Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pierderea titularizartii pt 90 credite neefectuate, este posibil??
maraz
Trimis: 23 Oct 2012, 08:08 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (nicole70 @ 9 Oct 2012, 01:13 PM)
Nu exista, legal, nici un fel de penalizare daca n-ai 90 de CPF in cei 5 ani.
Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

Si eu cred la fel.Sunt o mare tampenie si in plus sunt "aceeasi Marie cu alta palarie".Am primit aproape aceleasi materiale la un curs recent ca si la cel facut acum 5 ani la PIR.Am rasfoit portofoliul de la PIR si am constatat ca a fost si la EDUCATORI PT SOCIETATEA CUNOASTERII aceeasi mancare de peste.Bine,bine mergem la perfectionari dar nu si la cele repetate.Si mai e si din timpul liber...si de dimineata pana seara...groaznic.
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 25 Oct 2012, 09:45 PM

Utilizator avansat

Iata cu ce orar de sclavi ne "perfectionam" cu ceea ce am mai invatat la alte cursuri sau prin studiu individual:toata saptamana de la 15 la 20, sambata 10 la 15, duminica de la 09 la 16, cu mici modificari (ca sa para mai interesanti)!! E legal un asemenea "program de lucru"???

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 297 )
Fișier atașat  ORAR__profesori_seria_xxxxx.pdf
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 25 Oct 2012, 10:02 PM

Mentor

QUOTE (ANCA75 @ 25 Oct 2012, 10:45 PM)
Iata cu ce orar de sclavi ne "perfectionam" cu ceea ce am mai invatat la alte cursuri sau prin studiu individual:toata saptamana de la 15 la 20, sambata 10 la 15, duminica de la 09 la 16, cu mici modificari (ca sa para mai interesanti)!! E legal un asemenea "program de lucru"???

De ce te duci?....munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul tau.....daca esti 'sclav/a" e numai vina ta...
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 26 Oct 2012, 06:12 PM

Utilizator avansat

Nu ma duc acum, dar suntem "amenintati" cu programarea la acest curs. Acum sunt alte specializari in program. Nu mi se pare normal nici orarul si nici continutul cursului! Sunt de-a dreptul lipsite de orice bun-simt aceste "perfectionari" programate seara si in week-end! Ne putem astepta sa le puna si noaptea, ca doar schimbul de noapte ne mai lipseste! Doar pentru ca unii sa faca bani seriosi sub pretextul perfectionarii cadrelor didactice atat de "nestiutoare"!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 26 Oct 2012, 06:20 PM

Mentor

QUOTE (ANCA75 @ 26 Oct 2012, 07:12 PM)
Nu ma duc acum, dar suntem "amenintati" cu programarea la acest curs. Acum sunt alte specializari in program. Nu mi se pare normal nici orarul si nici continutul cursului! Sunt de-a dreptul lipsite de orice bun-simt aceste "perfectionari" programate seara si in week-end! Ne putem astepta sa le puna si noaptea, ca doar schimbul de noapte ne mai lipseste! Doar pentru ca unii sa faca bani seriosi sub pretextul perfectionarii cadrelor didactice atat de "nestiutoare"!

plangere la ITM!
una singura si se potoleste tot judetul!
nu poti lucra sambata+duminica fara acordul tau!

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 26 Oct 2012, 06:23 PM
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 26 Oct 2012, 06:37 PM

Utilizator avansat

Pai lucreaza lumea si sambata si duminica si noaptea pe platforme on-line cu tot acordul ca au deasupra capului securea celor 90 de credite obligatorii doar pentru invatamant!!!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 26 Oct 2012, 07:03 PM

Mentor

QUOTE (ANCA75 @ 26 Oct 2012, 07:37 PM)
Pai lucreaza lumea si sambata si duminica si noaptea pe platforme on-line cu tot acordul ca au deasupra capului securea celor 90 de credite obligatorii doar pentru invatamant!!!

Nu ai inteles....cele 90 de credite pot fi obligatoriii doar daca :
1-sunt platite de angajator;
2- sunt organizate luni,marti,miercuri,joi ,vineri fara a afecta norma de 40 de h pe saptamana!
3.Atat....restu' e bla,bla,bla....
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 26 Oct 2012, 07:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 26 Oct 2012, 08:03 PM)

Nu ai inteles....cele 90 de credite pot fi obligatoriii doar daca :
1-sunt platite de angajator;
2- sunt organizate luni,marti,miercuri,joi ,vineri fara a afecta norma de 40 de h pe saptamana!
3.Atat....restu' e bla,bla,bla....

Poate ajunge legea asta si pe la legiuitorul care a debitat aceste credite si poate se face ordine si in curtea "formatorilor", ca suntem satui de "noutatile" cu care ne "lumineaza"!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 26 Oct 2012, 07:43 PM

Mentor

Art. 137.
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2)

Art. 138. [suspendarea repausului saptamanal]
(1) In cazul unor lucrari urgente, a caror executare imediata este necesara pentru organizarea unor masuri de salvare a persoanelor sau bunurilor angajatorului, pentru evitarea unor accidente iminente sau pentru inlaturarea efectelor pe care aceste accidente le-au produs asupra materialelor, instalatiilor sau cladirilor unitatii, repausul saptamanal poate fi suspendat pentru personalul necesar in vederea executarii acestor lucrari.
(2) Salariatii al caror repaus saptamanal a fost suspendat in conditiile alin. (1) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 26 Oct 2012, 07:44 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 26 Oct 2012, 08:11 PM

Mentor

Uau. Ce chestie, nu stiam.
Lasand gluma, am intrebat de 115 ori de ce suntem obligati sa platim din banii nostri perfectionarea in interesul institutiei. Niciun lider sindical nu s-a ostenit sa raspunda - probabil era ocupat cu imaginea intru propasirea carieristica.
Multumim de informare, dar sper la ceva actiuni mai hotarate ale sindicatelor intru salvarea repausului saptamanal. Astept sa vad ca sindicatele iau pozitie ferma si hotarata fata de minister sau inspectorat ca sa sustina perfectionarea in conditii legale.
Si mai astept ca sindicatul sa ia o pozitie ferma in ce priveste programul de pregatire pentru bac; domnul Malaelea a scris clar ca nu e nicio prevedere legala ca sa ne oblige la pregatirea asta, dar inspectoratul ne preseaza cu asta. Daca un profesor sau o scoala refuza s-o faca, tot nu e suficient, de vreme ce ramane un abuz pentru ceilalti. Si nu ne sfatui pe noi sa refuzam (individual sau in grup), pentru ca actiunea trebuie sustinuta si reglementata legal; sprijiniti, fireste, de reprezentantii nostri care-s platiti pentru asta.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 27 Oct 2012, 06:12 PM

Mentor

ai un lider la scoala ? intreaba l pe ala....
la noi? directorul nu indrazneste sa timita pe nimeni la perfectionare sambata sau duminica!
e vorba de respect colegial!....si de legi...daca e nevoie!

asa ca nu extinde tu la toate scolile lasitatea din scoala voastra !PA

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 27 Oct 2012, 06:18 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Oct 2012, 06:22 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 27 Oct 2012, 07:12 PM)
ai un lider la scoala ? intreaba l pe ala....

laugh.gif
Clar, acum sunt convinsa ca vei fi urmasul lui LMP in politica; promiti. Ai chiar sanse sa-l depasesti. Si ai si avantajul de a fi incognito.
Mi se pare logic, mai bine sa se ocupe un lider sindical dintr-o scoala de o problema globala a tagmei profesorilor decat federatiile sindicale la nivel national. Un proces ici, altul colo, o dezbinare mica... Esti bun. De politica, fireste. Bafta.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 27 Oct 2012, 06:31 PM

Mentor

nu pricepi ceva? smile.gif
ce as putea sa discut cu una/unul care se duce sambata si duminica la cursuri de perfectionare ...si pe banii sai!!!!:)))))
sunteti incredibili de lasi!....vreti sa va rezolve 'federatiile " lasitatea????smile.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Oct 2012, 06:32 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 27 Oct 2012, 07:12 PM)
asa ca nu extinde tu la toate scolile lasitatea din scoala voastra !PA

Mai bine zis nu extinde tu asa zisul curaj din scoala ta la toate scolile din tara. Sau mai bine zis tupeul, pentru ca sunt sigura ca fara tine si colegii din scoala ta sunt la fel de lasi.
Si-n plus, problema nu e a fiecarei scoli in parte, ci a sistemului. Sa invete toti decidentii sa respecte un drept al TUTUROR salariatilor, nu sa se lupte fiecare salariat individual pentru el. Ca de-asta s-au inventat sindicatele. (Stiu, e-o gluma buna).
PS. Peste 4 ani o sa ma mut in Buzau, special ca sa te pot vota.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 27 Oct 2012, 06:38 PM

Mentor

e bine ca esti sigura smile.gif
problema sistemuluiu?smile.gif
e posibil1 la cati 'terminati' sunt prin invatamant:)...probabil ca ai dreptatate!
ii intelg...au 2-3 rate prin banci si sunt PA....ai cu cine sa faci un protest? smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 27 Oct 2012, 06:40 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Oct 2012, 06:55 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 27 Oct 2012, 07:38 PM)
e posibil1 la cati 'terminati' sunt prin invatamant:)...probabil ca ai dreptatate!
ii intelg...au 2-3 rate prin banci si sunt PA....ai cu cine sa faci un protest? smile.gif

Tu lupti pentru cei 2 lei ai colegilor din scoala din afara ei? CCD-ul poate fi obligat sa nu-si mai organizeze inutilitatile in weekend? Nu n-ai probleme cu ratele, pentru ca ai un venit multumitor de la sindicat, pe care-l iei chiar si in greva. Si cum satulul nu-l crede pe al flamand, iti da mana sa razi - ceea ce nu poate fi decat penibil. Un fond de greva se poate organiza? De ce nu?
PS. Hai ca m-ai plictisit cu PA-ul tau; ceva nou ai?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 27 Oct 2012, 06:58 PM

Mentor

QUOTE (docx @ 27 Oct 2012, 07:55 PM)
QUOTE (yoko70 @ 27 Oct 2012, 07:38 PM)

Tu lupti pentru cei 2 lei ai colegilor din scoala din afara ei? CCD-ul poate fi obligat sa nu-si mai organizeze inutilitatile in weekend? Nu n-ai probleme cu ratele, pentru ca ai un venit multumitor de la sindicat, pe care-l iei chiar si in greva. Si cum satulul nu-l crede pe al flamand, iti da mana sa razi - ceea ce nu poate fi decat penibil. Un fond de greva se poate organiza? De ce nu?
PS. Hai ca m-ai plictisit cu PA-ul tau; ceva nou ai?

Poate fi obligat....daca ai cu cine...
e un lant de complicitati...nu insist cu asta...pentru ca nu ma intereseaza subiecte precum gradatia de merit:)

totusi....parerea mea este ca acele cursuri organizate sambata si duminica/sau pe banii salariatilor nu pot fi luate in calcul la fisa de evaluare/grdatie de merit/restrangere de activitate!!!!!

si sunt de acord cu tine ca aici sindicatele nu fac nimic!

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 27 Oct 2012, 07:03 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Oct 2012, 09:25 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 27 Oct 2012, 07:31 PM)

sunteti incredibili de lasi!....vreti sa va rezolve 'federatiile " lasitatea????smile.gif

QUOTE (yoko70 @ 16 Apr 2009, 07:24 AM)
De ce nu au sindicatele un punct de vedere oficial?De ce nu alcatuiesc cele 3 federatii sindicale din preuniversitar un punct de vedere comun pe acesta tema? Numai un punct de vedere oficial va fi preluat de catre presa si va obliga ministerul sa ofere explicatii! De ce liderii nostri nu ies in mass media cu intrebari pentru minister?Ce discutam noi pe aici nu ia nimeni in serios!Ordonanta acesta legitima pentru cei care platesc chirii(alta discriminare de care nu se ocupa nimeni)ar insemna ceva mai multi bani in plus la salarii!Domn"Liviu face ce poate dar burghejii din guvern....Domn"Liviu un punct de vedere oficial al sindicatului se poate?

Ptiu, sa nu-ti fie de deochi, dar cat ai progresat!
Mesaj personal
bacu
Trimis: 31 Oct 2012, 08:03 PM

Utilizator
**

QUOTE (max 24 @ 8 Sep 2012, 08:11 PM)
QUOTE (xxgeoxx @ 8 Sep 2012, 06:28 PM)
Supun atentiei si dezbaterii urmatoarea problema: sotia mea este profesor titular, grd. 1, cu aprox 40 de credite efectuate (cursuri de perfectionare) in ultimii ani...
1. a absolvit, de asemenea, in 2010, inca 1 facultate (psihologie, 3 ani, Spiru Haret, ID); pt aceasta facultate nu se primesc cele 180 credite corespunzatoare ei? nu sunt valabile ca si "de perfectionare"?
2. am intrat pe Casa Corpului Didactic, unde nu am regasit decat 2 cursuri pe care ea le poate face, in specialitatea ei de profesor, ceea ce inseamna 30 de credite... de unde sa mai ia un profesor inca 60, pt a face aceste 90 de credite?
3. cum e posibil ca o titularizare sa poata fi anulata astfel? ce se vor face multimea de profesori/invatatori etc din mediul rural, unde sa mai faca ei aceste cursuri de perfectionare?
4. stie cineva unde anume (art.), in noua lege a educatiei, este postata aceasta obligativitate de a face ac credite, cu riscul de a pierde titularizarea?

Nu se poate pierde titularizarea in acest mod, ati fost dezinformat.
Ar fi insa bine sa supunem atentiei celor din guvern sa scoata obligativitatea acestor cursuri de formare. Motive sunt nenumarate:
-la majoritatea nu inveti nimic nou
-ele au loc in weekend de obicei, deci in timpul liber al profesorului, ori este inadmisibil ca in timpul liber sa te "perfectionezi" pentru serviciul la care lucrezi
-mai costa si bani cele mai multe, iar un lucru inadmisibil sa fii obligat sa faci cursuri care costa bani ,avand in vedere nivelul salariilor din invatamant.
Trebuie luata atitudine!!
Cursuri se tot fac, "formatorii: isi umplu buzunarele, profesorii si le golesc, ajung sa-si neglijeze familiile pentru a face dosare cu hartoage, iar... promovarea la examene nu creste, ci scade!!
Sa terminam odata cu aceste anormalitati din sistemul de invatamant!!
In niciun domeniu nu mai este la fel! In alte domenii, angajatii trimisi la cursuri sunt scosi din activitatea lor pe perioada respectiva, nu platesc ei cursul si nu merg sambata si duminica la cursuri!
De ce invatamantul mereu trebuie sa fie cel mai de ra**t sistem fata de angajatii sai? pentru ca le permitem si ne conformam ca niste oi, de aceea...
Scoti bani din buzunar, mergi in timpul tau liber sau chiar in concediu, si nici macar nu ti se permite sa scrii in condica astfe de activitati.
Pana cand??

Nu aveti dreptate intocmai: orice curs de formare implica costuri ( materiale, procedurale, etc), cine credeti ca ar trebuia sa acopere aceste costuri?

Unde in lume asa ceva nu costa nimic?
Ati fost invatati poate sa participati doar cu titlu gratuit la astfel de cursuri si ... in ciuda acelor ore ,, pierdute" ati avut si beneficii.
Sau poate ca dvs le stiati pe toate dinainte...

Totul costa. Aceasta e lumea reala in 2012.
Restul sunt amagiri si dezamagiri ca si in povestea cu ieftin si bun...
M-as bucura insa ca aceste costuri sa aiba relevanta in raport cu asteptarile cursantilor...un fel de platesc dar sa am ceea ce doresc!
unsure.gif
Mesaj personal
max 24
Trimis: 31 Oct 2012, 08:08 PM

Utilizator avansat

Pai asta e, ca nu prea inveti mai nimic, calitatea "formarii" lasa de dorit.
De acord ca totul costa, dar cu ce sa le mai platesti?
Mesaj personal
docx
Trimis: 31 Oct 2012, 08:14 PM

Mentor

QUOTE (bacu @ 31 Oct 2012, 09:03 PM)
Nu aveti dreptate intocmai: orice curs de formare implica costuri ( materiale, procedurale, etc), cine credeti ca ar trebuia sa acopere aceste costuri?

Angajatorul? Pentru el ma pregatesc, ca sa-i obtin rezultate mai bune sau profit mai mare? Stim toti ca totul costa, dar mai exista si subventii. Si daca primaria-mi subventioneaza unele servicii de interes personal, de ce n-ar subventiona angajatorul serviciile de interes nepersonal (mai precis pentru interesul sau)? Cursurile de metodica nu folosesc la progresul meu personal.
Pe de alta parte, si costurile cred ca-s putin umflate; pe mine ma enerveaza la culme prezenta obligatorie si cum ne trateaza ca pe niste incapabili sa invatam si singuri fara indrumarea lor directa.

Acest mesaj a fost modificat de către docx la data 31 Oct 2012, 08:14 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 31 Oct 2012, 09:42 PM

Mentor

Supun atentiei si dezbaterii urmatoarea problema: sotia mea este profesor titular, grd. 1, cu aprox 40 de credite efectuate (cursuri de perfectionare) in ultimii ani...
1. a absolvit, de asemenea, in 2010, inca 1 facultate (psihologie, 3 ani, Spiru Haret, ID); pt aceasta facultate nu se primesc cele 180 credite corespunzatoare ei? nu sunt valabile ca si "de perfectionare"?
2. am intrat pe Casa Corpului Didactic, unde nu am regasit decat 2 cursuri pe care ea le poate face, in specialitatea ei de profesor, ceea ce inseamna 30 de credite... de unde sa mai ia un profesor inca 60, pt a face aceste 90 de credite?
3. cum e posibil ca o titularizare sa poata fi anulata astfel? ce se vor face multimea de profesori/invatatori etc din mediul rural, unde sa mai faca ei aceste cursuri de perfectionare?
4. stie cineva unde anume (art.), in noua lege a educatiei, este postata aceasta obligativitate de a face ac credite, cu riscul de a pierde titularizarea?

Ar fi insa bine sa supunem atentiei celor din guvern sa scoata obligativitatea acestor cursuri de formare. Motive sunt nenumarate:
-ele au loc in weekend de obicei, deci in timpul liber al profesorului, ori este inadmisibil ca in timpul liber sa te "perfectionezi" pentru serviciul la care lucrezi
-mai costa si bani cele mai multe, iar un lucru inadmisibil sa fii obligat sa faci cursuri care costa bani ,avand in vedere nivelul salariilor din invatamant.
Cursuri se tot fac, "formatorii: isi umplu buzunarele, profesorii si le golesc, ajung sa-si neglijeze familiile pentru a face dosare cu hartoage, iar... promovarea la examene nu creste, ci scade!!
In niciun domeniu nu mai este la fel! In alte domenii, angajatii trimisi la cursuri sunt scosi din activitatea lor pe perioada respectiva, nu platesc ei cursul si nu merg sambata si duminica la cursuri!
De ce invatamantul mereu trebuie sa fie cel mai de ra**t sistem fata de angajatii sai? pentru ca le permitem si ne conformam ca niste oi, de aceea...
Scoti bani din buzunar, mergi in timpul tau liber sau chiar in concediu, si nici macar nu ti se permite sa scrii in condica astfe de activitati.
Pana cand??

Ati fost invatati poate sa participati doar cu titlu gratuit la astfel de cursuri si ... in ciuda acelor ore ,, pierdute" ati avut si beneficii.

M-as bucura insa ca aceste costuri sa aiba relevanta in raport cu asteptarile cursantilor...un fel de platesc dar sa am ceea ce doresc!
unsure.gif

Ai probleme....mari si grave!
Mesaj personal
mariustipa
Trimis: 15 May 2018, 03:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (nicole70 @ 9 Oct 2012, 01:13 PM)
Nu exista, legal, nici un fel de penalizare daca n-ai 90 de CPF in cei 5 ani.
Problema e ca unii umbla cu bau-bau pentru a avea clienti la cursuri manageriate de cine stie cine persoana sus-pusa. Daca n-are clienti, nu ia banii. Simplu! Eu stiu pe unii care efectiv alergau de la un curs la altul! laugh.gif

In cazul restrangerii de activitate, se pare ca cele 90 de credite constituie criteriu selectiv. Nu am gasit niciunde asta, dar asta vad ca e regula.

In ceea ce priveste subiectul cursurilor in sine, evident sunt o porcarie, o pierdere de timp si bani - pana si cele "gratuite" costa prin legalizari de acte, achizitii de materiale, tiparire de suporturi de curs.
Se fac in timpul liber, e o adevarata mafie: practic, in sistemul de educatie se muta banii dintr-un buzunar in altul, doar ca din al nostru, al profesorilor, mereu pleaca.

Nu mai amintesc tonele de maculatura, lipsa oricarei coercitii sau sanctiuni reale pentru elevi, dezastrul din programele scolare ... e deja alt subiect.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
mariustipa
Trimis: 15 May 2018, 03:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 31 Oct 2012, 10:42 PM)

Pana cand??

unsure.gif

Peste tot in lume. In cea civilizata.
In toata lumea, firmele isi trimit angajatii la perfectionare.
Da, aceasta costa, dar nu din buzunarul angajatilor.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
liliana.grecu
Trimis: 15 May 2018, 08:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mariustipa @ 15 May 2018, 04:36 AM)
QUOTE (yoko70 @ 31 Oct 2012, 10:42 PM)

Pana cand??

unsure.gif

Peste tot in lume. In cea civilizata.
In toata lumea, firmele isi trimit angajatii la perfectionare.
Da, aceasta costa, dar nu din buzunarul angajatilor.

Din păcate, ministerul de resort nu are o bază electronică cu perfecționarea cadrelor didactice. Unde mai punem că multe perfecționări se fac doar pe hârtie.
Ministerul educației trebuie să aloce fonduri pentru crearea unei platforme electronice, prin centralizarea tuturor ofertelor de cursuri ale CCD-urilor și universităților de profil. Fiecare profesor să aibă acces la toate cursurile. Aceasta este soluția, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 15 May 2018, 08:56 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved