Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (258) « Primul ... 255 256 [257] 258  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
LIVE.O
Trimis: 3 Mar 2018, 08:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (arabella07 @ 3 Mar 2018, 05:58 PM)
Ce parere aveti despre acei colegi care va acuza ca nu aveti niciun feedback la clasa si ca meritati sa intrati la restrangere.Si ca sa va dea si mai mult sentimentul inutilitatii in acea scoala,va da la o parte de la orice activitate:asistenta la olimpiade si concursuri sau examene sau chiar membri din comisiile de examen desi aveti elevi inscrisi la examenul de Bac.Prefera sa puna un coleg care le e si prieten si care nu are niciun elev inscris la examen.

Pacat!

Acei colegi sunt ......directorilor,directori care sunt slugile primarilor sau inspectorilor. confused06.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 14 Mar 2018, 07:14 AM

Utilizator avansat

Ce părere aveți despre un director care se aliază cu reaua voință a elevilor de a depune efort intelectual?
Scenariul unei ore, ieri, 13 februarie 2018, ora de la 11 la 12, la clasa X C...
Am intrat în sala de clasă. Băieții jucau Macao, fetele se machiau și cei mai mulți butonau telefoanele. Am încercat să stabilesc liniștea și ordinea în clasă. Am început predarea, după ce am făcut legătura cu noțiunile anterioare. Vă anunț că eu nu scriu nimic la tablă până nu primesc un feed-back de la elevi. Doar doi elevi au comunicat științific, cu mine. Restul și-au văzut nepăsători de preocupările lor, altele decât învățarea de carte. Aproape de finalul orei am cerut caietele. Toți elevii care nu au scris au primit nota 2. S-a iscat o revoltă. Cu cinci minute înainte de pauză, în vacarmul iscat, a intrat directorul unității școlare. Aș fi vrut ca momentul acela să fie înrtegistrat de o cameră ascunsă. Elevii au început să mă acuze că-i jignesc, că mă port ca un mielușel când intră directorul, fără ca eu să-mi fi schimbat în vreun fel comportamentul. smile.gif Fetele au spus că le-am făcut prostituate. În răbufnirea aceea a caracterelor duplicitare, am reușit să afirm că nu le-am făcut prostituate, ci doar le-am adus aminte că România este sursă de prostituate pentru Europa. I-au spus directorului că i-am trimis la ”Pufan”, școala pentru elevii cu deficiențe psihomotorii. Nu, nici vorbă! Le-am spus că ar trebui să mergem la școala respectivă pentru a realiza cât de dotați sunt și cât de inconștienți, irosindu-și potențialul nativ prin nemuncă intelectuală. Unul dintre elevi, care a butonat toată ora, fiind activ pe un joc de fotbal, i-a spus directorului că eu scriu la tablă fără să explic, ceea ce este un mare neadevăr. El nu a scris și nu a fost atent toată ora, de fapt. Inimaginabil!
Dacă eu aș fi fost director, le-aș fi cerut caietele elevilor și le-aș fi spus că sancțiunea a fost corect aplicată, atât timp cât nu au participat ACTIV la oră. Cei mai mulți au scris fugitiv notițele în caiet, până eu am verificat pe ceilalți, dar nu au reușit copierea lor integrală de la tablă.
Regula de trei simple pentru acești copii este o necunoscută. Comportamentul de mahala este acceptat sub cupola școlii. Acest comportament pot să-l capete și la piață, nu este nevoie ca statul să cheltuie bani cu niște elevi care nu au ce căuta la școală, dacă nu vor să depună efort intelectual.
”Nu ne place modulul!” și ”Nu ne interesează ceea ce predați!”.

Eu cred că trebuie făcută o reevaluare a acestor elevi. Mulți dintre ei nu au cunoștințele clasei a V-a, cu toate acestea ei trec, deoarece școala este dependentă de finanțarea per elev. Un cerc vicios.
Am cerut ca lecțiile să fie filmate. Îmi doresc din suflet ca cineva să studieze comportamentul atipic al acestor elevi și repulsia lor față de cunoaștere. Eu predau metodic. Îi provoc să gândească, dar mă izbesc de refuzul lor categoric.
Eu invit ministerul să trimită o echipă de inspectori în școală. Ajunge cât au dormit și angajații din ministerul educației.
Din toată clasa, vor promova maxim cinci elevi, cei ce au participat activ la ore, au caietul cu notițe complete, portofoliul și planurile de recapitulare pentru a susține evaluarea finală cu caietele în față.
La ultima evaluare, cu caietele deschise, doar câțiva elevi au luat notă de trecere.
Să nu-mi spuneți că aceasta este școala secolului XXI! smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 14 Mar 2018, 07:27 AM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 16 Mar 2018, 08:51 PM

Utilizator avansat

DEZASTRU LA SIMULAREA EVALUĂRII NAȚIONALE
De ani de zile rezultatele la simulările naționale sunt dezastruoase și nu s-au scris decât hârtii. Culegeri peste culegeri, din clasele primare. Culegeri și în gimnaziu. Algoritmii de calcul nu sunt bine fixați că vin alții. În aceste condiții, nu trebuie să ne mirăm de ce nu mai iubesc copiii matematica. Am aruncat o privire pe manualul de matematică al clasei a XII-a. Îți vine să fugi... Informația științifică și problemele sunt îngrămădite pe două coloane. Algoritmii de calcul nu sunt distinct prezentați.
NOUĂ NU NE PASĂ! Aceasta este impresia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 16 Mar 2018, 08:52 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 16 Mar 2018, 09:17 PM

Utilizator avansat

Pentru că nu mai există o încurajare temeinică a elevilor pentru învățarea de carte, cei mai mulți dintre elevi pierd baza din gimnaziu, dacă nu chiar din clasele primare. Ei sunt distribuiți de calculator la diverse licee și, de aici, începe calvarul și pentru profesori, și pentru elevi. Mulți dintre elevii de gimnaziu care ajung la liceu și am în vedere liceul tehnologic,în special, nu sunt capabili să țină pasul cu ritmul școlii. Pentru că nu au deprinderi de muncă intelectuală, cei mai mulți aleg indisciplina și chiulul. Sistemul permite, deși este un paradox total.
Unul din elevii clasei X C a fluierat în timpul orei. Atunci când l-am admonestat, mi-a răspuns că nu scrie nicăieri în regulament că el nu are voie să fluiere. Atunci când le amintesc elevelor că au ținute indecente, răspunsul este același. Ori facem un regulament care să redeschidă drumul către normalitate, ordine, disciplină și educație, ori condamnăm generații de tineri merituoși să trăiască printre șmecherii care promovează clasa cu sute de absențe și cu carențe majore la disciplină!
Elevii nu sunt atenți la detalii. La clasa X B i-am pus să aranjeze fișele din portofoliu conform unui opis. Au avut dureri de cap, să știți. S-au supărat pe mine, cum că aș fi prea pretențioasă, dar nici vorbă de vreo ștachetă ridicată.
Cei de la clasa a XII-a mi-au mărturisit că ei vin la școală pentru că-i trimit părinții. Au avut un referat de făcut despre coloranți. Pentru scrierea lui primeau nota 5, pentru susținere - nota 7, pentru scrierea formulelor complexe a doi coloranți, prin copiere dintr-o carte - nota 9 sau 10. Au fost elevi care au rămas la nota 5.
La clasa XI B le-am cerut azi să spună trei definiții, pentru nota 10 (filtrare, decantare și distilare). Doi elevi au răspuns, în condițiile în care foarte mulți dintre ei au note de 2 sau de 3. Ora a doua, pentru a-i mobiliza, le-am dat o fișă la distilarea simplă. Pentru nota 7, le-am cerut să aibă câteva informații pe caiet. De-a lungul anului, am observat că ei sunt obișnuiți doar să scrie, nu să dezbată pe marginea conținuturilor științifice. Când eu predau nu sunt atenți. Am vrut să verific aplecarea lor asupra sarcinii de lucru și să dau o șansă celor cu note foarte mici. Am repurtat și un succes, aș putea spune. Unul din elevii care nu ia notițe niciodată, s-a străduit să ducă la îndeplinire cerința, spre surprinderea mea. Un altul mi-a spus că nu-l interesează nota. Altul a vrut să spună o singură definiție, fără să scrie și să știți că s-a chinuit 30 de minute să o învețe și alte 10 să o redea perfect. I-am pus nota 6, după ce i-am cerut să caute un termen științific în dexonline. La ora de săptămâna trecută, i-am pus să caute în DEX definițiile tuturor metodelor de separare și purificare. Pentru ei, cerințele mele sunt o corvoadă.
La clasa XII B le-am cerut să rezolve probleme simple de la aciditate și alcalinitate. Nu au deprinderea de a scoate datele problemei, de a le identifica și înlocui în formulă, de a finaliza calculul.
La clasa X C elevii nu își iau notițe și nu participă activ la ore. Le-am spus că rămân corigenți. Nu le pasă sau cineva le încurajează comportamentul atipic. Nu le place modulul. În opinia mea, lor nu le place nicio disciplină. Eu predau interactiv și interdisciplinar. Vorbesc în cunoștință de cauză.
În aceste condiții, eșecul este previzibil. Directorul ne-a spus să avem grijă ca cel puțin 10 elevi să promoveze examenul național de bacalaureat. Eu cred că toți pot promova acest examen, dar nu fără a depune efort intelectual. Și, de ce să depună efort intelectual, dacă merge și așa? smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 16 Mar 2018, 09:31 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Mar 2018, 11:05 PM

Utilizator avansat

Examen de simulare... Cred că sunt mai mulți membri în comisii decât elevi participanți la simulare. Sunt singurul profesor din școală care m-am opus boicotarii examenului de simulare bacalaureat si evaluare națională, dar nu stiu dacă apare undeva acest detaliu, deoarece pe lista colectivului nu am fost trecută. Mi-am exprimat ferm poziția in C.P. de săptămână trecuta, dar nu stiu dacă s-a consemnat în procesul verbal. smile.gif
Mă rog... Au venit la asistență doamne educatoare. Nu pot să nu mă intreb cu cine au rămas micuții cât dumnealor nu sunt în unitatea respectiva...
Nu era mai usor ca simularea să se dea în timpul orelor si la supraveghere să rămână profesorii care aveau ore? Nu, pentru că avem comisii si comisii, alergam după hârtii și atât.
Este foarte simplu de rezolvat problema, în opinia mea. Participarea în comisiile de evaluare ar trebui să fie prinsă în fișa postului didactic. Astfel ar deveni și o activitate de perfectionare metodică si nu ar ajunge în comisii numai aceleasi persoane, aici am în vedere pozitia de vicepresedinte si membri, inclusiv corectorii.smile.gif
Niciodată nu am ajuns intr-o comisie, mai mult decat supraveghetor sau corector, în timp ce alții sunt abonați... smile.gif

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Mar 2018, 11:18 PM

Utilizator avansat

Trec prin furcile caudine, să știți!
Oamenii au crezut că cedez psihic. S-au înșelat! Au tot țesut ițe... Mă tem că în inconștiența lor au dat liber la neînvățarea de carte și la indisciplina elevilor din școală, doar ca să mă discrediteze pe mine.
Școala este la pământ, la toți indicatorii calității, care doar pe hârtie sunt la standarde. smile.gif

La cursul de Practică Managerială, din cadrul masterului Management Educațional, CREDIS, București, am fost puși în situația de a cauta site-ul școlii unde profesăm, Planul de Dezvoltare Instituțională al școlii, componența comisiilor metodice, datele de contact și orarul profesorilor. Liceul meu nu are un site funcțional, ci doar un cont de FB. Multe alte site-uri nu puneau la dispoziția utilizatorilor datele cerute. smile.gif
Am 1001 informații și de la acest curs. Noi facem doar hârtii și realitatea concretă nu se oglindește în ele, din păcate. Nu folosim mediul online pentru promovarea școlilor si pentru accesul, stocarea si arhivarea datelor de interes general.
De ce o exista Ministerul Educației? Este structura care trebuie să impună un standard general pentru toate scolile. Din cei 40 de participanți, doar site-ul unei școli gimnaziale din Sinaia avea catalog virtual.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Mar 2018, 11:19 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Mar 2018, 11:30 PM

Utilizator avansat

Apropo, aveți idee dacă sunt vizibile în mediul online propunerile pentru Comisiile naționale de specialitate.
An de an, șeful de catedră, cu a cărui numire nu am fost niciodată de acord, susținând-o cu argumente neluate în seamă de colegi, mi-a spus că m-a propus pentru a face parte din comisia națională de specialitate. Nu cred și vreau să mă conving de veridicitatea spuselor. Nu știu dacă în cei 10 ani de când este sef de catedră am semnat trei procese verbale de alegere a șefului de catedră. smile.gif

În altă ordine de idei, adresa mea de e-mail este test de perspicacitate. Si directorul, si seful de catedră trimit e-mail-uri la lilianagrecu@gmail.com, desi eu le-am spus ca trebuie să mai tasteze încă un "l" la inceput. Si uite așa am pierdut inscrierea la două formari ECVET. Oamenii imi arată că mi-au trimis e-mail-urile, dar le-au trimis unei doamne care a apostrofat-o si pe doamna inspector de specialitate, plictisită fiind de e-mail-urile care nu aveau nicio legătură cu dumneaei. Greu, foarte greu! La mine nu a ajuns informația! În birou nu a vorbit nimeni despre aceste oportunități. A fost si C.P. luni, 12 martie 2018, si nu am fost informați în plen. Ce să mai cred eu? Pe 7 martie colegii au primit un e-mail despre oportunitatea participării la dezbaterile publice pe marginea programelor școlare la liceul tehnologic. Aflasem la olimpiada județeană, unde nu am fost prinsă în comisie, deși am participat, despre demersul ministerului, dar am tergiversat răspunsul atât timp cât în cadrul catedrei nu s-au purtat discuții pe marginea acestor dezbateri. Am făcut o analiză pertinentă a tuturor programelor, dar nu am știut că termenul de comunicare la tvet este până pe 10 martie. Le-am trimis un e-mail, după această dată, dar nu obișnuiesc să răspundă, se pare, cei de la tvet.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Mar 2018, 11:40 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 20 Mar 2018, 09:34 AM

Utilizator avansat

Școlile nu au contracte de colaborare cu profesorii pensionari, astfel încât aceștia să poată suplini orele celor ce lipsesc motivat, din varia motive.
De exemplu, doi profesori și directorul sunt plecați zilele acestea într-o mobilitate europeană. Suplinirea lor este realizată de colegii din școală și aceștia nu sunt plătiți pentru orele pe care le efectuează. Este drept, nici nu cred că au planificarea conținuturilor științifice și nici șablonul lecțiilor care ar fi trebuit să fie parcurse la clasele respective. Unul din profesori este de matematică. Ce vor face la ore, dacă profesorul suplinitor este de română?
Una din colege este în concediu de prematernitate. Orele ei au fost distribuite colegilor de la catedra de limba română și sunt plătite, de data aceasta, pentru că perioada este foarte lungă. Dirigenția nu a fost distribuită unui alt profesor. Una din colege este diriginta a două clase de a IX-a.
În opinia mea, așa cum am aflat că se întâmplă în America, profesorul trebuie să aibă în mediul online conținuturile științifice pe care urmează să le predea sistematic, cât și strategiile de predare. Aceasta ar trebui să fie singura activitate obligatorie pentru profesor. Ea ar fi oglinda preocupării dascălului față de procesul de predare-învățare-evaluare. În rest sunt doar hârtii care ar trebui să cadă în sarcina altor persoane ce deservesc școala.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Mar 2018, 09:35 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 18 Apr 2018, 10:53 PM

Utilizator avansat

Bine v-am regăsit! M-am bucurat de vacanța de Paște și sper că ați procedat la fel.
Probabil, cineva s-a inspirat din ce am scris pe forum și în C.P. din data de 17 martie ni s-a adus la cunoștință că părinții unui elev de clasa a X-a au trimis o sesizare anonimă către ministrul educației, în luna martie. Cum nu ne-a fost citită complet sesizarea, nu am înțeles prea bine ce și cum. Una din colege se simțea lezată și bănuia că depeșa a fost scrisă de un coleg din școală. Eu chiar m-am simțit ofensată că ministrul a luat în calcul o sesizare anonimă, timp în care eu scriu pe acest forum de 13 ani și niciun ministru nu a catadicsit să colaboreze real cu profesorii din educație pentru a eradica hibele sistemului.smile.gif
Mie mi se pare totul cusut cu ață albă. Din câte știu, la minister nu ajung scrisori anonime. Eu am depus, prin 2005, o sesizare în nume propriu chiar la sediul ministerului. Adresă de poștă electronică nu știu să fi avut vreun ministru, de când sunt eu în educație.smile.gif
Cei de la ISJ au stat de vorbă cu elevii, chiar în timpul orei mele. Elevii au spus că fac franceza cu directorul, profesor de istorie și au răspuns sincer la alte câteva întrebări.

Mă rog, eu mă izbesc acum de niște aspecte sesizate de părinții anonimi, care se temeau că identitatea dezvăluită ar prejudicia integritatea morală a fiului sau fiicei dumnealor. Am primit proiectele pentru certificarea competențelor profesionale. Mă gândeam că dacă tot au promovat competențele digitale, formatarea textului nu mai este o problemă pentru niciun elev. M-am înșelat. Și documentarea ridică probleme, cu atât mai mult că nu există o platformă cu toate resursele bibliografice, deși legea educației o prevede. smile.gif

În altă ordine de idei, intenționez să mă detașez în municipiul București. Inițial, am optat pentru pretransfer, dar am aflat după ce am depus cererea că îmi trebuie mutație în localitatea în care solicit mobilitatea. Am revenit la ISJ MH cu o cerere pentru detașare, înainte de vacanță. În urmă cu două zile am aflat că inspectorul de personal mi-a transmis imediat acordul pentru detașare către școală, dar la mine nu a ajuns. Azi am depus o cerere către direcțiune prin care am solicitat comunicarea cu ISJ MH, pentru a clarifica situația și a afla pe unde s-a pierdut hârtia.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 18 Apr 2018, 10:59 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 24 Apr 2018, 09:36 PM

Utilizator avansat

Am primit, după ceva tergiversări, acordul ISJ MH pentru detașare. Ceea ce nu înțeleg este de ce l-am primit abia azi, 24 aprilie 2018, când el a venit în școală prin fax din 20 aprilie, iar secretara ISJ mi-a spus că a fost trimis prin poștă in data de 16 aprilie, după ce inspectorul de personal l-a aprobat înainte de vacanță...
Interesul meu de abia acum începe. Cum caut școlile din București care au posturi vacante? Habar nu am... Trebuie să am pile, cunoștințe și relații? Mie asta îmi inspiră metodologia. Am câteva idei, dar voi merge pe drumul sinuos. Vreau și eu să văd cât de organizat este sistemul pentru mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar.
Și, cum ar spune fiul meu, cine vrea un profesor care nu închide ochii la nereguli... smile.gif Eu consider că la fiecare neregulă pot găsi cel puțin o soluție viabilă și abilitatea am dezvoltat-o grație profesorilor mei de științe, dar cineva trebuie să-mi ia în seamă opiniile. În școală în care încă profesez nici vorbă de așa ceva. Ministerul nici atât. Suntem deficitari la comunicare intra și interinstituțională.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 24 Apr 2018, 09:44 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 27 Apr 2018, 06:25 PM

Utilizator avansat

Mi-am prins urechile în metodologia mobilității personalului didactic, să știți.
Mie mi se părea normal ca după ce depun cererea pentru detașare la cerere prin concurs specific să fiu înștiințată de ce trebuie să fac și să primesc listate toate hârtiile pe care urma să le completez.
Pentru că am primit târziu acordul ISJ MH., 24 aprilie 2018 cu data de 20 aprilie și un altul cu data poștei de 25 aprilie și cu data lui de înregistrare la ISJ MH 04.04.2018, m-am apucat de hârtii abia de miercuri, 25 aprilie a.c.
Dacă haosul din educație se întâlnește peste tot, nu trebuie să mă mai mire nimic...
Cum or fi acceptat colegii mei ca la pretransfer și detașare să facă dosare peste dosare cu același conținut, fără să se revolte? Nu pot să cred! ESTE BĂTAIE DE JOC! Și, ca totul să fie harababura, metodologia se schimbă de la an la an. smile.gif
Am aflat azi că sunt dosare cu 450 de pagini depuse în dublu exemplar, la ISJ MH.
Eu am auzit oamenii din sistem văitându-se, dar avea tata dreptate, până nu ești tu direct implicat, nu crezi și nu înțelegi cât de proaste sunt mecanismele. smile.gif

Și, apropo, în cererea de pretransfer, respectiv detasare, nu apare noțiunea de PROGRES ȘCOLAR! Unui profesor i se cer tot felul de prostii, dar nimic legat de munca la clasă. Să nu ne mai mirăm atunci de ce și cei mai buni elevi scriu urât si nu învață din plăcere. smile.gif Nu mai vorbesc de cei care doar primesc un carton si nu știu să completeze o cerere!
În altă ordine de idei, mi se pare a fi o mare idioțenie ca directorii să autentifice copiile originalelor pentru dosarele de gradație, mobilitate, grade didactice. Legile din România încurajează obediența, vă spun eu... smile.gif
Nu ar fi mai usor ca profesorul să aibă la școală un portofoliu cu toate actele în original și cu toate HÂRTIILE OBȚINUTE? Direcțiunea ar putea parafa doar lucrul în echipă asociat unei singure diplome. În mediul online ar fi și mai ușor, legături intre toate activitățile si institutiile participante la educatie și nu numai. Portofoliul electronic al elevului si al dascalului, vizibile, trebuie să devină o realitate a zilelor noastre, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 27 Apr 2018, 06:29 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 30 Apr 2018, 04:02 PM

Mentor

cool20.gif Andrei Pleșu: "Sunt exasperat de modul în care arată școala românească" (29 octombrie 2015) (sursa). confused06.gif

--------------------
Biblio W. Shakespeare : "Ce epocă îngrozitoare, aceea în care idioții îi conduc pe orbi"

WTA Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic

BRA AoPS My (math)blog 347.855 AZI/27.992 Geometry BUC Lu Just

LJ Math : geometrie ( ) & numere complexe () & analiza matematica ( )
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 2 May 2018, 04:14 PM

Mentor

cool20.gif Constantin LOMACA (educatie, opinie, sinteze): "Pledoarie pentru emanciparea învățământului românesc" (sursa). confused06.gif

--------------------
Biblio W. Shakespeare : "Ce epocă îngrozitoare, aceea în care idioții îi conduc pe orbi"

WTA Daca tac, nu inseamna ca ai dreptate, inseamna ca am inteles ca degeaba iti explic

BRA AoPS My (math)blog 347.855 AZI/27.992 Geometry BUC Lu Just

LJ Math : geometrie ( ) & numere complexe () & analiza matematica ( )
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 May 2018, 10:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 2 May 2018, 05:14 PM)
cool20.gif Constantin LOMACA (educatie, opinie, sinteze): "Pledoarie pentru emanciparea învățământului românesc" (sursa). confused06.gif

Emanciparea școlii românești nu are cum să aibă loc, în contextul actual, când școlile sunt conduse de persoane incompetente, în mare parte. Incompetent este și directorul școlii în care profesez, atât timp cât susține indisciplina, absenteismul și neînvățarea de carte. Azi ne-a sugerat să promovăm elevii de clasa a XII-a, chiar dacă nu au participat la ore.
Omul se crede pe moșia lui. Mi-a spus în C.P. să plec din școală chiar de azi, nu din septembrie. Eu sunt uluită de cum poate ajunge natura umană. Nu mi-a dat cuvântul în CP și nici n-am simțit nevoia să intervin.

Mâine începe Târgul Liceelor. Întrebarea era cu ce să ne lăudăm... Cu activități extracurriculare, clubul Impact, și cu câte un olimpic în specialitate, a sugerat consilierul educativ...
Eu mi-aș dori să ne lăudăm cu o școală îngrijită și dotată, cu rezultate la învățătură, cu examene promovate, cu elevi manierați, culți, distinși, implicați în devenirea lor.
Eu una nu pot să spun unui copil de clasa a VIII-a să vină într-un liceu în care nimic nu este la standardele calității.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 May 2018, 10:41 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 14 May 2018, 08:45 AM

Utilizator avansat

smile.gif smile.gif Azi, 14 mai 2018, prima ora la clasa X C. Am terminat complexonometria și am încercat rezolvare de probleme simple, cu interpretarea rezultatelor.
Copiii au o atitudine de respingere față de efortul intelectual.
Mulți dintre ei butonau telefoanele, unii mâncau, iar alții vorbeau, căscau sau se întindeau. Era mult prea devreme pentru ei.

Teoretic, acești copii ar trebui să intre într-o etapă de reevaluare a cunoștințelor. Nu este nevoie decât să le controlezi caietele și îți dai seama că este deja un pact al prostologiei sub cupola unor școli.
Am pus note de 4 și de 2 celor ce nu au finalizat sarcina de lucru sau au sfidat-o complet, dar și note de 10. O elevă și-a rupt caietul. Vocabularul lor este de maidan. Nimănui nu-i pasă și asta mă face să cred că au liber la indisciplină și neînvățare de carte.
Nu poți avea un astfel de comportament decât dacă ești idiot sau dacă cineva te-ncurajează să devii idiot. Manipularea elevilor împotriva unui profesor trebuie să fie sancționată și sigur regulamentul nu a luat în calcul astfel de abateri de la normalitate. Trebuie să fie și o răspundere în fața legii.

În altă ordine de idei, eu la fiecare aspect negativ întrezăresc o soluție.
În primul rând, trebuie să nu mai avem dirigenții plătite, atât timp cât acești copii nu au un minim de bun-simț. Orele de dirigenție sunt trecute în orar, dar în realitate nu se fac sau se fac doar pentru a afla elevii absențele și notele, care și acestea ar trebui să fie într-un catalog virtual. Dar, nu, nouă ne place să ne facem că facem. Neavând catalog electronic, nu avem statistici și rapoarte valide, nu avem foi matricole în format electronic și nici fișe de progres școlar.
Avem nevoie de consiliere și orientare profesională, încă de pe băncile gimnaziului.
Și, cel mai tare, avem nevoie de profesori pregătiți psihopedagogic, adepți ai rigorii științifice și ai valorilor comportamentale.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 14 May 2018, 08:49 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 14 May 2018, 09:07 AM

Utilizator avansat

Am deslușit toată șarada, toate ițele țesute în jurul meu... Este o poveste aproape neverosimilă.
Este o horă a idioților, care se pot numi penali.
Oamenii au încercat să-mi distrugă reputația, pas cu pas, crezând că cedez psihic.

Și de mult nu-mi dă pace un gând. Când am fost în Germania, aprilie 2014, mobilitate Leonardo, cu alți 14 profesori din școală, colega mea de cameră îmi spunea că ea are bani atât de mulți că nici nu i-a numărat. Zâmbeam și o priveam uluită. Eu, la viața mea, am văzut un șifonier plin cu bani și nu mi-a trecut prin minte să iau vreo bancnotă, deci cele câteva hârtii de euro nici nu existau pentru mine. Eu am avut banii din mobilitate și am făcut plățile cu cardul de credit și de salariu. Am scos 50 de euro de pe cardul de salariu. Să fi declarat colega aceasta, azi directoare adjunctă, altceva? Nu mă mai miră nimic. Dacă mama, sora și fratele meu sunt implicați în asta, de ce să mă mai mir că o colegă, care-mi spunea că-mi este prietenă, s-a pretat la așa ceva. smile.gif smile.gif
Dacă este adevărat și dacă dovezile există, anunț oficial ministerul educației că toată înscenarea aceasta este de competență juridică și este caz penal.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 14 May 2018, 09:08 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 15 May 2018, 09:13 AM

Utilizator avansat

Scoala românească este la limita supraviețuirii intelectuale, iar rezultatele la evaluările nationale susțin din plin afirmațiile mele.
Niciun guvern nu a investit în educație. Nu poți să scoți specialiști fără să ai laboratoare dotate. Dacă am face analize pertinente, am ajunge la concluzia că dotarea școlilor se face haotic, preferențial sau deloc.
Directorii sunt incapabili să realizeze bugete în care să prevadă fonduri pentru dotarea laboratoarelor de fizică, chimie sau tehnologice. Ei le cer obediență profesorilor și, la rândul lor, pentru a-si mentine funcția, sunt obedienți fața de administrația locală. În aceste condiții, scoala este sub semnul derizoriului.
Am intrat azi intr-o sala de clasă. Erau sapte elevi în clasă. Unul mânca, doi butonau, doi visau si doi aveau planseta de desen în față. La 9.14 au mai venit trei elevi. În opinia mea, o școală care nu impune reguli și nu gaseste soluții la toate problemele cu care se confruntă, este inutilă. Destoiniciile intelectuale se obțin doar prin efort intelectual propriu. Profesorii nu trebuie să se dezică de rigoarea știintifică și comportamentală.
Azi, elevii mei de clasa a XII-a vroiau doar note de trecere, timp în care ei sunt incapabili să facă diferența între conținuturile științifice a doua module pe care le-am predat la clasă. Deci efort intelectual ZERO.
In altă ordine de idei, evaluarea este subiectivă. Nu avem criterii de performanță clar stabilite. Nu scrie nicaieri că elevul, pentru a promova, trebuie să aibă caietul cu toate notițele, portofoliu electronic și abilitatea de a opera cu informația stiintifică la un minim și un maxim. Bine, nu au nici profesorii portofolii științifice si mulți au diplome de la simpozioane unde participă cu lucrări ce pot fi și copy-paste, atât timp cât nimeni nu le verifică.
Nu putem avea performanță, în aceste conditii, în opinia mea! animal63.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 15 May 2018, 09:18 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 15 May 2018, 09:41 AM

Utilizator avansat

Știți ce cred? Oamenii au făcut hârtiile să mă dea afară din educație. smile.gif Adevarul spuselor mele irită pe incompetenții din sistem și din administratia locală, chiar centrală. Ei uită că sunt cetățean european si AM DREPTURI!
Dacă elevii acceptă să învețe în școli insalubre si nedotate la standarde europene, eu nu pot accepta această stare de fapt. Dovezile sunt vizibile. Un proces la CEDO va obliga structurile raspunzatoare de educație să devină responsabile. smile.gif smile.gif

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 18 May 2018, 07:32 AM

Utilizator avansat

Este ilar ce se-ntâmplă, să știți. Din câte-o biuretă la fiecare masă de laborator, în spațiul strâmt, laboranta acum îmi lasă doar două stative la prima masă. Nu poți forma specialiști dacă nu ai dotarea necesară. Cu modul de lucru scris la tablă, elevii sunt incapabili să efectueze lucrarea individual.
Indisciplina și neatenția sunt la limite alarmante, la aceeași clasă XC. Deși am sesizat forul de conducere, nimeni nu i-a spre analiză situația. Eu rog ministerul să iasă din birouri.
În altă ordine de idei, direcțiunea mă sfidează complet. Prin adresa Nr. 1119/18.04.2018 i-am solicitat:
-documentele de diagnoză, prognoză, evidență, organizare și de conducere operațională a instituției de învățământ pe care o conduceți;
-Fișa individuală de post a directorului adjunct;
-Procedura de comunicare intra și interinstituțională;
-Procedura de monitorizare a activității de formare și dezvoltare continuă a cadrelor didactice din instituția pe care o reprezentați.
Nu am primit încă un răspuns, deși cele 30 de zile au trecut. Materialele îmi trebuiesc pentru finalizarea lucrărilor în cadrul masterului ”Management Educațional”.
La biblioteca școlii nu se află nici măcar o carte despre managementul educațional, asigurarea calității în educație sau inspecția școlară. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 18 May 2018, 08:09 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 21 May 2018, 10:57 PM

Utilizator avansat

Ghidul de elaborare a lucrării de disertație la masterul ”Management Educațional” m-a trimis la un ghid în limba engleză și acum chiar mă gândesc de ce onor ministerul nu a prevăzut editarea unui ghid metodologic pentru elaborarea proiectelor în vederea certificării competențelor profesionale, la liceu... Păi ministerul nu a prevăzut nimic, nici practică de proiect, nici condiții de elaborare, nici bază de date pentru documentare, ci doar o simplă fișă de evaluare care te obligă să spui că negrul este alb și care permite ca elevii să obțină nota 10 la atestat fără ca ei să aibă un minim de competențe în elaborarea unei lucrări științifice.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 21 May 2018, 11:01 PM

Utilizator avansat

Hai că am reușit să-i înfurii și pe cei de la departamentul CREDIS, Facultatea de Psihologie și Științele Educației, IFR, București. Am înțeles că oamenii nu vor opinii pertinente în lucrarea de dizertație, ci doar niște idei inofensive, preluate din cărți. smile.gif
Să nu ne mai mirăm de ce școala este cum este, atât timp cât mediul academic nu ia atitudine.
Sunt interese financiare prea mari la mijloc. În altă ordine de idei, nimeni nu știe cum sunt investiți banii de la locurile cu taxă, astfel încât spatiul academic să fie în condiții de excelență.
A organiza si a repune valoarea autentică în drepturile ei firești pare de domeniul imposibilului, în România.
O să încerc să mă integrez în anormal, dar lucrarea de dizertație o realizez ținând cont de practica pedagogică de la clasă. Am să public si toate articolele scrise pe platforma CREDIS, deoarece am aflat că toate conturile studenților se-nchid, la absolvire. Mie mi se părea normal să rămână, ca dovezi ale muncii lor si peste 2 ani să reprezinte material de studiu pentru o temă de cercetare. smile.gif
Trebuie să recunosc că profesorul coordonator, deși nu a părut încântat de ideile mele, mi-a spus că pot să le aștern pe hârtie. Domnia sa credea că sunt singurul masterand cu lucrarea nefinalizată încă. Depunerea lor este în intervalul 11-14 iunie 2018.
Apropo, la una din teme, am făcut evaluarea programului de master ”Management Educațional”. Se pot înfuria sau pot ține cont de opiniile mele!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 21 May 2018, 11:05 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 21 May 2018, 11:09 PM

Utilizator avansat

Nu știu cum o fi în școli, dar nouă azi directorul, în Consiliul Profesoral din pauza mare, ne-a spus să cerem ajutorul colegilor și lui personal, pentru a găsi soluții astfel încât să nu avem corigenți la clasa a XII-a. Nu înțeleg de ce nu a prevăzut colaborarea de la începutul anului școlar. Ar fi aflat că elevii se bazează pe dumnealui să treacă. Una, două îmi spun că merg la director. Pot să meargă și la Papa Pius, este răspunsul meu. Dacă nu au caietul cu notițe, portofoliul și un minim de cunoștințe, NU TREC.
Ministerul chiar doarme? Prostologia a ajuns sub cupola multor școli și nimănui nu-i pasă.
smile.gif sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 21 May 2018, 11:11 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 07:13 PM

Utilizator avansat

Azi venit în școală, pentru a suplini câteva ore de franceză, o fostă profesoară, de câțiva ani pensionară. M-a rugat să-i dau una din cele două ore, pentru a mai lucra cu elevii clasei a X-a B. Când este vorba de colaborare și învățare, nu ridic obiecții. Am acceptat, cu condiția de a fi si eu elevă. smile.gif Mi-a plăcut abordarea. Ne-a pus pe toți să citim poezia lui Jacques Prevert, începând cu mine. smile.gif A făcut cateva asocieri lingvistice și cerintele erau spuse și în franceză, nu doar în română. Este păcat că sistemul scoate la pensie oameni cu potențial pentru predare-învățare-evaluare! Totuși, cred că eu am luat mai multe notițe decât câțiva dintre elevi. smile.gif smile.gif Au fost două ore de franceză, nu una. Doamna are în plan si alte intalniri suplimentare. Acesta este dascălul! Doamna ar putea fi cu succes un metodist de elită.
Trebuie să vă mărturisesc că aștept cu interes evaluarea. La început, și la orele mele erau receptivi, chiar dacă nu aveau o bază solidă a cunoștințelor de fizică și matematică. Când a fost vorba să depună efort intelectual pentru completarea lacunelor, mulți au capitulat și au speculat notele. Ceea ce s-a intamplat astăzi consider a fi un experiment didactic, prin colaborare. smile.gif
Mi-aș dori ca doamna să experimenteze lucrul la clasa X C. Știu că nu s-ar dezice de la calitatea actului educațional, ceea ce nouă directorul ne cere aproape pe față, în opinia mea. smile.gif Cum să lucrezi doar cu doi elevi care vor?
smile.gif Poate planul lor a fost altul. Poate au crezut că mă bucur că doamna imi face orele si eu plec acasă, fiind ultimele ore... Și iată ce a ieșit, iar am idei. smile.gif smile.gif
Cred că fișa de evaluare pentru obținerea gradației de merit ar trebui să ceară un minim de interasistențe între profesorii de specialitate și nu numai. La noi în școală nu se practică așa ceva, deși, pe hârtie, s-ar putea să fie. Știu că unul din colegi, cu vreo doi ani în urmă, s-a simțit ofensat când i-am propus să facem un schimb de experiență, în acest sens.
În anii studenției mele, exista această practică și printre profesorii universitari... smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 May 2018, 07:22 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 07:30 PM

Utilizator avansat

În opinia mea, fișa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit, sesiunea 2018, profesori, este o mare aiureală, deoarece:
**Nu avem centre de excelență,
**nu avem site-uri centralizate ale olimpiadelor și concursurilor scolare,
**nu avem centre pentru copiii cu CES,
**proiectele educationale nu sunt centralizate la nivel județean și național,
**la elaborarea manualelor nu sunt cooptati profesorii din țară, idem la programele școlare si ghiduri metodologice,
**nu avem mentorat la nivelul județului,
**comisiile din scoli sunt să fie,
** in comisiile nationale sunt aceeași profesori, an de an, fără o selecție deschisă.
**Comunicările științifice nu sunt luate în seamă.
**Formarea profesională este haotică,
**activitățile extrascolare trebuie desfășurate de ONG-uri,
**nu există retele scolare finanțate de ministerul de resort,
**fondurile europene trebuie atrase de persoane specializate
**Dotarea spatiilor scolare cade în sarcina directorilor si a administrației locale, nu în sarcina profesorilor.
**Opiniile celor din sistem nu sunt luate în seamă.
Elevul si munca la clasă nu valorează în această fișa decât 12 puncte, plus alte 20 pentru rezultate la olimpiade și concursuri.
Au cam încurcat oamenii atributiile profesorilor, în opinia mea.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 May 2018, 07:35 PM

Utilizator avansat

Citesc literatură de specialitate și inteleg că mediul academic a fost redus la tăcere. Cărțile scrise demonstrează incapacitatea sistemului de a deveni eficient, dacă nu se iau urgent măsuri radicale! Pe masa ministerului educației nu ajunge nici un studiu care să genereze politici educaționale, desi ele sunt elaborate de specialiști. Sau ajung studii de cercetare, dar nu sunt luate în seamă. Este mai rău decât în vremea comunismului, să știți.
Când am făcut cursul pentru metodisti, nu ne-a fost recomandată această carte: ”Inspecția Școlară”, prof. dr. univ. Vasile MOLAN. Ea este foarte bine concepută, dar pe un ton care nu vrea să deranjeze structurile răspunzătoare de calitatea educației din România. Se cunosc toate hibele, dar nimeni nu ține cont de opiniile specialiștilor si, slavă Domnului, îi avem.
Cartea nu se găsește în bibliotecile din mediul urban, rural, din școli sau CCD.
Bine, fondul de carte este invechit și nereactualizat, în opinia mea.
Încep să mă întreb serios ce atribuții are MEN?

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 May 2018, 07:37 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (258) « Primul ... 255 256 [257] 258  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved