Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> "CELELANTE" probleme s-au rezolvat..., au rămas numai inspecțiile
Ilinca Mihaila
Trimis: 11 May 2018, 06:23 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

http://www.ziare.com/valentin-popa/ministr...ational-1513291

Sunt în total acord (inclusiv gramatical, dacă și domnul ministru este în stare) cu aceasta acțiune, cu condiția să nu mai fim puși să facem tone de hârtii. Nu că le-aș fi făcut sau că aș avea de gând să fac toate aberațiile cerute de unul mai "deștept" decât altul.
Și incă ceva...cel care vine în inspecție să știe să vorbească corect românește, să mă convingă (măcar aparent) că a citit mai multe cărți decât mine și că a făcut mai multă școală adevărată decât mine.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 11 May 2018, 07:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 11 May 2018, 07:23 PM)
http://www.ziare.com/valentin-popa/ministr...ational-1513291

Sunt în total acord (inclusiv gramatical, dacă și domnul ministru este în stare) cu aceasta acțiune, cu condiția să nu mai fim puși să facem tone de hârtii. Nu că le-aș fi făcut sau că aș avea de gând să fac toate aberațiile cerute de unul mai "deștept" decât altul.
Și incă ceva...cel care vine în inspecție să știe să vorbească corect românește, să mă convingă (măcar aparent) că a citit mai multe cărți decât mine și că a făcut mai multă școală adevărată decât mine.

cool20.gif

Știi, principiile... fie doar logice/de bun simț (nu cele creștine, că toți suntem x-man), nu mai există în România, noul tigru mondial în dezvoltare... mad.gif

Te enervează, abia acum, o problemă veche a sistemului. E bine și așa, acum... aduci o boare de speranță...
cool20.gif
sign28.gif
Da, nu e normal să fii evaluat, științific/didactic, de inferiori (în aceste privințe)!
Referitor la conducere, ministru/inspector/director... știm că e vorba, din păcate, doar de o politică deșănțată, clanuri persistente - care ne dezonorează prin prezență, ca oameni cinstiți ce mai suntem.

Da, nu trebuie să mai acceptăm să fim evaluați, să fim conduși, de cretini!
cool20.gif

Ține minte și asta:

https://www.youtube.com/watch?v=wR98HBuBHUM

https://www.youtube.com/watch?v=e80qhyovOnA

Otherside..

ROMÂNIA, ȚARA NOASTRĂ, merită altceva, mult mai frumos...!

Cu ce fel de voce pot să-ți spun?

https://www.youtube.com/watch?v=32IIZNv0ZuI

sau...

https://www.youtube.com/watch?v=wbxUBBSNM1o

Vreau și eu, la fel ca tine, măcar ceva normal... cool20.gif

Semnat, Fleetwood...

https://www.youtube.com/watch?v=EF4EPil8KKs

Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 12 May 2018, 07:49 AM

Utilizator activ

Despre ce fel de calitate e vorba cand trebuie promovati toti elevii indiferent ca merita sau nu... ca altfel ramanem fara bani de salarii... ce fel de exemplu dam elevilor cand le aratam ca indiferent de realizari toti sunt in aceeasi oala... ce vor intelege elevii care mai invata cand vad ca si cei care dorm si chiulesc promoveaza fara probleme... ca doar nu suntem nebuni, noi dascalii, sa ne taiem singuri sursele de venit...
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 12 May 2018, 09:04 AM

Utilizator
**

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 12 May 2018, 02:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 12 May 2018, 08:49 AM)
Despre ce fel de calitate e vorba cand trebuie promovati toti elevii indiferent ca merita sau nu... ca altfel ramanem fara bani de salarii... ce fel de exemplu dam elevilor cand le aratam ca indiferent de realizari toti sunt in aceeasi oala... ce vor intelege elevii care mai invata cand vad ca si cei care dorm si chiulesc promoveaza fara probleme... ca doar nu suntem nebuni, noi dascalii, sa ne taiem singuri sursele de venit...

Vineeee! Vine și calitatea... mad.gif

"Am subliniat că au crescut salariile, că au crescut veniturile cadrelor didactice. Acum suntem însă și în măsură de a cere o creștere a calității actului educațional. La întâlnirea cu directorii am subliniat acest aspect și chiar m-am gândit să le spun și soluții pentru a ajunge să creștem calitatea prestației la clasă a profesorilor. Dintre soluții, chiar am solicitat tuturor directorilor, directorilor adjuncți, inspectorilor, tuturor cadrelor care au atribuții de control, să meargă la clasă inopinat, în afara inspecțiilor programate, să asiste la ore. Prezența oricăruia dintre ei la clasă nu va fi decât benefică și pentru elevi și pentru cadrul didactic care se va strădui, cu siguranță, mai mult și, în final, și pentru părinți, care vor vedea că suntem implicați și că dorim să urmărim ca profesorul să vină la ore și să presteze cât mai bine în fața elevilor", a spus, într-o conferință de presă, Valentin Popa.

https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-22443...r-didactice.htm

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 12 May 2018, 04:07 PM

Utilizator avansat

Vă rog să nu ne cramponăm de culoarea politică a celui care face Această declarație.

Lucrurile sunt clare. Suntem răspunzători pentru neplata datoriilor la asigurările sociale și la cele de sănătate, pentru că toate au trecut în sarcina noastră. Unii specialiști în domeniu, cu care am avut onoarea și curiozitatea să stau de vorba susțin că în cel mai scurt timp, penalitățile pentru neplata contribuțiilor la stat vor cădea pe noi. Acum au fost somate unitățile școlare, dar bineînțeles că acestea le vor contesta, pentru că legea este de partea lor. Conform noilor prevederi fiscale, angajatorul nu mai plătește nicio contribuție pentru angajat.
Așa că, vom deveni hoți cu acte în regulă.
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 12 May 2018, 07:11 PM

Utilizator avansat

Doamne, cata nerusinare!!! (acolo pe ramura de sus) Nu-mi vine a crede. Te fac pe fata fara nicio jena.

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
gicutza
Trimis: 12 May 2018, 07:33 PM

Utilizator avansat

LEGEA EDUCAȚIEI NAȚIONALE
Art.272 (1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), nu se consideră perturbare a cadrelor didactice în timpul desfășurării activității didactice intervenția autorităților școlare și/sau publice în situațiile în care sănătatea fizică sau psihică a elevilor ori a personalului este pusă în pericol în orice mod, conform constatării personalului de conducere, respectiv în timpul exercițiilor de alarmare pentru situații de urgență. confused05.gif

--------------------
" CUM NU VII TU, TEPES DOAMNE, CA PUNIND MANA PE EI,
SA-I IMPARTI IN DOUA CETE: IN SMINTITI SI IN MISEI,
SI IN DOUA TEMINITI LARGE CU DE-A SILA SA-I ADUNI,
SA DAI FOC LA PUSCARIE SI LA CASA DE NEBUNI ! "
MIHAI EMINESCU - SCRISOAREA III
Mesaj personalTrimite email
Azalea^
Trimis: 12 May 2018, 07:42 PM

Utilizator avansat

Lasa-le incolo de inspectii, nu mai ma streseaza asa ceva, ci nu imi vine a crede cata nerusinare sa vorbesti despre calitate...tu care nu stii sa vorbesti corect, sa spui, cu alte cuvinte, ca acum ai pretentia sa ceri sa fac si pe boul doar pentru mi-ai pus in traista cateva merinde. Asa a sunat. Ei se aud cand vorbesc? Cine le face discursurile?

Inspectii inopinate ca sa ce? Cu alte cuvinte, tot la frica vor sa ajunga, ci nicidecum sa motiveze!!!

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 12 May 2018, 07:52 PM

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
hndiw
Trimis: 13 May 2018, 08:09 AM

Utilizator activ

Ce rezolva o inspectie tematica? Se completeaza o hartie care se pune la un dosar si acolo ramane. Profesorul lucreaza in continuare la fel.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 May 2018, 02:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gicutza @ 12 May 2018, 08:33 PM)
Art.272 (1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nicio autoritate școlară sau publică.
confused05.gif

Te vor anunța cu 10 secunde înainte de a intra la clasă.

Și nu prea știu ce înseamnă "autoritate școlară", nici "autoritate publică". Directorii, rectorii, șefii de birou, inspectorii, metodiștii - or fi autorități școlare?! Dacă da, ce naiba caută în sindicatele noastre, ale celor conduși și controlați de ei?! character40.gif

Autoritățile publice... care să fie?! Părinții, Dragnea, DNA, ziariștii?!! confused06.gif
cool20.gif

Oricum, cu cinism la adresa unor "profesori", Remember!

https://www.youtube.com/watch?v=GqPwffptR-E

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 13 May 2018, 03:05 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 May 2018, 06:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 13 May 2018, 03:57 PM)
confused05.gif

Și nu prea știu ce înseamnă "autoritate școlară", nici "autoritate publică". Directorii, rectorii, șefii de birou, inspectorii, metodiștii - or fi autorități școlare?! Dacă da, ce naiba caută în sindicatele noastre, ale celor conduși și controlați de ei?! character40.gif

Autoritățile publice... care să fie?! Părinții, Dragnea, DNA, ziariștii?!! confused06.gif
cool20.gif

Într-o mare măsură, "profesorii" sunt vinovați ȘI pentru aberațiile astea.
Fișier 1:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 81 )
Fișier atașat  CV_Dancila.pdf
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 May 2018, 06:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 21 May 2018, 07:41 PM)
QUOTE (fleetwood @ 13 May 2018, 03:57 PM)
confused05.gif

cool20.gif

Într-o mare măsură, "profesorii" sunt vinovați ȘI pentru aberațiile astea.
Fișier 1:

Fișier 2:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 80 )
Fișier atașat  CV_Vasilescu.pdf
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 May 2018, 06:53 PM

Utilizator avansat

"profesorii" sunt relaxați acum, și-au luat șpaga periodică... salarii umflate, vouchere de vacanță... asta e tot ce contează, pentru specia respectivă, aia dintre ghilimele, de când există.
Stupid people.
Sorry.
Nu vorbeam despre Profesori. Ci despre "profesori".

Noapte bună!

https://www.youtube.com/watch?v=1NEP0GE0SY0

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved