Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sef de catedra
ingrid.alina
Trimis: 4 May 2018, 04:41 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna seara,
Seful de catedra este numit de directorul scolii. In functie de ce criterii se face aceasta numire?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 4 May 2018, 05:46 PM

Mentor

E votat de cei din catedra. Nu e numit de director.
Doar daca doreste si respectivul aceasta functie.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
fleetwood
Trimis: 4 May 2018, 07:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 4 May 2018, 06:46 PM)

laugh.gif cool20.gif

OK, nu mă pricep. Știu doar că "șef de catedră" nu apare în nici o grilă de salarizare, la funcții de conducere. E doar o amărâtă de găselniță pseudo-comunistă (chiar și acum). ȘEF = STĂPÂN, iar asta se dă pe gratis celor infatuați.

cool20.gif

Mesaj personal
yulys
Trimis: 4 May 2018, 07:10 PM

Utilizator avansat

De obicei după ureche. Criterii de bun simț ar fi grade, vechime (și salariu) mai mare. O întrebare probabil stupidă. În acte normative se numește "șef" de catedră sau "responsabil" de catedră? Este o oarecare diferență de sens și de aroganță.
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 5 May 2018, 05:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 4 May 2018, 08:10 PM)
De obicei după ureche. Criterii de bun simț ar fi grade, vechime (și salariu) mai mare. O întrebare probabil stupidă. În acte normative se numește "șef" de catedră sau "responsabil" de catedră? Este o oarecare diferență de sens și de aroganță.

Nu inteleg de ce intrebarea e stupida, voiam doar sa stiu daca exista pe undeva stipulat modul in care este numit seful de catedra. Actualul nostru sef de catedra iese la pensie anul acesta, si mi s-a propus sa ii iau locul, pe motiv ca sunt singura titulara si cea mai veche printre colegi. Ideea e ca nu vreau aceasta responsabilitate, din cauza tonelor de hartoage pe care ar trebui sa le fac, peste cele pe care deja le fac, si nu sunt cea mai buna in privinta asta.
Plus ca nu vreau sa fiu sunata la orice ora sa mi se ceara cine stie ce chichita imposibila.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 May 2018, 07:32 AM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 4 May 2018, 05:46 PM)

Am scris si mai sus.
Nu va poate obliga nimeni.
Se propune si se voteaza in catedra.
Cine nu doreste: face obiectii si nu e votat.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 5 May 2018, 07:33 AM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
SACERDOTUL
Trimis: 5 May 2018, 11:03 AM

Utilizator activ

Nu mai există ,,șef,, de catedră.
Au schimbat denumirea in responsabil deoarece când ești sef ai funcție de conducere și trebuie să fii platit pt. asta.
Așa nu ești plătit ci păcălit cu 0,5 puncte anual.

Nu se poate face numirea în nici un fel de responsabilitate fara acordul persoanei.
In cazul in care se face cu ,,forta,, scrieți o demisie din motive personale și o înregistrați la secretariat.
Mesaj personalYahoo
musia
Trimis: 9 May 2018, 02:28 PM

Utilizator avansat

E vorba de responsabil de catedra, de comisie sau de arie curriculara.Nu se fac "tone" de hartoage; doar plan managerial(exista pe didactic si il adaptezi pentru scoala), componenta comisiei, plan de activitati, aduni planificari, preferabil pe CD, teste initiale, referate, pv pentru lectii in comisie,daca e cazul, orar, incadrare, pv de la sedinte.Sunt responsabil de comisie metodica de vreo 15 ani, nu e mare scofala. Totul trebuie facut cu limita, sa nu exageram, sa nu facem pe "sefii"!
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 May 2018, 05:41 PM

Mentor

QUOTE (musia @ 9 May 2018, 02:28 PM)
E vorba de responsabil de catedra, de comisie sau de arie curriculara.Nu se fac "tone" de hartoage; doar plan managerial(exista pe didactic si il adaptezi pentru scoala), componenta comisiei, plan de activitati, aduni planificari, preferabil pe CD, teste initiale, referate, pv pentru lectii in comisie,daca e cazul, orar, incadrare, pv de la sedinte.Sunt responsabil de comisie metodica de vreo 15 ani, nu e mare scofala. Totul trebuie facut cu limita, sa nu exageram, sa nu facem pe "sefii"!

Art. 65.( ROFUIP actual— (1) în cadrul unei unități de învățământ, catedrele/comisiile metodice se constituie din minimum 3 membri, pe discipline de studiu, pe discipline înrudite sau pe arii curriculare.
(2) în învățământul preșcolar și primar, catedrele/comisiile metodice se constituie pe grupe, pe ani de studiu, pe grupe de clase sau pe nivel de învățământ.
(3) Activitatea catedrei/comisiei metodice este coordonată de șeful catedrei, respectiv responsabilul comisiei metodice, ales de către membrii catedrei/comisiei și validat de consiliul de administrație al unității.
(4) Catedra/Comisia metodică se întrunește lunar sau de câte ori este necesar, la solicitarea directorului ori a membrilor acesteia.
(5) Tematica ședințelor este elaborată la nivelul catedrei comisiei metodice, sub îndrumarea responsabilului de catedră/responsabilului comisiei metodice, și este aprobată de directorul unității de învățământ.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved