Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pierderea titularizartii pt 90 credite neefectuate, este posibil??
ANCA75
Trimis: 9 Oct 2012, 10:25 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Le-am face cu mare drag daca n-ar fi cu taxe, in afara timpului de lucru si la sute de km departare! Halal perfectionare! Sa-ti dai timpul liber peste cap, sa-ti termini salariul pe taxe si deplasare si, de ce nu, sa-ti afectezi sanatatea pe drumuri! Cand ma gandesc ca am fost in stare sa merg timp de 4 luni in fiecare sambata si duminica la un curs la 100 de km, schimband 3 microbuze pana la resedinta de judet, acum cativa ani, imi spun ca mult "curaj" mi-a trebuit!
Aceste perfectionari trebuie organizate decent, nu cu asemenea sacrificii! Fara taxe, dupa orele de predare si in mai multe centre in judet!!
Mesaj personal
nicole70
Trimis: 10 Oct 2012, 12:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (ana_runa @ 9 Oct 2012, 10:01 PM)
QUOTE (nicole70 @ 9 Oct 2012, 01:13 PM)
Nu exista, legal, nici un fel de penalizare daca n-ai 90 de CPF in cei 5 ani.
Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

Nu exista intr-adevar nicio sanctiune.Exista insa LEN 1/2011(o actualizare a celei vechi in ceea ce priveste acumularea celor 90 de credite).Ideea e ca pana acum cei care au fost constiinciosi au facut tot felul de cursuri(riscand acuzele ca umbla dupa hartii).
De acum incolo, trebuie luat in considerare ce scrie acolo, in LEGE, si scrie ,,OBLIGATORIU TREBUIE SA ACUMULEZE 90 DE CREDITE DE LA DEFINITIVAREA IN INAVATAMANT, IN INTERVALE CONSECUTIVE DE 5 ANI”
Ne-am cam obisnuit sa facem ce vrem, pe unde vrei si sa opunem rezistenta la tot ce nu ne convine.

Eu ma refeream ca NU EXISTA NICI O LEGE CARE SA TE PEDEPSEASCA. Asta n-are legatura cu obligativitatea din legi curente si subsecvente1

--------------------
"Speranta nu este o strategie."
"Fa tot ceea ce poti cu ceea ce ai acolo unde esti."
Mesaj personalTrimite email
andrei-f
Trimis: 10 Oct 2012, 01:37 PM

Utilizator avansat

Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

Nu exista intr-adevar nicio sanctiune.Exista insa LEN 1/2011(o actualizare a celei vechi in ceea ce priveste acumularea celor 90 de credite).Ideea e ca pana acum cei care au fost constiinciosi au facut tot felul de cursuri(riscand acuzele ca umbla dupa hartii).
De acum incolo, trebuie luat in considerare ce scrie acolo, in LEGE, si scrie ,,OBLIGATORIU TREBUIE SA ACUMULEZE 90 DE CREDITE DE LA DEFINITIVAREA IN INAVATAMANT, IN INTERVALE CONSECUTIVE DE 5 ANI”
Ne-am cam obisnuit sa facem ce vrem, pe unde vrei si sa opunem rezistenta la tot ce nu ne convine.

Legilația funebră prevede obligativitatea acumulării celor 90 de credite, în condițiile în care nu este prevăzută nicio sancțiune.
Concluzia, o lege făcută cu c..l , de ciumeții portocalii.
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 15 Oct 2012, 08:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andrei-f @ 9 Sep 2012, 05:51 PM)
QUOTE (terios-terios @ 9 Sep 2012, 05:43 PM)
Am înțeles că aceste credite sunt folositoare pentru a trece la o altă categorie de salarizare. Nici eu nu sunt deacord cu ele. Am colegi care se înscriu fără să informeze pe nimeni, vor numai pentru ei.

Creditele transferabile sunt folositoare în situații de pretransfer, restrângeri de activitatea, detașări, când se face concurs de dosare.
Punctele din aceste dosare se obțin cu aceste credite, în primul rând.
Trecerea în alte trepte de salarizare se face pe bază de vechime.

Trecerea la alta TRANSA de salarizare E CONDITIONATA DE ACUMULAREA CELOR 90 DE CREDITE.

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 15 Oct 2012, 08:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andrei-f @ 10 Oct 2012, 02:37 PM)

Legilația funebră prevede obligativitatea acumulării celor 90 de credite, în condițiile în care nu este prevăzută nicio sancțiune.

Obligativitatea acumularii celor 90 de credite DATEAZA DE PE VREMEA ALTOR MINISTRI...

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 15 Oct 2012, 09:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_runa @ 15 Oct 2012, 09:59 PM)
QUOTE (andrei-f @ 10 Oct 2012, 02:37 PM)

Obligativitatea acumularii celor 90 de credite DATEAZA DE PE VREMEA ALTOR MINISTRI...

Ar fi bine sa se introduca si niste credite PENTRU CUNOASTEREA LEGISLATIEI SI A STATUTULUI PERSONALULUI DIDACTIC, pentru a evita tot felul de informatii proaste...Cine nu isi cunoaste STATUTUL...

Acest mesaj a fost modificat de către ana_runa la data 15 Oct 2012, 09:01 PM

--------------------
Mesaj personal
andrei-f
Trimis: 15 Oct 2012, 09:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_runa @ 15 Oct 2012, 09:58 PM)
QUOTE (andrei-f @ 9 Sep 2012, 05:51 PM)
QUOTE (terios-terios @ 9 Sep 2012, 05:43 PM)
Am înțeles că aceste credite sunt folositoare pentru a trece la o altă categorie de salarizare. Nici eu nu sunt deacord cu ele. Am colegi care se înscriu fără să informeze pe nimeni, vor numai pentru ei.

Creditele transferabile sunt folositoare în situații de pretransfer, restrângeri de activitatea, detașări, când se face concurs de dosare.
Punctele din aceste dosare se obțin cu aceste credite, în primul rând.
Trecerea în alte trepte de salarizare se face pe bază de vechime.

Trecerea la alta TRANSA de salarizare E CONDITIONATA DE ACUMULAREA CELOR 90 DE CREDITE.

Folclor didactic.
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 15 Oct 2012, 09:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 9 Sep 2012, 10:44 PM)
Comentăm! wink.gif Legea prevede perfecționarea cadrelor ,art 244 și finanțarea  acesteia Art.104,al 2 (cool.gif, art. 111  al. 1 (e)- ! Deci: sunt gratuite și au perioade fixate în programele  naționale sau ale CCD-urilor .Trebuie doar să  se respecte aceste articole de către cei ce răspund: Asta-i tot! dry.gif  cool.gif

La mine in judet, s-au accesat astfel de proiecte POSDRU,unde au fost inclusi 99% dintre profesori.Cursurile sunt gratuite si ei isi pot acumula 74 de credite.Nici asa nu e bine.Ba ca e sambata si duminica, ba ca e greu, ba ca se intinde pe perioada mare tot proiectul...Mereu nemultumiti...

Acest mesaj a fost modificat de către ana_runa la data 15 Oct 2012, 09:07 PM

--------------------
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 15 Oct 2012, 09:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 8 Oct 2012, 09:49 PM)
QUOTE (flixdavid @ 8 Oct 2012, 06:48 PM)
Stie cineva care este diferenta dintre creditele profesionale si cele transferabile?

Toate sunt transferabile. Doar ca cele prin care obtii titlul de licentiat sau master sunt credite ECTS, iar cele pt. perfectionare sunt credite ECVET. Transferabilitatea este valabila doar intre aceleasi tipuri de credite.

Unde ati gasit clasificare asta?Imi puteti indica sursa?Multumesc.

--------------------
Mesaj personal
docx
Trimis: 15 Oct 2012, 09:28 PM

Mentor

QUOTE (ana_runa @ 15 Oct 2012, 10:05 PM)
Ba ca e sambata si duminica, ba ca e greu, ba ca se intinde pe perioada mare tot proiectul...Mereu nemultumiti...

Sigur; nici n-avem nevoie de weekend petrecut cu familia, ea poate sa se descurce/ distreze si fara noi, pentru ca noi trebuie sa ne dedicam timpul de odihna serviciului. Salariul e motivatia perfecta pentru asta.
PS. Noroc ca s-a inventat POSDRU, ca altfel veneam si cu bani de-acasa.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 15 Oct 2012, 10:24 PM

Mentor

nu poti fi obligat sa mergi la cursuri sambata+duminica....
Mesaj personal
docx
Trimis: 15 Oct 2012, 10:27 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 15 Oct 2012, 11:24 PM)

Dar de platit? Ca am dat cateva salarii bune pentru cresterea personala.
Stiu, POSDRU ne-a salvat in ultimii putini ani, dar nici el nu se simte prea bine.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 15 Oct 2012, 10:45 PM

Mentor

nici sa platesti...fa o cerere inainte de a ' pleca la cursuri" catre angajator...daca nu ti deconteaza baniii?....nu te duci!
Mesaj personal
flixdavid
Trimis: 20 Oct 2012, 08:06 AM

Utilizator activ

QUOTE (ana_runa @ 15 Oct 2012, 10:12 PM)
QUOTE (gabiec @ 8 Oct 2012, 09:49 PM)
QUOTE (flixdavid @ 8 Oct 2012, 06:48 PM)
Stie cineva care este diferenta dintre creditele profesionale si cele transferabile?

Toate sunt transferabile. Doar ca cele prin care obtii titlul de licentiat sau master sunt credite ECTS, iar cele pt. perfectionare sunt credite ECVET. Transferabilitatea este valabila doar intre aceleasi tipuri de credite.

Unde ati gasit clasificare asta?Imi puteti indica sursa?Multumesc.

gabiec, multumesc!dar ele se pot cumula, asa inteleg eu...citind aici http://europa.eu/legislation_summaries/education_training_youth/lifelong_learning/c11107_ro.htm' target='_blank'>My Webpage
Mesaj personal
manu69
Trimis: 20 Oct 2012, 11:52 AM

Utilizator avansat

Pariu? La noi in judet a inceput un curs, prin posdru, e drept, cu multe credite, dar timp de trei luni devii sclavul lor. Cursuri zilnic, dupa scoala, iar sambata si duminica 6-7 ore.
Mesaj personal
max 24
Trimis: 20 Oct 2012, 01:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (manu69 @ 20 Oct 2012, 12:52 PM)

Pariu? La noi in judet a inceput un curs, prin posdru, e drept, cu multe credite, dar timp de trei luni devii sclavul lor. Cursuri zilnic, dupa scoala, iar sambata si duminica 6-7 ore.

Sesizati inspectia muncii!
Multe se intampla in invatamant deoarece lumea nu protesteaza, ci executa "ca oile".
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 20 Oct 2012, 04:49 PM

Mentor

Corect!!!!!
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 21 Oct 2012, 10:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 15 Oct 2012, 11:45 PM)
nici sa platesti...fa o cerere inainte de a ' pleca la cursuri" catre angajator...daca nu ti deconteaza baniii?....nu te duci!

Da-ne, rogu-te, si cadrul legal!!!!
Ca sa stim ce scriem in cererea aia...
... ca sa nu zic milogeala, ca asa te fac sa te simti: milog, chiar daca-i dreptul tau legal!!!
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 21 Oct 2012, 07:15 PM

Mentor

Obligativitatea nu aduce dupa sine sanctiuni in acest caz, cel putin. De altfel multe din prevederile Legii 1/2012 nu se aplica sau sunt inaplicabile.
Mesaj personal
massy
Trimis: 21 Oct 2012, 08:33 PM

Mentor

Adunat, la cate ore de munca sunteti obligati? La mai multe de 40, asa-i? Si voi ce faceti?

In care dintre celelalte sectoare bugetare angajatii sunt obligati la cursuri sambata si duminica
mad.gif mad.gif ???

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 21 Oct 2012, 11:14 PM

Utilizator avansat

In care dintre celelalte sectoare bugetare se mai cer astfel de credite?? Platite cu bani multi si timp liber???
Mesaj personal
manu69
Trimis: 22 Oct 2012, 07:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 21 Oct 2012, 09:33 PM)

Adunat, la cate ore de munca sunteti obligati? La mai multe de 40, asa-i? Si voi ce faceti?

In care dintre celelalte sectoare bugetare angajatii sunt obligati la cursuri sambata si duminica
mad.gif mad.gif ???

Cand esti presat sa strangi credite si nu ai alte solutii, mai poti sa te revolti ca nu mergi la curs, ca sunt prea multe ore, ca nu mai ai timp sa traiesti ?
Te prezinti, in turma, la curs, si iesi ...ca din cireada dar fluturand victorios hartia care certifica existenta celor 90 de credite.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Oct 2012, 07:20 PM

Mentor

QUOTE (sidmihaela @ 21 Oct 2012, 11:58 AM)
QUOTE (yoko70 @ 15 Oct 2012, 11:45 PM)

Da-ne, rogu-te, si cadrul legal!!!!
Ca sa stim ce scriem in cererea aia...
... ca sa nu zic milogeala, ca asa te fac sa te simti: milog, chiar daca-i dreptul tau legal!!!

Art. 199.
(1) În cazul în care salariatul este cel care are inițiativa participării la o formă de pregătire profesională cu scoatere din activitate, angajatorul va analiza solicitarea salariatului, împreună cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
(2) Angajatorul va decide cu privire la cererea formulată de salariat potrivit alin. (1), în termen de 15 zile de la primirea solicitării. Totodată angajatorul va decide cu privire la condițiile în care va permite salariatului participarea la forma de pregătire profesională, inclusiv dacă va suporta în totalitate sau în parte costul ocazionat de aceasta.
Mesaj personal
albu monica
Trimis: 22 Oct 2012, 07:55 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 9 Oct 2012, 11:31 AM)
"Să fac și eu un curs de metodist", mi-am zis. Așa că am căutat prin căsuța de mail și-am dat de o ofertă trimisă prin intermediul școlii. 350 RON, cursul. În rate.
Scriu, deci, mesaj în care cer lămuriri.

Iată ce primesc:

Stimata Doamna  a-si dori sa stiu daca a-ti complectat fisa de inscriere si cand ne putem intalni sa imi dati fisa si avansul de 100 ron ,si daca se poate sa imi dati un nr de contact

sau

Stimata Doamna va trimit atasat fisa de curs pentru  metodist, nu este nici o problema legat de eroare , perioada de incepere a cursului ar fii de la 01.10.2012 daca se formeaza grupa de minim 15 persoane, cursurile   se vor tine in principiu nu stiu sa va spun exact depinde de multi factori cum vor dorii si ceilalti cursanti se poate tine in timpul saptamani sau se poate cupla vineri si sambata, deobicei in timpul saptamani tineam de la 15.00 pana la 18.00. iar in weekend se tine de la 10.00 pana la 14.00 , ma repet depinde de cum vor si ceilalti cursanti, dar ramane de vazut se poate sa facem vineri dupa masa  si sambata de la 10.00 , sper sa ma intelegeti daca nu ma voi repeta si incerc sa fiu si mai explicit.

asta-i gluma? sau altceva? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 22 Oct 2012, 08:07 PM

Utilizator avansat

Mie mi-a aratat o colega niste mesaje de pe la aia care tineau cursurile. Mesajele aratau tot cam asa.

--------------------
By simple common sense I don't believe in God, in none - Sir Charles Spencer Chaplin It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously - Albert Einstein Faith is believing something you know ain’t true - Mark Twain Religion is excellent stuff for keeping common people quiet – Napoleon Bonaparte Men never commit evil so fully and joyfully as when they do it for religious convictions – Blaise Pascal Religions are like fireflies, they require darkness in order to shine – Arthur Shopenhauer All thinking men are atheists – Ernst Hemingway Atheism is the voice of a few intelligent people – Voltaire Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived - Isaac Asimov Men will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest – Denis Diderot Lighthouses are more helpful than churches - Benjamin Franklin Religions are all alike, founded upon fables and mythologies – Thomas Jefferson I could never give assent to the long, complicated statements of Christian dogma – Abraham Lincoln I have never seen the slightest scientific proof of the religious ideas of heaven and hell, or of a god - Thomas Edison
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved