Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (79) « Primul ... 77 78 [79]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
Jalba Paulina
Trimis: 23 Apr 2018, 08:53 PM

Începător
*

Grup: Members

QUOTE (yoko70 @ 23 Apr 2018, 04:10 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 22 Apr 2018, 10:16 PM)

Iar in privinta edusal se pot opera schimbari la primele doua rubrici legate de transele de vechime in invatamant (imi scapa conform caror ordonante) fara sa schimbam pe cea de la legea 153? De ex. de la 10-14 la 14-18 iar pe legea 153 sa ramana 10-15???

Nu, nu se poate, singurele transe sunt cele din legea 153, nu exista in legea 153 10-14 la 14-18...nu poti printr o aplicatie numita EDUSAL, ordin de ministru/ hotarare de guvern sa folosesti banii publici dupa cum ai tu chef:))

ARTICOLUL 137
(1) Formarea, administrarea, întrebuințarea și controlul resurselor financiare ale statului, ale unităților administrativ-teritoriale și ale instituțiilor publice sunt reglementate prin lege,

nu poti "ordona" nimic impotriva legii 153 ...smile.gif

Nu mai inteleg nimic. Tot va invartiti in jurul unor legi si articole care nu lamuresc oamenii. Poate acesta e si scopul. Vreau sa vad clar grila de salarizare unde ma incadrez de la 1 martie 2018 ca profesor invatamant prescolar, grad I, vechime peste 40 ani. Ma poate cineva lamuri? Oare cei ce verifica Edusal nu vad ca suntem diferiti incadrati, desi avem aceleasi studii, acelasi grad si aceeasi vechime? Facem parte doar din centre bugetare diferite.
Mesaj personal
ihatemyjob
  Trimis: 23 Apr 2018, 09:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (Jalba Paulina @ 23 Apr 2018, 09:53 PM)

Iar in privinta edusal se pot opera schimbari la primele doua rubrici legate de transele de vechime in invatamant (imi scapa conform caror ordonante) fara sa schimbam pe cea de la legea 153? De ex. de la 10-14 la 14-18 iar pe legea 153 sa ramana 10-15???

Nu, nu se poate, singurele transe sunt cele din legea 153, nu exista in legea 153 10-14 la 14-18...nu poti printr o aplicatie numita EDUSAL, ordin de ministru/ hotarare de guvern sa folosesti banii publici dupa cum ai tu chef:))

ARTICOLUL 137
(1) Formarea, administrarea, întrebuințarea și controlul resurselor financiare ale statului, ale unităților administrativ-teritoriale și ale instituțiilor publice sunt reglementate prin lege,

Nu mai inteleg nimic. Tot va invartiti in jurul unor legi si articole care nu lamuresc oamenii. Poate acesta e si scopul. Vreau sa vad clar grila de salarizare unde ma incadrez de la 1 martie 2018 ca profesor invatamant prescolar, grad I, vechime peste 40 ani. Ma poate cineva lamuri? Oare cei ce verifica Edusal nu vad ca suntem diferiti incadrati, desi avem aceleasi studii, acelasi grad si aceeasi vechime? Facem parte doar din centre bugetare diferite.

Asta e problema noastra creata de ei intentionat.... legi cat mai interpretabile, cat mai neclare si cat mai discriminatorii create intentionat asa....
Pe langa faptul ca acum avem salarii diferite la persoane cu aceleasi functii si vechime... legile si ordonantele se interpreteaza diferit de fiecare unitate... unele scoli promoveaza personalul dupa vechile transe in timp ce altele dupa noile transe... iar la nivel de inspectorate se stie si nu se face nimic... de aceea avem salarii diferite pentru aceleasi functii si trepte de vechime sau cum s-or numi acum....
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 24 Apr 2018, 06:29 AM

Mentor

QUOTE (Jalba Paulina @ 23 Apr 2018, 09:53 PM)

ARTICOLUL 137

legea e foarte clara, da' au descoperit ca nu prea au bani...si mai amana aplicarea ei:)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bizman
Trimis: 24 Apr 2018, 11:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 17 Apr 2018, 04:56 PM)
Buna ziua, o intrebare concreta: se mai aplica transele de vechime vechi in invatamant? Sau am ramas blocati cu vechimea ce o aveam in momentul intrarii in vigoare a legii 153, adica iulie 2017???

QUOTE (ihatemyjob @ 20 Apr 2018, 02:40 PM)
Buna ziua insist pentru un raspuns avizat daca se poate la intrebarea anterioara... sau mai clar:a schimbat cineva transa de vechime in invatamant dupa 30 iunie 2017????  Ma refer la trecerea de pe o transa pe alta de exemplu de la 6-10 ani la 10-14 ani din septembrie sau de pe parcursul anului.... in special dupa ordonanta 91/2017????

QUOTE (ihatemyjob @ 22 Apr 2018, 11:13 AM)
Bine dar oug 91 art 39 face trimitere la vechile transe de vechime in invatamant!!!
Apoi in edusal sunt 3 rubrici unde se selecteaza transele de vechime... conform diferitelor oug... ultima fiind conform legii 153... daca la primele 2 rubrici se schimba transa de vechime in invatamant dar la legea 153 nu atunci rezulta un alt salariu de incadrare.... Intrebarea mea este daca se pot opera schimbari in edusal la primele 2 rubrici lasand neschimbata pe cea de la legea 153.... fapt care va duce la un alt salariu de incadrare???

QUOTE (ihatemyjob @ 22 Apr 2018, 03:47 PM)
Ord 91 art 39 al.(6) Prin excepție de la prevederile alin. (1) și (2), pentru personalul didactic din sistemul național de învățământ salarizarea se stabilește în raport cu nivelul utilizat la data de 30 iunie 2017 potrivit Hotărârii Guvernului nr. 38/2017 pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum și unele măsuri fiscal-bugetare, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 38....

Hg. 38 trimite la vechile transe.... si nu m-ati lamurit cu cele 3 rubrici din edusal privind transele/treptele de vechime in invatamant sau cum se mai numesc ele acum ...

Va multumesc pentru raspunsuri....nu trebuie sa  lamuriti pe nimeni ci sa avem legi clare si nediscriminatorii!!!

QUOTE (ihatemyjob @ 23 Apr 2018, 10:38 PM)
Asta e problema noastra creata de ei intentionat.... legi cat mai interpretabile, cat mai neclare si cat mai discriminatorii create intentionat asa....
Pe langa faptul ca acum avem salarii diferite la persoane cu aceleasi functii si vechime... legile si ordonantele se interpreteaza diferit de fiecare unitate... unele scoli promoveaza personalul dupa vechile transe in timp ce altele dupa noile transe... iar la nivel de inspectorate se stie si nu se face nimic... de aceea avem salarii diferite pentru aceleasi functii si trepte de vechime sau cum s-or numi acum....

Am vazut mesajul dar nu pot sa raspund la o problema atat de controversata incat nici scolile nu stiu cum sa aplice legea. Unii aplica 'inghetarea' transelor altii nu. Am vazut fluturasi fara "inghetare".
"Inghetarea" transelor dupa intrarea in vigoare a legii 153/2017 cred ca mai poate fi lamurita doar de instanta de judecata pentru ca ministerul muncii si ministerul educatiei refuza de 9 luni sa raspunda cu toate ca au fost intrebati in nenumarate randuri si de fiecare data s-au fofilat sa raspunda clar.
La ce folosesc cele 3 campuri pt vechime inv L63, OUG20 si L153
- La reincadrati (cand e pusa bifa pe reincadrare) salarizarea se face pe transele noi. Ultimul camp foloseste la salarizarea reincadratilor . In aceasta situatie primele doua campuri nu influenteaza salarizarea reincadratilor ci doar al treilea camp.
- La nereincadrati (cand nu e pusa bifa pe reincadrare) salarizarea se face pe transele vechi. Salarizarea se face prin setarea primelor doua campuri corespunzatoare vechimii care trebuie sa fie identice (mai putin la primele transe cand s-a schimbat 2 ani cu un an vechimea recunoscuta la debutanti) si prin setarea ultimului camp care foloseste in cest caz doar pentru plafonarea salariului pe maximele din legea 153/2017. Deci la cei nereincadrati al treilea camp foloseste doar pentru plafonare.

La transele de peste 25 de ani pe legea veche avem o singura transa pe legea noua dar avem si 4 salarii diferite corespunzatoare vechilor transe. Prin majorarile anuale cele 4 salarii vor deveni egale pana in 2022. Cam asa e si cu transele sub 25 de ani, pe legea noua avem o transa dar pe legea veche pot fi doua salarii diferite care pana in 2022 se vor egala

Cat priveste 'inghetarea' transelor la cei care trebuiau sa promoveze la o data ulterioara intrarii in vigoare a legii 153/2017 la 1 iulie 2017, asa cum am spus doar ministerul muncii sau ministerul educatiei pot raaspunde sau daca nu raspunde, sa solutioneze instanta.

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.18
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Oly20
Trimis: 1 May 2018, 07:00 PM

Utilizator
**

In urma unor discutii intre colegi de generatie, am aflat ca avem diferente la salar de 200-300 Ron pe luna.Cum e posibil asa ceva?!
Nici calculatorul de salarii postat aici nu reda situatia din fluturasul meu!
Daca poate cineva sa ma ajute sa inteleg situatia: Prof.sup. Gr.I, 35 ani vechime in inv., dirigentie, spor rural 3%.
Mesaj personal
bizman
Trimis: 4 May 2018, 01:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Oly20 @ 1 May 2018, 08:00 PM)
In urma unor discutii intre colegi de generatie, am aflat ca avem diferente la salar de 200-300 Ron pe luna.Cum e posibil asa ceva?!
Nici calculatorul de salarii postat aici nu reda situatia din fluturasul meu!
Daca poate cineva sa ma ajute sa inteleg situatia: Prof.sup. Gr.I, 35 ani vechime in inv., dirigentie, spor rural 3%.

Postati fluturasul si va demonstrez contrariul

--------------------
Oly20
Trimis: 4 May 2018, 02:44 PM

Utilizator
**

Va multumesc!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bizman
Trimis: 4 May 2018, 10:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oly20 @ 4 May 2018, 03:44 PM)
Va multumesc!

doar compensatiile nu bat. pe fluturas e 5972 - 5419 - 481 = 72 dar corect e 77

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
fleetwood
Trimis: 5 May 2018, 10:18 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 4 May 2018, 11:41 PM)

Dragă @bizman, cool20.gif

Calculele TALE sunt cele corecte, evident! Știi cum le-a ieșit acel 72, "maeștrilor" contabili? Au făcut ROUNDDOWN (scuze, mă pricep, oarecum, doar la EXCEL) sistematic, la fiecare înmulțire a sumei inițiale cu acele "MAJ", luate step by step.

Stimă și o zi frumoasă!
Mesaj personal
bizman
Trimis: 5 May 2018, 10:37 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 5 May 2018, 11:18 AM)
QUOTE (bizman @ 4 May 2018, 11:41 PM)

Dragă @bizman, cool20.gif

Calculele TALE sunt cele corecte, evident! Știi cum le-a ieșit acel 72, "maeștrilor" contabili? Au făcut ROUNDDOWN (scuze, mă pricep, oarecum, doar la EXCEL) sistematic, la fiecare înmulțire a sumei inițiale cu acele "MAJ", luate step by step.

Stimă și o zi frumoasă!

Curios. Ai dreptate. Am verificat si asa e da exact 72. Am mai aflat un lucru. smile.gif
Problema e ca nici un spor nu se calculeaza prin rotunjirea in jos ci rotunjirea in sus. Cine face asa e clar de ce o face. Multe rautati d-astea mi-a fost dat sa vad.
Ruralul de exemplu daca s-ar calcula cu rounddown ar da 109 dar pe fluturas e 114. Deci clar e calculat cu roundup la rural. La fel si la compensatii asa cum toate sporurile se calculeaza cu roundup la fel trebuia si compensatiile
Problema la compensatii este ca edusal-ul nu calculeaza automat compensatiile si trebuie calculat de mana si trece suma in casuta la compensatii. Deci totul depinde de cat de priceputa e secretara.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 5 May 2018, 10:49 AM

--------------------
fleetwood
Trimis: 5 May 2018, 11:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 5 May 2018, 11:37 AM)
Problema la compensatii este ca edusal-ul nu calculeaza automat compensatiile si trebuie calculat de mana si trece suma in casuta la compensatii. Deci totul depinde de cat de priceputa e secretara.

cool20.gif
Am mai aflat și eu ceva interesant... biggrin.gif
Chiar voiam să le urez de bine celor de la edusal.
"Deci totul depinde de cat de priceputa e secretara." O corecție, nu secretara - ci contabila.
"si trebuie calculat de mana"... Și calculat de mână, tot ar trebui să iasă corect, respectând rotunjirea în sus (la un leu), în favoarea salariatului.
Eu presupun doar că mai există contabili pentru care butoanele calculatorului de birou (cele superioare) sunt o enigmă. Vezi imaginea. Există un butonaș culisant, de poziția căruia depind foarte multe... (precizia de calcul etc)

biggrin.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Oly20
Trimis: 5 May 2018, 02:27 PM

Utilizator
**

Eu am pus la vechime in inv.35-40, pentru ca am peste 35 ani vachime.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Oly20
Trimis: 5 May 2018, 02:49 PM

Utilizator
**

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bizman
Trimis: 5 May 2018, 09:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oly20 @ 5 May 2018, 03:49 PM)

La dvs e problema cu 'inghetarea' transelor dupa intrarea in vigoare a legii 153/2017 la care ministerul nu raspunde de atata timp.
Daca ati facut cei 35 de ani inainte de 1 iulie 2017 nu e normal sa va plateasca pe 30-35.
Eu v-am aratat doar ca "calculatorul" e foarte bun

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 5 May 2018, 09:10 PM

--------------------
Oly20
Trimis: 6 May 2018, 06:09 AM

Utilizator
**

Nu calculatorul e problema! Aveti dreptate, la mine si la altii ,,a inghetat vechimea", iar la cateva colege, nu.Ar fi bine sa se aplice unitar legea si sa se elimine inechitatile, iar erorile sa fie corectate!
Sindicatul ce zice referitor la ,,inghetarea" transelor de vechime!?
Mesaj personal
bizman
Trimis: 7 May 2018, 02:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Oly20 @ 6 May 2018, 07:09 AM)
Nu calculatorul e problema! Aveti dreptate, la mine si la altii ,,a inghetat vechimea", iar la cateva colege, nu.Ar fi bine sa se aplice unitar legea si sa se elimine inechitatile, iar erorile sa fie corectate!

Nimeni nu spune nimic

--------------------
lasvegas
Trimis: 9 May 2018, 08:50 PM

Utilizator activ

Indemnizatia de concediu include si sporul de dirigentie?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 May 2018, 09:03 PM

Mentor

QUOTE (lasvegas @ 9 May 2018, 09:50 PM)
Indemnizatia de concediu include si sporul de dirigentie?

Da

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 9 May 2018, 09:28 PM

Mentor

QUOTE (Oly20 @ 6 May 2018, 07:09 AM)

Sindicatul a incercat sa zica, dar mai bine ii intrebati pe aia lasi care nu au boicotat simularile! E clar ca e un abuz, dar cui ii pasa...smile.gif)
Mesaj personal
mariuca444
Trimis: 12 May 2018, 09:09 PM

La prima intervenție

Am si eu o nelamurire in legatura cu salariul din martie.Am calculat cu programul de salarii si nu coincide cu fluturasul.Mentionez ca am vechime 25 ani impliniti la 1 sept.2017,prof.S,grad I,spor dirig, plata cu ora 20, sindicat.Va rog sa-mi face un calcul pentru a ma lamuri.Multumesc.
Mesaj personal
bestgeo83
Trimis: 26 May 2018, 01:59 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Stie cineva cum se face plata drepturilor salariale ale unui profesor care a plecat timp de 2 saptamani in strainatate participand la un proiect Erasmus?...Cum va fi platit profesorul respectiv? doar pentru functia de baza sau pe langa functia de baza se platesc si orele la plata cu ora? Mentionez ca orele profesorului respectiv au fost suplinite de cadrele didactice din unitate pe aceasta perioada - aceste supliniri au fost aprobate in Consiliul de administratie al colegiului... Multumesc anticipat!!!
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (79) « Primul ... 77 78 [79]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved