Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Taiere salarii, Nota ministerului privind diminuarea salariului pe aprilie
SACERDOTUL
  Trimis: 8 May 2018, 05:36 PM

Utilizator activ

Grup: Members

La consiliul profesoral am fost informați că pe luna aprilie vom primi drepturile salariale diminuate cu 15%, întrucât nu ne încadrăm în bugetul prognozat, conform unei Note a Ministerului.
Mai precis directorul școlii a solicitat o sumă de bani pentru salarii și au fost acordate doar 85% din necesar. Așadar pe luna aprilie vom primi salariile diminuate cu 15%.

Menționez că școala are 1100 de elevi.

Am fost informați că e vorba de tot judetul Arges.

În ce județe mai există aceași situație?
Mesaj personalYahoo
manu69
Trimis: 8 May 2018, 05:42 PM

Utilizator avansat

Covasna. Am înțeles că avem aceeași situație.
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 8 May 2018, 05:44 PM

Utilizator avansat

Buzau. Posibil sa nu luam salariile integral deoarece nu s-au virat contributiile pe luna trecuta!
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 8 May 2018, 06:07 PM

Utilizator avansat

Si ce stati pe aci sa va plangeti?aveti de gand sa faceti ceva sau doar va plangeti de mila si atat?poate luati exemplu de la ei
https://www.replicaonline.ro/sistemul-sanit...rminata-354649/

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 8 May 2018, 06:07 PM
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 8 May 2018, 08:07 PM

Utilizator avansat

Ai aceeasi problema?
Mesaj personal
Kitysimona
Trimis: 8 May 2018, 09:06 PM

Utilizator activ

Si in Dolj se pare ca este aceasta problema...
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 9 May 2018, 06:08 AM

Utilizator activ

Pai hai sa stam si sa fluieram a paguba... sa le aratam guvernantilor ca suntem niste .. nimeni... ca doar nu vom face ce au facut cei din sanatate... noi suntem mai presus de societate asta materialista... si putem sa venim chiar cu bani de acasa daca e nevoie...
Mesaj personal
mari.b
Trimis: 9 May 2018, 10:19 AM

Utilizator avansat

Si in Vrancea sunt probleme. Ne vom primi salariile insa contributiile nu vor fi platite. Acelasi lucru s-a intamplat si luna trecuta. Sindicatele ce asteapta oare?

Acest mesaj a fost modificat de către mari.b la data 9 May 2018, 10:19 AM

--------------------
Don`t worry what people think, they don`t do it very often...
Mesaj personal
carmen.dia
Trimis: 10 May 2018, 08:50 AM

Utilizator activ

Azi am primit informația că vom primi salariul diminuat cu 15 procente. Și explicația este că bugetul a fost micșorat ca urmare a numărului insuficient de elevi. Ministerul nu spune că profesorii vor primi un salariu mai mic, dar fiecare școală a primit sarcina de a rezolva intern problema.
Ministerul presează inspectoratele, iar inspectoratele pe directorii școlilor. Tacit, fiecare dintre noi se conformeză. Pentru că soluțiile diferă de la o unitate școlară la alta, nemulțumirea se consumă individual, iar guvernanții noștri continuă cu măsurile austere, că.... mai putem suporta.
mad.gif
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 10 May 2018, 02:17 PM

Utilizator activ

În ce județ?
Mesaj personalYahoo
lizumizu
Trimis: 10 May 2018, 04:12 PM

Utilizator activ

Sa stam sa ne lamentam pe forum si sa plecam capul ,doar la asta suntem buni ! Asteptam sa faca sindicatele ceva ,dar i-am tras vreodata de maneca sa se puna pe treaba?Bravo celor din sanatate! Sa le dea salarii si mai mari ,ca merita si sunt curajosi ca nu accepta sa fie tratati ca ultimii oameni ,asa cum accepta cei din educatie ! Noi ne meritam soarta.Acceptam totul si ne revoltam doar pe la colturi!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 10 May 2018, 06:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (carmen.dia @ 10 May 2018, 08:50 AM)
Azi am primit informația că vom primi salariul diminuat cu 15 procente. Și explicația este că bugetul a fost micșorat ca urmare a numărului insuficient de elevi.

Aceasta este soluția ministerului pentru combaterea fenomenului generalizat de abandon școlar... Nu creșterea investițiilor, dotări, facilități etc.Tăieri ! Rezultatele se vor vedea în scurt timp ...

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
ambrozia
Trimis: 10 May 2018, 08:47 PM

Utilizator activ

Sa le multumim si celor care au refuzat boicotarea simularilor. Ar fi fost un semnal bun pentru toata lumea. Ne meritam soarta.
Mesaj personal
nicolaedan
Trimis: 11 May 2018, 05:24 AM

Utilizator
**

Daca vrei sa boicotezi ceva,boicoteaza un examen national nu o simulare care nu inteteseaza pe nimeni.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 May 2018, 06:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 8 May 2018, 05:36 PM)
La consiliul profesoral am fost informați că pe luna aprilie vom primi drepturile salariale diminuate cu 15%, întrucât nu ne încadrăm în bugetul prognozat, conform unei Note a Ministerului.
Mai precis directorul școlii a solicitat o sumă de bani pentru salarii și au fost acordate doar 85% din necesar. Așadar pe luna aprilie vom primi salariile diminuate cu 15%.

Aveti Nota ministerului?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
doljtech
Trimis: 11 May 2018, 07:26 AM

Utilizator
**

QUOTE (atomic @ 11 May 2018, 07:26 AM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 8 May 2018, 05:36 PM)
Mai precis directorul școlii a solicitat o sumă de bani  pentru salarii și au fost acordate doar 85% din necesar. Așadar pe luna aprilie vom primi salariile diminuate cu 15%.

Am fost informați că e vorba de tot  judetul Arges.

Aveti Nota ministerului?

in Gorj

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 458 )
Fișier atașat  Adresa_MEN_1461FL.pdf
Mesaj personal
rentacarotopeni85
Trimis: 11 May 2018, 11:33 AM

Utilizator
**

QUOTE (SACERDOTUL @ 8 May 2018, 06:36 PM)

Profesorii sunt bataia de joc a guvernantilor, dupa ce ca sunt atat de mici salariile....

--------------------
Mesaj personal
alyist
Trimis: 11 May 2018, 05:21 PM

Utilizator activ

Situatia este una mai grava fata de ce credem noi. Este abia luna mai!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 322 )
Fișier atașat  Adresa_ISJ_1.pdf
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 May 2018, 06:55 PM

Utilizator avansat

Daca bugetele pentru 2018 au fost facute de fiecare scoala iar ISJ-urile le-au aprobat in minus fata de suma propusa, la randul lui MEN a aprobat tot in minus la ce-au propus isj-urile ...e logic ca nu vor ajunge banii pentru salarii ... vinovati pentru situatia creata sunt: in primul rand MEN urmat de Isj-uri si abia la urma directorii de scoli

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 11 May 2018, 06:56 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 11 May 2018, 07:20 PM

Utilizator avansat

character40.gif Este clar (în opinia mea) că se face o confuzie. Nu este vorba de ,,diminuarea" salarilor ci doar de faptul că se poate ca să primim salariul în 14 mai 2018- 80% și imediat după ce se face o rectificare (am înțeles - pe surse) că este luna asta, vom primi diferența! Am înțeles eu greșit? Trebuie să precizez că nu fac parte nici dintr-un partid! cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către kovacsstefan la data 11 May 2018, 07:21 PM

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
atomic
Trimis: 11 May 2018, 07:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 11 May 2018, 07:20 PM)
character40.gif Este clar (în opinia mea) că se face o confuzie. Nu este vorba de ,,diminuarea" salarilor ci doar de faptul că se poate ca să primim salariul în 14 mai 2018- 80% și imediat după ce se face o rectificare (am înțeles - pe surse) că este luna asta, vom primi diferența! Am înțeles eu greșit? Trebuie să precizez că nu fac parte nici dintr-un partid! cool20.gif

In nota MEN se cere sa se ia masuri in vederea:
- incadrarii cu cheltuielile in bugetul trimestrial (asa cum e el acum)
- platii salariilor si a contributiilor integral

MEN a stabilit bugetul (final) pentru salarii (si altele) dar vrea acum sa gaseasca altii solutiile imposibele de rezolvare ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 May 2018, 08:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 11 May 2018, 08:59 PM)
MEN a stabilit bugetul (final) pentru salarii (si altele) dar vrea acum sa gaseasca altii solutiile imposibele de rezolvare ...

Voucherele de vacanță... ar fi o extrafinanțare - pentru boieri, nu alta.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 11 May 2018, 09:11 PM

Utilizator avansat

Salariile se vor lua integral (Dolj).

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 11 May 2018, 09:11 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 11 May 2018, 11:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 11 May 2018, 07:59 PM)
QUOTE (kovacsstefan @ 11 May 2018, 07:20 PM)
character40.gif Este clar (în opinia mea)  că se face o confuzie. Nu este vorba de ,,diminuarea" salarilor ci doar de faptul că se poate ca să primim salariul în 14 mai 2018- 80% și imediat după ce se face o rectificare (am înțeles - pe surse) că este luna asta, vom primi diferența! Am înțeles eu greșit? Trebuie să precizez că nu fac parte nici dintr-un partid! cool20.gif

In nota MEN se cere sa se ia masuri in vederea:
- incadrarii cu cheltuielile in bugetul trimestrial (asa cum e el acum)
- platii salariilor si a contributiilor integral

Adica reduceri de personal. Ce altceva ar putea face? ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved