac un profesor mai bun; in ultimii ani am uitat ca activitatea la clasa conteaza cel mai mult si ne pierdem timpul cu lucruri inutile, cu colectionarea de diplome galbene, verzi si alte culori doar pentru niste amarate de puncte; n-am vazut progrese in invatamant dar am vazut dosare cu maldare de diplome, inutile in majoritate; de vina este in primul rand ministerul care solicita asa ceva dar care nu cere calitate adevarata a actului educational; pe cine mai intereseaza azi ce faci la clasa sau in scoala?Pe nimeni! A mai aparut si nebunia cu expertii in management educational; avem o droaie de asa zisi "experti" in conducerea scolilor, unii n-au fost directori niciun minut din viata lor, insa sunt experti pe baza unor cursuri cu credite(cum le-or fi terminat nici nu mai conteaza).Cunosc directori jalnici, spagari, penali chiar, care sunt experti in management educational! Jalnic invatamant! Cat despre pierderea titulaturii ca n-am "cotizat" la aceste cursuri!!!! Sa fim seriosi! Nu exista asa ceva!
Mesaj personal
terios-terios
Trimis: 9 Sep 2012, 04:43 PM

Utilizator
**

Am înțeles că aceste credite sunt folositoare pentru a trece la o altă categorie de salarizare. Nici eu nu sunt deacord cu ele. Am colegi care se înscriu fără să informeze pe nimeni, vor numai pentru ei.
Mesaj personal
andrei-f
Trimis: 9 Sep 2012, 04:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (terios-terios @ 9 Sep 2012, 05:43 PM)
Am înțeles că aceste credite sunt folositoare pentru a trece la o altă categorie de salarizare. Nici eu nu sunt deacord cu ele. Am colegi care se înscriu fără să informeze pe nimeni, vor numai pentru ei.

Creditele transferabile sunt folositoare în situații de pretransfer, restrângeri de activitatea, detașări, când se face concurs de dosare.
Punctele din aceste dosare se obțin cu aceste credite, în primul rând.
Trecerea în alte trepte de salarizare se face pe bază de vechime.
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 9 Sep 2012, 05:12 PM

Utilizator avansat

Oh! ce citesc! Si nu am rabdare!
Eu fac in fiecare an cursuri de perfectionare, fara credite. Ma intereseaza doar cursurile in domeniu. Le fac prin Comenius, Ambasade, gratis.
Asta inseamna ca fac ceva pe cursurile lor acreditate. Alea platite prin CCD, etc.
Imi retrag titlul de titular??? In niciun caz! Sunt amenintari. Ca sa te duci sa prestezi la cursuri de 2 lei. (nu ca si pret).
Intr-adevar, se stipula la un moment dat, ca nu poti trece la alta treapta de salarizare (vechime), daca n-ai cursurile cu credite...nu mai stiu cate, in 5 ani. Je m'en fiche! Ca la asa salariu, nici nu se mai pune...
Bafta!

Acest mesaj a fost modificat de către mitzoura_177 la data 9 Sep 2012, 05:13 PM

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
ERNA
Trimis: 9 Sep 2012, 06:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (max 24 @ 8 Sep 2012, 08:11 PM)

Ar fi insa bine sa supunem atentiei celor din guvern sa scoata obligativitatea acestor cursuri de formare. Motive sunt nenumarate:
-ele au loc in weekend de obicei, deci in timpul liber al profesorului, ori este inadmisibil ca in timpul liber sa te "perfectionezi" pentru serviciul la care lucrezi
-mai costa si bani cele mai multe, iar un lucru inadmisibil sa fii obligat sa faci cursuri care costa bani ,avand in vedere nivelul salariilor din invatamant.
Cursuri se tot fac, "formatorii: isi umplu buzunarele, profesorii si le golesc, ajung sa-si neglijeze familiile pentru a face dosare cu hartoage, iar... promovarea la examene nu creste, ci scade!!
In niciun domeniu nu mai este la fel! In alte domenii, angajatii trimisi la cursuri sunt scosi din activitatea lor pe perioada respectiva, nu platesc ei cursul si nu merg sambata si duminica la cursuri!
De ce invatamantul mereu trebuie sa fie cel mai de ra**t sistem fata de angajatii sai? pentru ca le permitem si ne conformam ca niste oi, de aceea...
Scoti bani din buzunar, mergi in timpul tau liber sau chiar in concediu, si nici macar nu ti se permite sa scrii in condica astfe de activitati.
Pana cand??

Subscriu la tot ce ai scris despre cursurile stupide de perfectionare la care sunt obligati sa participam. Si sotul meu merge la tot felul de cursuri de perfectionare ( e inginer telecomunicatii ) dar nu in timpul liber, si nu plateste absolut nimic....si cateodata aceste cursuri nu se tin in tara ....
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 9 Sep 2012, 06:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (terios-terios @ 9 Sep 2012, 05:43 PM)

Nu scrie asa ceva in metodologie. Trebuie facuta perfectionarea dar nu este nicio sanctiune daca nu faci. Cursurile acestea te ajuta in evaluare (gradatie, reducere post, etc.) Am colegi care nu au facut si sunt bine multam.

Cred ca e bine de facut pt. ca nu se stie niciodata ce urmeaza!
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Sep 2012, 09:44 PM

Mentor

Comentăm! wink.gif Legea prevede perfecționarea cadrelor ,art 244 și finanțarea acesteia Art.104,al 2 (cool.gif, art. 111 al. 1 (e)- ! Deci: sunt gratuite și au perioade fixate în programele naționale sau ale CCD-urilor .Trebuie doar să se respecte aceste articole de către cei ce răspund: Asta-i tot! dry.gif cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
flixdavid
Trimis: 8 Oct 2012, 05:48 PM

Utilizator activ

Stie cineva care este diferenta dintre creditele profesionale si cele transferabile?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Oct 2012, 07:14 PM

Mentor

Cele 90 de credite sunt obligatorii daca :
1.respecta structura nomei didactice
2. sunt organizate la initiativa angajatorului;
3. se desfasoara luni,marti,miercuri,joi,vineri fara a afecata "cele 8 h " zilnice.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 8 Oct 2012, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (flixdavid @ 8 Oct 2012, 06:48 PM)
Stie cineva care este diferenta dintre creditele profesionale si cele transferabile?

Toate sunt transferabile. Doar ca cele prin care obtii titlul de licentiat sau master sunt credite ECTS, iar cele pt. perfectionare sunt credite ECVET. Transferabilitatea este valabila doar intre aceleasi tipuri de credite.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
massy
Trimis: 8 Oct 2012, 09:03 PM

Mentor

QUOTE (max 24 @ 8 Sep 2012, 08:11 PM)

Pana cand??

cool20.gif cool20.gif cool20.gif

Nu vrei sa fii coleg cu mine?? smile.gif Ca sa fiu si eu pe-aceeasi lungime de unda cu cineva.

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 9 Oct 2012, 10:31 AM

Utilizator avansat

"Să fac și eu un curs de metodist", mi-am zis. Așa că am căutat prin căsuța de mail și-am dat de o ofertă trimisă prin intermediul școlii. 350 RON, cursul. În rate.
Scriu, deci, mesaj în care cer lămuriri.

Iată ce primesc:

Stimata Doamna  a-si dori sa stiu daca a-ti complectat fisa de inscriere si cand ne putem intalni sa imi dati fisa si avansul de 100 ron ,si daca se poate sa imi dati un nr de contact

sau

Stimata Doamna va trimit atasat fisa de curs pentru  metodist, nu este nici o problema legat de eroare , perioada de incepere a cursului ar fii de la 01.10.2012 daca se formeaza grupa de minim 15 persoane, cursurile  se vor tine in principiu nu stiu sa va spun exact depinde de multi factori cum vor dorii si ceilalti cursanti se poate tine in timpul saptamani sau se poate cupla vineri si sambata, deobicei in timpul saptamani tineam de la 15.00 pana la 18.00. iar in weekend se tine de la 10.00 pana la 14.00 , ma repet depinde de cum vor si ceilalti cursanti, dar ramane de vazut se poate sa facem vineri dupa masa  si sambata de la 10.00 , sper sa ma intelegeti daca nu ma voi repeta si incerc sa fiu si mai explicit.

Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 9 Oct 2012, 11:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 8 Oct 2012, 08:14 PM)
3. se desfasoara luni,marti,miercuri,joi,vineri fara a afecata "cele 8 h " zilnice.

Si daca nu sunt organizate de angajator(de scoala), nu sunt obligatorii?
Nu inteleg...
Daca fac eu cursul de Management Educational, si platesc cateva milioane din buzunar? Nu ma trimite scoala...atunci nu-mi deconteaza?
Cum e cu decontarea acestor cursuri? Daca doreste cineva sa ne spuna...
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 9 Oct 2012, 12:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 9 Sep 2012, 10:44 PM)
Comentăm! wink.gif Legea prevede perfecționarea cadrelor ,art 244 și finanțarea acesteia Art.104,al 2 (cool.gif, art. 111 al. 1 (e)- ! Deci: sunt gratuite și au perioade fixate în programele naționale sau ale CCD-urilor .Trebuie doar să se respecte aceste articole de către cei ce răspund: Asta-i tot! dry.gif cool.gif

Care lege?
Mesaj personal
nicole70
Trimis: 9 Oct 2012, 12:13 PM

Utilizator activ

Nu exista, legal, nici un fel de penalizare daca n-ai 90 de CPF in cei 5 ani.
Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

--------------------
"Speranta nu este o strategie."
"Fa tot ceea ce poti cu ceea ce ai acolo unde esti."
Mesaj personalTrimite email
yoko70
Trimis: 9 Oct 2012, 01:14 PM

Mentor

QUOTE (sidmihaela @ 9 Oct 2012, 12:46 PM)
QUOTE (yoko70 @ 8 Oct 2012, 08:14 PM)

Si daca nu sunt organizate de angajator(de scoala), nu sunt obligatorii?
Nu inteleg...
Daca fac eu cursul de Management Educational, si platesc cateva milioane din buzunar? Nu ma trimite scoala...atunci nu-mi deconteaza?
Cum e cu decontarea acestor cursuri? Daca doreste cineva sa ne spuna...

nu,nu sunt smile.gif
nimeni nu te poate obliga sa te perfectionezi pe banii tai....daca in 5 ani angajatorul nu iti organizeaza cusruri in conditiile descrise de mine conditia se considera indeplinita...parerea mea

pentru decontare?....vezi Codul Muncii" art. referitoare la formarea profesionala la initiativa angajatului"....ca idee...fa o cerere catre scoala inainte de incsrierea la cursuri si vezi daca iti aproba....INANINTE smile.gif

Art. 199. [pregătirea profesională din inițiativa salariatului]
(1) În cazul în care salariatul este cel care are inițiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
(2) Angajatorul va decide cu privire la cererea formulată de salariat potrivit alin. (1), în termen de 15 zile de la primirea solicitării. Totodată angajatorul va decide cu privire la condițiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta. asta i baza legala

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 9 Oct 2012, 01:16 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Oct 2012, 07:14 PM

Mentor

Care lege?

Cea pentru cadrele didactice! wink.gif Laboranții ,de orice nivel, biggrin.gif au legea lor!
Caut-o! (Am pus ,, o-ul” în eprubeta care trebuia? wink.gif)
P.S. Mulțumim pentru intervenție! după ce ,,descoperi” legea poți să mai intervii! character40.gif :h30

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 9 Oct 2012, 07:16 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ana_runa
Trimis: 9 Oct 2012, 09:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicole70 @ 9 Oct 2012, 01:13 PM)
Nu exista, legal, nici un fel de penalizare daca n-ai 90 de CPF in cei 5 ani.
Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

Nu exista intr-adevar nicio sanctiune.Exista insa LEN 1/2011(o actualizare a celei vechi in ceea ce priveste acumularea celor 90 de credite).Ideea e ca pana acum cei care au fost constiinciosi au facut tot felul de cursuri(riscand acuzele ca umbla dupa hartii).
De acum incolo, trebuie luat in considerare ce scrie acolo, in LEGE, si scrie ,,OBLIGATORIU TREBUIE SA ACUMULEZE 90 DE CREDITE DE LA DEFINITIVAREA IN INAVATAMANT, IN INTERVALE CONSECUTIVE DE 5 ANI”
Ne-am cam obisnuit sa facem ce vrem, pe unde vrei si sa opunem rezistenta la tot ce nu ne convine.

Acest mesaj a fost modificat de către ana_runa la data 9 Oct 2012, 09:04 PM

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved