Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (18) « Primul ... 16 17 [18]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Metodologii, regulamente sau alte tipuri de acte normative, doar cele publicate in MO
lylyana32
Trimis: 12 Dec 2018, 11:36 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (Dasy75 @ 11 Dec 2018, 03:56 PM)
Bună ziua. Mă interesează articolul de lege unde se vorbește despre norma de predare/ timpul de lucru.
Am găsit undeva că diferența dintre norma de predare de 18 ore și cele 40 de ore săptămânale se poate face la domiciliu . Dar am pierdut documentul...

Acum a apărut "moda" : să scriem in condică activitati pt completarea celor 8 ore zilnic.
Practic...un fals.

Deci: dacă am 4ore de predare, trebuie să completez in condică 8 ore. In celelalte 4 scriu( și semnez) că aș fi făcut fise de lucru,studiu individual,etc.in școală.

Aceste activități se fac, bineînțeles,doar că nu la școală!
Atunci cum să fiu obligată să le scriu/semnez in condică?

confused24.gif

Dvs. la ce scoala predati, din ce localitate ? S-a retras articolul din OMEN 4165 din 24/07/2018 !!!
Nu mai trebuie sa completati nimic !!!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 278 )
Fișier atașat  OMEN_4165_24072018_incadrare_personal_didactc.pdf
Mesaj personal
Kalinda
Trimis: 9 Sep 2019, 12:37 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua!
Sunt profesoara si am predat in mai multe scoli dar in scoala unde sunt anul acesta ni s-a spus ca cei care predam si la ciclul primar (religie, engleza si educatie fizica) trebuie sa avem norma de 19 ore astfel incat sa ne poata plati fara sa ne scada salariul in saptamana din noiembrie cand elevii de primar au vacanta. practic nu ni se platesc cateva ore chiar daca noi le facem pe motivul mentionat mai sus.
Eu nu cred ca este legal, atata vreme cat avem ore si la gimnaziu iar in acea saptamana suntem la scoala ;a celelalte ore, in activitate. Secretara de la scoala a spus ca nu putem fi platiti pentru ore pe care nu le facem. Corect! dar in perioada 1-9 septembrie cum suntem platiti, ca nici ore nu sunt nici in CO nu suntem? Si la fel in perioada 15 iunie - 1 iulie. Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce spune legea de fapt.
Am auzit de la colegi prin alte scoli ca e asa dar nu peste tot, eu am fost in mai multe scoli pana acum si niciodata nu mi s-a spus asa ceva. Va rog sa imi spuneti cum este legal si sa-mi dati actul normativ si articolul care reglementeaza acest lucru.
multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (18) « Primul ... 16 17 [18]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved